[ radujevici @ 02.09.2013. 18:22 ] @
zdravo drustvo!
imam jedan problem,treba mi sema povezivanja startnog prekidaca,crkao je centrifugalni prekidac pa umesto njega hocu da postavim startni,ali ne mogu da se setim kako se povezuje!
hvala unapred!
[ Darko_zed @ 02.09.2013. 20:44 ] @
Mislis na centrifugalni prekidac na osovini monofaznog asinhronog motora pa ga hoces zameniti nekim klasicnim , spoljnim ??

Ako je to vezi ga na red sa kondenzatorom i posle zaletanja motora oko 2-3 sek ili koliko vec treba ga obavezno iskljucis , ali obavezno .

Pozdrav
[ radujevici @ 02.09.2013. 21:12 ] @
OK je to ,ali mi musterija trazi da mu uradim sa prekidacem!
[ Darko_zed @ 02.09.2013. 21:28 ] @
ok , mozes staviti i grebenasti ali posle zaletanja motora se kolo izmedju pomocnog namotaja i kondenzatora treba prekinuti tako da ako musterija okrene na 1 i ostavi tako dolazi do ostecenja 100% . tako da mislim da taj prekidac ima jedan stalni kontakt koji ukopca kada prebacis na 1 ,a sledeci dolazi start i on je samo aktivan dok drzis prekidac na tu stranu(pri tome spaja kondenzator sa pomocnim namotajem ) i cim pustis rucicu vraca se automatski na 1 (motor se vec zaleteo i radi normalno ) . Takav prekidac ima drugaciju zvezdu u mehanizmu koja nema zleb(dolinu) za sledece prebacivanje i da tako trajno ostane vec ima kosinu koja kada pustis rucicu posle zaletanja opruga sama vraca prekidac nazad u polozaju 1 . Obavezna blokada osovine da ne moze prebacivati dalje (ako sam pravis prekidac ,a musterija bude nasilan i nema osecaj u rukama ) i tako trajno ukljuciti kondenzator .
Pravio sam nesto slicno ovome ali ne za start motora i radi odlicno .
Valjda ce pomoci ovo sto sam napisao ako se uopste i razume sta sam hteo reci
[ radujevici @ 02.09.2013. 22:02 ] @
Da,da u pravu si!Sve ja to znam!Napravio sam dosta tih prekidaca i svi i dalje rade!Problem je u tome sto mi je covek doneo nov startni prekidac sa 6 kontakata i ja ne mogu sada da skontam kako da ga povezem,skroz mi je nesto nelogican prekidac! A da ,nema nikakav papiric uz njega,samo obicna kutija. Probacu da ga otvorim i preradim kako meni odgovara!
[ ivan_sim @ 03.09.2013. 00:21 ] @
Nisi napisao ko je proizvodjac i model tog prekidaca sto imas.
Evo ti za ELTEX Krusevac.
[ radujevici @ 03.09.2013. 10:32 ] @
Hvala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
[ mutata @ 17.09.2013. 20:26 ] @
zasto nebi za razliku od tvog prekidaca jednostavno ugradivao svojim musterijama sklopku zvijezda trokut to bi olaksalo sve motor krene u jednom odabranom rezimu te posle odredenog vremena se prebacuje u drugi pomocu vremenskog relea i elektromagnetski sklopki.naravno to je potpuno automatizovaniji sistem i mnogo bolji od tvog . mogu ti potanko objasniti te dati semu spajanja .
[ ZliMichko @ 16.07.2014. 21:00 ] @
mutata majstore, pokretac zvezda-trougao sluzi za pokretanje TROFAZNOG motora, a covek je postavio pitanje u vezi pokretanja MONOFAZNOG.
Grebenjak 0-1-start je pravo resenje.