[ santiljana @ 13.09.2013. 17:32 ] @
Od sata pa do pomoćnih šupa i radionice , negde na sredini tog glavnog kabla koji je od 10 kvadrata treba da povežem jedan trofazni kabl koji će mi voditi na drugu stranu ,dužine 22 m.Taj kabl će napajati ta peć od 3 kw i kvarcnu peć od 2kw ( i još neku sijalicu,radio ) i ništa drugo.
Zanima me koji kabl uzeti ,licnasti ili onaj punog preseka i koji da li 5x1,5 ili 5x2,5 ?
Kada odaberem kabl kako ga spojiti a ada ne sečem onaj glavni, idem na to da skinem izolaciju i umotam ovj drugi oko njega, ako treba i nakon toga da zalemim .? Prilikom skidanja izolacije na glavnom kablu da li skinuti recimo sa jedne žice otprilike 4 cm , sa druge žice isto toliko samo na drugom mestu tako da ne dođu jedna pored druge ogoljene žice ( mada ću ih svakako izolovati trakom), tako i ostale 3 pomerati sa skidanjem izolacije ? Da li se to tako radi ili već kako ? Nadam se da ste me razumeli .
[ Horvat I @ 13.09.2013. 17:49 ] @
princip je dobar, upotrebi žabice (klemne.) i kabel 2,5 nije bitno krut il licnast, naši propisi nakažu krut, u dosta zemalja licnast NE LEMI!
[ santiljana @ 13.09.2013. 17:54 ] @
A kakve su te žabice , da li mogu da se izoluju , koja im je cena ?
[ veselinovic @ 13.09.2013. 20:49 ] @
Hmm,
da bi dobio ispravan odgovor trebas nam pomoci.
Kako bi rekao Scepa: Kugla mi na poliranju. :)
jel taj kabal od sata bakarni ili aluminijum?
Mozes li negdje staviti tablu sa osiguracima?
Koliki su osiguraci na tom kablu od 10 kvadrata?
Jel pec trofazna ili monofazna?
[ santiljana @ 15.09.2013. 13:50 ] @
U pitanju je bakarni kabl, a za osigurace koji se nalaze u ormaru , znači kod sata su od 63 A , to su oni stari patroni ili kako se već zovu, TA peć je trofazna a kvarcna monofazna (ima 3 grejača ukupne jačine 2 KW , mislio sam i nju da prevežem na trofaznu ako je to moguće da bi manje opterećivao 1 fazu ).
Tablu sa osiguračima ako je neophodno naći ću mesto za nju !
P.S
Nisam bio na forumu jer se ne odaziva , kao da sajt ne radi.Nadam se da neću opet imati taj problem !
[ veselinovic @ 15.09.2013. 21:03 ] @
Moraces staviti neke osigurace.
Posto su kod sata osiguraci 63 A najmanji presjek koji moze ici je 10 kvadrata.
Ako stavis 2.5 kvadrata rizikujes da se kabal zapali a da osiguraci ne reaguju.
63A je mnogo i za 10 kvadrata ( kabal se umlaci pri tim strujama).
Dakle ja bih stavio kutiju sa osiguracima i stavio 32A a onda nakacio kabal 5x6 kvadrata.
Nije neka duzina, a moze zatrebati.
Druga alternativa je staviti 25A osigurace i 5x4 kabal.
S tim sto u oba slucaja moras i u radionicu staviti tablu sa osiguracima i to 10A za svjetlo i 16A za uticnice.
Tako je to ako hoces kako treba.
[ santiljana @ 15.09.2013. 22:05 ] @
Radionica ima svoju tablu sa osiguračima, a ova tabla koju ti spominješ da li se ona postavlja odmah na mestu gde mislim da povežem taj kabl sa glavnim kablom ? Ajd ako ti nije problem pročitaj ponovo moj prvi post u ovoj temi i na osnovu toga mi daj , ako može sve odgovore .
[ veselinovic @ 16.09.2013. 05:35 ] @
'Ajde.
Kupis tablu za osigurace.
Presijeces kabal 5x10 u tabli.
Kupis 3 osiguraca od 32A
Kupis x metara kabla PP00 5x6
Za ostalo zovnes elektricara, ali iskusnog.
[ mutata @ 17.09.2013. 20:16 ] @
gledaj pogledao sam tvoj slucaj i ovo bih ti preporucijo.posto vidim da nisi neki profi za elektrotehniku sve cu ti potanko objasniti .posto u toj tvojoj radnji ili supi ne znam koristis teske potrosace koji iziskuju velike struje te zadaju mrezi padove napona,moja preporuka ti je da koristis bakrene pune vodice bez ikakvih spajanja ili prespajanja ,znaci cisto cijeli vodic od broila ili kuce do supe.za izolaciju vodica bih ti preporucijo Z-GG/J odnosno trazi od prodavaca sljedece vod ojacane konstrukcije sa punim bakarnim vodicom te gumenim plastom i pvc izolacijom.ovo bi ti trebalo osigurati ugodan rad te ne izazivati velike padove napona naravno uz uredno instalirane osigurace.
[ santiljana @ 17.09.2013. 20:38 ] @
Ok, sve sam vas razumeo .
[ dejanzemun @ 21.09.2013. 20:54 ] @
neverujem da si sve razumeo al ajde,haha