[ ksrele @ 17.09.2013. 14:53 ] @
| Na nekim profesionalnim miksetama sam video da za svaki kanal postoji jedna dioda koja pokazuje da li postoji signal ili ne ali mi se cini kao da nije direktno spojena na signal jer kada ja diodu (preko greca) spojim na audio signal ona pocinje da svetli kod malih signala i svetli nekako istom jacinom bez obzira koliko se signal pojacava.
Predpostavljam da mi treba neki nelinearni OP pre diode. Moze neka pomoc ili sema za ovo? |
[ majstor_mensur @ 17.09.2013. 19:55 ] @
Sta bi radila ta dioda govorila da ima signal ili jacinom svjetla pokazivala nivo?
[ ksrele @ 17.09.2013. 21:07 ] @
Mozda sam se lose izrazio, ja bih voleo da mi pokazuje signal, znaci da radi tako da kada joj spojim najjaci signal (line_in) da onda svetli najjace a kada ga smanjujem da se i njena svetlost smanjuje.
Ne razumem se u svetlost, ali koliko sam experimentalno zakljucio ja mislim da je covek percepira linearno, znaci da ako ja LED diodi dam punu struju na koju je namenjena svetlece punim sjajem a ako struju ogranicim na pola onda ce i ona da svetli sa pola snage itd...
Snaci da meni sada treba neki nelinearni (logaritamski) OP ali koji mogu lako da nabavim kod nas.
Dve diode bi stavio u pojacalo, koje treba da izgleda minimalisticki, trenutno ima samo glavni potenciometar i podesavanja tona (niski i visoki tonovi) i ja bi mu ugradio te dve LED cisto da se vidi koja je jacina u pitanju na ulazu a da ne bude neki veliki VU metar.
[ majstor_mensur @ 17.09.2013. 21:13 ] @
Ne znam sta da ti kazem,to sa jednom led diodom na kojoj bi odokativno vidio level malo cudno.
Sta je problem sa klasicnim VU metrom,jer dojam od posmatraca do posmatraca nikada nije isti.
Led dioda se koristi vise kao pokazivac stanja jest ili nije odnosno 0/1.
[ Sherif Gile @ 17.09.2013. 23:26 ] @
To šta planiraš neće da se primećuje dok neko baš ne sedne da gleda u diodu. Možda je bolje rešenje da isečeš dva štapića od providnog pleksiglasa, izgraviraš im jednu stranu i postaviš ih na prednju masku pojačala. Onda tu diodu čija se jačina svetla menja staviš sa donje strane štapića, tako da svetlost prolazi kroz štapić i on ceo sija. Ni to neće da ima neke mnogo velike promene u osvetljenosti, ali je mnogo bolje nego samo dioda.
[ ksrele @ 18.09.2013. 00:23 ] @
Ne mogu da verujem da niko od vas ovo nije video u stvarnosti...
Ja bas u petak bio u kaficu gde imaju pojacalo koje ima ovakvu diodu i jako lepo radi. Doduse, nisam video kako svetli kada je signal jako slab, ali sa ovim jacim signalima radi dosta lepo. Evo recimo da uporedim sa obicnim VU metrom (okvirno, cisto da bolje svhatite o cemu pricam, nikako ne znaci da su ovo vrednosti koje mene zanimaju). Neka ova dioda pocne slabo da svetli kada je obican VU metar na -10dB pa malo jace kada je obican na 0dB pa jos malo jace kada je obican na +4dB i onda se vec malo manje primeti promena jacine svetloce u odnosu na jacinu muzike jer ipak uskoro pojacalo pocinje da clipuje pa svakako je to to.
Znaci, ovo radi kao neka vrsta clipping detectora ali tako da.... ma mrzi me vise objasnjavati. Ko me shvata - shvata, ko ne... sta da mu radim.
A pisite vi sta god hocete, mozda neko predlozi i neko pametno resenje, do sada NISTA :)
[ bogdan.kecman @ 18.09.2013. 01:40 ] @
stavis obican op sa pojacanjem u skladu sa ulazom tog signala i sa otpornikom na izlazu i to je to, u feedback za pojacanje stavis trimer da mozes da promenis gde ti je max da ne spalis ledicu ... dakle feedback ti ide sa otpornika (poredi struju kroz ledicu sa naponom ulaznog audio signala). eventualno ti je zgodno da pred op stavis mali peak detektor (dioda+kondenzator+otpornik)
ne mozes nikako, nicim, da imas "linearno" menjanje svetla ledice u odnosu na jacinu signala posto ledice nemaju ni blizu linearno ( a ni logaritamski) intenzitet svetla u odnosu na struju koja ide kroz njih + ta kriva struja vs lumeni varira extremno sa temperaturom i staroscu ledice. Dakle mozes da imas indikator "ne svetli", "slabo svetli", "onako svetli", "jako svetli" i to je to, neku linearnost kod ledice niti mozes da vidisnikako posto jeli ne postoji (takav je tip svetla, ona nema veliki raspon intenziteta), kada moras da napravis raspon intenziteta ledice to se radi sa PWM-om gde ledica radi punim sjajem ali na nekoj frekvenciji sa razlicitim duty cycle-om pa ti to percipiras kao razlicit intenzitet, to moze lako da se napravi sa nekim MCU-om ali sa OP-om nikako, eventualno da koristis neki specijalizovani led drajver sa analognim ulazom ali oni ne mogu da voze "male" ledice (ne prave se za ispod 350mA a obicna ledica vuce 5-20mA) i kostaju 10+ eura komad
dakle to moze relativno lako da se napravi, neka signalna dioda 2k2+1uF na ulazu u OP, neki trimer u povratnoj sprezi sa nekog otpornika koji limitira struju kroz ledicu (otpornik vidis prema napajanju sprave) izlaz is op-a vozis na drugu stranu otpornika i to je to... koliko je ta signalizcija korisna necu da komentarisem, to ostavljam tebi da zakljucis kada napravis to
[ mikikg @ 18.09.2013. 07:14 ] @
Te "single" LED na miksetama uglavnom sluze da pokazuju da ima ili nema nekog NF signala i to je njena svrha, ima / nema signala na kanalu, ne i da pokaze koliko je taj signal jak jer za to postoje drugi "pokazivaci" (aka VU metar).
One se postave da se okidaju na nekom niskom nivou, recimo -30 ili -40dB od pune skale signala sa nekom kratkom zadrskom pri ukljucenom stanju reda 100ms. Ako se ovo vreme zadrske smanji recimo na 10ms ili 1ms onda je ta njena "reakcija" brza pa se prividno dobije utisak da ona svetli jace ili slabije na osnovu ulaznog signala.
To moze da se realizuje sa par tranzistora ili jednim OP u konfiguraciji naponskog komparatora. Ispred postoji "ispravljac" sa jednom diodicom i kondenzatorom (koji odreduje ono vreme zadrske). Izlaz iz komparatora ide (naravno) preko otpornika ka LED i to je cela nauka.
Dakle te LED sluze samo kao indikator da ima nekog signala na kanalu jer to olaksava snalazenje na visekanalnim miksetama. To je uvedeno jer u radnim uslovima (obicno neka buka :)) tesko moze da se preko monitora (slusalica) cuje da li ima na tom kanalu "slabih" signala.
"Nesto ozbiljne" miksete imaju mini VU metre od 3 ili vise LED po svakom kanalu, "vise ozbiljne" miksete imaju prave VU metre po kanalu (analogne ili 10+ LED po kanalu) ili nemaju po kanalu ali imaju dodatni VU metar za Monitor, nevezan od Master out pa se preko monitor kanala moze preslusati ali istovremeno prikazati njegov nivo i tako ustelovati gain pre nego sto se "pusti" u Master izlaz.
Evo kod mene na nekoj drugoj audio spravi ima 3 LED po kanalu, zelena na -30dB, narandzasta na -10dB i crvena koja pokazuje overload (prejak ulazni signal) i odprilike koliko vidim je hold-time oko 100ms.
Eto sad imas sve bitne informacije, mozes sam da "skockas" shemu ili neko iskusniji sa foruma koji ima malo vise vremena od mene ;)
[ ZAS011 @ 18.09.2013. 07:18 ] @
Citat: ksrele: Ne razumem se u svetlost, ali koliko sam experimentalno zakljucio ja mislim da je covek percepira linearno, znaci da ako ja LED diodi dam punu struju na koju je namenjena svetlece punim sjajem a ako struju ogranicim na pola onda ce i ona da svetli sa pola snage itd...
Na žalost naša i audio i vizuelna percepcija je LOGARITAMSKA a ne linearna.
[ shpiki @ 18.09.2013. 09:58 ] @
[ Predrag Supurovic @ 18.09.2013. 10:32 ] @
Citat: mikikg:
Te "single" LED na miksetama uglavnom sluze da pokazuju da ima ili nema nekog NF signala i to je njena svrha, ima / nema signala na kanalu, ne i da pokaze koliko je taj signal jak jer za to postoje drugi "pokazivaci" (aka VU metar).
LED ne radi baš u ON/OFF režimu i može u nekoj meri da jačinom sjaja pokaenivo signala. Samo treba ubosti dvoljno pojačanej audio signala da uđe u taj opseg napona koji će napaviti traženi efekat. ne bih ja tu nešto ulazio u logaritmičnost ili linearnost tog pokazivača. Pretpostavljam da može da se napravi i jednostavan pojačavač sa jednim tranzistorom koji bi odradio posao, samo ga treba podesiti tako da izlazni nivoi budu u opsegu koji daje traženi vizuelni efekat.
[ zica49 @ 18.09.2013. 11:16 ] @
http://www.epanorama.net/zen_s...s/Circuits/Misc/audio_ind.html
to bi bilo to
[Ovu poruku je menjao zica49 dana 18.09.2013. u 12:27 GMT+1]
[ ksrele @ 18.09.2013. 12:38 ] @
Ahaaaaa... nisam znao da LED nisu linearne, ja sam mislio da ima tu neke linearnosti a pogotovo nisam znao da im se jacina svetlosti menja u odnosu na temp i starost. Hvala na ovim informacijama.
OK ljudi, sada imam predstavu o ovome sto ja hocu. Eksperimentisacu sa nekim pojacivacima i probacu nesto da sklepam.
Meni se jako svidelo kada sam to video na jednom pojacalu. Znaci jako jednostavna stvar, samo sto ja imam jednu ideju koja mi je sada pala na pamet. Uzecu visebojnu LED pa cu napraviti tako da svetli zeleno kada su slabi signali i ta varira tu zelenu svetlost, pa onda da se polako ukljucuje crvena boja kako se pojacava internzitet zvuka tako da postoji neki kratki prelaz gde rade i zelena i crvena (to ce onda izgledati kao zuta boja) i onda se zelena gasi kada predje preko nekog praga jacine (ne znam kako ovo da izvedem) pa ostaje da radi samo crvena koja oznacava da je vec nastupilo clippovanje, znaci crvena nece meriti nista.
Mislim da bi moglo da izgleda interesantno, sta vi mislite?
Hvala na pomoci, sad cu se vec i sam snaci.
P.S. trazio sam i ja na YT i nije mi jasno kako nisam naleteo na ovaj snimak??? A da, skontao sam, naleteo sam ja na njega ali sam ga ignorisao jer je ovaj sklop napravljen sa mikrofonom na ulazu.
[ zica49 @ 18.09.2013. 12:45 ] @
To rjesenje nije bas ok.
Ljudsko oko teze zapaza promjenu talasne duzine (pogotovo kod led izvora) nego intenzitet.
[ jozimir @ 20.09.2013. 22:52 ] @
Sjaj diode se najlakše kontroliše pomoću PWM.
Kao zanimljivu ideju konverzije analognog signala u PWM pogledaj
http://www.bobblick.com/techref/projects/a2d555/a2d555.html.
Promena napona na ulazu utiče na širinu impulsa.
Probao sam na brzinu u simulatoru sa kondezatorom od 1uF i otpornikom 10 ohm umesto 33k i to izgleda prilično obećavajuće.
[ zofr @ 21.09.2013. 01:31 ] @
Nisi obratio pažnju na pisanje B.K.
Kroz LED moraš da puštaš STRUJU srazmernu audio signalu, i ništa vuše.
Dakle, treba ti prost konvertor napona u struju koji možeš napraviti sa operacionim pojačivačem.
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|