[ mica1709 @ 19.09.2013. 16:33 ] @
Imam MikroTik RouterBOARD 711-5Hn koji ima instaliranu verziju 4.14 i licencu Level 3. Ima jednu Lan i jednu Wireless karticu na 5.8 GHz. Njime sam planirao da zamenim WL-5460 AP koji radi u AP modu na 2.4 GHz jer prelazim na 5.8 GHz. To je ustvari link na čijoj se drugoj strani nalazi takođe mikrotik napravljen od računara na kome bi trebalo samo da promenim frekvenciju na wireles kartici pošto je predviđena da radi na obe. Sa level 3 licencom mikrotik ne može da radi u AP modu ali sam negde pročitao da pošto je link u pitanju (samo jedan klijent) može da se koristi bridge mod. Jeli to tačno i kako bi u tom slučaju trebalo da se podesi mikrotik? Ako nije tako ima li neko drugo rešenje?
[ Aleksandar Đokić @ 19.09.2013. 17:16 ] @
Tacno je.
[ mica1709 @ 19.09.2013. 20:22 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić: Tacno je.

Na šta tačno mislite? Na to da level 3 licenca ne omogućava AP mod ili na mogućnost da se u mom slučaju umesto AP koristi Bridge mod?
[ bmarkovic06 @ 19.09.2013. 21:17 ] @
Citat:
mica1709: Na šta tačno mislite? Na to da level 3 licenca ne omogućava AP mod ili na mogućnost da se u mom slučaju umesto AP koristi Bridge mod?


Upravo to. Izguglaj na netu kako postaviti 2 RB SXT uredjaja da rade kao bridge. Bilo je price i ovde ranije o tome, samo malo baci pogled na prethodne postove.
[ mica1709 @ 19.09.2013. 21:25 ] @
Šta ti znači SXT?
[ Aleksandar Đokić @ 19.09.2013. 22:17 ] @
SXT je tip RB-a.

Za povezivanje kad imas l3 licencu koristi jedan u bridge wireless modu, a drugi u station-bridge.
[ mica1709 @ 19.09.2013. 22:34 ] @
Onaj drugi ima level 6 licencu, ali to nije bitno. Važno mi je kako ovaj da doteram.Treba li još nešto da se u radi osim što se na Wireless kartici izabere bridge mod? Mislim na razliku u odnosu na štelovanje kad bi radio u AP modu. Treba li da se radi DHCP Server, Maskarada?

[Ovu poruku je menjao mica1709 dana 20.09.2013. u 00:23 GMT+1]
[ Aleksandar Đokić @ 20.09.2013. 07:02 ] @
Pa onda njega stavi kao AP, a ovaj kao klijent.
[ mica1709 @ 20.09.2013. 08:18 ] @
Ne mogu jer mi taj drugi uz to završava i druge poslove. Ima još dve Wireles kartice na koje su nakačeni klijenti.
[ djricky @ 20.09.2013. 08:40 ] @
posto je link u pitanju i to transparentni bridge kako vidim, absolutno je nebitno ko je AP, a ko klijent u toj prici...
[ mica1709 @ 20.09.2013. 11:25 ] @
Sad mi tek ništa nije jasno? Ako sam dobro razumeo predlažete mi da onaj koji treba da šalje signal bude u client modu a da ovaj drugi što treba da od njega prima signal bode u AP modu?
[ Aleksandar Đokić @ 20.09.2013. 12:41 ] @
Wireless je dvosmerna komunikacija, bitno je da veza postoji, a uopste nije bitno ko se na koga "kaci".
[ mica1709 @ 20.09.2013. 14:58 ] @
Mnogo ste škrti na rečima. Možete bar u desetak rečenica ukratko da mi kažete šta konkretno da uradim. Evo još jednom ću vam opisati kakvo je trenutno stanje i šta planiram da uradim. Na jednoj strani lan kablom od ADSL modema internet šaljem do Access Pointa wl-5460AP . Na njega je prikačena Hiperlink grid antena 24 Db pomoću koje se internet šalje na rastojanje od nešto manje od 3 Km. Na drugoj strani je potpuno ista antena i mikrotik napravljen od računara sa jednom lan i 3 wireless kartice. Jedna wireless kartica u klijent modu je spojena sa antenom i ona može da radi i na 2.4 i na 5.8 GHz (Trenutno na 2.4). Naostale dve wireless kartice su prikačeni klijenti ana lam je prikačen moj računar. Sada bih hteo da link koji trenutno radi na 2.4 GHz prebacim na 5.8 GHz. Umesto grid antena bih postavio dve panel antene Reinkjet Šabac od 23 Db na 5.8 GHz onu Wireless karticu bih samo prebacio da radi na 5.8 GHz i ostaje WL-5460ap koji treba da se zameni Mikrotikom RouterBOARD 711-5Hn. On ima lan karticu preko koje će biti povezan sa ADSL Modemom od koga će dobijati internet i Wireles karticu koja će biti povezana sa Panel antenom. Ajde sad mi objasnite kako da podesim RouterBOARD 711-5Hn?
[ bmarkovic06 @ 20.09.2013. 15:44 ] @
A ti mnogo hoces za ono koliko znas. Rekao sam ti vec da ima gomila postova o ovoj tematici, nego tebe mrzi da trazis, e pa i nas mrzi da pisemo nesto po 15 puta.


Tek sad si objasnio tacno sta zelis. U tom slucaju kao kod tebe na mikrotiku (pc) postavi karticu da radi kao ap a novi mikrotik koji menjas umesto tog starog 5460ap postavi kako station i uradi scan da se konektujes na drugi mikrotik koji je u ap modu.
[ mica1709 @ 20.09.2013. 19:45 ] @
Možda se vama čini da me mrzi da tražim i čitam. Mogu samo da vam kažem da u poslednjih nekoliko meseci provedem bar 3-4 sata dnevno čitajući na internetu teme o mikrotiku i wireless internetu. ipak na ovakav primer kao moj nisam naišao do sada. Mislio sam da uređaj koji šalje internet obavezno mora da bude u AP modu a sad vidim da sam bio u zabludi. Deo oko povezivanja sa ADSL-om preko lan kabla mi je jasan (ili mi se čini). Treba da odradim DHCP Client i maskaradu. Mikrotik bi trebalo da automatski dobije IP adresu od ADSL modema. E sad možda će vam zvučati smešno ali ne znam šta dalje, osim što trebam wireless karticu da doteram u station mod i uradim sken i konektujem se na drugi mikrotik. Treba li da se pravi server da se dodeljuju neke adreseili slično?
[ bmarkovic06 @ 20.09.2013. 20:11 ] @
Pa kako si do sada radio? Mislim kako ti je bila mreza do sada konfigurisana, isto ces sada to uraditi, ja koliko vidim ti samo menjas opremu, ne radis nista novo.


Znaci ako radis sa tolikim natovanjem i to ti ne smeta onda uradi sledece. Taj novi 711 postavi kao station i nakaci se na drugi x86 mikrpotik. Interfejsima kod 711 i kod rugog mikrotika postavi neke ip adrese u opsegu /30, tipa na 711 stavi ip adresu za wlan1 interfejs na 10.10.10.2/30 a na drugoj strani 10.10.10.1. Na 711 postavi dhcp client na ethernet interfejs da dobijes adresu od adsl rutera/modema i uradi maskaradu za taj interfejs, zatim na drugom mikrotiku (x86) za taj wlan interfejs na kojem si namestio ap bridge dodeli onu 10.10.10.1/30 ip adresu i namesti staticku rutu /ip route add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=10.10.10.2 i naravno maskaradu za taj wlan interfejs, ono ostalo sto ti je konfigurisano ostavi kako jeste. Pretpostavljam da si podigao il pppoe server ili radis dodelu klasicnim DHCP-om iz nekog pool-a.


E sad, cela ova mreza se natuje 3 puta ako me brojka ne vara. i to nije bas dobra solucija (osim sto si bezbedniji :)) ako hoces da podizes neki web server ili da hostujes neku igru pa da ti klijenti pristupaju preko javne ip. Ja da sam na tvom mestu radio bih pppoe sa pc mikrpotika direktno ako vec nemas korisnike na strani adsl modema.

Modem stavis u bridge i napravis klasican transparentni bridge izmedju dva mikrotika, jedan bude bridge drugi station bridge i onda sve interfejse u bridge. Mozes Bridge-ovima dodati neke ip adrese ako zelis radi pristupanja ruterima, mada imas i mac telnet. I onda pppor client sa telekomovim pppoe podatcima direktno na PC mikrotik.


A evo i kako se podesava bridge izmedju dva mikrotika. Prosto guglovanje i drugi rezultat a kazes da si proveo nekoliko meseci citajuci i trazeci, ccc... http://www.wispforum.net/entry...XT-5D-s-In-Bridge-Mode-Part-II
[ mica1709 @ 03.10.2013. 20:36 ] @
Izvinjavam se što se ovako dugo nisam javljao. Imao sam neke neodložne poslove tako da nisam mogao da se bavim mikrotikom. Prihvati sam savet Markovića ( Modem stavis u bridge i napravis klasican transparentni bridge izmedju dva mikrotika, jedan bude bridge drugi station bridge i onda sve interfejse u bridge. Mozes Bridge-ovima dodati neke ip adrese ako zelis radi pristupanja ruterima, mada imas i mac telnet. I onda pppoe client sa telekomovim pppoe podatcima direktno na PC mikrotik.) samo mora da sam sto posto siguran u ono što radim jer mora da proradi iz prve da nebi morao ponovo da vraćam opremu na 2.4 GHz. Mislim da mi je jasno šta treba da radim ali ipak mi treba vaša potvrda. Dakle prvo ADSL modem treba da prebacim u bridge. Tebam li to da uradim ovde?



Mikrotik 711-5Hn podesim ovako:



Zatim naštelujem i PC mikrotik:



Da ne zaboravim da pitam da mi neko ko ima iskustva sa Reinkjet panel antenama od 23 Db kaže na kojoj frekvenciji najbolje rade da bi nju izabrao prilikom podešavanja mikrotikova? Na zadnjoj slici vidite gde mislim da treba da budu upisani pppoe podatci pttnet-a koji su sada upisani u ADSL modem. Vidi se i kakva je trenutna situacija sa interfejsom. LAN1, LAN2 i LAN4 (wireless kartice od kojih se koristi za sada samo LAN1) su stavljene u bridge a za LAN3 (lan kartica preko koje je kablom priključen moj računar) je napravljen dhcp server. Može li da ostane ovako ili mora i LAN3 da se stavi u bridge?



Na kraju me interesuje još jedna stvar. Preko koje adrese mogu da pristupim podešavanjima mikrotika preko interneta da mogu nekad i kad nisam kući nešto da pogledam i podesim?
[ mica1709 @ 06.10.2013. 19:00 ] @
Hoće li neko da pogleda ove slike koje sam postavio i pomogne? Potrudio sam se da proučim ovo koliko sam mogao ali mi je problem što ne znam engleski. Nadam se da sam ipak sve dobro razumeo?
[ bmarkovic06 @ 07.10.2013. 20:17 ] @
Sve si ok napisao samo sto treba na 711 da stavis lan i wlan interfejse u bridge. Ostalo ti je sve dobro namesteno. Tu antenu po specifikaciji koristi od 5.4 do 5.7
[ mica1709 @ 07.10.2013. 22:16 ] @
Stavio sam na na 711 lan i wlan interfejse u bridge samo sam zaboravio da napišem. Pretpostavljam, pošto nisi ništa napisao, da na PC mikrotiku sve treba da ostane kao i dosad (kao što je na slici)? Na WAN1 je napravljena i maskarada što nije prikazano. Nisi mi rekao preko kojih adresa mogu da pristupam mikrotikovima preko interneta sa drugog računara? Pokušao sam sve moguće adrese ali ne uspeva.
[ bmarkovic06 @ 07.10.2013. 22:21 ] @
Neces raditi na WAN1 maskaradu vec na napravljenom pppoe clientu. Kada prodje pppoe konekcija onda ti taj interfejs postaje WAN.
[ mica1709 @ 07.10.2013. 22:47 ] @
Jel ovako to treba da izgleda?

[ bmarkovic06 @ 07.10.2013. 22:52 ] @
Pa da, samo sti ti treba samo ta jedna jedina maskarada na pppoe ne trebaju ti ostale.
[ mica1709 @ 07.10.2013. 22:57 ] @
Izbrisaću ih kad postavim antene na 5.8 GHz i RB 711. Hvala na pomoći. Javljam se za neki dan nadam se sa dobrim vestima.
[ bmarkovic06 @ 07.10.2013. 23:09 ] @
Takodje da se ne zeznes, na adsl modemu ugasi DHCP i na LAN interfejsu od rb711 nemoj nikakvu adresu da postavljas, niti da podizes dhcp client (dosta se ljudi zezne pa postavi ili adresu ili upali dhcp client i onda conn ne prolazi)
[ mica1709 @ 08.10.2013. 07:55 ] @
Što se tiče rb 711 tu je sve u redu. Nisam postavljao nikakvu adrwsu niti podizao DHCP client. Na ADSL modemu pretpostavljam da ovde treba da isključim DHCP?



Razmišljajući kako da ovo što planiram uradim što bezbolnije došao sam na ideju da prvo odradim šta mogu pre nego što postavim rb 711 i zamenim antene ali me muči wl-5460ap koji je trenutno na mestu gde će da dođe rb711. On trenutno radi u AP modu pa nisam siguran dali bi trebalo da ga prebacim u bridge mod. Kad sam postavljao ovaj PC mikrotik koji mi je u funkciji rekli su mi da na 5460 ne obraćam pažnju pa ne znam šta u ovom slučaju da radim? Ako ste me dobro razumeli planiram da na PC mikrotiku napravim PPPOE konekciju a isključim DHCP client preko koga je trenutno zakačen na ADSL modem. Naravno i da napravim maskaradu na DHCP clientu a da na ADSL modemu takođe uradim sva podešavanja (isključim DHCP i pređem u bridge mod). Kad to sve proradi ostalo bi mi da 5460 zamenim sa rb 711 (koji će biti podešen), zamenim antene i naravno na PC mikrotiku na Wan1 promenim frekvenciju sa 2.4 na 5.8 GHz. Sad bi trebalo da vam bude jasno šta planiram samo mi je problem wl-5460ap. Da ostane li kako je sada u AP modu ili da ga prebacim u bridge?
[ bmarkovic06 @ 08.10.2013. 11:23 ] @
Da tu se gasi DHCP.

Ne razumem zasto te muci 5460? Pa njega valjda izostavljas iz cele mreze. Kakav sad bridge na njemu...? Sad te tek ne razumem.

Ja ti toplo preporucujem da angazujes nekoga da ti to zavrsi, po svemu ovome do sada, vidim da nemas dovoljno znanja kako sve to da izvedes.

Ceo odgovor sam ti dao jos davno a tebi nije jasno kako da odradis....
[ mica1709 @ 08.10.2013. 20:36 ] @
Nisi baš pažljivo pročitao predhodnu poruku ili sam je ja toliko nerazumljivo napisao? Nije toliko ni bitno. Ja sam tebe sasvim dobro razumeo i mislim da su se sad sklopile sve kockice i da sam spreman da uradim ono što sam planirao i na tome sam ti neizmerno zahvalan. Vidim da je ova tema dobro posećena što znači da niste pomogli samo meni već i drugima.
[ bmarkovic06 @ 08.10.2013. 22:47 ] @
Procitao sam je 3 puta, il sam ja glup ili ti ne znas da objasnis sta hoces. Ono sto ja vidim je da ti zelis da odradis sve to bez prekida interneta korisnicima.

Ne treba da mi se zahvaljujes, ne radim ja to da bi mi se zahvaljivali nego mi je to obaveza. Ako neko meni pomogne a ni ne zna me, onda je red da pomognem i ja. No nebitno...


Pre svega nemoj da ocekujes da ti sve proradi odjednom pogotovu imajuci u vidu koliko si upucen u sve ovo.


Ne preostaje ti nista drugo sem da probas. Ako nisi siguran sta radis nemoj onda da ides sa solucijom da ti je na PC mikrotiku pppoe.


Ono sto zapravo treba da se odradi je transparentni bridge. Znaci ti pravis vezu na L2 nivou, zamisli to kao da si povezao PC mikrotik kablom direktno na ADSL modem (bez da izmedju postoje jos neki uredjaji) i da hoces da radis klasican pppoe sa mikrotika dok ti je adsl modem u bridge modu.


Jedino sto ti ostaje je da probas to sve da namestis, ako negde zapnes ti se javi. Obrati se korisnicima da imaju malo strpljenja i to je to.
[ mica1709 @ 10.10.2013. 10:33 ] @
Dobro si me razumeo. Normalno ne može sve s se završi bez prekida interneta ali da taj prekid bude što manji. Pokušao sam jutros da napravim pppoe na PC mikrotiku bez prelaska na 5.8 GHz i uspeo iz prve. Prebacio sam ADSL modem u bridge mod i isključio DHCP. Zatim sam na PCmikrotiku isključio DHCP Client i napravio PPPOE Client. U njemu sam upisao korisničko ime i lozinku koju sam dobio od ptt-neta. WL-5460ap je ostao u AP modu a wireles kartica (WAN1) u station. Sad mi preostaje da zamenim antene i umesto WL-5460ap postavim rb 711 koji je već podešen u bridge i na frekvenciju od 5.8 GHz i da u PC mikrotiku na WAN1 promenim frekvenciju na 5.8 GHz i mod promenim iz station u station bridge i to bi trebalo da bude sve. Naravno pod uslovom da ove panel antene dobro završavaju posao to jest da ima dobar signal između njih. Sa ovim Hiperlink antenama na 2.4 GHz signal je 36-38 Db. Kad smo već kod antena treba mi jedan savet. Kod mene na krovu bi na jednom stubu trebalo da budu ova panel antena na 5.8 Ghz jedna sektorska antena Volt plus (15 Db, ugao zračenja 100 stepeni, visina oko45 cm) takođe na 5.8 GHz i omni antena TP Link od 15 Db na 2.4 GHz. Ova omni bi trbalo po mojoj logici da bude na vrhu da joj ne smeta stub (metalna cev5/4 cola). Na kom rastojanju da postavim preostale dve a da ne prave smetnje?

[Ovu poruku je menjao mica1709 dana 10.10.2013. u 14:24 GMT+1]
[ bmarkovic06 @ 11.10.2013. 23:15 ] @
Sto se tice antena neko kaze da treba min razmak od 70cm za 2.4 a 50cm za 5ghz, a neko kaze da nije potrebno vise od 3*10^8 / frekvencija signala, sto bi za 2.4ghz bilo oko 13cm a za 5ghz = ~6cm. Dosta toga zavisi od dijagrama zracenja antena kao i od toga u kom su smeru okrenute. Ako su okrenute nasuprot jedna drugoj nije ih potrebno puno odaljavati, ako su okrenute u istom smeru onda ih razdvoj malo vise.

Najbolje da se javi neko ko se malo bolje razume u ovakve stvari jer obicno su stvari sa terena malo drugacije nego u praksi.
[ mica1709 @ 12.10.2013. 05:59 ] @
Pošto će na vrhu da bude omni na 2.4 GHz a ispod nje sehtorska na 5.8 GNz pretpostavljam da one neće smetati jedna drugoj pošto su na različitim frekvemcijama?
[ bmarkovic06 @ 13.10.2013. 00:19 ] @
Nece ali ipak ih odvoj barem 30cm.
[ mica1709 @ 16.10.2013. 12:36 ] @


Ima li neka mogućnost da se nekako dobije internet (preko lan kabla ili wireless, sve jedno) u stanu gde se nalazi telefonska linija na koju je priključen moj ADSL modem koji sam prebacio u bridge mod i isključio DHCP? Povremeno se koristi lap top u stanu ali ne mogu da dobijem internet na njemu ni preko lan kabla ni wireless od kako sam napravio ppoe na mikrotiku a adsl modem prebacio u bridge mod i isključio dhcp.
[ bmarkovic06 @ 16.10.2013. 15:54 ] @
Citat:
......Ja da sam na tvom mestu radio bih pppoe sa pc mikrpotika direktno ako vec nemas korisnike na strani adsl modema....

.


Lepo sam ti napisao jos davno da ako nemas korisnika na strani gde ti je adsl modem ides bridge-om, i u tom slucaju neces moci da koristis internet tu vec samo iza PC mikrotika na kojem se radi pppoe....

Za takvo nesto se moras vratiti na stari sistem, ili iznajmiti drugi internet tu u stanu, ili pak napraviti povratni link od PC Mikrotika.
[ mica1709 @ 30.10.2013. 19:31 ] @
Morao sam da vratim ADSL modem iz bridge u PPPoE i sve ostalo kako je bilo ranije. Na rb711 ću da napravim DHCP Client i maskaradu na wan interfejs. Lan i Wan interfejs naravno idu u bridge. Na lan interfejsuću da podesim bridge mod ali me muči frekvencija. Rekao si mi da ove panel antene po specifikaciji rade na frekvenciji od 5,4-5,7 GHz ali mi se prilikom izbora ne nudi ni jedna frekvencija iz tog opsega.



Da možda ne treba da se nešto drugačije našteluje da bi se dobile ove frekvencije?
Na RB Mikrotiku ću WAN1 interfejs staviti u station bridge mod ali su i tu isti problemi sa frekvencijom? Sav interfejs na njemu takođe ide u bridge. Trebalo bi da izbrišem DHCP Client i maskaradu (ispravite me ako grešim) na WAN1 interfejsu. Ostalo bi sve ostalo kao i do sad. Planirao sam da sutra ovo radim ali sam ovim frekvencijama totalno zbunjen pa se plašim da antene neće dobro raditi na ovim frekvencijama koje su ponuđene?
[ mica1709 @ 10.11.2013. 07:43 ] @
Snašao sam se oko frekvencija i pre neki dan sam postavio panel antene priključio sve i probao. Na žalost moja sumnja da su ove antene slabe se obistinila. Posle skeniranja signala vidim dve antene koje su u blizini ove moje (verovatno su jače) ali je signal samo 12-14 Db a moju antenu ne vidim u opšte. Sa Hiperlink gridovima na 2.4 GHz signal je 40 Db. Upitanju je razdaljina od oko 3 Km. Pošto još uvek nisam odustao od ideje da pređem na frekvenciju od 5 GHz koje bi mi antene preporučili umesto ovih panel?
[ bmarkovic06 @ 10.11.2013. 08:49 ] @
Negde onda gresisi. Te panel antene su dovoljno jake da napravis link i na mnogo vecoj udaljenosti. Proveri ti dobro jesu l
i te panepanelke od RJeta sigurno za frekvencije od 5.1-5.8. Na 3km moses da napravis link olsa 2 rb sxt lite5 koji imaju antene od 16db i imaces savrseno jak i stabilan signa (ocekuj barem -55/-55) sto je skroz zadovoljavajuce.


Znaci proveri sve jos jednom, i frekvencije i antene i konektore. Jesi dobro podesio polarizaciju i sl... negde pravis gresku 100%.
[ mica1709 @ 10.11.2013. 10:53 ] @
Sigurno su za tu frekvenciju. Dobio sam ih u originalnim pakovanjima a i proverio sam na internetu. Jedna je čak bila skroz nova. Obadve sam postavio u vertikalnoj polarizaciji- Ne može da se pogreši jer ima nalepnica sa strelicom na gore. Što se tiče konektora koristio sam iste kablove koje i sad koristim na Hiperlink grid antenama tako da je i to sigurno u redu. Usmerio sam ih potpuno isto kao i ove grid antene koje i sad koristim. Njih nisam ni skidao sa stuba samo sam ove panel postavio iznad njih i iskoristio iste kablove. Da probam ponovo ne mogu jer sam panel antene već prodao. Vide sam na kupindu neke grid antene na 5 GHz od 27 Db. Neznam ko je proizvođač. Bele su boje i plastika na dipolu im je bela. Koristio sam dve antene istog proizvođača ali od 20 Db na 2.4 GHz i imaju isti signal kao i Reinkjet grid od 20 Db. Buni me to što i ova na 5 GHz spolja izgleda isto. Ako imate iskustva sa njima napišite vaše utiske. Evo i slike:



Ili druga varijanta da prodam i mikrotik RouterBOARD 711-5Hn a da kupim Ubiquiti-AirGrid-M5-Hi-Power-5Ghz-27dB.



Na drugoj strani da postavim ovu gore navedenu grid antenu ili neku sličnu?
[ bmarkovic06 @ 10.11.2013. 11:27 ] @
Prodaj i uzmi airgrid, to ti je all in one uredjaj, nemas cimanja oko kablova, konektora itd. Uzemlji ga lepo i cepaj. Lak ti je za cofig itd...
[ mica1709 @ 10.11.2013. 13:02 ] @
U redu pokušaću da nađem neki Ubiquiti-AirGrid po povoljnoj ceni, ali koju antenu da postavim na drugoj strani? Imaš li iskustva sa ovom na gornjoj slici? Nju mogu da nabavim za 2200 dinara.
[ bmarkovic06 @ 10.11.2013. 13:43 ] @
Druze nemoj se zamlacivati sa tim stvarima.

Kupi ti lepo 2 x RB SXT lite5 i oni ima da ti sljakaju ko ludi na ta 3km u ptp vezi. Celokupna oprema ce te izaci nekih 100e i nemas brige. Dovoljno je da imas opticku vidljivost izmedju te dve tacke i kraj.
[ mica1709 @ 10.11.2013. 14:32 ] @
Nema dobre optičke vidljivosti. Ima nekoliko topola između od kojih kad olistaju ne vidim ni zgradu na kojoj je antena. Sad se pošto je lišće opalo vidi zgrada kroz granje. Na 2.4 GHz signal opadne za 4-5 Db kad topole olistaju ali ne pravi neke veće probleme. Znači li to da frekvenciji od 5 GHz više smeta kad nema optičke vidljivosti?
[ mica1709 @ 12.11.2013. 21:39 ] @
Može li neko da mi pomogne da razčistim dilemu da li će ove topole zbog kojih nema optičke vidljivosti više da smetaju antenama na 5.8 GHz nego što smetaju ovim na 2.4 GHz koje trenutno koristim? Ili je možda sve jedno koja je frekvencija u pitanju? Za sada mi na 2.4 GHz ne prave neke velike probleme. Jedini razlog zašto bi prešao na 5.8 GHz je taj što ovim linkom planiram da prenosim veću brzinu interneta od trenutnih 20 Mb/s.
[ bmarkovic06 @ 12.11.2013. 21:53 ] @
Talasna duzina signala na 5Ghz je skoro duplo manja nego na 2.4ghz i samim tim je i penetracija signala dosta manja. Te topole mogu mnogo da ti smetaju. Sta da ti kazem. Ako mozes vidi da kupis u nekoj radnji 2xRb sxt pa probaj i ako ne moze vrati uredjaje i vrati se na 2.4ghz ili pak pokusaj da nadjes opticku vidljivost nekako. Ne znam sta drugo da ti kazem. Koliko hoces da teras kroz link?

Imas nove RB SXT varijante koje rade na 2.4ghz sa karticom od 1.6W i N standardom u dual chainu. Sa takvom konfiguracijom ocekuj 50mbps ako nema mnogo zagusenosti u etru.


[ mica1709 @ 25.12.2013. 18:37 ] @
Za sada sam odustao od prelaska na 5 GHz. Prodao sam RB 711 a kupio 411AR sa namerom da njime zamenim Air live wl-5460ap i ostanem na frekvenciji od 2.4 GHz. Isprobao sam ga nekoliko dana i njime slao signal po kući i sve je bilo u redu. Isključio sam ga ispravan. Danas sam hteo ponovo da ga probam ali me je čekalo iznenađenje. Kad ga priključim na adapter normalno se pali plava led dioda i sa desne strane četiri manje zelene led diode ali se ne čuje bip koji označava da je sistem podignut pa najverovatnije zbog toga ni lan port ne daje nikakve znake života. Da vas nebi ovde zamarao sa tim otvoriću novu temu pa se nadam da će mi neko tamo pomoći?