[ sergio ramos @ 19.09.2013. 20:23 ] @
Imam relativno star racunar koji obavlja neke osnovne funkcije,vremenom sam poceo koristiti neke malo komplikovanije programe i vidim da jednostavno koci i ne moze da podrzi,interesuje me da limi se isplati da menjam maticnu,procesor i ram ili da skupljam novac pa da kupuijem novi racunar?

[ Lavlja_Jazbina @ 19.09.2013. 20:31 ] @
Masinica je generacijski stara jedno 5 godina sa procesorom koji hoce da se greje.2giga rama je malo za win 7.Probaj da nabavis jos rama,za pocetak.
[ gilopile @ 19.09.2013. 20:33 ] @
Druze, ne vredi, ne moze jaci CPU, tj. ne puno jaci, jer ploca ne podrzava PhenomII X4, recimo. Jedino bi bilo nesto bolje sa bar jos 2 GB RAM-a, ali ni to nije opcija jer imas samo 2 DIMM slota, pa moras te vaditi i dati 40E za 4GB (2x2GB). Stoga, bolje da rasprodas i ides na noviju platformu - DDR3 sa min. 4GB, Quad core CPU... i to je to. Graficku, HDD, kuciste mozes da ostavis. Pogotovo ako se ne igras, pa ce ti ta kartica biti skroz ok za sve ostalo.

Koje napajanje imas trenutno? Ako je neki kinez ili nije jace od 300-350w, trebalo bi i to menjati, bar za neki LC Power od 550W+ za novu makinu i bices miran.
[ sergio ramos @ 19.09.2013. 22:29 ] @
Znaci ako te kapiram maticna,procesor,ram sve novo.Mozes li mi reci koje konkretno komponente i koliko bi me to kostalo?Napajanje je neko rexpower atx 12v valjda je 400w.
[ gilopile @ 19.09.2013. 23:06 ] @
Mozda neki iz FX serije procesor, adekvatna maticna i 4GB RAM. Nego, reci ti nama koliko max novaca bi izdvojio, pa cemo pokusati da ti sklopimo nesto najbolje za tu sumu. Stvarno je izbor ogroman i svaki dinar vise moze nesto bolje...pa ne znam sta da ti preporucim. Uf, i taj rexpower bi bio na nekoj granici i ne bi ti nikako preporucio da ga povezes sa novom makinom. Em mator, em je pitanje da li ono moze da isporuci tih 400W... Najbolje da pojuris neki LC power ili neko drugo firmirano za par hiljada dinara.
[ sergio ramos @ 20.09.2013. 07:27 ] @
Pa ne znam ajde recimo 150 evra,ako bi za to moglo nesto pristojno da se kupi,a sto se tice napajanja cini mi se da sva iole bolja imaju onaj ventilator na gore a moje kuciste je ono staro sa otvorom na zadnjoj strani.
[ Lavlja_Jazbina @ 20.09.2013. 09:20 ] @
Malo para!Iole Intelov solidan CPU je 100€.
[ gilopile @ 20.09.2013. 11:00 ] @
Pa morao bi jos malo eura da dodas i da uzmes minimum AMD FX6300, Plocu biras po svojoj potrebi, u zavisnosti sta zelis od slotova, da li ces OC...Imas jako dobrih za nekih 5-6000RSD, recimo, 970A-G43. Memorija Kingston 4gb 1600mhz i napajanje LC Power
LC600H-12 600W. Ovo bi ti izaslo oko 22,000 RSD. Odlicna masinica. Meni je ova ploca odlicna, jer ima 2x PCI-e, 2x PCI, 4x DIMM Slots, USB3/SATA3 - sta ces bolje :) Jos Ram-a mozes kasnije dokupiti po potrebi...

Moze ovo napajanje i u starija kucista, nikakav problem.
[ sergio ramos @ 20.09.2013. 12:17 ] @
A reci mi ovi sto pljuju po amd na sva zvona,je li to bez razloga ili ne?Znaci oko 200 evra,pa dobro nije to nesto mnogo vise,videcu da to iskombinujem.Jos mi samo reci da li da se usudim ja to da menjam ili ipak da nosim u neki servis?Reci mi jesi na ovo mislio otprilike,ovo je 27000 sto ja nadjoh,mozda sam neku komponentu jacu stavio

[/url]
[url=http://www.winwin.rs/memorija-dimm-ddr3-4gb-1600mhz-kingston-cl9-khx1600c9d3b1-4g.html]

[/url]
[url=http://www.winwin.rs/procesor-cpu-am3-amd-fx-6300-3-50ghz-box-black-edition-32nm.html]


[Ovu poruku je menjao sergio ramos dana 20.09.2013. u 13:35 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao sergio ramos dana 20.09.2013. u 13:36 GMT+1]
[ sergio ramos @ 20.09.2013. 12:38 ] @
Nece nesto linkove da ubaci,je li ovako nesto mislis

[/url]

[url=http://www.winwin.rs/maticna-ploca-mb-am3-970-msi-970a-g43-2xpcie-ddr3-sata3-usb3-0-glan-7-1.html]


[/url]

[url=http://www.winwin.rs/napajanje-600w-lc-power-lc600h-12-v2-31.html]
[ Ucenjivac @ 20.09.2013. 14:05 ] @
Jedno pitanja za clana koji je otvorio temu ! Da li mozes da nam kazes koji su programi u pitanju i sta je to komplikovanije?

Problem je u tome sto niko sa foruma ne moze da vam pomogne kad niste rekli nista do kraja .. Vidim ljudi vam nude sve i svasta? Procesore iz FX serije i slicno ..
Nije mi jasno zasto .. Pokusajte da napisete sta ustvari raditie i u kojim programima i za sta vam jos treba pa cemo sklopiti neku konfu i otprilike vam reci vrednost.

Srdacan pozdrav
[ sergio ramos @ 20.09.2013. 14:23 ] @
Ukratko autocad,photoshop,camtasia nista spektekularno obicni programi ga opterecuju i koce pogotovo kad recimo pokusavam obraditi neki veci video tad mi se desava i da blokira,to je to.
[ abyss @ 20.09.2013. 14:31 ] @
Ubaci SSD i RAM i nista vise
[ Ucenjivac @ 20.09.2013. 15:10 ] @
Treba da se sredi sistem malo da se dovede u red , predlog za ssd disk je verovatno najbolji predlog do sada , grafika nije za nikakav render videa (ukoliko se budu radile takve stvari ceo racunar treba da se zameni) , za autocad i photoshop jedan ssd disk i neki bolji ram , nzm zasto ovaj ram radi na 400mhz? Jel mozda neki tik sa biosom ili?
[ sergio ramos @ 20.09.2013. 15:37 ] @
kakav ssd disk,recite mi neki model,koji ram a da je kompatibilan sa mojom plocom?Ti mi govoris znaci sve ovo gore kad bi zamenio i napajanje i procesor i ram da i dalje ne bih mogao bilo kakvo renderovanje da radim?Zasto radi na 400 mhz?To zaista prevazilazi moje znanje o kompjuterima,prosto ne razumem se u to...
[ Lavlja_Jazbina @ 20.09.2013. 16:35 ] @
Stavi xp pa ces i sa time imati ubrzanje.Procitaj oznake sa memorije.Ta ploca moze da podrzi 533/667/800 DRAM (4GB Max),SATA II ,
uostalom ima ovde.
http://media.msi.com/main.php?...wnloadItem&g2_itemId=35558
[ Zlatni_bg @ 20.09.2013. 17:24 ] @
A sto bi jednokratno resio problem stavljajuci jos RAM-a i slicno? Po meni najbolje, skupiti pare i kupiti sto bolji nov kompjuter koji ce da traje narednih 5 godina. Za odlican PC sa quad-core procesorom i 8GB RAM-a, nekom super grafickom, SSD-om i propratnom opremom ti treba nekih 600 evra. Ne znam za vas, ali ja dobar deo vremena provodim za kompjuterom, i ako mi na to odlazi 6-8 a i vise sati dnevno, ne vidim razlog zasto bi to bila stvar na kojoj bih stedeo. Ispadne 100 evra godisnje, koliko izadje mesecna rata za Punta, a toliko vremena u kolima sigurno ne provedete koliko za kompjuterom. To "krpljenje" racunara je OK, pod uslovom da racunar i dan danas moze da ispuni neke norme normalnog rada, a to je da mu se stave komponente nove generacije, poput vise RAM-a, novi procesor, nova graficka koju nece da koce ostale komponente i slicno. U suprotnom nema smisla ulagati u nesto sto ce opet za godinu-dve doci do te granice da ni krpljenje vise ne pomaze.

Sto se tice tog kompa, AKO ti podrzava RAM novije generacije, uzmi 1x4GB sa sto vecom frekvencijom (nisam siguran da moze), i neki SSD, recimo 64 ili optimalno 128GB na kom ces da drzis OS i te programe koje najcesce koristis. Posle, za godinu/dve ili koliko vec mozes, kupis nov racunar i prebacis na njega SSD i taj RAM pored jos jedne RAM plocice koja je identicna toj.
[ joojant200 @ 21.09.2013. 00:21 ] @
Ako dodas jos memorije stavi win7 pae patch (Ako to radi na AMD :D)
[ Lavlja_Jazbina @ 21.09.2013. 08:52 ] @
Ja bih licno voleo da znam gde ima da se kupi modul ddr II na 800 mhz od 4 gb,a njegova ploca ukupno podrzava 4gb max!
[ LM81 @ 21.09.2013. 10:03 ] @
Vidim da imaš Radeon 6670, zašto ne uzmeš neki quad-core APU i upariš ga sa tom grafikom i miran si neko vreme.

Predlog za 200€:
AMD APU A8-5500
ASROCK FM2A55M-DGS
2x4GB 1600MHz
LC POWER LC500H-12
[ gilopile @ 23.09.2013. 14:12 ] @
Ok, slazem se da ces malo ubrzati racunar dodavanjem SSD-a i jos RAM-a, ali ni priblizno to nece raditi kao platforma sa fx 6300, pogotovo sto ces se zezati i sa video obradom gde je itekako bitna procesorska snaga. Ako se odlucis i uzmes, videces i sam kako ce sve ici laganica i taj stari komp ces jednostavno zqafrljaciti u kantu:) Nije to nista preskupo i ne predlazem ti neki i7 od 300E. U biti, prodas to sto imas i dodas 200E i na konju si. Radice do extra dobro i sa klasicnim HDD-om, pogotovo ovim novijim koji imaju sasvim zadovoljavajuce brzine citanja i pisanja. Ipak rad je jedno, a benchmark sasvim drugo - veruj mi.

Taj proc sto sada imas ubije par banera i fles animacija pri surfu:) Da me neko krivo ne skonta, daleko da je taj proc danas neupotrebljiv, ali za malo zahtevnije rabote svakako to nije. Na tebi je da se odlucis, da ulazes u tu matoru platformu ili sve rasprodati i uzeti nesto novije i neuporedivo brze.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 23.09.2013. u 15:22 GMT+1]