[ mrko-kosmajc @ 19.09.2013. 22:56 ] @
moze li mi neko pomoci kako da izrotiram MkroTika i da pokrenem Hotspot sa tog MkroTika
poceo da radim net jedini problem mi je podesavanje u MkroTiku
ako neko moze da mi pomogne

unepred hvala
pozdrav kosmajac.
[ yolja624 @ 20.09.2013. 05:30 ] @
http://wiki.mikrotik.com/wiki/How_to_make_a_HotSpot_gateway

Ne moze biti jednostavnije.

Sto se tice rotiranja mikrotika(?!) malo sam zbunjen... sta hoces da rotiras? Generalno moze da radi u svakom polozaju, a gledao sam neke rb koji su bili svezani zicom za ekser, i radili su bez problema godinama u visecem polozaju.

nema na cemu
[ Aleksandar Đokić @ 20.09.2013. 07:03 ] @
Da izrutira?
[ acatheking @ 20.09.2013. 07:48 ] @
Citat:
yolja624http://wiki.mikrotik.com/wiki/How_to_make_a_HotSpot_gateway

Ne moze biti jednostavnije.

Sto se tice rotiranja mikrotika(?!) malo sam zbunjen... sta hoces da rotiras? Generalno moze da radi u svakom polozaju, a gledao sam neke rb koji su bili svezani zicom za ekser, i radili su bez problema godinama u visecem polozaju. :)

nema na cemu



Koji si ti kralj, lepo si me nasmejao za dobro jutro :)
[ mrko-kosmajc @ 21.09.2013. 23:19 ] @
dzabe brate ne snalazim se sa mikrotikom bas najbolje imali neki klip kako da pokrenem hotspot na Mikrotiku 5.20 i da li trebam da izrotiram taj ruter iako sam pokrenuo hotspot
i dali moze neko ko radi sa mikrotikom ili ko zna sta treba da uradim, da mi se javi na mejil [email protected]

[ Hans_D @ 22.09.2013. 00:32 ] @
Mikrotalasnu ces najbolje izrotirati tako sto ces je staviti da njena vrata budu okrenuta ka ulaznim vratima kuhinje.Takodje moras gledati da sunce sto manje udara u nju. Bitna je i vlaznost vazduha u prostoriji.

Ako ti treba servis javi se na [email protected]

ps. Kaldrma nema fuge.
[ yolja624 @ 22.09.2013. 11:32 ] @
Citat:
acatheking:
Koji si ti kralj, lepo si me nasmejao za dobro jutro

Drago mi je...
[ bmarkovic06 @ 22.09.2013. 13:03 ] @
Citat:
mrko-kosmajc: dzabe brate ne snalazim se sa mikrotikom bas najbolje imali neki klip kako da pokrenem hotspot na Mikrotiku 5.20 i da li trebam da izrotiram taj ruter iako sam pokrenuo hotspot
i dali moze neko ko radi sa mikrotikom ili ko zna sta treba da uradim, da mi se javi na mejil [email protected]


Auu kosmajac brate. Gde si ti cuo za rotiranje uopste? :D.
[ Nickix9001 @ 22.09.2013. 15:21 ] @
Ajd' prvi put mozda je lapsus ali drugi... :).

1. Ti mislis na rUtiranje a ne rOtiranje.
2. Ako hoces da ti bilo ko pomogne moras nesto vise reci o tvojoj konfiguraciji (kako je sta povezano, koja su podesavanja itd.)
3 i glavno. yolja624 ti je dao link gde imas uputsvo, kada podesis tvoj mikrotik po ovom uputstvu, naravno sa tvojim ip adresama, nazivima interfejsa, onda ce sve raditi. A ako ti rUtiranje treba zbog Uplink-a onda odgovori po 2. pa cemo videti sta dalje.

Citat:
@sviPametni

Mnogo je to lepo od vas! Covek lepo pita jer ne zna a vi mu se smejete! Kao sto je rekao jedan moj prijatelj za ovaj forum: "Ko god da se obrati za pomoc uvek dobije od istih ljudi odgovor: guglaj pa ces naci. Pa guglaj ga ti brate a coveku pomozi ako znas ako ne cuti". Ovaj covek ima zelju da nauci a vi ga u startu ismevate. Nije sramota ne znati, sramota je ne nauciti kad imas priliku! Koju mu vi ne pruzate. Setite se kako ste vi pocinjali, kada ste ko ovnovi gledali u crn ekran a u gornjem levom uglu ispisano MikroTik login:.
[ Hans_D @ 22.09.2013. 17:40 ] @
Sve je to lepo, ali lik je postavio pitanje tipa: Pokvarila mi se kola, ne mogu da ih upolim, sta moze biti problem?
[ bmarkovic06 @ 22.09.2013. 19:24 ] @
Citat:
Hans_D: Sve je to lepo, ali lik je postavio pitanje tipa: Pokvarila mi se kola, ne mogu da ih upolim, sta moze biti problem?


Ili jos bolje, stala mi kola, a cuo sam da treba da se sipa neko gurivo :P.


@Nickix9001


Koliko si upravu toliko i nisi. Kada bi se za svako pitanje otvarala nova tema mogu da zamislim na sta bi forumi licili, a onaj ko provodi duze vremena po forumima zna da za odredjena pitanja odgovor vec postoji pa ga samo treba naci (izguglati ili koristiti pretragu foruma), nego ima mnoooogo lenjih ljudi koji ocekuju pomoc a ne zele ni osnovno prvo da probaju. I ja sam imao gomilu retardiranih pitanja na pocetku ali takvih kao sto si naveo tipa gledamu crn ekran a u gornjem levom uglu ispisano MikroTik login, pa prvo sto sam uradio je da sam na google.com kucao default login for mikrotik, i pogodi sta sam nasao? Sta je trebalo, da otvorim novu temu na forumu? Jeste znam, imao sam i ja pitanja na koje je vec bio dat odgovor samo se nisam dovoljno potrudio da ih nadjem, ili nisam obracao paznju na to sto treba.

Prvo skoci pa reci hop!! Tako isto, prvo nauci osnovne stvari pa tek onda idi napred sa pitanjima ako resenja nema.




[ mrko-kosmajc @ 22.09.2013. 20:28 ] @
ljudi interesuje me kako da pokrenem hotspot i dali treba da rotiram taj mikrotik ako pokrenem hotspot
[ bmarkovic06 @ 22.09.2013. 20:37 ] @
Citat:
mrko-kosmajc: ljudi interesuje me kako da pokrenem hotspot i dali treba da rotiram taj mikrotik ako pokrenem hotspot


Zezas se, jel tako? :D
[ Hans_D @ 22.09.2013. 21:41 ] @
Ispade da smo mi u pravu sto smo se sprdali.
[ mrko-kosmajc @ 22.09.2013. 23:55 ] @
el ce mi neko pomoci da pokrenem hotspot na Mikrotik 5.20
[ gilopile @ 23.09.2013. 00:10 ] @
Pa napisi konkretno sta treba taj MT da radi? Da li da kacis korisnike na njega i kako, koliko njih, brzine koje mislis da im das...? PPPoE? NA cega je instalirann taj MT? x86 ili RB, koji? Koju licencu imas?
[ bmarkovic06 @ 23.09.2013. 00:11 ] @
Citat:
mrko-kosmajc:
el ce mi neko pomoci da pokrenem hotspot na Mikrotik 5.20


Dobio si odgovor u drugom postu.
[ newtesla @ 23.09.2013. 07:04 ] @
Citat:
mrko-kosmajc: ljudi interesuje me kako da pokrenem hotspot i dali treba da rotiram taj mikrotik ako pokrenem hotspot


Možda ne misli na rUtiranje - nego na root-ovanje: ono, hoće da postane root???
[ niceness @ 23.09.2013. 08:14 ] @
Meni se čini da malo troluje ;)
[ mrko-kosmajc @ 23.09.2013. 18:32 ] @
ovako MT je instaliran na masini u slotovima su ubacene 6 ethernet kartice
MIkrotik 5.20 Level 6 je licenca
od nad provajdera mi dolazi optika do cvora pa pa ja iz njihovog cvora dobijam lan kabal za mene za neke korisnike ide na kabal
a neki ideu preko wireles
sta vas jos interesuje
[ zivanicd @ 24.09.2013. 11:11 ] @
Bas se pitam ko je tebi dao link....

Sve u svemu koliko sam razumeo hoces da radis neki Wireless provajding ?

Jel znas bar nesto o mikrotiku / rutiranju ? Koje su ti IP adrese dali "nadprovajderi"...


Hotspot mozes da setujes sa vizardom koji ide uz mikrotik (klikom na dugme "Setup Hotspot")...

OMG...


Btw, jel si pogledao malo forum i pretrazio postove gde se pominje hotspot ?

Izgleda kao da te ismevamo ovde, ali zaista bi trebao prvo da krenes nesto sam da uradis pa tek ako negde zapne da trazis pomoc...


To je isto kao da ja pustim posto: Treba mi da sredim da mi auto ide...

Ne ide to tako sinko :)
[ alekksandar @ 24.09.2013. 11:36 ] @
Ma ljudi VI ne razumete coveka uopste
Nije mi jasno kako ne razumete administratora
[ Predrag Supurovic @ 24.09.2013. 12:54 ] @
Šta ti je današnji svet. Čovek kupio MT 5.20 level 6 i na njemu hoće da podigne običan hotspot. Ima se, može se.

A možda ga je "kupio"?

[ bachi @ 24.09.2013. 12:59 ] @
To da li ga je kupio ili "kupio" je totalno nebitno u celoj priči.
[ acatheking @ 24.09.2013. 20:03 ] @
Citat:
mrko-kosmajc: el ce mi neko pomoci da pokrenem hotspot na Mikrotik 5.20


Podesices ti relativno lako HotSpot uz pomoc linka koji si dobio ili kroz setup wizard-a kroz winbox.
Pretpostavljam da ces se baviti preprodajom Interneta i trebace ti mnogo vise od podesavanja MikroTika.
Setup HotSpota je mrvica u odnosu na sve ostalo (projektovanje linkova, baznih stanica, rOUtiranje koje si pomenuo... itd)
Najveci problem je sto nisi potkovan znanjem tako da ces tesko moci sam da se nosis.
[ zivanicd @ 24.09.2013. 21:25 ] @
Kad smo vec kod kupovine.... jel ima da se "kupi" ovaj 5.20 ? Treba mi nesto za probu :)

Imam kupljene 4 ivl4 licence kod netiksa pre 3-4 godine ali ih nisam iskoristio i sada me je sramota da ih zovem....
[ bmarkovic06 @ 24.09.2013. 21:32 ] @
Pa to ti je ona verzija sto ima dns hijack, tako da ti je nebih preporucio nizasta drugo sem za probu :).


Ma zovi ih, sta te briga. Ja mislio da pazarim lvl5 kod njih uskoro. Samo ne znam koji medijum da izaberem kod mene, razmisljam se o varijanti ili ssd ili cf sa adapterom ili pak usb stick.
[ zivanicd @ 24.09.2013. 21:40 ] @
Hocu da probam neki nv2 bound. Imam 5-6 CF kartica sa adapterima.

Treba da prebacim nekih 300Mbps na 5km pa da testiram kako to stabilno radi.

Druga varijanta mi je neki AH ruter + UbNT + ethernet bound... mada mislim da PC tu mora....
[ bmarkovic06 @ 24.09.2013. 21:55 ] @
Neki ljudi su izvlacili sa 2x nanobridge i bonding oko 120mbps realnog tcp, tih 300 ne znam kako ces postici :).

Cf jeste jeftiniji ali nasao sam isto tako neki ssd za 30e :). Nije puno radio a posluzio bi verovatno. Samo mi je to malo waste ssd-a :). Koja varijanta je dugotrajnija i stabilnija?


[ zivanicd @ 24.09.2013. 22:05 ] @
Imam pravljene fidove 2 x DualPol, tako da cu verovatno da imam 4 x R52nM na dve takve pravljene antene.

Experimentisem... Imam i nekoliko RB118 i 114 ako mi zafale slotovi.

Sve u svemu mislim da moze to da tera ali samo nv2.
[ bmarkovic06 @ 24.09.2013. 22:14 ] @
Ili da se proba sa varijantom da nabavis jos 2 takve antene i onda da imas za svaku karticu po antenu, dual chain:D.

Pa sta znam. Koji ces AH koristiti moras neki sa gigabitnim ethernetom? Mozes i rb450G koristis.

Ja treba da pravim slican link ali meni nije potrebno vise od 100, tako da cu ici sa 2x Rocket m5 i dual polarizovanim antenama od voltplusa. Od rb-ova cu koristiti 2xrb493g.

A ako ti treba nesto jace stigao airFiber kod komsija Bosanaca. Nije ni neka ogromna cena :).
[ zivanicd @ 24.09.2013. 23:04 ] @
Jok. Taj Airfiber imam i ja kod mojih komsija u Rumuniji... To je na 24Ghz. Cena mislim da je oko 5k dolara. Hocu mikrotikom da probam. Realno mi treba 200 mega, ali ce to biti i 300 za par meseci kako se povecavaju brzine.

[ bmarkovic06 @ 24.09.2013. 23:12 ] @
Ovamo je 4k maraka :).Ali mislim da je sve rasprodato...
[ yolja624 @ 25.09.2013. 05:17 ] @
ala ste se vas dvojica razigrali ih sto nemam mogucnosti da i ja nabavim takve igracke
[ Aleksandar Đokić @ 25.09.2013. 08:57 ] @
Zezaju ovi iz Mikrotika, vreme je za 802.11ac (cini mi se da Normis negde pisao da nece pre verzije 7).
[ bmarkovic06 @ 25.09.2013. 09:24 ] @
Pa ne znam ima li uopste neka miniPCI kartica sa podrskom za 802.11ac, znam da ima miniPciE ali klasican miniPCI ne verujem...
[ Aleksandar Đokić @ 25.09.2013. 10:18 ] @
Pa ima miniPCI express.
[ djricky @ 25.09.2013. 14:49 ] @
ozbiljno se razmisljam da li da topujem temu za primer kako ne pokretati temu, i kako ne odlaziti off topic...
[ Aleksandar Đokić @ 25.09.2013. 15:55 ] @
Haha, to je vec tvoja odluka.
[ zivanicd @ 25.09.2013. 21:01 ] @
djricky, veruj da i ja razmishljam koliko smo offffff...

kad malo razmislim tako bude u pola tema na ES :)

Sve u svemu izgleda da decku koji rOtira hotspot nismo nesto pomogli...

Bedaq...
[ mrko-kosmajc @ 27.09.2013. 22:07 ] @
el zna neko kako se pokrece hotspot sa mikrrotika 5.20 level 6
[ bmarkovic06 @ 28.09.2013. 00:57 ] @
Hehe a znao sam da je neka podvala, ili zajebancija od pocetka, mislim, cuj to, rOtiranje mikrotika... Ili je lik shvatio koliko je ispao pglu pa se sad vadi sa forama kako je zajebancija... :D
[ Aleksandar Đokić @ 28.09.2013. 08:34 ] @
Mislis da neko pita kako da pokrene hot-spot kako bi nekoga zezao?

Mada pise sa Orion-a, a u profilu mu je Petrovac na Mlavi.
[ acatheking @ 28.09.2013. 08:59 ] @
Citat:
mrko-kosmajc: el zna neko kako se pokrece hotspot sa mikrrotika 5.20 level 6


Zna vecina koja makar procita uputstvo. Postavi oglas i budi spreman da platis nekome za tu uslugu.
[ pajaja @ 28.09.2013. 09:37 ] @
Obzirom na način na koji je tema postavljena, kao i na odgovore koji su dati, nema razloga da i dalje bude otvorena.
Od naprednijih korisnika (što bi, sudeći po onome čime želi da se bavi, pokretač teme trebalo da bude) se očekuje da bar pokušaju da samostalno reše problem i pročitaju dokumentaciju pre pokretanja teme.