[ shadow88 @ 21.09.2013. 19:55 ] @
pozdrav narode,

dobio sam na poklon model netbook-a iz naslova, e sad, vidim nema ispod poklopce za HDD i ram, pa se pitam jesu li izmenljivi - stavio bih malo vise ram-a i veci HDD ali obican sata ako je to izvodljivo ? ako ne onda cu samo da zaglavim memorijsku za storage a ram se iskreno nadam mogu promeniti.
na njemu je podignut neki ogoljen XP , lepo radi ali vidim da imam problem sa pustanjem recimo spotova sa youtube-a , ucitava ali zapinje i zvuk i video na svaki sekund,
isto tako sam primetio da mu je procesor na 900MHz ali radi na 630 ??? moze li se nekako to doterati bar na tih 900? , nema veze ako ce se grejati vise , a vidim bios je isto tako skrt, nema mogucnosti overclocking-a, hoce li se to promeniti ako update-ujem bios jer isti je iz 2008 ?

hvala u napred svima dobre volje koji su voljni i znaju da mi pomognu, i svima onima koji se ukljuce u temu.

pozz
[ 3way @ 21.09.2013. 22:28 ] @
Radi na 600 jer je underclockowan. Tebi treba eeectl softwer za kontrolu brzine, ventilatora i jos nekih sitnica.

Kada sam na njemu imao XP, koliko se secam YT je radio kako treba.
Takodje, dobro je pustao i 720p video iz VCL-a.

Za HDD nisam siguran da li uopste moze fizicki u njega jos nesto da stane, osim ako to nije 2x2cm...
[ Binary Mind @ 22.09.2013. 20:56 ] @
Nije izvodljivo ubaciti u njega HDD jer nema adekvatne konektore. Koristi interni SSD storage (za tvoj model max 4GB a za celu seriju je maksimum bio 8GB internog storage-a) za koji postoji adekvatan slot. Moze maksimalno 2GB DDR2 RAM-a. Ako nema poklopce ispod moras da rasparcas ceo netbook (i da izvadis maticnu plocu) da bi uradio upgrade RAM-a. Kao sto vidis nema puno upgrade opcija i nije previse pristupacan za nadogradnju jer nema pokloplce to jest kuciste je poprilicno zatvoreno (iz prilozenog se vidi da to nije slucanjo). Po meni vise igracka nego upotrebljiva sprava. Netbook-ovi kao ideja odose u zaborav. Tableti su zauzeli njihovo mesto.
[ shadow88 @ 22.09.2013. 22:30 ] @
pre svega hvala na ukljucenju u temu ,

skinuo sam eeectl , ubacio i pokrenuo, sve mi radi samo procesor ne reaguje , tj i dalje stoji na 630MHz , ima li neko ideju sta bi tu moglo biti ? ovo treba da bude sprava za surfovanje, neke office aplikacije, brsu proveru mail-a , i tako neke jednostavne stvari. znaci za HDD mi je bolje da ne diram, ubacicu mu samo malo ram-a bar 1Gb da ima, i neku memorijsku u slot da ima dodatni storage od 32GB, vise mu i ne treba, sto se tice pustanja snimaka sa YT mozda je uzrok procesor a mozda i ram, takodje mi pada na pamet i sam win kao problem jer je neka ogoljena verzija pa mozda i nema sve sto mu treba da bi radio ok

pokusao sam da raslopim malisu ali tesko, skinuo tastaturu, odvrnuo srafove od gore i od dole, ni poceo da otkopcavam kopcice i zapelo mi na deli ispod display-a , ne znam sta ga jos drzi, da nisu mozda sarke ?

moze li se updateovati bios da ima malo vise opcija , npr da mogu da ovo clockujem na originalnu brzinu ? da mu napravim deljeni ram za grafiku koja ima samo 64MB ako sam dobro shvatio ?

pozz
[ shadow88 @ 22.09.2013. 22:49 ] @
sad vidim na nekim sajtovima da u njemu ima ne koristeni USB port , koji moze da se iskoristi za ugradnju web kamerice, bluetooth-a , dodatne memorije u obliku mikro SD kartice i Mikro USB card reader dongle-a, svakako ne bi bilo lose ubaciti jedan USB Hub i na njega nakaciti svasta, sto se tice web kamerice ima ih u mikro varijanti koje idu u laptopove inace kace se na te interne USB pa moze da se koristi u ove svrhe.

nego prvo bih da resim procesor, ram i eventualno da delim ram za grafiku, pa ako moze pomoc oko toga ?
[ 3way @ 22.09.2013. 23:47 ] @
eeectl sam koristio jako davno. Da li sada uopste ima opciju podizanja takta?
Ako ima, a ne radi - kako znas da ne radi?
[ shadow88 @ 23.09.2013. 00:39 ] @
pa ima opciju podizanja takta, a u properties racunara pratim na kom taktu radi, ne menja se nista, isto ni kao na par drugih softvera koji imaju opciju pracenja takta.
[ Binary Mind @ 23.09.2013. 18:01 ] @
Ako je BIOS kojim slucajem flashovan na noviju verziju od fabricke, to moze da bude razlog sto eeectl ne radi svoj posao. Susretao sam se sa slicnim problemima pre dok su Asus eee PC netbookovi bili aktuelni. za svaki slucaj prati sta se desava kad malo opteretis racunar. Mozda se tad digne frekvewncija procesora. Vise se ni ne secam na kom principu radi eeectl.
[ shadow88 @ 23.09.2013. 18:06 ] @
pa iskreno ne znam da li je flashovan, s'obzirom da je verzija 2008 bios ne verujem da je noviji, a bilo bi dobro da moze da se ubaci verzija koja podrzava overclocking za cpu i ram, probao sam vise verzija eeectl i sve se isto ponasaju, radi podesavanje backlight-a , ventilatora , ali ne radi podesavanje brzine cpu, cudno mi je sto nema opcije za podesavanje da se unese brojcano vrednost brzine nego samo slow, fast itd
[ shadow88 @ 23.09.2013. 18:10 ] @
FSB speed control.
- PCIE speed control.
- CPU voltage control.
- Temperature monitor.
- Fan speed control(incl. used-defined automatic mode).
- Screen backlight control(twice brighter!).
- Highly configurable, hotkeys, etc.

od sve ga ovoga sto pise da moze da radi ja imam opciju za CPU,temperaturu,fan i backlight, kao sto rekoh samo mi CPU ne radi, u stvari i ne pise da je za CPU, mozda je i za FSB speed control ili PCIE speed control.
[ Binary Mind @ 23.09.2013. 19:31 ] @
Fleshovan je BIOS tako da je to najverovatnije razlog zbog cega eeectl ne radi. Inace procesor je sa razlogom underklokovan na 600MHz a razlog je zagrevanje (bitno je glasniji ventilator kad procesor radi punom snagom) i autonomija baterije. Postoji verzija BIOS-a u kojoj postoji opcija da se overklokuje procesor, ali je nestabilna i znam neke ljude koji su ubili svoje eee PC-e sa tim BIOS flashom. Probaj pomocu neke druge aplikacije (prvo uradi uninstall eeectl) kao sto je SetFSB for Windows XP na primer. To su takodje dosta koristili vlasnici eee PC-a ka sto je tvoj, ali i tu postoje potencijalni problemi sa "brickovanjem" netbooka.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.09.2013. u 20:47 GMT+1]
[ shadow88 @ 23.09.2013. 20:29 ] @
pokusao sam da vratim na staru verziju 703 , sad je 801 verzija biosa i u asus update utiliti mi je izbacilo da ne moze , nesto se ploca i verzija biosa ne podrzavaju, a podesio sam opciju undergrade bios enable,

ne pravi meni problem sto ce da se cuje, pogotovo sto ce stojati na automatic pa ce ventilator svakako da radi na maksimumu ako je opterecen procesor sto i treba da radi,a spustice obrtaje ako je manje opterecen tj ako se manje greje, svakako mu jako fali tih 370MHz , ipak je to za 50% brzi rad CPU-a u odnosu na sad.

steta, a bas mi se svidja eeectl jer moze dosta toga da radi u malom pakovanju :D narocito pojacavanje backlight-a ali nema veze, probacu sa setFSB pa cu videti sta radi i kako.

jel bi nastao problem ako ostane eeectl posto i onako ne utice na CPU ? ne znam kako da omogucim funkcije na tastaturi za podesavanje backlight-a i zvuka, to mi nista ne radi a instalirani su drajveri.
[ shadow88 @ 23.09.2013. 20:54 ] @
evo konacno sam nasao verziju eeectl koja radi, podize bez problema na 900MHz a ne pregreva se nista, samo jos ram da nabudzim i jos memorije da dodam

kako bih mogao da delim ram memoriju sa grafikom a da nije preko biosa ? ovih 64MB je bas malo.
[ shadow88 @ 24.09.2013. 14:53 ] @
sad planiram nabavku neke memorijske kartice da zabodem u slot sa strane od 32 ili 64GB , moze li mi neko reci pouzdano koja klasa bi bila podobna za ovo a da mogu da instaliram operativni sistem na tu memorijsku ? naravno klasa 10 ce sigurno raditi ali koja je dolnja granica klase u ove svrhe ? i koja tacno ram memorija ide u laptop ? negde sam citao da je ddr2 ali nisam siguran da li je standardna za laptopove ili se razlikuje ?

negde sam procitao da postoje adapteri za ove laptopove za SSD, sa jedne strane se nakaci CF memorijska kartica a sa druge je taj sata konektor kao u laptopu, zna li neko gde se to moze nabaviti ? posto mi se vise isplati ubaciti compact flash karticu umesto da kupujem 16GB originalni disk za njega , a CF postoje i veceg kapaciteta i brzine
[ Slobodan Milivojevic @ 24.09.2013. 15:34 ] @
Standardni SO-DIMM DDR2 RAM koristi.
[ shadow88 @ 24.09.2013. 16:51 ] @
hvala puno na odgovoru.

koliko sam se namucio da otvorim masinu, razmisljam da isecem dno plasticnog poklopca da mi lakse bude da pristupim svemu, ali cime to posle zatvoriti :) necu ga ni otvarati opet dok ne nabavim sve sto mi treba za ugradnju, al onda ide sve komplet, ukljucujuci i bluetooth i web kamericu, steta je da toliki USB portovi ostanu ne iskorisceni unutra, pogotovo u tolikom nedostatku memorije, jos ako bih mogao neki jaci GPU da ubacim bilo bi savrseno.
[ Binary Mind @ 24.09.2013. 17:28 ] @
E to ne moze (jaci GPU)...
[ shadow88 @ 24.09.2013. 21:32 ] @
pa mozda ako bi se uradio reballing i stavio jaci BGA cip koji je kopatibilan, ali ne isplati se nabavljati cip , tesko da bih saznao i koji moze da se ubaci, a kuglirao bih ga sam. nebitno.

zanima me samo kako da delim ram sa grafickom a da nije preko biosa, ako neko zna bio bih mu zahvalan da to podeli :D ili kako da ubacim i koji bios a da mogu da delim ram i clockujem isti kao i CPU u biosu ?
[ Miroslav Cvejić @ 25.09.2013. 00:11 ] @
Nije to baš tako kako si zamislio.
[ shadow88 @ 25.09.2013. 17:20 ] @
pa nego kako onda ?
[ Miroslav Cvejić @ 25.09.2013. 20:15 ] @
Ako ti treba jači model netbooka, kupiš jači model. Ne možeš tek tako zameniti čip na ploči. To nije predviđeno da se nadograđuje.
[ shadow88 @ 25.09.2013. 20:26 ] @
mnogo toga nije predvidjeno a radi se i moze, nisam ni rekao da je ekonomski opravdano raditi tako nesto.

moje pitanje je glasilo da li postoji mogucnost deljenja ram memorije racunara sa grafikom a da nije preko biosa, jer sve ostale karakteristike zadovoljavaju potrebe za koje ce laptop sluziti, naravno da imam jaci laptop, a ovaj ce sluziti samo kao prenosiva verzija za mejlove , surfing net-om , pa bar da na tom polju radi kako treba, a ocigledno je da mu fali memorije na grafici.

neko je pomenuo da mu je ovaj malisa pustao video sadrzaje sa YT u 720p , ok, mozda onda kad je izasao jer tad YT sigurno nije bio ni priblizno toliko zahtevan, ako ne verujete uporedite nekadasnji (pre 10 godina) i sadasnji YT.

inace , kao sto rekoh, procesor , ram i kapacitet flash-a cu da odradim da mi zadovolji sve kriterijume, dodajem na njega BT i kameru, dodatni interni flash, vise nego dovoljno za njega.
[ shadow88 @ 25.09.2013. 20:29 ] @
inace za imformaciju video sam lika na YT kako bas na ovom modelu menja graficki cip sa jacim, nije pomenuo koji je stavio, ali cinjenica je da je to lik odradio sa fenom za skidanje farbe stavljajuci ga ispod maticne ispod grafickog cip-a da ga greje, pa posle nabacio sablon i kuglice i novi cip , a gle cuda, posle toga je laptop radio ko zmaj.
[ Miroslav Cvejić @ 25.09.2013. 21:17 ] @
Ne veruj svemu što vidiš na youtube.

Dodavanjem memorije grafičkoj karti dobijaš samo jednu stvar, manje memorije operativnom sistemu i programima.
[ shadow88 @ 25.09.2013. 22:06 ] @
pa ne verujem , ali komentari na video kazu suprotno...

mislim da je 1GB za rad sistema sasvim dovoljno, tako i da delim 500MB sa grafikom koja ima samo 64MB pa joj je 500 vise nego dovoljno, a sistemu ostaje 1,5-2GB sto je opet vise nego dovoljno.
[ Miroslav Cvejić @ 25.09.2013. 22:21 ] @
A šta će toj grafičkoj kartici 500mb? Planiraš i fullHD panel da montiraš umesto postojećeg?

Da imaš 8gb sistemske memorije pa da žrtvuješ 500mb, mogu da razumem, ali da potrošiš trećinu ili četvrtinu RAMa na grafičku kartu kojoj ni sva memorija ovog sveta neće poboljšati performanse je suludo.
[ shadow88 @ 26.09.2013. 09:54 ] @
ne razumes, nisam mislio bukvalno da spucam 500MB na graficku, ali koliko god da podelim rama sa grafikom, kud i kamo bolje ce da radi nego sa 64MB, a i laptop ce bolje raditi sa 1GB ili 1,5GB nego sa sadasnjih 512MB , nadam se da razumes sta hocu da kazem, i ne vidim zasto bi onda izmislili deljenje ram-a sa grafikom ako grafici nece pomoci deljenje istog ?
[ shadow88 @ 26.09.2013. 14:41 ] @
nasao sam 4 verzije bios-a za masinu, sve 4 sam ubacivao jednu po jednu od najstarije ka najnovijoj , ni jedan bios od tih se ne razlikuje u odnosu na ovaj nastariji sto je bio na njemu, tj ni u jednom se ne moze uraditi overclock niti deliti ram, prosto neverovatno.

ima li neko ideju kako otkljucati te stavke u bios-u ?
[ shadow88 @ 26.09.2013. 15:54 ] @
sad sam nasao jos 10 verzija pa cu probati jednu po jednu da ubacujem da vidim ima li neka koja moze da radi gore navedeno
[ Miroslav Cvejić @ 26.09.2013. 19:14 ] @
Provereno neće biti nikakvog poboljšanja i ako uspeš da dodaš grafičkoj karti koji mb.

I batali overklok na laptopu. Posebno na tom laptopu.
[ shadow88 @ 26.09.2013. 19:36 ] @
pa dobro onda cu bataliti graficku,a sto se tice CPU-a nije to overclock vec samo hocu da radi na radnom taktu za koji je pravljen tj 900MHz, koliko citam da je takt namerno spusten zbog trajanja baterije a sto se tice grejanja , otkad eeectl drzi CPU na 900MHz a fan na automatic ne ukljucuje se fan uopste tako da zakljucujem da se CPU ne pregreva, tek ponekad ga eeectl ukljuci na 10% posle dugog rada laptop-a sa nekim njemu zahtevnijim stvarima ali brzo ga i ohladi i iskljuci.

razmisljao sam samo zasto bi mi stojala ukljucena jos jedna aplikacija kao sto je eeectl kad moze to sve preko bios-a da ide, a nece skoditi ni koji MHz i MB vise na CPU,GPU itd...

javljam sta sam uradio, pre svega da mi stigne poruceni RAM i memorijska, pa sve ostalo
[ Binary Mind @ 26.09.2013. 21:36 ] @
Citat:
shadow88:
inace za imformaciju video sam lika na YT kako bas na ovom modelu menja graficki cip sa jacim, nije pomenuo koji je stavio, ali cinjenica je da je to lik odradio sa fenom za skidanje farbe stavljajuci ga ispod maticne ispod grafickog cip-a da ga greje, pa posle nabacio sablon i kuglice i novi cip , a gle cuda, posle toga je laptop radio ko zmaj.


Kako je mogao da menja graficki chip kad je grafika na Mobile Intel 910GML chipsetu integrisana. Ako je menjao grafiku (Intel GMA 900 IGP), morao je da menja chipset (NB i SB BGA chipove) sto jeste teoretski moguce fizicki izvesti ako je isti BGA pin package kod NB i SB chipova, ali je pitanje zasto to raditi, cak i da proradi posle zamene, kad na primer i slican Mobile Intel 915GM chipset ima identicni IGP kao i Mobile Intel 910GML chipset, to jest Intel GMA 900. Muka je to velika a IPG isti i plus pitanje kako i da li ce posle uopste raditi.


[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 26.09.2013. u 22:50 GMT+1]
[ shadow88 @ 26.09.2013. 22:29 ] @
pa ne znam , u glavnom lik pocinje pricu u videu sa recenicom : "sad cemo ovog malisu da pretvorimo u zver " :D zasto, i kako radi, no comment, to je i meni bilo sumljivo, sve u svemu posle toga je gurao na njemu neke prilicno zahtevne igrice, verovatno postoji nacin, samo je pitanje da li se ekonomski isplati, nama sigurno ne, dok oni tamo kupuju delove na trafici i prodavnicama "sve za 1$" mi ne mozemo ni doci do delova

elem, ne secam se da nije menjao i cipset, ali mislim da ne.

nebitno, meni ovo cudo kao sto rekoh treba kao prenosiva sprava da na njemu odradim nesto najosnovnije, za ostalo imam jacu masinu koja mi zavrsava posao.

nabacio sam verziju biosa koja je otkljucana sa podesavanjima, sad sam ga napasovao da radi tako da ne moze bolje :D

ispostavilo se da je to najstarija verzija biosa za njega, sve ostale ne mogu da se podesavaju
[ anon325 @ 26.09.2013. 23:37 ] @
Koja je to verzija? Odakle si je skinuo?
[ shadow88 @ 27.09.2013. 06:23 ] @
verzija 8804 , e ne znam odakle, otvorio sam 100 sajtova googleovanjem , ako hoces uploadovacu, to je po nekim forumima najstarija verzija za ovaj model i jedina koja moze da se podesava . neki prijavljuju da im se pogubi slika na laptopu ako podignu radni takt isto kao i sa eeectl , ne znam zasto se na pojedinim modelima to desava, meni ne, a i ako se desi to se resava lako vracanjem starog bios-a. pretpostavljam da do ovoga dolazi ako se u biosu clockuje CPU na 900MHz pa se u win-u pokrene eeectl koji dodatno podigne takt jer on radi na principu mnozenja osnovnog radnog takta a ne vodi racuna na koliko CPU vec radi, pa ispada da podize CPU na 2GHz ili bar pokusava, sto se ne slaze sa grafikom, ram-om itd pa dolazi do brljavljenja hardvera
[ 3way @ 27.09.2013. 06:57 ] @
Bas si se zainatio....a i mene si sad nalozio da vidim sta jos moze od ovog mog.

Odakle si skinuo taj novi bios i kako se ponasa sa eksternim monitorom? Ovo mi je od sustinske vaznosti, jer moj odavno nema svoj monitor....
[ shadow88 @ 27.09.2013. 14:31 ] @
nisam jos pokusao da ga zakacim na eksterni monitor, nemam na koji, pa pokusaj pa vidi.

pa ja kad zapnem da napravim ili uradim nesto ne stajem dok ne postignem cilj

kao sto rekoh ne znam gde sam skinuo bios , otvarao sam brdo sajtova pa sam usput skinuo i tu verziju.
[ shadow88 @ 09.10.2013. 21:46 ] @
ljudi imam na ovom laptopu problem sa mreznom karticom, radi se o tome da nece preko kabla da radi u mrezi, tj nakaci se na mrezu, dobije IP adresu preko dhcp-a ali nema net-a , problem je u tome sto sa istim kablom na istom mestu prikopcan preko USB/LAN adaptera radi sve kako treba, takodje sa istim kablom na drugom mestu radi preko njegove mrezne kartice kako treba, tako da iskljucujem mogucnost neispravnosti kabla,mrezne kartice, lan konektora i celokupnog hardvera uopste, takodje nije ni do drajvera i protokola jer kao sto rekoh sa istim kablom na drugoj mrezi radi, a na toj na kojoj nece preko integrisane mrezne vec samo preko USB/LAN na tom mestu radi drugi laptop bez problema , takodje sam popalio sve moguce servise vezane za mrezu, a i instalirao sam sve protokole, pretpostavljam da tu nesto nije dobro konfigurisano, mozda nije neki TCP ili UDP port konfigurisan ili sama mrezna, zna li neko o cemu se radi ? mozda MAC adresa ?