[ Anchy_86 @ 23.09.2013. 10:55 ] @
Pozdrav svima.
Imam par pitanja, bila bih veoma zahvalna kad bi mi pomogli
U pitanju je sledece: u junu (ove godine) uzmem telefon HTC One u telenoru uz postpejd paket. Moja greska je, sto nisam odmah pregledala ceo telefon u sitna crevca. Posle nekih mesec i po dana uocim da je dzeksna za USB odvojena od plastike par mm. Takodje, da telefon u desnom cosku nije lepo spojen (kad pritisnem lepo "legne") i potvrdim (pre toga sam sumnjala) da pri pravljenju slike u HDR i normal modu (nocu bez blica, tj. pri slabom osvetljenju) javljaju se mrlje, dim. Odnesem telefon u telenor, oni ga posalju u servis i kroz 16 dana (nema toliko veze sa problemom, ali da napomenem, da me niko nije zvao u roku od 15 dana od kako je uredjaj predat da me obavesti sta se desava po pitanju telefona, a po zakonu o zastiti potrosaca su duzni). Takodje da napomenem, kad sam uzela prvi telefon, dosla sam kuci i videla 2 slike (napravljene u prodavnici) ciji datum je pre nego sto sam uzela telefon. Zvala sam KS i rekli su mi da oni isprobavaju aparate ?! da li su ispravni, pa je to zbog toga. Predjem i preko toga (mada verovatno nisam trebala, al sad sta je bilo, bilo je). Uzimam drugi telefon, pogledam ga (i opet napravim gresku sto sam to ucinila na brzinu) delovao je ok. Telefon sam preuzela po podne, baterija je bila slaba, pa nisam mnogo mogla da ga cackam, a i imala sam obaveza po gradu. Ujutru sam morala da otputujem. Uvece otkrijem (dan nakon preuzimanja telefona) da telefon sad opet ima probleme. Mesto gde se donji metalni deo spaja sa staklom strci (i to osetno pod prstima, a kad se lepo zagleda i vidi). Uvece pokusam da slikam mesec slike ljubicaste, puno suma na njima. Medjutim, kako nisam imala garanciju kod sebe, svratim u telenor i pitam sta da radim. Kaze, donesite garanciju. Malo sam "googlala" po internetu i naidjem da problem sa kamerom ima dosta ljudi. Kontaktiram HTC (zvanicni profil na twitteru) i daju mi broj telefona HTC-a u Srbiji da bi mi rekli sta da radim. Zovem HTC i kazu mi kako ce taj problem sa kamerom biti resen kad izadje update na 4.3. Nisu mi rekli za koliko ce to biti. Dakle, ja placam telefon koji nije funkcionalno ispravan. Na internetu sam takodje nasla i ljude koji imaju potpuno ispravan HTC One. Odem u telenor 15. dan od preuzimanja telefona i trazim da mi daju nov telefon(na osnovu stavke 1, clana 502 zakona o obligacionim odnosima). Kaze, mi moramo prvo to u servis, pa onda ako oni kazu da je stvarno neispravan onda cete dobiti novi (znaci jos 15 dana minimum bez telefona (koji otplacujem na rate)). Citiracu zakon, pa ako mi neko moze reci, da li sam ja progresno protumacila ili sam u pravu?
Citat:
Član 502

(1) Kupac može zbog neispravnog funkcionisanja zahtevati od prodavca, odnosno od proizvođača opravku ili zamenu stvari u toku garantnog roka, bez obzira na to kad se nedostatak u funkcionisanju pojavio.

(2) On ima pravo na naknadu štete koju je pretrpeo usled toga što je bio lišen upotrebe stvari od trenutka traženja opravke ili zamene do njihovog izvršenja.

I pitam ja prodavacicu sta da radim ukoliko i 3., 4.,5. ... telefon bude imao nedostataka? Tj. ukoliko je svaki telefon koji telenor dobije falican? Kaze pisite zalbu/molbu na [email protected] pa trazite da Vam omoguce da uzmete neki drugi uredjaj u toj klasi. Uredjaji u toj klasi su samo Samsung Galaxy S4 i Sony Z.

E sad drugo pitanje. Kada sam uzela novi telefon garantni list od starog telefona je ostao. Samo su zalepili IMEI novog telefona. Zovem KS i pitam od kad meni tece garancija na novi uredjaj? Kaze mi, jedna jako ljubazna teta , kako nekad tece garancija od datuma uzimanja novog uredjaja, nekad od starog. Pitam na twitteru, kazu od datuma novog, pitam u prodavnici, kazu kao u KS. I sta to sad znaci? Ako se ovako nastavi (teoretski govoreci) zamena uredjaja, zadnji dan dvogodisnje garancije, ja dobijem novi uredjaj i po njima, on ima garanciju do kraja dana. Jer vec sutra se zavrsava garantni rok od 1. telefona? Clan 503. stav 2 zakona o obligacionim odnosima kaze drugacije, pa cu ga opet citirati:
Citat:
Član 503

(1) U slučaju manje opravke, garantni rok se produžava onoliko koliko je kupac bio lišen upotrebe stvari.

(2) Međutim, kad je zbog neispravnog funkcionisanja izvršena zamena stvari ili njena bitna opravka, garantni rok počinje teći ponovo od zamene, odnosno od vraćanja opravljene stvari.

(3) Ako je zamenjen ili bitno opravljen samo neki deo stvari, garantni rok počinje teći ponovo samo za taj deo.


Danas cu napisati telenoru (tj. na taj mail sto su mi dali) mail i pitati sta da radim? Uz moj paket(Prenesi premium L) SGS4 kosta 8.000 vise nego One, a jedino Z kosta isto kao i One. Nema ni jednom telefona da je identican u hardverskom smislu (S4 ima malo jaci procesor, Z ima malo slabiji).

Hvala svima i izvinite na malo duzem postu
[ dejanet @ 23.09.2013. 11:26 ] @
Citat:
Anchy_86 : ..Zovem HTC i kazu mi kako ce taj problem sa kamerom biti resen kad izadje update na 4.3.

Izgleda te za ovo nisu lagali: http://www.techradar.com/news/...ith-android-4-3-update-1181125

Znaci prodaju 650 evra telefon, koji nije tehnicki ispravan, mashala..
[ Anchy_86 @ 23.09.2013. 11:44 ] @
Znam
Ali obzirom da se ne zna kad ce izaci update, mogu imati neispravan telefon x dana/meseci.
Iskreno, ne zanima me ko je odgovoran. Telenoru dajem pare od njih hocu ispravan telefon ili neka mi vrate pare. Ugovor ne bih produzavala (ili bi uzela nexus 4 - koga sad nemaju vise). E sad, postoji mogucnost da ce ovi u servisu drzati moj telefon (ili mi dati novi) ali tek kad izadje update na 4.3(da im vise ne bih dolazila sa neispravnim telefonom) a sve pod "izgovorom" razuman rok za popravku.

Ako neko jos ima problem sa ovim telefonom (bilo da je uzet u telenoru ili ne), neka napise. Volela bih da cujem da li sam ja baksuz, pa dobijam neispravne telefone ili ima jos takvih u Srbiji?
[ dejanet @ 23.09.2013. 12:37 ] @
Ja se licno ne bi petljao toliko, jednostavno bi momentalno trazio raskid ugovora i vratio telefon i trazio pare u iznosu doplate van paketa (ako nije 1din).

Takodje, mislim da je promenjen clan zakona koji omogucava prodavcu da tumaci koliko neki proizvod stoji na servisu. Raspitaj se o toj promeni ako hoces dalje da se ganjas sa njima.
[ Anchy_86 @ 23.09.2013. 13:50 ] @
Telefon je 28200 u mom paketu.
A koji zakon mi omogucava, tj. sta su oni prekrsili pa da trazim raskid ugovora (bez da mi naplate penale)? Objektivno gledano oni su ispunili svoj deo ugovora. Jedino su prekrsili zakon (bar ja tako mislim, pa zato trazim misljenje jos ljudi) oko toga da nece da mi ddaju novi uredjaj, vec tek kad servis kaze da ne moze da se popravi. Jedino da se pozovem na onaj deo o povracaju robe jer mi se ne svidja uredjaj? Ali tu je proslo mnogo vise od 15 dana (ako se dobro secam da je toliki rok da odustanem od robe).

Ne bih ni uzela toliki paket da nije tog telefona. E sad, kad sam pricala sa pravnikom, kaze da (uglavnom su njegova iskustva takva) cu, ako mislim da su pogresili, da trazim pravdu preko suda.

Ili (mada ne znam koliko ovo moze da ima vajda) da pisem telenoru u maticnoj zemlji i da im objasnim sta rade ovi ovde?

Sto se tice servisa, nanoviji (koji sam ja uspela naci i drugi su mi rekli) da u roku od 15 dana od prijema uredjaja moraju da mi se jave i da mi kazu da li je reklamacija potvrdjena, tj. da li je uredjaj stvarno neispravan i da me obaveste sta ce dalje raditi. I dalje stoji za popravku razuman rok
[ Miroslav Cvejić @ 23.09.2013. 18:10 ] @
Svega ovog ne bi bilo da je neko pogledao šta kupuje.
Dva puta.
[ Anchy_86 @ 23.09.2013. 19:16 ] @
I te kako sam gledala ne dva, nego dvadeset i dva puta
Procitala sam ceo internet uzduz i popreko i nigde nisam procitala da postoji problem sa kamerom. Uglavnom su tu bile sitne zamerke (vezane na izgled ili trajanje baterije) ali nista presudno da bih rekla ne zelim taj telefon. Problemi sa kamerom su postali uocljivi sredinom juna, kad je telefon vec bio kod mene nekih 10ak dana, ali niko jos uvek nije imao problem kao sto je bio kod mog prvog telefona
Nisam toliko bas blesava da im ostavljam pretplatu od 4000+ + 28200 za telefon za koji unapred znam da ima problem.

I jedna molba za sve. Ne bih da zvucim drsko, ali ovde sam konkretno postavila dva pitanja. Ako neko moze da odgovori ili da neki konstruktivan predlog ili potvrdi da postoji jos neko neka se javi. Ostali molim da mi ne stajete na zulj, jer vreme da vratim ne mogu, tako da su komentari tipa "do svega ovoga ne bi doslo da je Pera otisao pravo u policiju" suvisni

Hvala jos jednom svima

[Ovu poruku je menjao Anchy_86 dana 23.09.2013. u 20:40 GMT+1]
[ dejanet @ 27.09.2013. 20:59 ] @
Nadam se da ce pomoci: update on the way za htc one

Global HTC One gets Android 4.3 update, improved low-light camera performance

http://www.engadget.com/2013/09/27/htc-one-android-4-3/
[ Anchy_86 @ 28.09.2013. 23:04 ] @
Hvala

Videcu kad mi vrate telefon (ili daju novi), posto je pored softwerskog postojao i hardwerski problem

U svkaom slucaju, napisacu, kad dobijem telefon ili me kontaktiraju iz telenora.
[ Anchy_86 @ 17.10.2013. 19:16 ] @
Posto ce biti post jako dugacak i dosta vremena ce mi trebati da stavim i slike, ostavicu link do bloga (nadam se da ne krsim neka pravila foruma ) koji sam napravila samo zbog toga. smanchy.wordpress.com