[ R A V E N @ 27.09.2013. 09:12 ] @
Na slici je punom linijom prikazan žičani provodnik, i potrebno je naći intenzitet magnetne indukcije u tački A. Ja sam u izradi pretpostavio da dijelovi provodnika označeni sa (1) i (2) (koji se gore i dolje šire beskonačno) nemaju uticaja magnetne indukcije u tački A. Da li sam pogriješio?



Što se tiče ostatka provodnika, ovako sam radio:

(b): Pođem od izraza za magnetnu indukciju pravolinijskog tankog provodnika , pa imam dalje:







(a):



I za treći dio provodnika imamo indentično kao za po (b):



Sada kada saberemo ove tri parcijalne indukcije, dobivamo:







Međutim, tačan rezultat je:

.

U čemu sam ja pogriješio?

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 27.09.2013. u 11:09 GMT+1]
[ R A V E N @ 28.09.2013. 19:59 ] @
Imaju li barem dijelovi provodnika (1) i (2) utjecaja na tačku A u smislu magnetne indukcije? Ako sam dobro shvatio, nemaju, jer ako zamislimo da vektor magnetne indukcije oko tih dijelova provodnika formira omotač valjka bilo kojeg poluprečnika, tačka A neće biti obuhvaćena tim omotačem.
[ djoka_l @ 28.09.2013. 20:38 ] @
Moraš da kreneš od izraza za magnetnu indukciju provodnika:



Ako ti je lakše da računaš, možeš da zamisliš da je u tački A magnetna indukcija zbir vektora koji proizvodi beskonačan pravolinijski provodnik, drugi provodnik koji ima dužinu a i suprotan smer struje, i ona tri dela koja čine pravougaonik oko tačke A.
[ R A V E N @ 29.09.2013. 20:09 ] @
Zapravo sam krenuo od izraza koji je izveden od tog opšteg izraza.

Citat:
Ako ti je lakše da računaš, možeš da zamisliš da je u tački A magnetna indukcija zbir vektora koji proizvodi beskonačan pravolinijski provodnik, drugi provodnik koji ima dužinu a i suprotan smer struje, i ona tri dela koja čine pravougaonik oko tačke A.


Ne razumijem na šta misliš. Ovo što si napisao mi zvuči nepravilno.
[ djoka_l @ 29.09.2013. 20:25 ] @
Ovo sam hteo da kažem:



Crveni i plavi segment provodnika imaju istu jačinu struje, suprotan smer i isto rastojanje od A, pa međusobno poništavaju svoje dejstvo na tačku A, a slika je jednostavnija za računanje B.
[ R A V E N @ 30.09.2013. 18:55 ] @
Ne mislim da je jednostavnije, jer s tvojim pristupom treba tražiti pet indukcija, a ja sam tražio samo tri. I dalje ne vidim šta nije u redu sa mojim pristupom.
[ djoka_l @ 01.10.2013. 08:59 ] @
Ne valja ti to što ne uzimaš u obzir indukciju dva segmenta provodnika.

Rekao sam ti da pođeš od osnovne (vektorske) formule. Nacrtaj na segmentu 1, nacrtaj vektor od dl do tačke A i videćeš da postoji vektorski proizvod.

I dalje imaš da računaš samo 3 induklcije: indukciju beskonačnog pravolinijskog provodnika koji je normalan na ravan crteža i usmeren na dole, kao i 2 puta indukcija segmenta dužine a i segmenta dužine b koji su usmereni u suprotnom smeru od prve indukcije.
[ djoka_l @ 01.10.2013. 09:43 ] @
Ono što si gore uradio je bilo dobro, samo da si uzeo u obzir sve segmente:






[ R A V E N @ 01.10.2013. 12:26 ] @
Dobro, a šta misliš o ovome:

Citat:
R A V E N: Imaju li barem dijelovi provodnika (1) i (2) utjecaja na tačku A u smislu magnetne indukcije? Ako sam dobro shvatio, nemaju, jer ako zamislimo da vektor magnetne indukcije oko tih dijelova provodnika formira omotač valjka bilo kojeg poluprečnika, tačka A neće biti obuhvaćena tim omotačem.


I dalje mi nije jasno na osnovu čega ta dva dijela imaju utjecaj magnetne indukcije u tački A, ako se koristim pravilom desnog zavrtnja?
[ djoka_l @ 01.10.2013. 12:52 ] @
Pravilo desne ruke se odnosi na određivanje pravca magnetne indukcije. Umesto njega možeš da koristiš i pravilo tri prsta desne ruke. Postavi palac, kažiprst i srednji prst tako da formiraju prave uglove međusobno. Ako kažiprst predstavlja pravac prvog vektora, srednji prst pravac drugog vektora, onda palac pokazuje pravac vektorskog proizvoda ta dva vektora.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Pravilo_desne_ruke

evo ti slika nekog provodnika:

smer magnetnog polja elementa dl u tački A je normalan na ravan crteža i smer je od posmatrača na dole.

Da li ti uopšte razumeš šta je to vektorski proizvod dva vektora?

Pogledaj i http://en.wikipedia.org/wiki/Right-hand_rule
[ R A V E N @ 01.10.2013. 13:32 ] @
Znam šta je vektorski proizvod dva vektora. Kako to da vektori i na tvojoj skici nisu pod pravim uglom, ako se već koristi pravilo tri prsta desne ruke? I šta predstavljaju četiri vektora iznad tačke A na tvojoj slici? Mislim da si nepravilno naznačio smjer vektora m. indukcije u tački A - potreban je iksić, a ne tačka.
[ djoka_l @ 01.10.2013. 13:47 ] @
Aaaaaa!

Vektorski proizvod dva vektora predstavlja vektor čiji je intenzitet proporcionalan površini koju određuje paralelogram čije su stranice početni vektori a pravac je normalan na tu površinu i određuje se pravilom desne ruke.

U tački A sam nacrtao paralelogram čija je jedna stranica dl, druga stranica jedinični vektor koji ima pravac i smer vektora r, a krstić nisam nacrtao zato što me je mrzelo.

Vektori nisu pod pravim uglom zato što nisu pod pravim uglom. Površina paralelograma je gde je ugao koji obrazuju dl i r meren od dl prema r, a je jedinični vektor koji ima pravac z ose.

http://bs.wikipedia.org/wiki/Vektorski_proizvod

Da li je sada jasno ili treba još da crtam? Da li uopšte razumeš kako se odrađuje pravac vektorskog proizvoda ako vektori nisu pod pravim uglom?
[ R A V E N @ 01.10.2013. 19:29 ] @
Proučiću to što si napisao, hvala ti!
[ R A V E N @ 08.10.2013. 17:53 ] @
Ovaj se zadatak može riješiti i primjenom obrasca na dijelove provodnika (1) i (2), s tim da se uzme da su uglovi postavljeni iznad udaljenosti od tačke A (za (2)) i ispod udaljenosti (za (1)). Imamo za (1):



(obadva se ugla uzimaju s negativnim predznakom zato što su ispod udaljenosti od tačke A)


I za (2) imamo:




Sabiranjem i i oduzimanjem od toga imamo: