[ Ivan Dimkovic @ 01.10.2013. 21:34 ] @
http://www.extremetech.com/ext...-ever-image-of-a-hydrogen-bond

Citat:

Hydrogen bonds are at the very core of life as we know it, and now for the first time ever scientists have managed to visualize these transient molecular associations. A team of researchers from China’s National Center for Nanoscience & Technology and Renmin University have utilized atomic force microscopy (AFM) to produce a high-resolution image of atoms reaching out to make a link with each other. Chemists have theorized about the location and appearance of hydrogen bonds for many years, but now those theories can be put to the test.




U pitanju je ne samo fantasticna "fotografija" vec i fantasticna potvrda hemijskih teorija o lokaciji i izgledu vodonicne veze.
[ Nedeljko @ 02.10.2013. 11:13 ] @
Ja sam ovakvu sliku benzena video u časopisu "galaksija" pre više od 20 godina.
[ mr. ako @ 02.10.2013. 17:40 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic

U pitanju je ne samo fantasticna "fotografija"

Stavi u "Zakon fotka" temu, da vidimo sta kazu tamosnji "experti"*. :D
(*me, included... plusovacu ako postavis :D :D )

[ Nedeljko @ 02.10.2013. 23:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: fantasticna potvrda hemijskih teorija o lokaciji i izgledu vodonicne veze.

Mislim da to predviđa standardni model, a njegove jednačine su itekako proverene.

Ono u šta nisam siguran, to je koliko je standardni model u ovom trenutku primenljiv, tj. koliko je složeno vršiti proračune ovakvih stvari.
[ ventura @ 03.10.2013. 00:25 ] @
Ono što je meni najfaktastičnije u toj priči je mehanički mikroskop na kojem je ta slika nastala.







Sama ta poluga koja je napravljena sa tolikom preciznošću, i sam mehanizam koji tu polugu pomera toliko precizno da ona preko svakog pojedinačnog atoma napravi 20-30-50 prelaza... meni je to veća fascinacija nego sama fotka koja je rezultat toga.


[ Nedeljko @ 03.10.2013. 04:14 ] @
Pa, nije bitno da naciljas jedan tačno određeni atom. Gde god da uperiš naći će se neki.
[ ventura @ 03.10.2013. 09:09 ] @
Svejedno, ali opet moraš 50 puta da pređeš preko njega, i da imaš rezoluciju mehanizma koja je toliko precizna da to uradi.
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2013. 10:42 ] @
Citat:
Nedeljko:
Citat:
Ivan Dimkovic: fantasticna potvrda hemijskih teorija o lokaciji i izgledu vodonicne veze.

Mislim da to predviđa standardni model, a njegove jednačine su itekako proverene.

Ono u šta nisam siguran, to je koliko je standardni model u ovom trenutku primenljiv, tj. koliko je složeno vršiti proračune ovakvih stvari.


Mislim da je u tome problem - vec sa helijumom i njegova 2 elektrona stvari postaju zamrsene, a kamo li sa nekim organskim molekulom.

Ako pricamo o tome, mislim da smo jos prilicno daleko cak i od uspesne simulacije kompletnih atoma koristeci recimo lattice QCD (ne znam kako se zove na srpskom, sorry), a o molekulima i da ne pricamo.

Inace, da, uredjaj za snimanje je svakako remek delo tehnologije danas.
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2013. 11:44 ] @
Sto se nano-preciznosti tice, u sledecih 10 godina cemo verovatno razviti neophodnu tehnologiju za 5nm proces fabrikacije cipova.

Koliko je to malo se moze opisati jednostavno: Van der Valsov radijus atoma silicijuma je 0.21 nm

To znaci da ce tipican element na kucnim procesorima 2023-ce godine biti 20-tak atoma "sirok". Ovde pricamo o tehnologiji koja ce biti u svacijem jeftinom racunaru, ne o nekom istrazivackom projektu i uredjaju od N miliona $.
[ Shadowed @ 03.10.2013. 12:00 ] @
Samo sto to treba i da radi nakon sto se napravi :)
[ Nedeljko @ 03.10.2013. 14:24 ] @
Ivane, kao što znaš, što se ide dalje u minijaturizaciju, to kvantni efekti su sve veći, tako da ako hoćeš brzinu, jbg.

U tom slučaju stepen paralelizacije mora da se podigne višestruko, a i sam znaš da ima problema koji ne dopuštaju paralelizaciju.
[ brainbuger @ 03.10.2013. 18:03 ] @
Ono što je meni i dalje najfascinantnije u celoj priči je to što su pomoću matematičkih teorija i izučavanja prirode fundamentalnih čestica, naučnici potpuno pogodili strukturu atoma i molekula sa zapanjujućom tačnošću. Mogao bih da zamislim osmeh na licu koji bi imali Boltzmann, Perrin, Maxwell ili Gibbs kad bi samo na trenutak mogli da vide ovu fotografiju :)

Što se tiče AFM mikroskopije, jako lep opis i poredjenje sa SEM-om ima i na wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_force_microscopy