[ aleksa20.07 @ 04.10.2013. 21:14 ] @
E ovako, hteo bih da pocnem da ucim o mikrokontrolerima i programiranju njih.
Nemam nikakvo predznanje o njima iako idem u tehnicku skolu konrolere nismo ni pomenuli.
E sad, ako imate neki link da mi posaljete odakle mogu da se upoznam sa "materijom" i polako pocnem ozbiljnije da ucim
ili da mi preporucite knjigu koja je prilagodjena za nas bez ikakvog predznanja.
Trazio sam na internetu ali nisam bas nailazio na tekstove koje mogu da razumem.

Zahvalan unapred

P.S. Izvinjavam se ako vec postoji ovakva tema onda nisam temeljno pogledao
[ Zlatni_bg @ 05.10.2013. 01:32 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=fCxzA9_kg6s

Objasnjeno je da i neko sa IQ<50 i 2 5 razreda osnovne skole moze da shvati. Samo gledaj sve videe iz ovog serijala redom i samo ce ti se sve odgovoriti.
[ aleksa20.07 @ 06.10.2013. 11:54 ] @
Ok, znaci treba da kupim Arduino Starer Kit? Gledao sam na sajtu i nisam video da se u tom pakovanju dobija i disc sa programom, pa da pitam jel to ulazi u taj paket ili se odvojeno kupuje? I jos jedno pitanje, jel mogu ja sa ovim programatorom UNO da programiram cipove koje cu posle da montiram na neke moje PCB koje su potpuno nevezane za Arduino sistem ili kako to vec ide(i koji su to cipovi, sa kolko pinova ili kako se vec gledaju ti tipovi i serije?)?
Video sam sta sve moze sa ovim i deluje mi prilicno "lako", koliko to vec moze da bude lako u odnosu na ostale programatore. Negde sam procitao da se koristi C/C++ programski jezik, jel to tacno? Da znam koji da pocnem da ucim.

Hvala
[ ha_23 @ 06.10.2013. 13:51 ] @
Softver imas na oficijalni sajt : http://arduino.cc/en/Main/Software.
Instaliraj ova verzija Arduino 1.0.5. Mozes da stavis Atmega328 na tvoju PCB, samo treba da u taj mikrokontroler prvo da flesujes bootloader.
http://3g1l.com/blog-burn-bootloader-blank-atmega328atmega328p-arduino-uno
Isto mozes na ebay i aliexpres da se naruci Atmega328 sa Bootloader. Evo na primer ovaj: ebay Atmega328.
Ovaj od ebay ne treba da se flesuje, mozes da stavis na Arduino da ga programiras i posle da ga stavis na tvoju PCB, mislim da je jasno.
Inace Arduino se programira vo C/C++. Malo je izmenjen uvedeni se neke funkicje koju ti olaksaju rad.
http://arduino.cc/en/Reference/HomePage
Arduino je najbolji izbor za pocetnike, uzmi jedan i pocni neke ednostavne primere, kako sto su Blink led i sl..
[ Zlatni_bg @ 06.10.2013. 15:23 ] @
Citat:
aleksa20.07:
Ok, znaci treba da kupim Arduino Starer Kit? Gledao sam na sajtu i nisam video da se u tom pakovanju dobija i disc sa programom, pa da pitam jel to ulazi u taj paket ili se odvojeno kupuje? I jos jedno pitanje, jel mogu ja sa ovim programatorom UNO da programiram cipove koje cu posle da montiram na neke moje PCB koje su potpuno nevezane za Arduino sistem ili kako to vec ide(i koji su to cipovi, sa kolko pinova ili kako se vec gledaju ti tipovi i serije?)?
Video sam sta sve moze sa ovim i deluje mi prilicno "lako", koliko to vec moze da bude lako u odnosu na ostale programatore. Negde sam procitao da se koristi C/C++ programski jezik, jel to tacno? Da znam koji da pocnem da ucim.

Hvala :)


Da, C++ je u pitanju. Ne treba ti starter kit, mozes da kupujes komponente odvojeno, mozda cak i jeftinije izadje. Ono sto ti za pocetak sigurno treba su Arduino, breadboard, jumper zice, a ostale stvari mozes u domacim radnjama da kupis za sitne pare, i po potrebi. Disk ti nije potreban, mozes da skines s neta instalaciju, besplatna je. Sto se tice ucenja programiranja u C++, bitno ti je za pocetak samo da znas osnovne pojmove, pozivanje funkcija, operacije s promenljivim i brojevima, nista preterano kompleksno, ostatak naucis kroz primere.

Sa Arduino Uno mozes da programiras cipove, Atmega328, Atmega 168, Atmega8, AttinyXX, i jos gomilu njih. Imas ih u SMD, u DIP kucistima, sa 8 pinova, sa 40 pinova, sve po potrebi. Arduino ti je najlaksi uvod u mikrokontrolere.

Sta si konkretno gledao da kupis?
[ aleksa20.07 @ 06.10.2013. 22:38 ] @
Pa mislio sam taj starter kit, ali posto je jeftinije pojedinacno kupovati onda cu najverovatnije tako da uradim.
Uz to mi je potrebna i knjiga za C++, jel tako?
I sta su PIC? Moze li neko da mi nadje neku podelu mikrokontrolera?

[Ovu poruku je menjao aleksa20.07 dana 06.10.2013. u 23:55 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 07.10.2013. 01:57 ] @
Pa jel kupujes preko interneta ili u Srbiji?

Knjiga za C++ ti i nije bas potrebna pored toliko tutoriala i razlicitog materijala na internetu, ali nije na odmet i nju da imas.

PIC ti je druga vrsta mikrokontrolera. Nemas nikakvu podelu, svaka firma koja se odluci da pravi svoje mikrokontrolere, ako za to ima uslove, moze da ih pravi...
[ bogdan.kecman @ 07.10.2013. 02:35 ] @
Citat:
aleksa20.07:
Pa mislio sam taj starter kit, ali posto je jeftinije pojedinacno kupovati onda cu najverovatnije tako da uradim.
Uz to mi je potrebna i knjiga za C++, jel tako?


ako ne znas da programiras onda su ti mikrokontroleri mozda pogresan start, mozda bolje da naucis neke osnove programiranja na nekoj laksoj platformi pa onda da se bacis na pricu sa mcu

ako znas da programiras i ako odaberes arduino kao pocetnu platformu ne treba ti nikakva knjiga (imas sve dostupno online i mozes da pretrazujes za razliku od knjige gde ces vise vremena provesti trazeci po indexu nego citajuci knjigu) ... kada se malo usiljis sa arduinom vec ces dalje znati sam sta ti treba a sta ne, gde sta da citas, sta od cega kako razlikuje etc etc ... (ili neces, ali onda ti ni knjige ni bilo sta nece pomoci)

Citat:
aleksa20.07:
I sta su PIC?

serija mcu-a koju pravi microchip firma

Citat:
aleksa20.07:
Moze li neko da mi nadje neku podelu mikrokontrolera?


ima ih vise nego modela automobila :D
glavna podela ti je na
- manje od 8 bita (retki 4bitni i 6bitni kontroleri)
- 8bitne
- 16bitne
- 32bitne
- 64bitne

druga podela je po firmi koja ih pravi, neki popularni/cesto sretani su
- motorola
- texas instrument
- filips
- ST
- National Semiconductor
- intel
- ZiLOG
- infineon
- renesas
- microchip
- atmel
- hitachi
- panasonic
- sony
- fujitsu
- toshiba
- epson
- altera
- xilinx
- energy micro
- analog devices
- dallas/maxim
- cypress
- XMOS
- holtek
- lattice
- NEC
- parallax
- rabbit
- rockwell
...
...

svaka firma ima svoje serije ... npr za hobi su ti najpopularniji atmel i microchip, atmel ima mnogo serija, za hobi su najpopularnije serije attiny i atmega a u svakoj toj seriji ima stotine razlicitih, razlikuju se od toga kakve periferije imaju, koliko rama, koliko roma .. microchip ima pic12f, pic14f, pic16f i pic18f serije 8bitnih, dspic24, dspic30, pic33 serije 16bitnih i pic32mx seriju 32 bitnih mcu-a .. svaka ta serija ima stotine razlicitih mcu-a opet razlicit hardware..

mcu-i se razlikuju i po jezgru tako da imas neka standardna jezgra
- '51 i '52 su stara intelova jezgra koja se koriste u velikom broju mcu-a, na to jezgro se pakuje dalje hw kakav hoces, to je najpopularnije 8bitno jezgro "out there" (NEC, NXP, TI, ATMEL, Cypress... naravno intel :D .. to su neki najcesci proizvodjaci mcu-a sa tim intel jezgrom)
- msp je 32bitno jezgro koje je razvio silicon graphics, koristi se u pic32mx i mozda jos negde
- arm je 32bitno i 64bitno jezgro vrlo popularno, ima "pod jezgra" tipa cortexm0, cortexm3, cortexm4, a7, a8, a9 etc etc (TI, ST, NXP, Energy micro, Xilinx, holtek .. su neki poznati mcu proizvodjaci sa arm jezgrima)

veliki broj proizvodjaca ne prodaju mcu na komad ... npr hitachi mcu na komad je skoro nemoguce kupiti, intel, renesas, xilinx je npr moguce ali kosta 100-1000 puta skuplje nego sto je to normalno ... dok neki tipa atmel i microchip mozes da kupis na komad bez problema .. ta dostupnost "na komad" kao i cena razvojnih alata neke od proizvodjaca profilise dostupnijim ili manje dostupnim za hobi (sta ti vredi neki dobar mcu ako je min narudzba 3000 komada npr) tako da su se microchip i atmel prilicno profilisali kao najjaci hobi mcu proizvodjaci. atmel je otvoreniji (ima realno bolje alate za rad) ali ima manji izbor mcu-a i ima vrlo nizak nivo sigurnosti nabavke, tj. mogu bez problema da odluce da neki svoj proizvod odbace i vise ga nikad ne proizvedu (ti npr izdizajniras nesto sa atmega8 i oni sutra odluce da vise nece nikad da prodaju atmega8, ti potrosis lager i sutra ne mozes da prodas svoj kompleksni uredjaj jer ne mozes da kupis nigde atmega8 za njega), sa druge strane ma koliko oni lako odbace neki proizvod alati za rad su odlicni, biblioteke su dostupne i vrlo se lako predje na drugi pin kompatibilan uredjaj na koji se aplikacija portuje uz vrlo malo muke .. tako da, to je za hobi ne preterano veliki problem, za posao i veliku firmu jeste ali oni nemaju problem ni sa narucivanjem 3000 komada necega pa ce oni vec da se dogovore koji ce mcu da koriste - imaju veci izbor ... jos jedna prednost atmela je i arduino platforma (koja koristi atmelov atmega mcu na sebi) koja je danas najbolja platforma za pocetnike koja postoji .... sa druge strane, microchip ima jeftinije mcu-e i veci izbor istih, sto malih sto velikih, od 8 do 32bita .. ima ozbiljniju proizvodnju, ono sto su prodavali pre 20 godina prodaju jos uvek, inoviraju ... dakle vrlo ozbiljna firma .. najveci minus microchipa u odnosu na atmel su licence, atmel licence su vrlo okrenute open source cummunity-u te oko atmela i postoji ogroman community te mnogo primera i podgrupa (npr arduino) dok je microchip okrenut maloj manufakturi.. microchip licence za sve biblioteke su takve da vi mozete da ih koristite u svojim projektima koje prodajete bez problema no ako hocete da pravite open source projekat tu je microchip prilicno zadangiran sa svojom licencom te ima mnogo prepreka da se projekat koji koristi neki pic stavi open source kako valja (npr ako projekat koristi usb, microchip ima odlican usb stack kao deo microchip application library i vas projekat to moze da koristi i da vrlo lako komunicira preko usb-a ali ako hocete projekat da stavite open source vi smete da stavite samo svoj kod, microchipov kod ne smete da stavite online i onda klijent mora sam da nadje istu verziju mal-a koju vi imate pa da to sam sastavlja kod kuce i .. sve u svemu maltretiranje bez nekih veliki razloga) ..

[ aleksa20.07 @ 07.10.2013. 20:10 ] @
Pa ono sto se moze naci u prodaji ovde kupio bih ovde...

Imao sam programiranje u drugoj godini gde smo radili u C#( nisam se pretrgao od rada ali sam upoznat s tom "logikom" ), ove godine treba da radimo modeliranje elektricnih kola, to ne znam koliko ce da mi znaci za mikrokontrolere...

Sto se tice mog "starta" od nedavno sam poceo da ceprkam sa elektronikom, radio kitovi, raznorazne jednostavne treptalice i ostala cuda (polako pa cu preci na radio primopredajnike i ostala "sredstva" (antenske pojacavace i sl) u radio tehnici), pa sam mislio da mi nece biti preveliki skok ako pocnem polako i sa mikrokontrolerima i tim logickim kolima.

Sto se tice mog skolovanja ja sam po struci "mehatronicar za radarske sisteme" ali nazalost posto sam tek II generacija ovog smera plan i program jos nije razradjen i prilagodjen kako treba, a tek da ne pricam koliko je mala dostupnost srucnoj literaturi jos pogotovo na nasem jeziku, i nazalost u skoli nisam maltene nista naucio o radioradarskoj tehnici pa i to ucim individualno, kod kuce.

Posto ne planiram da u najskorijem vremenu kupim to sto mi je potrebno za programiranje mikrokontrolera, da li da iskoristim to vreme do kupovine tako sto cu skinuti (nabaviti, sta god) C++ i poceti da ga "ucim"?




Hvala na svakom odgovoru
[ bogdan.kecman @ 08.10.2013. 00:18 ] @
ja u tvom postu vidim jedan VELIKI problem:

Citat:
aleksa20.07: da ne pricam koliko je mala dostupnost srucnoj literaturi jos pogotovo na nasem jeziku


ne znam za radare ali za elektroniku, mehaniku, programiranje ... dostupno je vise dokumenata online nego sto je pre 10 godina bilo moguce zivom coveku da skupi uz neverovatne kolicine novca i vremena, tako da dokumentacija postoji.... e sad, ogroman problem je ako trazis to na "nasem jeziku", ako ne znas engleski dovoljno dobro da mozes da citas tehnicku dokumentaciju na engleskom istom brzinom i sa istim nivoom razumevanja kao na srpskom, batali celu ideju sa elektronikom i PRVO POSVETI SVAKI SLOBODAN SEKUND UCENJU JEZIKA!!!! dokumentacije na "nasem" nema, i kako vreme prolazi bice je sve manje (za nove tehnologije se ne pise nova dokumentacija na srpskom). Ono sto postoji su uglavnom losi prevodi jeftinih knjiga za retarde.. dakle ceo trud ce ti biti uzaludan ako ne naucis anglikanski ... ako ces da se bavis sivenje, prodajom gaca i carapa, ne treba ti i mozes to sa minimalnim znanjem stranih jezika + ruke i noge da odradis, ako ces da radis bilo sta vezano za elektroniku i programiranje - idi uci engleski!!! lokal patritizam je super ali vidi, u srpskim firmama koje se bave programiranjem za srpsko trziste se u kodu komentari pisu NA ENGLESKOM, dokumentacija je na engleskom, grafikoni su na engleskom .. da ne spominjem ako se nesto pravi za strance ... dakle mani se i arduina i pica i atmela i tranzistora i .. idi uci engleski, posveti tome 3 meseca, plati koliko mora, idi na neki intenzivni kurs, pa onda kreni po dokumentaciji na engleskom, ako ti nije jasno posle nedelju dana i vidis da "ide sporo", vrati se nazad u skolu jezika pa udri po nekom naprednijem kursu ... dakle svaki sekund koji provedes usavrsavajuci jezik ce ti ustedeti mesece rada kasnije kada budes trebao da razumes razne koncepte, datasheet-ove etc etc..
[ ZAS011 @ 08.10.2013. 00:42 ] @

K'o da si mene pit'o šta treba da se napiše.
[ aleksa20.07 @ 08.10.2013. 15:37 ] @
Sto se tice engleskog, gramatiku slabo znam, tesko mi je da sklopim slozeniju recenicu, a sto se tice "razumevanja" 95% razumem kad nesto procitam ( neki tekst ne vezan za struku ). U skoli imam strucni engleski ali on je vezan za vojnu terminologiju, sto znaci da mi je vokabular slab sto se tice konkretno elektronike.

A sto se tice literature mislio sam na vojnu literaturu tj literaturu vezanu za radarsku tehniku, Srbija poseduje iskljucivo ruska dokumenta i papire jer jelte koristimo njihovu radarsku i raketnu tehniku.

Znam da mi je engleski tu "prvi" problem ali mislio sam da mi to nece previse trebati za pocetnicke "projekte". Ubedjen sam da cu gramatiku savladati za cirka mesec dana ali nikako da izdvojim vreme za to, a moracu sto pre jer postoji mogucnost da odem u inostranstvo na studije.

Znaci, prvo engleski da naucim, pa da pocnem u C++ da radim, pa tek onda da pribavim sta mi je potrebno i da pocnem sa mikrokontrolerima?

Pocecu da citam clanke sa wikipedije na engleskom pa da vidim na cemu sam sto se tice vokabulara.
[ bogdan.kecman @ 08.10.2013. 15:45 ] @
prvo engleski, veruj nam, to ti je neophodno za dalje ... ako te
zanimaju radari - uci i ruski, no tu stvarno ne umem da ti pomognem, ali
za alektroniku i programiranje, bez odlicnog anglikanskog samo gubis
vreme :( ... imas milion odlicnih foruma napolju, ako nisi u stanju
dobro da postavis pitanje, ignorisace te, ako nisi u stanju da shvatis
tacno sta neko pise izgubices vreme .. vokabular za elektroniku i it
vise manje nije bitan posto srpskih reci ne postoji (osim skarabudza
zadnjih par godina tipa kvaka za datoteku, sucelje za vozac i slicni
debiliteti) ... ne vidim odakle si ali sigurno ima u tvojoj oko lini
neka skola engleskog gde mozes da uradis test da vidis na kom si stepeni
u onda odatle da picis dalje, veruj mi, od svega sto su moji matori
uradili za mene (a mnogo su uradili) stvar koja mi je najvise znacila u
celom zivotu je sto su me sa 3 godine poslali da ucim engleski ... bez
toga, sada bi verovatno lepio tapete ili parket po kucama ..
[ aleksa20.07 @ 08.10.2013. 16:13 ] @
Iz BG-a sam
[ bogdan.kecman @ 08.10.2013. 16:15 ] @
onda nema sta da brines ima 5000 skola stranih jezika ovde :)
[ aleksa20.07 @ 17.10.2013. 22:08 ] @
Sto se tice engleskog, hoce li mi znaciti ako kupim tehnicki englesko-srpski recnik?
[ Odin D. @ 18.10.2013. 00:01 ] @
Uglavnom jok.
[ aleksa20.07 @ 18.10.2013. 22:44 ] @
Da rezimiramo, osim engleskog treba da pocnem da radim u C++? (da kupim knjigu, nabacim program i pocnem sa osnovnim funkcijama itd)
[ bogdan.kecman @ 18.10.2013. 22:56 ] @
nauci prvo C, za mikrokontrolere je mnogo znacajniji od C++, ono sto se od ++ koristi na arduino platformi naucis kada znas C za nekih 5-6 sati, sve ostalo sto ima u C++ ne postoji na vecini mikrokontrolera, a to kad ti zatreba necas nas pitati sta i kako, znaces sam .. tako da, kreni ucis engleski pa kreni da ucis C .. (nikakvi recnici ti ne znace nista, tehnicki pojmovi kao takvi 90% nemaju ime na srpskom, fora je sto su sva objasnjenja na engleskom da bi razumeo kako nesto radi moras da razumes sta pise, na engleskom, dakle ne radi ti posao ni google translate ni milion recnika, nauci jezik)

dalje, ako hoces precice, uzmi neki mini pc, klikaj VB aplikacije i eto ti resenja, ima cak i par dev kitova sa mcu koji pustaju .net .. ako hoces stvarno neki djavo da naucis nemoj precicama vec lepo kako treba, a prva stvar tu je engleski, posle toga C, posle toga ces vec lako sam
[ mikikg @ 19.10.2013. 01:22 ] @
Dok ne savladas dobro engleski evo jedna fina knjizica za programski jezik C za PIC mikrokontrolere:
http://www.infoelektronika.net/knjiga/n=pic-c

To je dakle bas za mikrokontolere prirucnik i osim knjige verovatno ce ti trebati i neki mali proto-board sa nekim PIC i sta znam prekidacima i LED diodicima da bi mogao neke primere prakticno da probas.

Sa druge strane, mozes C uciti i bez kontrolera, na PC direktno pises/probas programe. Za Windows ne znam kako to sad ide da li ima nesto prostije od Cygwin (http://www.cygwin.com) ali za skoro svaku Linux platformu imas standardni GCC i tu je razvoj krajnje jednostavan. Nema bas mnogo dodirnih tacaka taj na PC i za PIC ali nije i da nemaju. Bitno ti je da naucis osnove i neke osnovne recimo STDIO definicije i funkcije koje se kasnije isto tako koriste i kod PIC i slicnih kontrolera.

Takodje iako je C univerzalni jezik to ne znaci da program koji si nasao negde i koji radi neku logiku a pisan recimo za Linux moze 100% da radi bez izmena na PIC ili nekom slicnom MCU. Tu se mesa gomila nekih drugih stvari koje su vezane za HW jer recimo na PIC nemas "tastaturu i ekran" u obliku koji imas na PC nego su tamo neke nozice (pin-ovi na kontroleru) koji citaju ili izbacuju neke digitalne signale.
Prakticno svaka platforma (PC/PIC/bilo sta drugo) imaju neke svoje specificnosti koje nemaju direktno veze sa programskim jezikom vec sa sitnim parcicima HW koji se tu nalaze tako da svaki od njih moras da poznajes kako bi dosao do zeljenog cilja tj da nesto prakticno radi, C je samo sretstvo koje ti to omogucava.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 19.10.2013. u 02:46 GMT+1]
[ aleksa20.07 @ 19.10.2013. 10:06 ] @
Pretpostavljam da bi mi uz tu knjigu dobro dosla i ova:
http://www.infoelektronika.net/knjiga/n=PIC%20mikrokontroleri
da bih se upoznao malo vise i sa samim mikrokontrolerima?

Kada ste rekli
Citat:
mikikg

sa nekim PIC

]

mislili ste na programator?

Valja li neki od ovih http://www.elektronika.comuv.com/ponuda.html ?

I jos jedno pitanje, zasta se koristi probna ploca? Nikad se nisam susreo s njom u praksi pa ne znam moze li se koristiti kao protoboard ili se ona bas koristi za prototipove?

Hvala

[Ovu poruku je menjao aleksa20.07 dana 19.10.2013. u 11:37 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao aleksa20.07 dana 19.10.2013. u 11:38 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 20.10.2013. 02:22 ] @
PIC je, kao sto smo rekli na pocetku teme, "tip", "vrsta", "rod" mikrokontrolera. Ovo sto si ti linkovao su programatori za AVR mikrokontrolere a ne za PIC-ove.

Nemoj da se zaleces sa bilo cim, vec polako citaj i sve ce ti se samo reci.

http://www.bloodshed.net/devcpp.html

Evo ti jedan besplatan IDE za C++. Instaliraj to, trazi tutoriale po netu za C++, pisi programe, zezaj se. Rano je jos za mikrokontrolere.
[ aleksa20.07 @ 20.10.2013. 09:01 ] @
Citat:
mikikg: verovatno ce ti trebati i neki mali proto-board sa nekim PIC i sta znam prekidacima i LED diodicima da bi mogao neke primere prakticno da probas.

[]



Znam da je PIC vrsta ali nisam bio siguran koje znacenje ima u mikikg-ovoj recenici, sta ce mi breadboard, PIC (mikrokontroler) i ostale komponente ako nemam programator koji ce da isprogramira PIC?
[ ZAS011 @ 20.10.2013. 09:52 ] @
Šta će ti, onda, bilo koji drugi mikrokontroler, ako nemaš programator da ga napržiš?
Kada bi se vodili takvom logikom, niko se ne bi "igrao" sa mikrokontrolerima Lakše je blejati kojekude nego čekati sve na izvol'te.
Inače i za PIC i za Atmel postoje gotovi razvojni sistemi koji na sebi već imaju programator.
[ aleksa20.07 @ 20.10.2013. 09:59 ] @
Pa o tome smo i pricali u prethodnim postovima i moje pitanje zbog koje sam pravio ovu temu je "od cega poceti?", i covek mi je odgovorio od cega da pocnem samo mi nije jasno sta ce mi mikrokontroler koji nije isprogramiran a ako nemam programator (a nigde mi nije pomenuo da treba i programator da kupim u poslednjem postu) i onda ja moram da proverim
[ ZAS011 @ 20.10.2013. 18:39 ] @
Pa, jes' u pravu si. Šta će ti mokrokontroler koji nije isprogramiran.
BTW mikrokontroler se isporučuju neprogramirani Kada bi bili izprogramirani sa programom koji BAŠ TEBI odgovara, onda ne bi morao da nabavljaš programator, kompajler, ... da učiš šta sve ima u tim maleckim čipićima da bi bio u stanju da ih "nateraš" da rade ono što tebi odgovara, ...
Očigledno je da je tebi potrebno taksativno napisati šta bi ti bilo potrebno da počneš da se bakćeš ovim hobijem/profesijom.
[ Zlatni_bg @ 20.10.2013. 19:21 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Citat:
aleksa20.07:
Ok, znaci treba da kupim Arduino Starer Kit? Gledao sam na sajtu i nisam video da se u tom pakovanju dobija i disc sa programom, pa da pitam jel to ulazi u taj paket ili se odvojeno kupuje? I jos jedno pitanje, jel mogu ja sa ovim programatorom UNO da programiram cipove koje cu posle da montiram na neke moje PCB koje su potpuno nevezane za Arduino sistem ili kako to vec ide(i koji su to cipovi, sa kolko pinova ili kako se vec gledaju ti tipovi i serije?)?
Video sam sta sve moze sa ovim i deluje mi prilicno "lako", koliko to vec moze da bude lako u odnosu na ostale programatore. Negde sam procitao da se koristi C/C++ programski jezik, jel to tacno? Da znam koji da pocnem da ucim.

Hvala :)


Da, C++ je u pitanju. Ne treba ti starter kit, mozes da kupujes komponente odvojeno, mozda cak i jeftinije izadje. Ono sto ti za pocetak sigurno treba su Arduino, breadboard, jumper zice, a ostale stvari mozes u domacim radnjama da kupis za sitne pare, i po potrebi. Disk ti nije potreban, mozes da skines s neta instalaciju, besplatna je. Sto se tice ucenja programiranja u C++, bitno ti je za pocetak samo da znas osnovne pojmove, pozivanje funkcija, operacije s promenljivim i brojevima, nista preterano kompleksno, ostatak naucis kroz primere.

Sa Arduino Uno mozes da programiras cipove, Atmega328, Atmega 168, Atmega8, AttinyXX, i jos gomilu njih. Imas ih u SMD, u DIP kucistima, sa 8 pinova, sa 40 pinova, sve po potrebi. Arduino ti je najlaksi uvod u mikrokontrolere.

Sta si konkretno gledao da kupis?


Evo ja sam ti u 4. postu ove teme napisao sta sve treba da kupis. Imas i kod nas da kupis i Arduino, i jumpere i breadboard, sve zajedno bi te izaslo oko 5000 dinara. Od kineza, 15-17$.
[ aleksa20.07 @ 21.10.2013. 16:29 ] @
Jedan kaze PIC drugi kaze Arduino
Koliko razumem i nije velika razlika(za mene), bitno je da se upoznam sa logikom i funkcijama programiranja
[ bogdan.kecman @ 21.10.2013. 16:41 ] @
- za arduino te ne treba programator, za pic ti treba
- bez engleskog su ti i arduino i pic korisni za elektroniku koliko i
bezbol palica
- slobodno nauci da programiras prvo na racunaru, bilo koji c/c++
kompajler i kreni lagano, mnogo je lakse i brze ucenje na kompu nego na
mikrokontroleru (uci c/c++ ne C#, VB i kojekakve .net kalakurcije, to ti
posle za mcu nece sluziti nicemu)
[ aleksa20.07 @ 21.10.2013. 17:16 ] @
Posto se jos nisam docepao knjige C++, ima li u njoj primera za pravljenje nekih programa ili se to kupuje kao odvojena knjiga?
PS: Zar nije Arduino UNO programator?
[ bogdan.kecman @ 21.10.2013. 17:28 ] @
kako koja knjiga, uvek ima i neke primere

arduino nema programator na sebi, mcu ima u sebi bootloader koji se
preko seriskog porta (odnosno usb2serial adaptera) koji prihvati program
i upise sam u svoj mcu .. zato ti externi programator ne treba. ako
uzmes blanko atmel ne mozes da ga koristis tako .. ista prica sa picom
ako uzmes blanko pic treba ti programator, ako u pic upucas bootloader
onda mozes da ga koristis bez programatora da mu promenis firmware
[ aleksa20.07 @ 21.10.2013. 17:48 ] @
Ok.
Preporucite mi i neku knjizicu o mikrokontrolerima, da imam jos neko stivo uz C++, taman da se malo vise upoznam s materijom
[ mnn @ 21.10.2013. 19:50 ] @
Koristiš li ti uopšte google ?Ova knjiga pisana je za tebe .

http://tutoriali.org/C_plus_plus_za_apsolutne_pocetnike.html
[ ZAS011 @ 21.10.2013. 19:55 ] @
@mnn: Nisi, izgleda, dobro ispratio čitavu temu, dečku treba taksativno i PRECIZNO staviti U RUKE sve što mu je potrebno da bi počeo da se "bavi" mikrokontrolerima.
[ aleksa20.07 @ 21.10.2013. 20:05 ] @
@ZAS011

Ako dobijem "precizno u ruke" sve sto mi je potrebno da pocnem sa UCENJEM o mikrokontrolerima ne postoji mogucnost da cu nesto pogresiti oko odabira.
Koliko ja znam forumi i postoje zbog diskutovanja, razmenjivanja iskustava i POMAGANJA nekome oko necega, ako ne zelite da mi pomazete nemam nista protiv.

@mnn

Hvala.
[ ZAS011 @ 21.10.2013. 20:38 ] @
Za koji god mikrokontroler da se uhvatiš to je isključivo TVOJ izbor. Namerno ne pišem koji bi kontroler mogao da koristiš pošto je lista kontrolera izuzetno dugačka.
Druga stvar je da dokučiš ŠTA bi ti da ti kontroler radi, na osnovu toga bi mogao da dobiješ konkretnije savete.
Evo, na primer, za treptanje LEDarom PIC10F200
Za vođenje ozbiljnih procesa, možda neki Hitachi iz uPD serije
U novije vreme neki kontroler sa ARM jezgrom,...

Arhitekture mikrokontrolera različitih proizvođača nisu iste, softverska podrška se razlikuje ...

Possibilities are endless.
[ aleksa20.07 @ 21.10.2013. 21:52 ] @
ok,ok, kapiram

Pitao sam za neku knjigu uopsteno o kontrolerima, neke osnove, posto u mojim skriptama nema nista u vezi njih

Odgovara mi arduino za moje "potrebe" i tu da stavimo tacku, odabran.

U kojoj knjizi da nadjem o mikrokontrolerima? Nesto mi ne ide google-ovanje.
[ ZAS011 @ 21.10.2013. 22:47 ] @
http://www.amazon.com/Arduino-...es-Computer-Tech/dp/1118446372
[ bogdan.kecman @ 21.10.2013. 22:56 ] @
Citat:
aleksa20.07:
Odgovara mi arduino za moje "potrebe" i tu da stavimo tacku, odabran. :)

U kojoj knjizi da nadjem o mikrokontrolerima? Nesto mi ne ide google-ovanje.


rekosmo ti da za arduino imas SVE na sajtu, dakle napravljeno za "debile" (bez uvrede), dakle ono za kompletne pocetnike .. krenes po redu i citas

Getting Started with Arduino

p.s. moze i ova knjiga sto ti kolega preporucio :)
[ aleksa20.07 @ 22.10.2013. 12:36 ] @
Ocigledno se ne sporazumevamo najbolje

Ne pricamo vise o arduinu, to sam rekao i u proslom postu. Sve sam shvatio i razumeo, a zavrsili smo i sa "programiranjem" i engleskim, znaci zaboravite da smo o tome pricali. Sad vas potpuno nevezano za to pitam mozete li da mi preporucite neku knjigu vezanu za intergrisana kola?

A sto se tice predznanja, ne razumem zasto si se tako uhvatio za to da ne znam engleski? Pre neki dan sam preveo jedan tekst vezan za AM prijemnik i bilo je ok.
Pored toga, ne pocinjem od nule sto se tice elektronike, treca sam godina tehnicke skole i smer kome je struka elektronika, tako da je nemoguce da pocinjem od "nule". Da bih obnovio i popunio rupe uzeo sam sve knjige iz prve god i poceo ponovo da ih "studiram", tako da ne pricate sa potpunim debilom. I sam znam sa koliko sam se "pojava" u ove 3 godine ucenja susreo iz elektrotehnike i znam da ce ih biti jos mnogo, tako da u potpunosti razumem to sto si rekao kako ce sve da mi se otkriva malo po malo...


E sad mi razjasni to vezano za "Citirao sam taj svoj post jer si rekao da ti pricamo da uzmes mikrokontroler a da ti niko ne govori nista za programator, i da smo te "uskratili" za nesto. Ja sam ti naveo sta ti je SVE potrebno da bi nesto mogao za pocetak da uradis."

Temu sam otvorio pod tim nazivom iz razloga jer i jesam apsolutni pocetnik u ovoj "grani" elektronike. Sto znaci da NE ZNAM sta je sve potrebno za programiranje mikrokontrolera, a vi se ponasate kao da znam: (rekli ste mi sta mi treba, hvala, ali sta ja da radim sa tim ako ne znam O tome???)

Niti znam kako izgleda programator (mislio sam da je to ona plocica koja se poveze sa kompjuterom na koju se ubacuju mikrokontroleri, isprogramiras ga preko kompa, skines mikrokontroler i ugradis ga na neki svoj uredjaj, onda opet kad ti zatreba mikrokontroler, ubacis ga i programiras za neki drugi uredjaj koji si konstruisao), zato vam i trazim neku knjigu vezanu za sve to ali u "uopstenom" obliku.
[ bogdan.kecman @ 22.10.2013. 12:52 ] @
> Sad vas potpuno nevezano za to pitam mozete li da mi preporucite neku
knjigu vezanu za intergrisana kola?

projektovanje integrisanih kola ili razna integrisana kola ili razne
seme koje nesto rade

za projektovanje IC ces morati da zavrsis fax, za projektovanje
digitalnih pogledaj VERILOG i VHDL
za razna integrisana kola, za *svako* integrisano kolo imas datasheet
online, dakle nema "knjiga o kolima" nego za koje te zanima uzmes
datasheeet, ako ne znas koje te kolo zanima ucukas u google nesto tipa
"operational amplifier" i dobijes brdo kola ili "stepper driver" ili
"fet driver" ili ... dakle sta te zanima .. ili odes na sajt nekog
proizvodjaca (analog devices na primer) i ides kroz "products" kroz sta
te zanima dok ne dobijes spisak kola koja te zanimaju, onda opet, citas
datasheet za ista
ako te zanimaju "Razne seme koje rade" imas knjige od mala skola
elektronike do recimo osnova elektrotehnike sa prve godine etf-a (OET
moras da znas da bi mogao sam da projektujes generalno bilo sta) ..
posle toga imas analognu i digitalnu elektroniku (impulsnu) pa imas
analogno digitalnu pa .. ako odes do ETF-a nacices skripte u
skriptarnici za vecuni tih predmeta ... otrcis do tesle takodje vidis
koje knjige oni koriste .. (4 godine srednje) ..

ali realno, ako su ti zanimljivi mikrokontroleri .. samo prodjes kroz
http://arduino.cc/en/Tutorial/Foundations
onda krenes ovde: http://playground.arduino.cc/
tu na primer imas kako se spaja arduino sa ostalom elektronikom
http://playground.arduino.cc//Main/InterfacingWithHardware kako da
spojis led kako da spojis senzor, signal filtering, multiplexing,
enkoderi, audio, svetlo, lcd etc etc ... dakle gzilion primera .. krenes
jedan po jedan .. ako ti neki nije jasan "kako radi" ili "zasto radi" i
ne mozes sam da skontas, postavis pitanje i sigurno ces dobiti odgovor
... kada prodjes sve te primere i razumes kako rade, bice ti jasne i
osnove elektronike (zasto to i kako radi) i programiranje svega toga ..

sva ta silna dokumentacija je ono sto je najveca prednost arduini
platforme za pocetnike, ima dovoljno informacija da moler, stolar,
arhitekta, doktor, veterinar .. nauce da prave elektronske sklopove i
spoje ih sa svojim svakodnevnim poslom
[ aleksa20.07 @ 22.10.2013. 16:54 ] @
To za vezivanje ampermetra sam stvarno za*ebao jbg.
Sto se tice arduina sve mi je jasno, vec sam odgledao sve tutorijale na netu i tu nece biti "problema" da uradim isto sto i on.
U prethodnom mom postu sam napisao "ne znam O tome" a ne "ne znam STA da radim s njim", jasno je sta cu da radim s njim pored ovih silnih tutorijala.
Sto se tice knjiga vidim da ovde ne mogu doci do njih tako da cu da kontaktiram nekog od drugova sa ETFa.

Pitanje koje sam postavio nakon sto sam rekao da smo zavrsili sa arduinom je knjiga u kojoj pise o mikrokontrolerima, a to je jedno jedino pitanje...

@bogdan.kecman

Hvala

Nemam vise ni jedno pitanje zasad...
[ ZAS011 @ 22.10.2013. 21:56 ] @
Drugovi sa ETF-a će ti još manje u odnosu na nas. Ni kod njih ne postoji knjiga koja se generalno bavi opisivanjem mikrokontrolera, ne u smislu koji bi tebi mogao da pripomogne u tvojoj sferi interesovanja.
Gugl ti je najbolji prijatelj, za početak.
[ aleksa20.07 @ 23.10.2013. 13:29 ] @
Ok, takav odgovor mi je trebao da ne postoji knjiga za mene, posto bih uvek radije drzao knjigu u ruci nego buljacio u monitor.
[ Zlatni_bg @ 23.10.2013. 18:24 ] @
"Pa ti gledaj film u novinama"

Idi do MikroPrinca, kod Slavije je, bilo je tamo nekih knjiga, mada su generalno za 8051 intelov mcu i PIC-ove... za Arduino nema 100% nista, nigde od knjiga na srpskom... mozda nadjes nesto sebi zanimljivo doduse.
[ aleksa20.07 @ 18.02.2014. 22:47 ] @
Dokopah se literature! U pitanju je skripta koju je pisao moj cenjeni profesor, jedan od jedinih koji iole ista rade kako treba u mojoj nasminkanoj skoli!
Evo link za download skripte, ko budala sam je skenirao stranu po stranu ne bi li mogao da je podelim i sa ostalima kojima je takodje potrebna literatura o mikrokontrolerima. Koliko sam je do sad procitao ono sto skripta sadrzi je tacno ono sto mi treba, tj neko osnovno znanje o toj oblasti.

https://drive.google.com/file/...YzY01NT1FtQVE/edit?usp=sharing