[ irriducibile @ 07.10.2013. 00:20 ] @
Ovako, treba mi savet i pomoc, iskustva drugih koji su u potrazi sa boljim zivotom otisli u Obecanu zemlju (USA)

Zovem se Zoran. Naime, imao sam prilke 2011 da provedem 4 meseca u USA (Mason, Ohio) kao J-1 student i steknem brojne kontake koje sad imam prliku da iskoristim. Prijatelj inace Meksinac zapoceo privatan biznis otvorivši construction company, sada mu je da dalje prosirenje firme potreban elektricarski sektor. Kao svez strukovni inzenjer elektronike i racunarstva,imam 23godine ali sa vise od 5 godina iskustva i rada na elektricnim instalacijima, transformatorima i motorima, zeleo bi da iskoristim prilku i to znanje primenim u USA, naucim sam da znanje i rad stostruko vise cene za razliku od gulenja u Majci Srbiji,
Intersuje me preko koje vize najlakse i najbrze (pocetkom sledece godine) mogu da odem opet u USA da li je to H-1b ili B-1, posto vec imam SSN? i na koji nacin ja mogu doci do adekvatne vize? Da li preko nje mogu zapoceti privatan biznis?

[ garitam @ 07.10.2013. 01:08 ] @
Otvaranje biznisa u US mozes da uradis i online i za to ne treba nikakva viza. Na bilo koju vizu mozes da 'registrujes' firmu i to nije problem. Problem je da radis za nekoga.
Po meni najbolje je da (a verovatno i jedino resenje) ako imas neka sredstva da ulozis da apliciras za E2 vizu. E2 viza traje dokle god ti traje taj biznis a mozes legalno da radis bilo gde.
H1B viza ti omogucava da radis za nekoga ali je procedura dosta komplikovana jer ta firma mora da podnese peticiju za tebe.
[ irriducibile @ 08.10.2013. 17:58 ] @
Hvala na savetu :)
E2 viza, je skupa i rizicna da odavde pocinjem nesto, bez predhodnog upoznavanja sa trzistem i dobrom strategijom.
Tako da mi varijnta H1b viza vise odgovara, mogu poceti da radim i polako stedim..
Da li cu imati problema u ambasadi kada budem konkurisao za H1b, a vec sam konkurisao na Green Card lottery?
Posto je poslodavac tek nekoliko meseci posluje da li ce problem da mi daje peticiju ?

[ Braksi @ 08.10.2013. 18:06 ] @
Bogami to nece ici tek tako. Mene cak cudi ako si bio u USA da mozes da postavis takvo pitanje ?

B1 je poslovna posetilacka viza i sa njom ne mozes da radis. A,

H1B viza je viza za koju poslodavac mora da te sponzorise i to ima neka godinja kvota oko 65,000 mesta koja se vec do aprila popune, tj njima je sad pocela fiskalna godina pa pozurite. Sa tom vizom ne mozes da menjas poslodavca, ali mozes naci nekog drugog sponzora dok si tamo, pa onda on opet da pise peticiju, pa ako prodje. Takodje zena ne moze da ti radi. Ako si mlad odvuci se nekako tamo pa gledaj da maznes kakvu Amerikanku...

Amerika ukratko, osim braka i DV sve je pakao.

idi na britishexpats forum imaju odlicnu sekciju o Americi.
[ Braksi @ 08.10.2013. 18:12 ] @
jedan moj prijatelj je otisao u USA bas tako kod nekog naseg Baje sto ima biznis. Otisao je on turisticki i posto su zakasnili sa fiskalnom godinom da predaju peticiju za H1B, on da bi ostao upise neki faks. Glupost obicna, ali dobije F vizu za studije i raduckao je pomalo na crno/belo !

I onda je tamo cekao i sledece godine i nisu uspeli da prodju. Posto nije hteo da se zeni (a ladno je mogao) vratio se i sad smrdi u BG i kaje se.

U Americi moze sve znaci, ali kad si tamo i zaboravi da ces izaci iz nje dok ne sredis papers.
[ Braksi @ 08.10.2013. 18:18 ] @
da i evo sad sam procitao.

Sad vidim da imas SSN sto je vrlo handy. Proveri malo mozes li raditi kao elektricar sa nasom diplomom ! To je ozbiljno zanimanje na zapadu.

Good luck.
[ žutokljunac @ 25.10.2014. 07:39 ] @
Da li neko otišao na E2 vizu? Koji su uslovi? Guglajući pronašao sam da može biti odobrena čak i sa 50k$ uloženog kapitala. Malo mi je to sumnjivo? Mislim, iznos je realno mali, pošto je to jedna godišnja plata za samo jednog Amerikanca. Npr. kada se traži ona biznis viza koja je trajnog karaktera, min. je milon $, odnosno pola mil. ako se posao otvara u nerazvijenom delu Amerike, ali pod uslovom da se zaposli 10 radnika, tako da ispada da se na konto plata za tih 10 Amera mora plaćati pola miliona, pa me je zbunila ova E2 viza. Jeste da se ona izdaje na 2 ili 4 godine za razliku od ove biznis vize koja je trajnog karaktera, ali opet.
[ alx1 @ 11.01.2015. 22:05 ] @
Nisam hteo da otvaram novu temu, pošto je situacija donekle slična ovoj.
Prijatelj otvara svoju firmu(on ima rešen status i dugo je tamo), pa postoji
mogućnost da me pozove da radimo zajedno/radim kod njega.
Kakva bi bila procedura za ovakav slučaj i pod koju vizu pripada?
Pošto još uvek nemam završen fakultet, da li otpada H1B viza kao mogućnost?
Najvažnije, koliko bi to njegovu firmu koštalo i da li je uopšte izvodljivo?
[ DusanSukovic @ 16.09.2015. 04:48 ] @
Sad ce da padne zestok smeh, ali mozda je vise pitanje za pravnu struku. Ne mogu da se setim trenutno kako se zove, ali cini mi se da postoji medjunarodni ugovor izmedju Srbije i USA gde se dozvoljava gradjaninu zemlje potpisnika da se slobodno naseli na teritoriji druge drzave i da vodi slobodno, bez ikakve prepreke svoje poslovne delatnosti na teritoriji te drzave. Koliko mi je poznato, taj ugovor je validan od 1881 godine, i koliko znam do dana danasnjeg niti Srbija, niti USA ga nisu ponistile, niti opozvale. Posto izmedju Srbije i USA postoji ekstradicioni ugovor u vezi izrucenja kriminalaca iz 1902 godine, a koji je u punoj snazi, cak se i primenjuje u odnosima izmedju USA i drzava naslednica SFRJ, ne znam zasto i ovo ne bi bilo pravno validno? Ne znam samo kako formulisati zahtev ambasadi USA ovaj zahtev za dozvolu boravka? Imamo li pravnika ovde? :-)))

Edit: Evo ugovora :-)

http://tcc.export.gov/Trade_Ag...rade_Agreements/exp_005386.asp

Citat:

There shall be reciprocally full and entire liberty of commerce and navigation between the citizens and subjects of the two high contracting powers, who shall be at liberty to establish themselves freely in each other's territory.

Citizens of the United States in Serbia and Serbian subjects in the United States shall reciprocally, on conforming to the laws of the country, be at liberty freely to enter, travel or reside in any part of the respective territories, to carry on their business, and shall enjoy in this respect for their persons and property the same protection as that enjoyed by natives or by the subjects of the most-favored-nation.






[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 16.09.2015. u 06:01 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 16.09.2015. u 06:03 GMT+1]
[ DusanSukovic @ 23.10.2015. 05:00 ] @
Poslao sam email ambasadi USA u Kopenhagenu, u vezi ovoga, ili smatraju da sam dibidus sasav ili nesto ima, cim nisu odgovorili..
[ Alextazee @ 26.08.2017. 19:06 ] @
Ja bih imao u vidu da ako taj sporazum zaista postoji, a donesen je pre skoro 150 god, radi se o vremenu kada se u USA tek zapocinjalo naseljavanje rekama imigranata, i pre svega, pre uvodjenja Viza.
Verujem da tih godina Viza zapravo nije jos ni bila sredstvo kontrole migracija.
Tako gledano, sve i da taj akt i dalje vazi, lako moze da se doda je to uz posedovanje Vize.

https://en.wikipedia.org/wiki/Travel_visa
In Western Europe in the late 19th century and early 20th century, passports and visas were not generally necessary for moving from one country to another. The relatively high speed and large movements of people traveling by train would have caused bottlenecks if regular passport controls had been used.[5] Passports and visas became usually necessary travel documents only since World War I.
(Istina, ovde se govori o Evropi, ali bih racunao da je situacija veoma slicna i za USA.