[ bogdan.kecman @ 07.10.2013. 08:23 ] @
treba da zamenim kucnu tablu sa osiguracima i tu su sada neki slovenacki osiguraci koji su ok ali moracu da dodam jedno 10 komada a do sada sam imao losa iskustva sa tursko kineskim kopijama brand name osiguraca koji se valjaju kod nas i koji me zamalo nisu kostali gadnih pozara .. ima li ko ideju gde kupiti kvalietne osigurace kod nas ili da se ne zezam i iscimam nekoga da mi donese iz nemacku/olandiju ?

[ Java Beograd @ 07.10.2013. 09:37 ] @
Bez namere da nešto kao tvrdim ili nedajbože preporučujem, ali, neki kažu da su ovi naši osigurači firme ELINS sasvim solidnog kvaliteta i za svaku preporuku.
[ bogdan.kecman @ 07.10.2013. 09:52 ] @
ko pravi to? domaca firma ili? ja sam skroz za domacu firmu ako je
kvalitet zadovoljavajuci, cak cu radije domace koje je losije od stranog
ako je zadovoljavajuci kvalitet .. e sad, ne bi da se zapalim zbog
patriotizma ako me razumes :D
[ ZAS011 @ 07.10.2013. 17:41 ] @
Nikad čuo za firmu koju simpomenuo (domaćicu), znaš, kako stvari stoje u srbistanu, "domaćicama" sam prestao da verujem, kao i "grcima".
Ako imaš, a znam da imaš, mogućnost plaćanja preko firme, upazari lepo ABB osigurače i da ne razmišljaš o paljevinama.
[ gti2 @ 07.10.2013. 17:54 ] @
Minel su skroz ok.Sa "Elinsima" sam cesto imao situaciju da oslabi pa pada sam od sebe ili da ne prenosi.Elmark trpe prilicno vecu struju od nazivne.Mogu da se nadju i General Electric.

[Ovu poruku je menjao gti2 dana 07.10.2013. u 19:11 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 07.10.2013. 17:54 ] @
Sta je sa Minel,schneider,GE ?
[ zica49 @ 07.10.2013. 18:02 ] @
Nemoj ni slucajno Multi 9......ti se vole zapaliti skoro bez tereta.
[ gti2 @ 07.10.2013. 18:13 ] @
Ima slika na drugom forumu tih Multija :-) Kad se rastavi,unutra prevez...
[ lnick @ 07.10.2013. 18:26 ] @
odaberi Schneider,Moeller(EATON),ne mozes pogresiti

poz.
[ dvp @ 07.10.2013. 18:35 ] @
Mislim da je ELINS ruska firma.
Imao sam kutiju u rukama i tako mi nesto ostade u pamcenju. U svakom slučaju nisu ništa naročito
iako ih EDB ugrađuje za nove priključke.

Firma MINEL tj. tacnije MINEL Elip koja je radila te osigurace u originalu vec duže godina ne radi,
tako da su svi nazovi Minel osigurači iz privatnih radionica. To vam je 100% informacija.

Milti 9 je brend firme Schneider tj. ranije Merlin Gerin ... i taj brend ne postoji
vec dugo tako da su to sve kineske i domaće kopije iz radionica tipa slepaj sam.

U svakom slučaju ne preporučujem ni Minel ni Multi 9 ... sve je to smeće.
Čak su se i ETIjevi slovenački osigurači serije ETIMAT ovde kopirali od strane domaćih radionica... i prodavani na buvljacima.
Original ETIja možete kupiti u ELEKTROKOVI, GRAMPERU itd. Misim da se i u MERKURu mogu naći korektni osigurači.

Naravno ok je kupiti ABB, Moeller, Schrack ... SIEMENS ili Schneider ove originale.
[ radarac66 @ 07.10.2013. 22:23 ] @
moje preporuke za hager, posle 5-6 godina NIJEDNA reklamacija,
ako hoces adresu, javi na PP, pozz

http://www.sparksdirect.co.uk/...e-b-sp-single-pole-mcb-mcb-6-a
[ bogdan.kecman @ 07.10.2013. 23:55 ] @
@zas
:D da .. ima smisla ... sta znam ja se trudim da rabim domace gde mogu
[ bogdan.kecman @ 08.10.2013. 00:08 ] @
@gti2
minel postoji neverovatno losa kopija koja se zapali dok si reko keks, takodje hoce da se zalepi, otprilike prvi put kad iskoci osigurac sledeci put se zalepe kontakti i mozes da se slikas .. imao mnogo problema sa istim ... poznanik koji je radio u radnji u prvomajskoj mi je pokazao original i kopiju minel osiguraca (oni prodaju i jedne i druge) - nema razlike, on kaze da ne zna koji je u kojoj kutiji ne bi mogao da ih razlikuje, jedni rade ok drugi se zapale ... ja da rizikujem dal me neko slago i dao mi kopiju ne smem tako da minel ne dolazi u obzir

general electric - potpuno ista prica kao minel :(

@lavlja, ne znam za schneider ali minel i general electric kao sto rekoh nema sanse

@zica, multi 9 mi se zalepilo 3 komada u proslom stanu pa sam ih sve zamenio, a znam i komad koji se zapalio (u ormaru sa brojilima u toj istoj zgradi, da ja slucajno nisam osetio smrad i sisao da ugasim pozar ko zna kolika bi steta bila)

@lnick, nisam cuo za eaton .. da li si siguran da nema falseva u prodaji? ja nsiam nikad video te osigurace original, kako da prepoznam dal je to to ...

@dvp, dakle pitanje samo koji fals dobijes, bolji ili gori fals .. strasno, cek, znaci treba izbegavati schneider, cim postoje kopije ja vise tu ne verujem, ako sam u merkuru kupio kopiju duracel baterije sto da im verujem da ce osigurac da bude original

@radarac, hm, sve te "fancy" marke su one za koje nikad nisam cuo :D leleeee

sad, ako sam ja skonto dobro ABB je kao neki mega giga dobar? na 15tak osiguraca koliko ja moram da kupim cena ne pravi neki super znacaj, ne menjam struju u zgradi pa da mi treba 200 komada :D, kapiram da bolje da ne stedim ... ?





[ burex @ 08.10.2013. 02:25 ] @
Ima li još iskustava za Elmark? 3 godine garancije se dobija uz njega, piše sa strane "MADE IN EU".
[ bogdan.kecman @ 08.10.2013. 04:01 ] @
elmark je bugarin, za njih znam da su morali da placaju zamene i penale
brdo nekih sprava su im povukli iz prodaje, ako se dobro secam 25A
verzija i 16A verzija C41N serije + ako se dobro secam i monofazne i
trofazne FID sklopke iste firme .. ne bi se ja sa njima igrao

inace sam ja skeptican prema "made in eu", ako je nekog blam da kaze gde pravi ... nemci napisu "made in germany" ne napisu eu .. tako da .. to sto neka manufaktura prepakuje i prestampava kineze u hrvatskoj, bugarskoj, rumuniji i onda lepe "made in eu" ..
[ bogdan.kecman @ 08.10.2013. 12:07 ] @
dobih jos par preporuka (off-line) za hager .. kaze mi drugar koji se bas dugo i profi bavi elektrikom da je otvarao abb i hager i da je po njemu hager mnogo bolji, bar kada su ovi "mini" (kucni za sinu) osiguraci u pitanju, za one industriske ne bi mogao da se zakune ko je bolji ali za kucne tvrdi da je hager zakon .. vidim i radarac vole hager, zoki voli abb ..
[ Java Beograd @ 08.10.2013. 13:23 ] @
Ja bih rekao da je poenta da zaobiđeš kineze tj. no-name sa piratizovanim brendom. Bilo koji originalni osigurač, ma kog brenda će biti dovoljno dobar za običnu kućnu upotrebu. Dakle, sve šta treba to je da kupiš osiurač u normalnoj radnji a ne na buvljaku.
[ bogdan.kecman @ 08.10.2013. 13:41 ] @
u normalnim radnjama provereno ima skarta, to je ono cega se najvise
plasim, buvljak mi nije ni padao na pamet
[ zica49 @ 08.10.2013. 14:31 ] @
Bogdane moj kolega Vlado u stvari moj "Guru" za struje preko 10A kaze ne treba traziti nista drugo osim originalnog ETI-ja.
[ bogdan.kecman @ 08.10.2013. 14:45 ] @
ne znam kako je kod vas u bih ali sta je cim, ovde imas eti koji kosta
toliko da ne postoji sansa da je original .. a najgore onda kupis onaj
skuplji gde ti se kunu da je original i on se zalepi prvi put kad ga
vratis .. mene su u genexu (tamo sam pravio neki veliki racunarski
centar pa smo vukli novu struju..) toliko elektricari naplasili sa
osiguracima, pokazivali mi razlicite kopije da me stra od same pomisli
sta se prodaje .. a onda sam u proslom stanu i sam imao vrlo losa
iskustva sa nekoliko razlicitih proizvodjaca ... do prvog ispadanja rade
svi ok, ali posle kad ga vratis krenu cuda ..

videcu jos, suvise je mali broj osiguraca u pitanju da je frka dal cu da
dam 20eur vise ili ne a mirnije cu da spavam :D ... ovaj hager mi je
trenutno top u listi posto imam radnju koja valja sve, provereno je
dobra, uredjaji su provereno ok, a primaju kesh, ne moram da se cimam sa
placanjem preko racuna
[ yt3mm @ 08.10.2013. 14:48 ] @
Niko ne pomenu : Iskru ,a ima i njih u radnjama da se kupe...
[ bogdan.kecman @ 08.10.2013. 15:03 ] @
meni rekli da tome ne prilazim (iskra), da fabrika ne proizvodi to i da
su sve skartovi u prodaji (otprilike kao i minel prica)
[ veselinovic @ 08.10.2013. 17:24 ] @
Bogdane,
zadnjih 3 godine radimo iskljucivo sa snajderom i imaju dobar odnos cijena/kvalitet.
Da si mi blize pa da ti dobacim tih 10-tak originalnih snajderovih ( mi nabavljamo direktno iz fabrike - 1. ruka).
Ako hoces da provjerim gdje u Bgd mozes naci originale.
[ Java Beograd @ 08.10.2013. 19:13 ] @
Sad sam kući pa sam pogledao šta imam. Kod mene su Minel Elip. Pet i po godina sam u ovoj kući, i koliko se sećam za svo to vreme, desilo se 2 ili 3 puta ukupno da neki prekidač iskoči. Mislim, kad realno pogledaš, ako je instalacija dobro urađena, a potrošači ispravni - nema razloga da osigurači iskaču. Naravno, više puta se poneki isključivao zarad nekih radova na instalaciji.
[ Lavlja_Jazbina @ 08.10.2013. 20:27 ] @
Kupi u Merkuru.Ozbiljna firma.Malo licnog iskustva.Pre 8 godina na buvljaku u Pancevu sam kupovao osigurace.Njesra,cvrcali posle 2 godine i smrdeli.Crno sa strane
i kada crknu,kao da neka opruga neda da bude ono klik.Polomio cekicem i oni bakarni kontakti su se sijakli i nigde nekog smercovanja.
Sada opet petljam sa nekim prostorom.Imam Iskru,snajder,ge.Dodjes na isto.Izrada je kvalitetna.Aparat za varenje,brusilica,prikacen bojler itd.Sve radi.
Eto od mene,licno.



[ lnick @ 08.10.2013. 20:35 ] @
@bogdan.kecman EATON iliti moeller je ekstra proizvodjac,da vidis HAGER-a sam zaboravio,takodje bez greske.
Burazer i ja smo tokom godina ugradili stotine AO,na razna mesta i iskustva su da svi cunga lunga...sta god bilo,su kesa-podlozni misterionim kvarovima itd,dok od ova tri proizvodjaca nismo imali reklamacije.

poz.
[ djura63 @ 08.10.2013. 20:35 ] @
Auu, je l' ovo treba da s'vatimo k'o ilustrovanu reklamu?!
[ bogdan.kecman @ 08.10.2013. 21:13 ] @
vidis jovane odlicna ideja .. mislim da cu morati malo da razmislim sledeci put "na tenane" .. malo sam se suvise opustio i to uz ovo nespavanje cini cuda .. kazes direkt iz fabrike .. imam caleta koji ime te pogone za plastifikaciju, oni trose struju ko da je dzaba a elektromaterijal ko kiki bombone, buraz zna ove likove sto prave hale i cuda ... i jedan i drugi mora da imaju negde neki dobar ufur u neki dobar izvor kvalitetnog elektromaterijala .. idem ovih dana do njih da vidim sta oni trose .. em ce bude za dz em ce bude kvalitet :D
[ muki71 @ 11.10.2013. 22:55 ] @
Elins-kinez brendiran od strane firme iz Novog Sada

Elmark-kinez brendiran od strane firme iz Bugarske

ETI Elektroelement Izlake-firma prisutna još iz doba stare juge,odličan kvalitet,pre par godina ih sklapala firma iz Bg-a,po ugovoru sa slovencima,pa naravno počeli da muljaju(firma zatvorena,oduzeto im pravo od strane ETI-ja).U zadnjih 5-6 godina(ne mogu baš tačno da odredim vreme)to nije slučaj,kvalitet odličan.

Minel Elip-šta reći o njima,kvalitet odličan dok je bio pravi Minel.Pre par godina švercovane kopije iz Kine,kada je to puklo,bogami bilo i hapšenja,jedno vreme opet odličan kvalitet,pa onda ih Minel sam,pod svojim brendom,uvozi iz kine i na kraju pukoše.

Iskra-takođe poznati brend iz stare juge,dugo ih nisam video kod nas,verujem da je i sada kvalitet na nivou.

Šnajder,Meler,G&E,Hager-u suštini kvalitet jednak,sve zavisi od cene.

Ja lično bih se bez razmišljanja odlučio za ETI.

G&E prodajem zadnjih 8 godina,a ETI zadnjih 7-8(osim kad je bilo muljanja)i veruj mi ni jedne jedine reklamacije,na ne znam ni sam koliko hiljada prodatih komada.
[ Dzaja @ 28.12.2013. 16:48 ] @
Vidim da je davno postavljen zadnji post, ali niko nije spomenuo Legrand! Da li je neko upoznat sa njima i da li uopšte mogu originalni da se nabave u Srbiji/BiH?

Inače, odlučio bi se za ABB.
[ Firtz_1979 @ 27.02.2014. 08:15 ] @
Ono što mogu da Vam kažem kao inženjer koji je vodio veliku radionicu za ožičenje (šemiranje) elektro ormana to je da su Elins, Noark, Minel, Multig, Elmark - čisti kinezi koji se samo brendiraju i onda predstavljaju kao EU.

Što se ostalih tiče, ETI sastavlja svoj ETIMAT6 u Plamenu u Inđiji, dok Eaton (nekadašnji Moeller) ima proizvodnju sa 1000 zaposlenih u Sremskoj Mitrovici gde pravi osigurače za Srbiju i celu Evropu. Čak su radili serije i za Australiju. Do sada se na tržištu nisu pojavile njihove kopije jer ih ima dosta, imaju autentičan izgled i prisutni su u skoro svakoj radnji pa se ljudi i pribojavaju da ih kopiraju da ne bi bili kažnjeni. Schrack kupuje osigurače od Eatona i na liniji ih odmah brendiraju kao Schrack, tako da je to identičan osigurač, samo sa drugim logoom. Odličan kvalitet i cena - PREPORUKA.

Hager, Schneider, Siemens, Legrand i ABB imaju proizvodnje po Evropi. Cenovno su iznad gore navedenih dva domaća proizvođača. NA tržištu se mogu naći kopije Schneider-a, zvane Multig. Negde čak i Multi9, baš kao i serija koju je radio Schneider.
Sad je ugasio tu seriju i pokrenuo Acti9 tako da ta kopija ne postoji.

Što se tiče kopija - Minel se više ne proizvodi kod nas, tako da je svaki primerak kopija, Multi9 se više ne pravi uopšte, tako da su sve kopije.

JA sam nosio čak na testiranje neke primerke sa kolegom koji je sudski veštak za polje elektrotehnike i pošto su bile sve kopije, tip koji ih je uvozio je tužen i zatvorena mu je firma. Gomila osigurača je zalepila kad kroz njih prođe čak i struja za koju su predviđeni.

Dakle, ako planirate da kupite originalne osigurače i pomognete domaću privredu - kupite Eaton koji ima i FID sklopke i zvona i signalne sijalice tako da vam oprema u tabli ne bude šarena. I imate ga u skoro svakoj maloprodaji koja drži do sebe.
Slična je situacija sa ETI-jem, ali on pravi dva tipa osigurača u Srbiji, ostalo uvozi iz Slovenije.

Nadam se da sam uspeo da vam dočaram realno stanje na Srpskom tržištu i na šta treba da obratite pažnju jer za razliku u ceni od 20EUR za celu spratnu tablu možete imati štetu u stanu/kući od par hiljada EUR.... Mislite o tome..

Nenad
[ ironman @ 20.02.2015. 16:16 ] @
Šta mi još treba pored osigurača da zamenim postojeće, tabla ili kako se zove i ?
[ Java Beograd @ 20.02.2015. 18:53 ] @
Tabla
[ bojanst @ 20.02.2015. 19:38 ] @
Ko pravi aut. osigurace BB LINK?
Kako god bilo zaobilazite ih u sirokom luku.

[ Trick Fix @ 23.02.2015. 01:04 ] @
Mora da je neko sr---nje ? Jel ?

Onaj od 10A izbacuje na 20A :)

Pri tom se i greje, da se ostali elementi u ormanu ne smrznu kad je hladno :)
[ radicmx @ 23.02.2015. 04:19 ] @
Otvorio sam par tih osiguraca minel,elmark, elins i par kineza. nemaju neke velike razlike. vidi se po slikama jedan nema ni komoru za gasenje luka. a ovi turski imaju neke nalepnice koje posle god. dana otpadnu pa vise neznas koje su vrednosti osiguraci.ima i jedan ETI zanimala me razlika pa sam i njega otvorio.
[ radicmx @ 23.02.2015. 04:28 ] @
ostali
[ ironman @ 23.02.2015. 04:31 ] @
Daj neki predlog za kupovinu.
[ radicmx @ 23.02.2015. 04:36 ] @
Dao je Firtz_1979 dobre predloge
[ dvp @ 23.02.2015. 10:04 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
treba da zamenim kucnu tablu sa osiguracima i tu su sada neki slovenacki osiguraci koji su ok ali moracu da dodam jedno 10 komada a do sada sam imao losa iskustva sa tursko kineskim kopijama brand name osiguraca koji se valjaju kod nas i koji me zamalo nisu kostali gadnih pozara .. ima li ko ideju gde kupiti kvalietne osigurace kod nas ili da se ne zezam i iscimam nekoga da mi donese iz nemacku/olandiju ?



Bogdane
šta ti znači ovo srbistan?
Žao mi je ako tako doživljavaš državu u kojoj živiš i
zamolio bih te da barem ovde na forumu uzdržiš od svojih doživljaja.

To što ne znaš ni da kažeš šta ti treba od opreme to ti verovatno nije ni bitno.
Pominješ osigurač a treba ti prekidač.
[ bogdan.kecman @ 23.02.2015. 10:14 ] @
Citat:
dvp:
šta ti znači ovo srbistan?


to je ova zemlja otstampala devojci sa dusanovca srpskog imena, srpskog porekla, sa srpskom adresom i srpske nacionalnosti, na licnoj karti izdatoj od mup srbija (ako se dobro secam, onaj mup u ustanickoj, tj izmedju ustanicke i auto puta ne znam koja ulica mu se vodi kao adresa)

a inace sta ti znas u kojoj zemlji ja zivim, ovo gde ja zivim je srbistan, ti mozda zivis u nekoj drugoj zemlji koja se drugacije zove

Citat:
dvp:
zamolio bih te da barem ovde na forumu uzdržiš od svojih doživljaja.


slobodan si da ne citas ono sto napisem

Citat:
dvp:
Pominješ osigurač a treba ti prekidač.

:D procitaj malo bolje, menjao sam osigurace, nikakvi mi prekidaci nisu trebali
[ bojanst @ 23.02.2015. 14:35 ] @
Citat:
Trick Fix:
Mora da je neko sr---nje ? Jel ?

Onaj od 10A izbacuje na 20A :)

Pri tom se i greje, da se ostali elementi u ormanu ne smrznu kad je hladno :)


Tako nekako! Pored toga jos kad izbace par puta onda nastave da izbacuju nasumicno, poslije toga ne mogu vise ni da se ukljuce.
Bilo kako bilo ti osiguraci su sr***e do bola. To je moja preporuka i iskustvo da ih zaobilazite.

Nego je spomenuo Hager, to su ok aut. osiguraci, odnos cijene i kvaliteta.
Sa Elmark isto imam lose iskustvo, koristio sam njihove kontaktore i poneki multifunkcionalni vremenski rele (jedan takav se zapalio iz cista mira).
Sto se njihovi aut. osiguraca tice nisam se susretao sa njima, ali kontam da su isto sr***e...
Sto se ovog novog ETI-a tice, cini mi se da nisu losi. Sad mozda postoje neke lose kopije, ali ja ih nisam nalazio..

Off topic : Ja sam za Srbistan cuo u filmu Crni Gruja i kamen mudrosti :)
[ Trick Fix @ 23.02.2015. 20:26 ] @
Citat:
šta ti znači ovo srbistan?
Žao mi je ako tako doživljavaš državu u kojoj živiš i
zamolio bih te da barem ovde na forumu uzdržiš od svojih doživljaja.


Ja bih TEBE zamolio da ne ublažavaš stvari i da se istini pogleda pravo u oči.

Hoćeš da mi objasniš da je majčina penzija posle 40 godina staža učiteljske škole
manja od klinkine plate u samousluzi ?!
Jel treba da skuplja pvc flaše iz kontejnera i da ih tegli na reciklažu?

Narod bi trebao koliko-toliko uljudno da živi, bez skupljanja iz kontejnera, ako može, makar sa minimumom ljudskog dostojanstva.

Siđi malo "u Narod", pogledaj oko sebe kako je taj isti narod obučen, gde drži "gače/veš" koje koristi samo onda kad ide kod lekara ?

Kolika je gomila neplačenih računa, jel pasulj uvek prazan ili ima i kolenice pride, jel se deci kupuje odeća i obuća na vreme ili
hodaju kao pocepan đak ?

Mladi prestaju da puše, na žalost ne zbogtoga što im je to "lekovito", nego ih mrzi više da motaju krđu od neobrađenog, prašnjavog duvana.

Penzioneri su odradili pola veka po nekim "Komgrap-Žengrap" firmama, sa neuplačenim stažom i sad obigravaju oko kontejnera
nebi li pokupili ono malo bačenog hleba da turnu prasićima u poluraspadnutom oboru.

Firme se na tenderima utrkuju ko će da da najnižu ponudu, samo da dobiju bilo kakav posao sa neprijavljenim radnicima

makar im cena bila 200-300 Din/sat (a na ruke 100-140 din/sat bez socijalnog ),

......ne razmišljajuči da im je to "poslednji posao", jer sa takvim cenama idu pravo u bankrot i dobro je ako ne plate "Penale".

Od kada je počelo "glasanje" u Srbiji se uvek glasa protiv nekoga a ne za nekoga, jer nema za koga.

Da li je moguče da smo u 21. veku, sa svih 10 prstiju i sa rel. dobrim znanjem, umečem i snalažljivošču
toliko glupi da sami sebe ne umemo da prehranimo ?


...ili je "lopovština" u državi toliko obezvrednila i opteretila naš rad,
da je besmislen postao bilo koji pozitivan napor za ikakav pokušaj za iole minimalno-normalnim životom.

pOz


[Ovu poruku je menjao Trick Fix dana 24.02.2015. u 07:05 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 23.02.2015. 20:39 ] @
Citat:
bojanst:
Tako nekako! Pored toga jos kad izbace par puta onda nastave da izbacuju nasumicno, poslije toga ne mogu vise ni da se ukljuce.


ja sam prvi susret sa tim imao u genex-u, pravili smo tamo neki veliki tehnicki centar, mnooooogo opreme i njihovi elektricari su dosli da nameste struju ono ormar i sve posto su nam izmedju ostalog trebali industriski konektori za rekove ... i sad tu rek ima svoju malu tablu sa osiguracima ali bez osiguraca, i reko ja liku koji je bio otici cu ja da kupim osigurace posto nisu imali oni kod sebe dovoljno i lik mi onda objasni kako sve to sto se prodaje kod nas je golo g... i kako prvi put kad izbace vise nisu ni za 1234 ... da brdo njih prvi put kad treba da izbaci umesto da izbaci zalepi, ili izbaci pa kad ga vratis zalepi, posto su pravljeni od nekih imitacija metala ... usteda na svemu .. i rekli da ni slucajno ne kupujem, oni imaju gde nabavljaju (nije imao sta da me lozi ove bi ja platio, njegove dobijem dzabe) ispravne originale .. etc etc .. pokazao mi par tih divci untra na sta lice u poredjenju sa originalima ... jbg da smo pravna drzava taj ko je to uvezao bi nadrljao, ovako ti to stavis, zapali se firma, stetu niko nece pokriti a ako je neko zaginuo jos ces i ti da nadrljas, a kupio si osigurac "brand name" u "brand name" radnji elektro opreme ..

to je kao oni produzni kablovi sa gvozdenom licnom umesto bakarnog kabla

Citat:
bojanst:
Off topic : Ja sam za Srbistan cuo u filmu Crni Gruja i kamen mudrosti :)


ja sam nekoliko godina radio sa kazahstanom, turkmenistanom, tadzikistanom .. i video sam neke slicnosti sa zemljom u kojoj sad zivim .. bice da su i neki drugi primetili tu slicnost ... dovoljno je samo malo proputovati svetom i sve bude vrlo brzo jasno ;(
[ Trick Fix @ 24.02.2015. 05:21 ] @
Citat:
bojanst: Nego je spomenuo Hager, to su ok aut. osiguraci, odnos cijene i kvaliteta.


Prvi put sam se sreo sa njima u nemačkoj na "Baušteli" :



Veoma kvalitetna izvedba, sve pohvale i preporuka za Hager !

Nismo imali ama nikakvih problema sa njima...
[ bojanst @ 24.02.2015. 14:34 ] @
Da u pravu si, stvarno su kvalitetni.
Ja cak i njihove razvodne table kupujem, imaju one vijke na "zakljucavanje" okrenes pola kruga i za cas posla si otvorio tablu.
Ja ih imam kod sebe kuci i kad god nekome radim nesto i ja kupujem, uvijek uzimam Hager.
Ne znam zapravo o cemu mi pricama, ja mislim kad se rade el.instalacije da na el. materijalu ne treba stediti. To je mozda jedina stvar na kojoj ne treba stediti.
Pogotovo ako je u pitanju zivotni prostor (gdje ljudi zive, spavaju, borave) tipa kad napustis kucu/stan da ne razmisljas sta moze da se desi..
Tipa ja poznajem dosta ljudi koji zbog skupoce planiraju otici na obliznji pijac da kupe el.meterijal, kakva je to logika meni nikad nece biti jasno.
Npr. Na obliznjom pijacu ETI aut. osigurac kosta 1,20eur dok u radnjama kosta 1,70-1,80 ocigledno ima neke razlike i velike sanse da ce tu naci taj "fush".

Sto rece Bogdan na nasim prostorima ako ne pazis sta kupujes velike su sanse da ces kupiti neke kopije.
Ako se pazi gdje i sta se kupuje jos uvijek mogu da se nadju kvalitetne i originalne stvari.
[ branko tod @ 25.02.2015. 16:16 ] @
Citat:
Trick Fix:
Prvi put sam se sreo sa njima u nemačkoj na "Baušteli" .Nismo imali ama nikakvih problema sa njima


Nemac je to : https://www.youtube.com/watch?v=zeXGZj5RmZk
[ ironman @ 11.03.2015. 07:39 ] @
Koju amperažu uzeti? Neko mi kaže da uzmem sve od 16A, a neko da 16ice uzmem samo za veće potrošače , a za ostalo 6 i 10.
[ bojanst @ 11.03.2015. 21:48 ] @
Bjezi daleko od toga sto ti kaze da uzmes sve od 16A.

Za ostalo ne mogu nista da ti kazem jer nema nikakvih podataka za sta trebaju osiguraci.
[ branko tod @ 11.03.2015. 23:05 ] @
Citat:
ironman:
Koju amperažu uzeti? Neko mi kaže da uzmem sve od 16A, a neko da 16ice uzmem samo za veće potrošače , a za ostalo 6 i 10.

Pitanje je vrlo čudno. Koji su potrošači u pitanju ? To daje pravi odgovor.
[ dvp @ 11.03.2015. 23:57 ] @
Citat:
ironman:
Koju amperažu uzeti? Neko mi kaže da uzmem sve od 16A, a neko da 16ice uzmem samo za veće potrošače , a za ostalo 6 i 10.


Pa prvo da pretpostavim da ti trebaju automatski prekidači, a ne osigurači.

Da tebi i ostalima pojasnim. Nadam se da nećeš zameriti.
Osigurač je keramički cilindrično kupasti elementi na navijanje u keramičke osnove. Nosi oznaku D.
U narodu poznat kao patron. Poenta je da osigurač ima topljivi deo (narodski licnu) tako da ne može nikako za njega da se kaže automatski.

To što tebi treba je automatski prekidač. To je narodski automatski osigurač (ili automat) i taj elemenat se tako ni u terminologiji a ni u ozbiljnijim
katalozima ne naziva.
Ako su u pitanju kućne instalacije potrebni su ti automatski prekidači karakteristike B.

Što se tiče amperaže, pogotovo kad su u pitanju kućne instalacije,
nju biraš prema kablu koji taj automatski prekidač štiti.
Strujna kola osvetljenja se izvode kablom PP-Y 3x1,5 mm2 i sva se štite automatskim prekidačima nazivne struje 10A.
Strujna kola monofaznih priključnica se izvode kablom PP-Y 3x2,5 mm2 i sva se štite automatskim prekidačima nazivne struje 16A.
Strujna kola trofaznih priključnica se izvode kablom PP-Y 5x2,5 mm2 i štite se automatskim prekidačima nazivne struje 16A.
Ako imaš el. kotao u zavisnosti od snage ćeš ga napojiti sa 5x2,5 ili 5x4 ili čak sa 5x6mm2.
5x4mm2 štitiš sa 20A, a 5x6mm2 štitiš sa 25A ili 32A.
Zvonce, interfon i sl. male potrošače koji se napajaju direktno sa razvodne table to strujno kolo možeš
zaštititi eventualno sa 6A.

Nadam se da će ti moj odgovor biti od koristi.

[Ovu poruku je menjao dvp dana 12.03.2015. u 10:34 GMT+1]
[ bojanst @ 12.03.2015. 02:14 ] @
Citat:
dvp: Pa prvo da pretpostavim da ti trebaju automatski prekidači, a ne osigurači.
Dosta ljudi ne poznaju čak ni terminologiju, a oni tvrdoglavi neće da nauče već su u stanju da se raspravljaju i prave pametni
ne shvatajući da time samo još više pokazuju svoje neznanje.
Da tebi i ostalima pojasnim. Nadam se da nećeš zameriti.
Osigurač je keramički cilindrično kupasti elementi na navijanje u keramičke osnove. Nosi oznaku D.
U narodu poznat kao patron. Poenta je da osigurač ima topljivi deo (narodski licnu) tako da ne može nikako za njega da se kaže automatski
.

To što tebi treba je automatski prekidač. To je narodski automatski osigurač (ili automat) i taj elemenat se tako ni u terminologiji a ni u ozbiljnijim
katalozima ne naziva.
Ako su u pitanju kućne instalacije potrebni su ti automatski prekidači karakteristike B.

Što se tiče amperaže, pogotovo kad su u pitanju kućne instalacije,
nju biraš prema kablu koji taj automatski prekidač štiti.
Strujna kola osvetljenja se izvode kablom PP-Y 3x1,5 mm2 i sva se štite automatskim prekidačima nazivne struje 10A.
Strujna kola monofaznih priključnica se izvode kablom PP-Y 3x2,5 mm2 i sva se štite automatskim prekidačima nazivne struje 16A.
Strujna kola trofaznih priključnica se izvode kablom PP-Y 5x2,5 mm2 i štite se automatskim prekidačima nazivne struje 16A.
Ako imaš el. kotao u zavisnosti od snage ćeš ga napojiti sa 5x2,5 ili 5x4 ili čak sa 5x6mm2.
5x4mm2 štitiš sa 20A, a 5x6mm2 štitiš sa 25A ili 32A.
Zvonce, interfon i sl. male potrošače koji se napajaju direktno sa razvodne table to strujno kolo možeš
zaštititi eventualno sa 6A.

Nadam se da će ti moj odgovor biti od koristi.
\

Sad ne zalim vise umrijeti! Hvala ti sto si podario nama smrtnicima to bozansko znanje.

Cekaj ako je autmatski prekidac "prekidac", sta je onda prekidac? Ako je osigurac keramicko kupasti element, sta je onda stakleni osigurac? isto prekidac, il'?
Ajde da si napisao nesto fino i pametno, ignorisao bi sve ovo, ali muka mi da zaglupljujes ljude. Osigurac je osigurac! Postoji xyxyxxx vrsta osiguraca, ali to je drugi par opanaka.
Po pitanju se logicno vidi da je trazio automatske osigurace, osigurace koje ne moras rucno vracati u rezim ukljuceno(isto logicno za zakljuciti)

Sad za sta mu trebaju osiguraci, to je vec u njegovoj glavi a mi mozemo samo da nagadjamo... i molim te nemoj vise da mlatis gluposti, ko boga te molim!
[ veselinovic @ 12.03.2015. 05:40 ] @
U principu dvp je u pravu u struci to sto Bogdanu treba je zaista prekidac, a ne osigurac.
Ali u narodu ( a bogami i kod vrsnih strucnjaka) odomaceno je TO zvati automatski osigurac.
I u anglosaksonskom ima razlike TO je automatic tripping, za razliku od osiguraca - fuses.
Kod nas ( drzavica koje se naslanjaju na JUS) postoji sustinska razlika izmedju sklopke i prekidaca,
iako se ti termini cesto brkaju ( i kod strucnjaka).
Sklopka je nesto sto moze prekinuti nazivnu struju - recimo 10A.
Prekidac je nesto sto pored nazivne struje moze prekinuti i struju kratkog spoja - recimo 10 kA.
Strogo gledano TO jeste prekidac sa prekostrujnom zastitom.
Strogo gledano ono pored vrata cime se pali svjetlo NIJE prekidac nego sklopka.

E sad, mi obicni smrtnici cemo i dalje ono pored vrata zvati prekidac, a ono u razvodnoj tabli automatski osigurac.
I razumicemo se fino.
Sto sam ovo napisao - ne znam ni sam.
[ branko tod @ 12.03.2015. 09:24 ] @
Molim dvp-a da mi pomogne u terminologiji. Ja koristim patrone 12,
sa sitnijom sačmom. Da li se to uklapa u pravilno izražavanje?

Ja znam zašto sam napisao ovo, samo zbog ovoga :
Dosta ljudi ne poznaju čak ni terminologiju, a oni tvrdoglavi neće da nauče već su u stanju da se raspravljaju i prave pametni
ne shvatajući da time samo još više pokazuju svoje neznanje.
[ dvp @ 12.03.2015. 09:34 ] @
Izvinjavam se, stvarno nisam imao nameru da nekog uvredim.
Brišem taj komentar, generalno nema veze sa strukom tako da mu nije mesto ovde.
[ bogdan.kecman @ 12.03.2015. 09:36 ] @
ne znam kako je profesionalno ali na sajtovima koji prodaju elektroniku
i elektrotehniku "ono na spratnoj tabli" se zove circuit breaker /
automatic tripping sto u direktnom prevodu jeste "prekidac kola" /
"automatski okidac" ali je to sabset od fuses. Dakle automatski prekidac
je podskup osiguraca ne odvojeni skup... kao sto rekoh, tako je
grupisano i tako meni licno ima smisla, sta kaze jus ne znam... ja se
nesto ne tangiram oko terminologije, ne pretendujem da sam strucan za
to, nemam nista protiv da ih zovem automatski prekidac :D
[ branko tod @ 12.03.2015. 10:54 ] @
Citat:
dvp: Izvinjavam se, stvarno nisam imao nameru da nekog uvredim.
Brišem taj komentar, generalno nema veze sa strukom tako da mu nije mesto ovde.


Kada sam bio mlađi , postojali su po domaćinstvima samo topljivi osigurači - patrone.
Kada sam postao mlad, pojavili su se osigurači - automatski prekidači koji su se samo
zavijali umesto topljivih. To je bio prvi korak prema automatskim prekidačima i sasvim
normalno da su ih APSOLUTNO SVI zvali automatski osigurači. Kada su se pojavila
nova generacija na šinama, ona je samo nasledila predhodno ime.
Mogli bi da sad uđemo u diskusiju da li je automatski prekidač uopšte dobar naziv.
Jer ako je automatski morao bi da ima dvosmerni rad, da se sam vrati u radnu poziciju.
Ovako bi mu više odgovarao naziv poluautomatski prekidač. Sam pada , ručno se diže.

Ovo samo shvati kao najdobronamerniju šalicu i puno pozdrava.

[ bojanst @ 12.03.2015. 14:44 ] @
Citat:
veselinovic:
U principu dvp je u pravu u struci to sto Bogdanu treba je zaista prekidac, a ne osigurac.
Ali u narodu ( a bogami i kod vrsnih strucnjaka) odomaceno je TO zvati automatski osigurac.
I u anglosaksonskom ima razlike TO je automatic tripping, za razliku od osiguraca - fuses.
Kod nas ( drzavica koje se naslanjaju na JUS) postoji sustinska razlika izmedju sklopke i prekidaca,
iako se ti termini cesto brkaju ( i kod strucnjaka).
Sklopka je nesto sto moze prekinuti nazivnu struju - recimo 10A.
Prekidac je nesto sto pored nazivne struje moze prekinuti i struju kratkog spoja - recimo 10 kA.
Strogo gledano TO jeste prekidac sa prekostrujnom zastitom.
Strogo gledano ono pored vrata cime se pali svjetlo NIJE prekidac nego sklopka.

E sad, mi obicni smrtnici cemo i dalje ono pored vrata zvati prekidac, a ono u razvodnoj tabli automatski osigurac.
I razumicemo se fino.
Sto sam ovo napisao - ne znam ni sam.


Dok god taj prekidac nesto "osigurava" i stiti lakse ga nazvati osiguracem? Da je automatski osiguarac i to nije, jer se ne vraca sam u prvobitni polozaj (mora rucno da se vrati).

Najtacnije bi bilo reci "prekidac sa prekostrujnom zastitom", ali to je malo komplikovanije za izgovoriti pa i napisati, jer je lakse napisati tipa "automatski osigurac- aut. osigurac"
Odmah svi znaju o cemu se radi, od radnika u radnjama el. materijala pa nadalje...
Ja sam cuo i vidio brdo inzinjera elektrotehnike koji koriste bas tu terminologiju "automatski osigurac" pa ne znam cemu sad otkrivati toplu vodu...
Jer dok god neki "dio" ili uredjaj stiti nesto, nekoga ili drugi uredjaj to je OSIGURAC, prvo treba da se oslonimo na nas predivni jezik, a ne da koristimo tudjice i uvodimo citavu zabunu!
Neko je spomenuo poluautomatski za ove "automatske osigurace", sto bi mozda bilo najtacnije. Kao sto rekoh, ako se odomacio termin "aut. osigurac" zasto praviti dodatnu zabunu?!

Najvise sto mi je zasmetalo:

Citat:
dvp:
Pa prvo da pretpostavim da ti trebaju automatski prekidači, a ne osigurači.
Da tebi i ostalima pojasnim. Nadam se da nećeš zameriti.
Osigurač je keramički cilindrično kupasti elementi na navijanje u keramičke osnove. Nosi oznaku D.
U narodu poznat kao patron. Poenta je da osigurač ima topljivi deo (narodski licnu) tako da ne može nikako za njega da se kaže automatski.


Automatski prekidaci cega sta, mozda dobar pokusaj da se nesto objasni, ali na kraju samo stvorio zabunu!
Znaci sve sto je cilindricno kupastog oblika to je osigurac, sve ostalo nije i obavezno mora nositi oznaku D, ako nosi bilo kakvu drugu oznaku nije osigurac?

Mi svi sto se bavimo ovom strukom, dodjemo u trgovinu i kazemo tipa "daj mi 10 jednopolnih prekidaca, 4 serijska prekidaca, 4 naizmjenicna prekidaca" iako fino na kutiji od istih pise jednopolna sklopka ili sl. i onda tu dodje @dvp koji hoce da to sve preko noci preokrene...
[ ironman @ 16.03.2015. 11:05 ] @
Citat:
bojanst:
Bjezi daleko od toga sto ti kaze da uzmes sve od 16A.

Za ostalo ne mogu nista da ti kazem jer nema nikakvih podataka za sta trebaju osiguraci.


Ne znam, evo danas sam bio u obližnjoj elektro radnji, imaju Eti i Schneider i prodavac savetuje sve od 16A.
[ bojanst @ 16.03.2015. 13:42 ] @
uticnica suko = 16A
Uticnica trofazna = 3 x 16A
Sijalica = 6 ili 10A
Bojler = 16A
Ves masina = 16A
Zvono = 6 ili 10A
itd.

Kako sad tebi prodavac tvrdi da uzmes sve od 16A? Da li si ga pitao u koju skolu je isao i te fore?
Ako nije problem da opises tacno sta radis i za sta ti trebaju "osiguraci" iliti "circuit brakeri" ili "poluatomatski prekidaci/osiguraci"...

[ ironman @ 16.03.2015. 14:36 ] @
Menjam postojeće topljive za automatske.

Od većih aparata imam šporet (trenutno je na 2 od 16A, 1 rerna, drugi ringle), bojler, frižider i veš mašinu, sve ukupno 12 osigurača, ali su mi rekli da kupim veću razvodnu tablu,za jedno 15 ili 16, tu ide i zvonce. Od manjih aparata nemam neke veće potrošače, grejalice i sl, ni klimu.

Imam izbor između Eti za oko 217 din, bez obzira na amperažu
Code:
http://www.srbijaelektro.com/?pg=products&cat=311


i Schrack od 250-300dinara, to su ovi B.
Code:
http://www.srbijaelektro.com/?pg=products&cat=121


Ako neko zna za povoljniju online trgovinu...
[ bojanst @ 16.03.2015. 15:47 ] @
Svaki kabal koji imas u kuci/stanu od 1,5 mm2 trebalo bi da osiguravas najvise sa "B 10A". Znaci ne moze B 16A!

Svaki kabal od 2,5mm2 trebalo bi da osiguravas sa B 16A. Svaki "strujni krug" treba da ima zaseban osigurac npr. el. sporet ako je monofazni onda jedan osigurac, ako je trofazni onda 3 osiguraca po B 16A, ves masina 1x 16A, bojler 1x 16A, uticnice sve (svaka po 1x 16A) osim u slucaju da imas one modularne pa imas 3 u nizu do kojih dolazi 1 kabal. Svi su ti osiguraci B za kucu/stan.

Inace sve ovo nema smisla, ako je stara instalacija pa su majstori 70ih godina sa jednima kablom odradili citav stambeni objekat.
Treba da vidis imas li mogucnosti da odvojis to na zasebne osigurace. Izracunaj, probaj ispratiti koliko imas cega i kuda kablovi idu pa onda izaberi razvodnu tablu i kolicinu "osiguraca".

P.s- Kad vec radis uzmi Schrack, mislim, nema smisla da gledas u tih 30 dinara razlike...
[ hedonist @ 06.09.2016. 21:21 ] @
Niko da spomene dobro automatsko zvono i tinjalicu za jeftinu struju.Neko kaze da se automatska zvona (u vidu automatskih osiguraca) mnogo slabije cuju kada kutija sa osuguracima ia poklopac. sto u 99% slucajeva i ima.
Moze pomoc oko odabira
[ eloiza @ 23.09.2022. 09:48 ] @
@bogdan.kecman,

da li postoji gotov program za 3D štampu najvećeg kućišta prema dole slici?

https://www.elitesecurity.org/p3549435
[ bogdan.kecman @ 23.09.2022. 10:08 ] @
nemam pojma, ima za din rail kucista raznoraznih, uglavnom uzmes pa izmodelujes sam sta ti treba...

ali na primer
https://www.thingiverse.com/thing:3381501







https://www.thingiverse.com/thing:4147361

[ dr0id @ 24.02.2023. 22:10 ] @
Citat:
branko tod:

Jel ovo jos postoji u prodaji (ako da - gde), baba dementna pa ukljucuje 6kW potrosaca na 16A, topivi iskacu ko kokice...

Vidim kod komsija ima https://smartshop.hr/automatski-osigurac-patrona-16a a kod nas ne nalazim...ili neki adapter, da se zavrne u leziste (to bese E27?) pa na to automatski? Ne bih bas da izvlacim zice i kacim obican, ako ne mora.
[ ZAS011 @ 25.02.2023. 11:12 ] @
Promeni babi tablu, stavi normalne automate.
Tih sa tvoje slike nema da nađeš (osim u nekoj furdi)
[ bakara @ 25.02.2023. 11:49 ] @
Ti na uvrtanje su bili pre 30 godina, uglavnom ruski, sigurno ih vise nigde nema za kupiti
[ dr0id @ 25.02.2023. 12:31 ] @
Pa eto kod komsija ima...ako ne nadjem moracu da budzim nesto, ne pada mi na pamet celu tablu da menjam
[ banebeograd66 @ 25.02.2023. 14:27 ] @
ja sam ih kupovao na buvljaku i na pijaci pre par godina ...
[ bogdan.kecman @ 25.02.2023. 17:15 ] @
ako ti topivi crkavaju tek ce ti automatski da izbacuju ko blesavi jer su oni mnogo brzi od topivih, nista neces dobiti ... "pojacaj" malo topivi i to je najcesce ok resenje ...

a sto se tice babe i stekera resi to tako sto ces na taj potrosac od 6kW da montiras nekompatibilan steker (npr ja sam ortakovoj babi montirao na grejalicu i uljani radijator UK utikac) i onda smo stavili UK uticnicu na 2 uticnice gde sme da steka doticne uredjaje i pesma :D ... sve drugo nece resiti problem
[ SASA M. @ 25.02.2023. 18:45 ] @
Ja sam mislio da ce Bogdan da ti da predlog da stavish potrosac preko esp8266 sa custom frmwareom na lokalni server i sto jacu sifru za ukljucivanje da baba ne provali lako... a ono nista (shala ofc)