[ frogman @ 12.10.2013. 09:42 ] @
Za one koji rade u Linux okruzenju ove komande su korisne u svakodnevnim aktivnostima.

http://itstuffallaround.blogsp.../10/useful-linux-commands.html
[ calexx @ 12.10.2013. 10:24 ] @
Linux okruženje sada ima i razne gui alate pa se terminal ređe koristi. Ja koristim samo ovih 5, recimo da 99% mog terminala ide na ovo.

Code:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade 
sudo apt-get dist-upgrade 
sudo update-grub
sudo grub-install /dev/sda
[ Jbyn4e @ 12.10.2013. 10:46 ] @
Neki ovde imaDu i servere bRez GUI-ja... tako da calexx nemoj da sudiš samo po sebi šta je korisno i šta se može/treba znati ;)
[ plus_minus @ 12.10.2013. 19:28 ] @
calexx, fale ti još par komada .. :p



sudo apt-get clean
sudo apt-get autoclean
sudo apt-get purge *
sudo apt-get remove *
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get -f install
sudo apt-get -f install *



(zvezdica == ime paketa)
[ frogman @ 12.10.2013. 20:16 ] @
Slazem se Calexx da postoje GUI i cak WEB orijentisani alati za administraciju Linux kutija , kao sto su naprimjer WebMIN.

Ali cesto remote administracija VPS-ova ili web servera se obavlja putem SSH konekcije i tu su ti potrebne CLI commande.

Pogotovo u situacijiama kada je potreban konzolni debagging u slucaju da se desi neki belaj :D
[ calexx @ 12.10.2013. 21:10 ] @
Pa ja sam samo izneo svoje mišljenje, naravno da ima nekih koji ne koriste GUI, a ako je tema bila namenjena samo onima koji održavaju servere, povlačim se iz nje.
Citat:
plus_minus: calexx, fale ti još par komada .. :p
Ne, one spadaju u onih 1% što koristim prema potrebi. Prve tri stalno, ostale samo kod instalacije novih linuxa.
[ madmax-wifi @ 13.10.2013. 10:10 ] @
Citat:
calexx:
Linux okruženje sada ima i razne gui alate pa se terminal ređe koristi. Ja koristim samo ovih 5, recimo da 99% mog terminala ide na ovo.

Code:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade 
sudo apt-get dist-upgrade 
sudo update-grub
sudo grub-install /dev/sda

Cemu sluze ovih 5...?
Dali zna neko komande kako kreireti novog user-a sa istim pravima kao root...?
[ agvozden @ 13.10.2013. 17:26 ] @
Nekada, kada se radilo pretežno sa terminalima, najčešće se koristi drugačiji set komandi.

w / who (who -u) da bi se prikazali prisutni korisnici na sistemu. Sada je korisno samo ukoliko ima više administratora, mada w u sebi ima i uptime, tako da je često koristim

kill (kill -9, killall) za uklanjanje zabagovanih procesa.

free - proverite status memorije

df (df -v) lista montirane diskove / particije i zauzeće

ss - mrežni procesi, mislim da smo ranije koristili net use...

ifconfig, route print - pregled statusa mreže

vi - omiljeni editor teksta (nikada se nisam navikao na ove modernije)

cat, more - listanje sadržaja fajlova
grep - naslanja se na cev i filtrira rezultat (npr: ls -al | grep .txt)

korišćenje maski u komandama, primer cp [a-b]*.txt - kopira samo txt fajlove koji počinju sa a ili b. Korisno kada imate hiljade fajlova u istom direktorijumu, nećete moći da iskopirate sve...

ps: mnoge navike su mi zaostale iz Unix sveta, nemam pojma zašto još uvek kucam df -v...


[ Djetvan @ 13.10.2013. 18:23 ] @
@madmax-wifi

Kreiranje naloga za novog korisnika preko terminala :
sudo adduser korisnik


Kreiranje naloga za novog korisnika naprimer "jelena" preko komandne linije (terminala) :
sudo adduser jelena

Posle toga se kuca password i password za novog korisnika.

Dodavanje novog korisnika u sudoerse tj u grupu "sudo" koja ima administratorska ovlašćenja :
sudo usermod -a -G grupa korisnik


Dodavanje naprimer korisnika "jelena" u sudo grupu tj. u administratore :
sudo usermod -a -G sudo jelena


Da bi se proverilo da li je novi korisnik pridodat u grupu kucati u terminalu sledeću komandu i posle nje kliknuti na tipku Tab dva puta :
groupmod

i prikazaće se grupe.

Nalog za novog korisnika može se napraviti i preko grafičkog interfejsa :System Settings > User Accounts


[ madmax-wifi @ 13.10.2013. 22:51 ] @
Citat:

Server nema graficki interfejs, monitor i tastaturu pa mu mogu pristupiti samo preko lan-a i terminala, u pitanju je elastix.
Hvala za info, isprobacu.
[ madmax-wifi @ 13.11.2013. 22:27 ] @
Citat:
Djetvan:
@madmax-wifi

Kreiranje naloga za novog korisnika preko terminala :
sudo adduser korisnik


Kreiranje naloga za novog korisnika naprimer "jelena" preko komandne linije (terminala) :
sudo adduser jelena

Posle toga se kuca password i password za novog korisnika.

Dodavanje novog korisnika u sudoerse tj u grupu "sudo" koja ima administratorska ovlašćenja :
sudo usermod -a -G grupa korisnik


Dodavanje naprimer korisnika "jelena" u sudo grupu tj. u administratore :
sudo usermod -a -G sudo jelena


Da bi se proverilo da li je novi korisnik pridodat u grupu kucati u terminalu sledeću komandu i posle nje kliknuti na tipku Tab dva puta :
groupmod

i prikazaće se grupe.

Nalog za novog korisnika može se napraviti i preko grafičkog interfejsa :System Settings > User Accounts




Na ovo bih samo dodao da treba namestiti da sudo grupa ima root privilegije.
Drugacije nevredi, bar meni nije vredelo...