[ miki987 @ 13.10.2013. 14:01 ] @
Potrebna mi je pomoc u izradi cnc masine u vidu saveta.

Naime, potrebno mi je navojno vreteno duzine 1360mm f8 m2
Radni sto se krece po x osi i upravlja se preko stepera i PLC-a. Radni sto se krece linearno po cevima a oslocni su plasticni tockici fiksirani za radni sto sa donje strane. Prilog
E sad, posto imam jako malo prostora izmedju radnog stola i postolja, mogu da provucem samo vreteno f8, ali se bojim da ce na duzinu od 1360mm biti problem jer ce da igra. Druga stvar zbog cega se javljam je izrada samog vretena, jer kako shvatam gotovo da je nemoguce da neko napravi trapezni navoj m2 na 1360mm?

Vreteno planiram da fiksiram na krajnjim stranama, a navojnu maticu da nadjem negde (teflonsku zbog zazora) i fiksiram za sto. Okretanjem vretena, matica bi pomerala sto koji je sam tezak oko 5kg

Dakle moje pitanje se odnosi na vreteno:

1. Da li je izvodljivo to napraviti?
2. Da li je izvodljivo kupiti navojnu sipku od 1360mm i nju iskoristiti kao vreteno (prednosti i mane)
3. Kakav je navoj na toj navojnoj sipki?
4. Predlozite mi gde mogu da nadjem drzace za vreteno nalik ovome ali da je manje, ovde je H 28mm a ja nemam toliko prostora?

[ sanibo @ 15.10.2013. 21:49 ] @
Citat:
miki987: Potrebna mi je pomoc u izradi cnc masine u vidu saveta.

Naime, potrebno mi je navojno vreteno duzine 1360mm f8 m2

odakle da počnem?

Vreteno s navojem f8 m2 nepoznata oznaka, iz daljeg teksta vidim da je trapezni navoj, a posle se spominje m2.
Kao prvo trapezni navoj ima oznaku Tr i može biti najmanje Tr 8x1,5 bez obzira na dužinu šipke, matica treba vozi radni sto, ne treba da ga nosi, ako me razumeš. Radni sto treba da klizi po nekim jačim vodjicama(linearni ležajevi kojih ima raznih vrsta i dimenzija, tu je glavni oslonac radnog stola. Radni sto treba da bude vezan za maticu koja će ga pomerati po tim vodjicama. Lično mislim koliko god sitne delove pravio da je Tr 8x1,5 slabo navojno vreteno. Navojno vreteno treba da bude sa maticom koja ima u sebi kuglice koje eliminišu zazore u navojnom spoju, precizne izrade, termički obradjeno.
Što se tiče prostora, uvek može da se nadje alternativa ili povećaj rastojanje ili premesti položaj vretena na drugo mesto a da ima istu funkciju. Za dužinu 1360 vreteno bi trebalo biti bar Tr 20x2.
[ miki987 @ 18.10.2013. 22:05 ] @
Sanibo Hvala ti i izvini sto se nisam odmah javio. Zamolio bih te samo da imas u vidu da slabo baratam sa standardima, nisam masinac, ali sam saznao upravo to sto si mi i rekao, da po standardu na f8 najveci navoj/korak jeste 1.25
Moj problem je sto imam prostora najvise za f8 eventualno f10. f20 je previse, jer je moj radni sto dimenzije 580x480mm, sam je tezak 2kg a radni komad koji ce se obraddjivati je tezak svega 50gr. Dakle, moje misljenje a ispravi me ako gresim je f20 da je previse. Druga stvar, radni sto je postavljen da klizi po sipkama, tako da vreteno nema nikakvo opterecenje, vreteno bi samo vukao sto napred-nazad.

E sad, da li znate nekog ko radi izradu takvog vretena, potrebna mi je duzina 1360mm max f10 po 40mm praznog hoda sa obe strane kako bi spingla lezala u caurama po mogucnosti da tih 40mm bude f8, korak najveci za ovu debljinu spingle npr. Tr 10x2 , dalje trebaju mi caure da sto manje zauzimaju prostora, i navojna matica koja bi sa gornje strane bila ravna, sa 4 srafa da mogu da je pricvrstim za radni sto, i da ta navojna matica sa unutrasnje strane ima neku plastiku koja eliminise eventualni zazor. I ako je ovo ok sto sam napisao, koji kvalitet ovoga bi bio zadovoljavajuci?
[ miki987 @ 19.10.2013. 10:54 ] @
u pitanju je greska :D u razgovoru i na papiru pogresno upisana precnik spingle, dakle Tr 18x2.00 je ispravna dimenzija
[ sanibo @ 25.10.2013. 20:42 ] @
mašinstvo je egzaktna nauka!!!
ja sam rekao iskustveno da bi trebao biti Tr20x2 verovatno sam u pravu i mozda moze malo da se smanji al MINIMUM na Tr16, ali zato je ekzaktna nauka što to treba sračunati i reći, računom dobijam tu i tu meru. Ovako se pogadjamo kao na pijaci, to ne ide uz mašinstvo.
Dakle, u proračun za opterećenje radnog stola ulazi sopstvena težina stola, sopstvena težina radnog komada i otpori rezanja i otpori u konematici stola. Sve to izračunaš i dobiješ prečnik navojnog vretena, to je jedini ispravan put, ostalo su priče po kafani.

[Ovu poruku je menjao sanibo dana 25.10.2013. u 22:37 GMT+1]
[ C B @ 31.10.2013. 23:20 ] @
Slucajno bacih pogled, posto ne zalazim u ovaj deo foruma.

Najjeftinije minijaturne kineske CNC masine, pravljene za obradu "klikera', imaju vratilo 20mm!!!

Ne smem ni da zamislim kako bi izgledalo vrati od 8mm na duzini od jednog zarez cetiri metra!!! :)

Pa to bi se pokrivilo od svoje tezine, da nije nigde ni namontirano, da ne pricam dalje sta bi se desilo dalje... :)
[ miki987 @ 08.11.2013. 19:07 ] @
problem u merenju, f8 poluprecnik f16 precnik