[ pijavica. @ 27.10.2013. 09:34 ] @
Treba mi vasa pomoc. Malo toga znam u MySQL ali ucim se :)

Napravio sam tabelu pod nazivom: users

U tabeli imam kolone: id, name, password itd....

Napravi cu drugu tabelu pod nazivom: info

U toj tabeli bice vise informacija o tom useru.

Ne zelim da bude u jednoj tabeli sve to, vise bi zeleo da se naucim kako mogu da uradim da taj user mozeda unosi u edit polje informacije o sebi i menja, i u prvoj i drugoj tabeli.

Da li treba da u tabeli: info imam kolonu

id_users, id, name idt.....

tako da kada user u tabeli users u koloni id, na primer ima broj 1 i u drugoj tabeli u koloni id_users ima isti broj.

I isto tako sa dalsim userima kada imaju automatski dobijene brojeve u id.

Kako to da uradim. Ili kako je najbolje da se uradi.

Da li mozete da mi pomognete.

Da li mozete da mi napisete kod na naucim primer ili ako imate neki sajt sa takvim primerima.

Hvala vam za pomoc.


[Ovu poruku je menjao pijavica. dana 28.10.2013. u 08:31 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 27.10.2013. 17:47 ] @
Citat:
pijavica.
Napravi cu drugu kolonu pod nazivom: info


mislis tabelu?

Citat:

U toj tabeli bice vise informacija o tom useru.

Ne zelim da bude u jednoj tabeli sve to


zasto? ima razlog zasto podatke tog tipa mozes da podelis u dve tabele ali moras da znas zasto to radis.
inace procitaj malo o normalizaciji baze i normalnim formama .. imas puno na netu, na primer ovde:
http://www.mysql.rs/2009/05/mo...e-baze-podataka-normalizacija/
tu imas opisan proces normalizacije, zasto se normalizuje, koje su normalne forme, cemu koja sluzi etc etc .. ako sta nije jasno pitaj, ali pre nego krenes sa bilo kojim dizajnom baze prvo to iscitaj (imas odatle link na svaku normalnu formu pojedinacno objasnjenu, sve procitaj i nauci)

Citat:
pijavica.:
, vise bi zeleo da se naucim kako mogu da uradim da taj user mozeda unosi u edit polje informacije o sebi i menja, i u prvoj i drugoj tabeli.


da "taj user moze da unosi u edit polje" nema nikakve veze sa mysql-om, to sto user menja zavisi od tvoje aplikacije koja koristi bazu, ne od baze, bazu kako god da dizajniras tvoja aplikacija mora da ume da je koristi .. tako da "edit polje" ne postoji u mysql-u, postoji u tvojoj aplikaciji (koju pises u C ili C++ ili C# ili VB ili Delfi ili PHP ili ASP ili haskel ili erlang ili modula2 ili occam ili ...)

[ pijavica. @ 28.10.2013. 13:36 ] @
bogdan.kecman

Super je objasnjeno zbog cega je dobro Modeliranje baze podataka – Normalizacija.

To si dobro napisao i u vezi sa time imam pitanja u vezi prve normalne forme.

Klasificiranje podataka u zasebne tabele će “prisrediti” podatke i omogućiti lakšu pretragu. Razdvajanje repetitivnih podataka u zasebne tabele.

To razumem. Ali kako to da uradim u praksi. Posto je dobro napisano zasto je to dobro, ustvari najbolje. Ali ostaje pitanje kako to da uradim.

U mom slucaju ne mora da bude tabela: info. neka bude: Artikli

imam tabelu: users, u njoj imam:

users_id: 1
name: aleks

users_id: 2
name: sasa

druga tabela: Artikli, u njoj imam:

artikl_id: 1
users_id: 2
artikl: jabuka


artikl_id: 2
users_id: 2
artikl: banana

sasa ima dva artikla, aleks nema jos nista.


Kako da povezem te tabele? Sta treba da uradim? Da kada aleks napise u drugoj tabeli da ima krusku i klikne sacuvaj.

Da to i sacuva tako:

artikl_id: 3 // u tabeli je po redu treci artikal
users_id: 1 // users je aleks
artikl: kruska // a aleks ima ovaj artikl


Taj kod ili postupak ne znam kako da uradim. Ili je mozda bolje da postavim pitanje na forum php

hvala ti na clanak.
[ bogdan.kecman @ 28.10.2013. 13:50 ] @
tabela user ima user_id, user_name, user_lastname, user_...
tabela artikl ima artikl_id, artikl_name, artikl_...
tabela user_artikl ima user_id, artikl_id

dakle u tabeli user su ti korisnici tj podaci o njima, u tabeli artikl su ti artikli tj podaci o njima a tabela user_artikl ti pokazuje koji useri imaju koje artikle i ona ima strene kluceve user_id i artikl_id ..

"povezivanje" tabela je izraz koji nema realno mnogo smisla, to je vise teoretska "veza".
tabele mogu da imaju strane kljuceve i sa stranim kljucevima imas constraints koji ti odrzava konzistentnost baze tako da npr tabela user_artikl ima strane kljuceve ka tabelama user i artikl i takodje ima constraint koji kaze da ne moze da se obrise user iz tabele user ako postoji za njega slog u tabeli user_artikli (posto bi onda taj slog pokazivao na nepostojeceg korisnika a to je, jeli, lose), takodje mozes da kazes da ako se brise npr user i table user da se automatski obrisu i svi slogovi vezani za taj user u user_artikl etc etc .. pogledaj:
http://dev.mysql.com/doc/refma...create-table-foreign-keys.html


bojim se da tebi fale ne osnove pre osnova pre pravljenja baze, dakle moras prvo neki alfabet da naucis, ima ne tako lose skupljena gomila prevoda iz stranih knjiga i user manuala na srbistanskom jeziku dostupna online. pre nego krenes dalje, bar procitaj tu knjigu


takodje pogledaj
http://tutoriali.org/Baze_podataka.html

[ pijavica. @ 28.10.2013. 14:25 ] @
bogdan.kecman

hvala puno. Ako bude nekih problem pitacu.