[ ksrele @ 28.10.2013. 13:49 ] @
Pozdrav,
Ja imam Acer laptop (Aspire 5750G) koji je star nesto malo vise od godinu dana.
Juce sam sestri kupio isto Acer (Aspire E1-531G).

(za one koje ne zanima uvod preskocite naredni pasus)

Primetio sam da su to JAKO slicni modeli (fizicki) i da su baterije identicne i po obliku i po jacini. Malo je drugaciji print na njima ali su u sustini iste (6-cell).
Posto sam njen trebao da preformatiram i instaliram OS i sve ostalo, njenu sam baterio stavio u moj laptop i stavio ga na punjac da se "formira" baterija. Tacnije, znam da se Litijumske baterije ne moraju formirati, ali se svakako pre upotrebe moraju komplet napuniti sto sam ja i ucinio.
Baterija se tako punila nekih 4-5 sati u mom laptopu dok sam se ja igrao sa njenim laptopom.

POENTA:
Kada sam na kraju njenu bateriju prebacio u njen laptop i ukljucio ga sa njom HMmonitor je pokazao da je Wear Level na njoj VEC 10%!!!
Dok je na mojoj 25%.

Da li je ovo normalno ili sam ja nesto zeznuo kada sam prebacivao bateriju vamo-tamo, ili baterija jednostavno mora da se "kalibrise" ili sta je poenta?
[ Binary Mind @ 29.10.2013. 21:52 ] @
Mogao si novu bateriju staviti u sestrin laptop dok si radio sve to sto si radio (formatiranje, particionisanje, instalacija sistema...). Nista ne bi smetalo. Inace wear level od 10% nije nista neuobicajeno ako baterija stojala dugo u nekom magacinu nekoriscena pre nego sto je laptop kupljen. Mozes da odradis kalibraciju da vidis da li ce to popraviti stvari...

I moja zena, kad je kupovala laptop, uzela je laptop koji je dugo stojao neprodan, zbog toga sto je bio na popustu a nije bio losih tehnickih specifikacija, i kad sam instalirao operativni sistem video sam da je baterija imala wear level od oko 10%. Danas posle 4 godine ista baterija ima wear level od oko 20%.

[ ksrele @ 30.10.2013. 11:23 ] @
Da, hvala na odgovoru.

Uradio sam jedan full discharge (tacnije do 5% pa je komp otisao u hibernaciju) pa zatim full charge i sada mi pokazuje wear level 0.0 a kapacitet VECI nego sto je baterija projektovana:
[ Binary Mind @ 30.10.2013. 19:51 ] @
To onda znaci da baterija nije ni bila problem, vec sam laptop (tacnije merac napunjenosti baterije), cim je kalibracija resila problem.