[ joca_012 @ 29.10.2013. 06:35 ] @
Nisam imao puno uspeha sa prethodnim postom, ali verovatno nisam dobro formulisao situaciju. Evo najprostije, moze li to ovako:

Masina previdjena za hosting (centos sa instaliranim cPanel-om, ili nekim nekomercijalnim softverom...) nalazi se iza telekom modema i prema njoj su otvoreni svi portovi. Recimo da je na modemu staticka IP, kako ce se kod provajdera koji prodaju domen, taj domen preusmeriti na moj nameserver?? Da li ce to biti adresa modema, ili i sam server mora imati bar jednu javnu i staticku IP??



[Ovu poruku je menjao joca_012 dana 29.10.2013. u 08:35 GMT+1]
[ joca_012 @ 29.10.2013. 06:50 ] @
MOzda nije dovoljno otvoriti sve portove (podesiti demilitarizovanu zonu) prema lokalnoj IP, vec treba podesiti pravilo za port 53 (DNS zahtevi), ili....

[Ovu poruku je menjao joca_012 dana 29.10.2013. u 08:35 GMT+1]
[ agvozden @ 30.10.2013. 10:23 ] @
dovoljno je da domen ima javnu IP adresu.

ako hoces detaljan odgovor, moras da postavis i detaljniju konfiguraciju. Koristi NS online testere sa interneta, oni ti mogu pruziti informacije. Da bi neki NS bio javni NS za TLD domene nije dovoljno samo setovati NS zapis za domen, vec treba propagirati hostname kod verifikovanih servera.
[ joca_012 @ 30.10.2013. 12:09 ] @
intodns.com mi prijavljuje sledeca upozorenja:

Error Mismatched NS records WARNING: One or more of your nameservers did not return any of your NS records.
Error DNS servers responded ERROR: One or more of your nameservers did not respond:
The ones that did not respond are:
91.150.97.159
Multiple Nameservers ERROR: Looks like you have less than 2 nameservers. According to RFC2182 section 5 you must have at least 3 nameservers, and no more than 7. Having 2 nameservers is also ok by me.
Missing nameservers reported by your nameservers You should already know that your NS records at your nameservers are missing, so here it is again:

brdo.hopto.org.
brdo.zapto.org.
SOA Error SOA record No valid SOA record came back!
MX Error MX Records Oh well, I did not detect any MX records so you probably don't have any and if you know you should have then they may be missing at your nameservers!
WWW Error WWW A Record ERROR: I could not get any A records for www.mojdomen.pro!

(I only do a cache request, if you recently added a WWW A record, it might not show up here.)

agvozden, nije mi jasna tvoja poslednja recenica.
[ joca_012 @ 30.10.2013. 21:28 ] @
EUREEEKA!!! PRORADILO JE!

Samo u A rekorde postavio javnu adresu (modema) i u panelu provajdera kod koga sam kupio domen registrovao name servere dodelivsi im IP svog modema, a onda domenu dodao ns1.mojdomen.pro i ns2.mojdomen.pro.

Dakle web radi, a mail mogu samo da primam, jer mi npr. hotmail odbija mailove sa kodom 550 OU-002. Ne znam da li je to zbog "PRO" TLD-a, zato sto je moja adresa registrovana kao dinamicka i dodeljuje se ADSL korisnicima, ili zato sto ima njima sumnjive rute kroz moju kucnu mrezu???

A sto se provere domena na intodns.com tice, imam jos par upozorenja koja mi nisu bas najjasnija:

1. Different subnets --> WARNING: Not all of your nameservers are in different subnets

2. Different autonomous systems --> WARNING: Single point of failure

3. SOA MNAME entry --> WARNING: SOA MNAME (peric.pro) is not listed as a primary nameserver at your parent nameserver!

4. SOA Serial --> Your SOA serial number is: 1383165002. This can be ok if you know what you are doing.

I sta je tacno to "SOA"??



[ joca_012 @ 31.10.2013. 19:31 ] @
A da, i subdomeni ne rade... I sta je SOA??
[ Predrag Supurovic @ 31.10.2013. 21:07 ] @
Citat:
joca_012:I sta je SOA??


A duzmeš nešto i da pročitaš o DNS-u?
[ joca_012 @ 31.10.2013. 22:19 ] @
Rado pedjo. Preporuci.

Ne znam zasto su svi toliko kivni, a deluje mi da si i ti Pedjo, kada znas koliko je trebalo vremena i energije prouciti neke stvari, a sada neko neko hoce brz i lak odgovor na tanjiru? Cini mi se da je ovaj svet postao jako sebican. Nikada nisam imao problem da podelim sa nekim sve sto znam, pa cak i da uradim nesto bez licne a u tudju korist. Znam da si aktivan i ovde, i uopste u IT oblasti, ali ovaj tvoj post, ne da je bio beskoristan, vec je krajnje cinican i bolje da nista nisi ni odgovorio.

Bas sam razgovarao sa jednim drugarom koji radi u telekomu i moze da me poveze sa nekim ljudima koji bi bili voljni da me saslusaju i suze mi spektar siroke oblasti na ono sto me konkretno zanima. Takodje poznajem dosta ljudi u svom radnom okruzenju (u pitanju je drzavna firma koja ima svoj sektor za informacioni sistem koji broji skoro 1000 racunara na mrezi), ali ne zelim da dodjem u dodir sa njihovom sujetom.

Skoro, kada sam se bavio virtuelizacijom, jedan takav je na forumu rekao da VMware nije nesto sto se tek tako instalira. Evo, mogu ga demantovati, jer sam uspeo sve to da sastavim i mogu sazeti celu infrastrukturu u tutorial od par stranica u PDF po sistemu "step by step for dummies".

Ako imate vremena cesljati ovde, i imate reci ista korisno, a verujem da imate, izvolite. A to da trebam procitati gomilu knjiga, ili upisati IT akademiju, to znam i sam.

Posle svega se izvinjavam na grubosti. Pedja je dobar momak, koliko ga poznajem iz postova i njegovog projekta "Uzice bez zice" koji mi je uzor. Ali posle ovakvog posta sam se stvarno osecao ruzno, a verujem da niko ovde ne zeli da se neko drugi tako oseca.

[ agvozden @ 01.11.2013. 10:16 ] @
Ako ti kazemo sta je SOA, posle cemo morati da ti kazemo sta je PTR, sta je MX, a sta reverzni DNS. Da ne pominjemo resolvere, forvardere, mastere, slejvove i ostale termina.

A to sto si instalirao vmware je lepo, ali ne moze reci da si strucnjak. Da li u tvom uputstvu postoji procedura za disaster recovery, sta bi radio u slucaju ddos napada, sta ukoliko crknu diskovi ili dobijes memory fault?

Lepo ti je Pedja rekao, za pocetak prouci sta je uopste DNS, cemu sluze NS i kako uopste rade...
[ joca_012 @ 01.11.2013. 11:24 ] @
Jos uvek nisam dobio preporuku.

Ali, O.K. hvala, skinuo sam PDF od 100 stranica, a onda cu sam sebi ovde dati odgovore na par jednostavnih pitanja koja ce nekome puno pomoci, kao sto bi meni pomogli da je imao ko da mi pruzi. Idemo iz pocetka...

Razumem sve rizike koji prate komlikovane siteme kao sto je npr. pomenuti VMware, a verujem da i javni DNS nije nista jednostavniji, ali svi znamo koliko kosta takva infrastruktura, ako neko planira da je koristi u komercijalne svrhe. Za amaterizam je dovoljno da neko kaze nasteluj to tako i tako da ti radi, pa ako pukne zbog jednog od XX razloga, koga je briga, sto ja u stvari i trazim.
[ bachi @ 01.11.2013. 13:04 ] @
Joco, poslao sam ti na email knjigu DNS for Windows server 2003. Tu imaš detaljno objašnjeno sve oko DNSa.

Ja se sad nešto razmišljam da se upustim u priču oko VoIP centrala, pa me nigde ne vidiš da pišem ovde na forumu očekujući da neko radi domaći zadatak umesto mene i da mi prežvaka materiju. Već moram sam knjigu u šake, da naučim osnove, pa tek kada zaglavim kod neke specifične situacije, onda da tražim pomoć na forumu.

Isto važi za tebe i DNS.
[ joca_012 @ 01.11.2013. 18:32 ] @
Hvala svima, uvazavam sve kritike. Hvala za knjigu.