[ Branko1984 @ 30.10.2013. 22:26 ] @
Šta zapravo znači kada Hard Disk Sentinel poručuje ovo:
„The hard disk is operating in UDMA mode 2 (33 Mbytes/sec) which reduces performance.
It is recommended to use a 80 conductor IDE cable if the controller supports higher data transfer rate(s).“
Kakav to kabl treba da pazarim da bi sve išlo glatko? Inače, hardovi su povezani sa matičnom pločom standardnim IDE kablom.
[ jolemisa @ 31.10.2013. 22:33 ] @
"Hard disk radi u UDMA modu 2 (33 Mbites / sec) koji smanjuje performanse.
Preporučuje se korišćenje 80 provodnika IDE kabl, ako kontroler podržava veću brzinu prenosa podataka .
[ Branko1984 @ 01.11.2013. 16:03 ] @
Da. To bi bio doslovan prevod, ali veoma često ono što program poručuje znači i nešto drugo. U to su uvereni svi windows korisnici koju su pokušali nešto da saznaju preko sistemskog Help-a.
Pozivam sve koji su imali sličan problem da podele iskustvo sa nama, pogotovo zato što isti hard na jednoj drugoj mašini pokazuje 100% health, 100% performance u Sentinel-u.
Nešto sam razmišljao, da nije slučajno u pitanju neko BIOS podešavanje? Da nije džamperisanje na ploči ili hdd-u? Ne znam...
[ Branko1984 @ 01.11.2013. 17:30 ] @
Uspeo sam!
Evo, da podelim :)
Da bih rešio ovaj problem morao sam da preispitam svoje znanje o IDE kablovima. Mene je, naime, zbunjivalo, kako to da
postoji 80 žilni kabl koji se kači na 40 IDE pinova u ploči? E, pa, takvo nešto zaista postoji! Tako IDE kablove delimo na „stare“ (40-žilne)
i nove IDE kablove (sa 80 žila).
Da bismo lakše razlikovali ovakve kablove (koji su na prvi pogled identični) proizvođači su se dogovorili i napravili im konektore u različitim bojama.
Stari imaju svatri konektora crne boje, dok su kod novih zastupljene tri boje za tri konektora: plava (kači se na ploču), siva (master hard) i crna (slave hard).

Evo kako izgleda jedan NOVI (onaj koji je meni preporučen od strane Hard disk sentinel-a):

[ Lavlja_Jazbina @ 01.11.2013. 18:19 ] @
Vizuelna razlika je ocigledna.Boje nisu bitne.


[ jolemisa @ 01.11.2013. 21:14 ] @
To j e to i ti kontakti kada prikljucis komponentu (HDD ili DWD rezac)odredjuje ujedno primarne ili slejv komponente.I onda treba proveriti i na uredjajima kako stoje dzamperi da se pogode sa redosledom prikljucka na kablu.
[ plus_minus @ 01.11.2013. 21:46 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Vizuelna razlika je ocigledna.Boje nisu bitne.


Jesu. Ako su ti džamperi na PATA hard disku podešeni na "cable select", onda i te kako jesu bitne.

Imaš 2 hard-diska i oba vezuješ na jedan kabl i oba su na cable-select jumper poziciji.

Plavo u tom slučaju - uvek ide na ploču.

Ukoliko kabl nema plavo niti sivo, već su svi konektori crni ili u istoj boji, onda na ploču ide onaj konektor koji ima veću razdaljinu od srednjeg konektora.

Prvi crni konektor (ili srednji konektor) postaje "MASTER".
Drugi, to jest zadnji - postaje "SLAVE".

(* moguće da je čak i obrnuto, ne sećam se više; srednji kao slave zadnji konektor kao master )

Što se tiče ATA - 33 kablova, ovih što im se zapakovane žičke (brazde) jasno vide i na slici, sa desne strane, ti se kablovi koriste isključivo za DVD/CD/RW uređaje.
Eventualno za hard diskove koji više skoro pa ne postoje.
Maxtor 30/40gb sa 2 mb keša; 5400rpm, npr...



[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 01.11.2013. u 22:56 GMT+1]