[ Cal Lightman @ 31.10.2013. 19:50 ] @
Pozdrav svima.

Imam neke jako bitne file-ove (pretežno Excel) i želim da onemogućim njihovo brisanje bez nekakve posebne dozvole ili šifre. Dakle, želim da pre svega onemogućim drugog da ih obriše, ali isto tako i da ih sačuvam od sebe da ih ne obrišem slučajno. Tragao sam za raznim načinima ovde na forumu i videh da neko predlaže softvere poput Parental Control i sl, ali verujem da postoji jednostavniji način.

Evo kako ja to pokušavam da obavim, međutim jednostavno ne ide.



U čemu je greška?

[Ovu poruku je menjao Cal Lightman dana 01.11.2013. u 20:57 GMT+1]
[ valjan @ 01.11.2013. 19:14 ] @
Ako su fajlovi toliko bitni, kako će neki softver za zabranu pristupa zaštiti te fajlove od crkavanja HDD-a? Po meni, jedino pravo rešenje je redovan backup tih dokumenata na externi disk, a uzgred ni shadow copy nije loša opcija. Ako neko i obriše fajl, vratiš ga iz backupa, ako neko čačka po fajlu, vratiš ga iz backupa, ako se ošteti fajl sistem ili crkne HDD ili ti računar pogodi navođeni projektil i istopi kompletnu unutrašnjost itd., vratiš fajl iz backupa (sad da li na istoj ili drugoj mašini, nebitno)...
[ Cal Lightman @ 01.11.2013. 19:50 ] @
Citat:
ili ti računar pogodi navođeni projektil


Patos.

I can see where are you coming from ... ali to je već potpuno druga priča. Ne znam kako to izvesti, istina da koristim kompjutere od malih nogu, ali nikako ne smatram sebe stručnjakom. Iz moje laičke perspektive ja to zamišljam kao automatski sync tj. backup ... lupam, uradim nešto u wordu i snimim i da se to automatski backup-uje na cloud, drugi komp, gde god (dakle, da "snimi na dva-tri mesta"). Da li je tako nešto izvodljivo?

Nevezano za to, je l' imaš neku ideju kako da zaštitim sebe od slučajnog Shift + DEL? Uglavnom je u tome i poenta - nameravao sam to da izvedem tako što ću da onemogućim brisanje dokle god ne ukucam neku šifru.
[ valjan @ 02.11.2013. 01:54 ] @
Jedino što mi pada na pamet je da imaš više korisničkih naloga na računaru, i da uvek budeš ulogovan kao običan korisnik koji nema "modify" pravo nad fajlovima, i onda nemaš ni mogućnost brisanja. Ako imaš Read & Execute i Write pravo, možeš čitati i menjati fajl, ali ne i brisati ga dokle god nemaš Modify pravo nad fajlom. Kad dođe vreme da obrišeš fajl, uloguješ se kao korisnik koji ima Modify pravo, i ubiješ ga na mrtvo...

Što se tiče automatskog backupa odmah nakon izmene, tu imaš širok dijapazon cloud alata poput Google Drive, Dropbox-a i sličnih, naravno ako te baš briga da li će NSA, CIA, Mosad, MI5/6 ili ko već možda čitati sadržaj tvojih fajlova, ili otvoriš nalog na nekom besplatnom SVN servisu pa sam komituješ izmene kad god ih napraviš, i onda imaš lepo ceo istorijat izmena i možeš da radiš undo na bilo koji korak u istoriji...
[ Cal Lightman @ 14.11.2013. 15:43 ] @
Nađoh rešenje koje će da mi posluži.

Easy File Locker



Verovatno zaštita foldera prestaje sa deinstaliranjem programa, nisam testirao.