[ Ivan 89 @ 31.10.2013. 22:20 ] @
Ima li neko prakse iskustva video nesto zanimljivo ili sl sa tim.
Obicno na selima ima organskih ostataka po prilicno sto zivotinjskih sto biljnih.
A moze se terati agregat za struju(pogotovo odgovara mestima gde nema struje), voziti kola, pripremanje hrane, grejanje itd.
Kako ide taj postupak izdvajanje bio gasa jel se u taj supstrat ubacuje nesto da bi pospesili ubrzali truljenje ili kako.
Znam da agregate za struju za hladjenje motora se obicno ne koristi hladnjak za vodu nego cevi prolaze kroz taj supstrat i greju ga kako bi ubrzali proces truljenja.


[Ovu poruku je menjao Ivan 89 dana 31.10.2013. u 23:37 GMT+1]
[ ventura @ 31.10.2013. 22:22 ] @
Teoretski, da - naravno.

Praktično - to košta. Veoma.


Ali ajde da ti ilustrujem. Da kažemo da želiš mesečno da proizvedeš 500kWh, da kažemo konstantno i podjednako. Pretpostavimo da koristiš visoko efikasni, najmoderniji gasni motor, za njega ti treba cca 2m3 biogasa da bi generisao 1kWh električne energije (a ne koristiš, neka šklopocija koju sam sklepaš će biti efikasna u najboljem slučaju 20-50% koliko i moderan gasni motor). Znači tebi sa modernim motorom treba 1000m3 biogasa da bi generisao 500kWh.

1000m3 biogasa možeš da dobiješ iz 2 tone stajnjaka + 5 tona kukuruzne silaže, ili ako koristiš samo stajnjak onda ti treba cca 35 tona stajnjaka.

Računaj da u digestoru možeš da imaš maksimalno 8-10% mixa, da je vreme zadržavanja supstrata 60 dana, to znači da ti ugrubo za mix sa silažom treba volumen digestora od oko 135m3. Ali naravno u praksi to nije tako (jeste ako pukneš 1.5 milion evra na kućno postrojenje) već su tebi gubici daleko veći i trebaće ti bar duplo veći volumen, ali čak i da jeste 135m3, to ti je ugrubo bazen veličine 7x10x2 metra što nije nimalo naivno.

Kad si napravio toliki bazen , napunio ga miksom stajnjaka i silaže, zagrejao na 37-38 stepeni, biogas će krenuti da se stvara sam od sebe. E sad još 'samo' da smisliš način kako da isfiltriraš nečistoće iz tog gasa kako ti motor ne bi zakovao nakon 10 sati rada (a da ne moraš da prodaš kuću da bi kupio filtere), i na konju si :)

[Ovu poruku je menjao ventura dana 31.10.2013. u 23:39 GMT+1]