[ dzaga29 @ 03.11.2013. 17:19 ] @
Kolega me zamolio da pokušam izraditi bazu za vođenje geodetskih poslova. Napravio sam tablice i postavio relacije, ali imam problema; ne radi kako sam zamislio. Ako netko ima ideju kako rješiti problem molim za pomoć.
Poslovni proces je slijedeći:
1. Dolazi stranka i zatraži ponudu za navedeni posao.
2. Izradi se ponuda i preda stranci.
3. Po prihvaćenoj ponudi izrađuje se narudžba i otvara se radni nalog koji se upisuje u evidenciju radova
4. Izlazi se na teren i vrše se potrebna mjerenja
5. Izrađuje se Geodetski elaborat ( sa svim potrebnim potvrdama na katastru i sl. )
6. Ispostavlja se faktura i završava se posao
--------------------------------------------------------
Na kraju godine u DUG (državna uprava za geodeziju) šalje se izvješće o svim poslovima u tekućoj godini, a klasificirani po brojevima elaborata npr. 134-125 gdje je "13" oznaka godine (2013) "4" je šifra vrste elaborata ( od 0 do 7 ), a posljednja tri broja su redni broj u evidenciji radova - knjiga upisa svih izvršenih radova
Djelatnici su dužni voditi evidenciju radova po prihvačenim ponudama
---------------------------------------------------------
Prilažem bazu kompajliranu u 2003 a inače je radim u Accessu 2010

[Ovu poruku je menjao dzaga29 dana 03.11.2013. u 18:36 GMT+1]
[ srdrazic @ 03.11.2013. 19:39 ] @
Moj ti je savet da u nazivima polja ne upotrebljavaš naša slova đžćšč i razmake.
[ nenadmarkoni @ 03.11.2013. 19:44 ] @
Nisu izvršene normalizacije...Zaposlenici,Suradnici,Stranke sadrze dosta istih atributa koje treba svrstati u jedan...U tabelu Stranke ste ugurali i Pravna lica....

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 03.11.2013. u 21:02 GMT+1]
[ dzaga29 @ 03.11.2013. 20:32 ] @
Citat:
srdrazic: Moj ti je savet da u nazivima polja ne upotrebljavaš naša slova đžćšč i razmake.
Nije problem - promjenit ću naslove, ali za Access 2010 ne smeta - malo u kodu..
Citat:
nenadmarkoni: Nisu izvršene normalizacije...Zaposlenici,Suradnici,Stranke sadrze dosta istih atributa koje treba svrstati u jedan...U tabelu Stranke ste ugurali i Pravna lica....

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 03.11.2013. u 21:02 GMT+1]

Stranke i jesu pravne osobe i treća lica ( nema potrebe za odvajanjem ), a za Zaposlenike, Vanjske suradnike i Stranke su potrebni isti podaci - Ime, Prezime, Adresa, tel. i sl. tako da ne vidim problem.
Mene više mući shema baze: Nisam ubacio ponude, jer smatram da su narudžbe dovoljne ( nije potrebno evidentirati neprihvaćene ponude, a ponuda koja se prihvati automatski postaje narudžba ). Problem mi je složiti dobre veze i upite jer sve forme ne mogu napraviti iz tabela, a u svakom se koraku dograđuju podaci u elaboratu.
[ nenadmarkoni @ 03.11.2013. 21:04 ] @
Normalizacija je proces primene skupa pravila na postojeci dizajn baze, uglavnom da bi se postigla minimalna redudansa
podataka. Vama se u entitetima koje sam naveo ponavlja većina atributa što je protivno ovom navodu. Tražili ste sugestije i dobronamjerno su Vam date. Zbog čega ih odbacujete? Evo prikaz kako sada izgleda Vaša baza. Pogledajte i razmislite.

[ dzaga29 @ 03.11.2013. 21:34 ] @
Citat:
nenadmarkoni: Normalizacija je proces primene skupa pravila na postojeci dizajn baze, uglavnom da bi se postigla minimalna redudansa
podataka. Vama se u entitetima koje sam naveo ponavlja većina atributa što je protivno ovom navodu. Tražili ste sugestije i dobronamjerno su Vam date. Zbog čega ih odbacujete? Evo prikaz kako sada izgleda Vaša baza. Pogledajte i razmislite.

Izvinjavam se ako sam ispao nezahvalan, stvarno mi nije namjera, ali ja jednostavno i sada ne razumijem - da li trebam smanjiti veličine polja da bi baza lakše komunisirala ili što???
[ nenadmarkoni @ 03.11.2013. 21:58 ] @
Bez uvrede ali baza nije dobro projektovana. Mislim da treba malo bolje da analizirate problem prije pokušaja pravljenja aplikacije, jer ćete u suprotnom uložiti veliki napor a rezultat će izostati. Uz ono što sam naveo i tip podatka za pojedine atribute nije dobar. Za ključeve ste koristili autonumber koji iskusni korisnici vjerovatno sa razlogom izbjegavaju, a ujedno je dokaz da analiza nije dobro izvršena. Za pojedine atribute potreban je OLE tip, a ne memo kako je kod Vas. I ja sam početnik pa i da pokušam sumnjam da Vam mogu mnogo pomoći. Što se tiče analize i projektovanja baze jedinu pravu pomoć vam mogu pružiti majstori poput @Zoran.Eremija i @Zidar i članovi njihovog iskustva ukoliko budu zainteresovani za temu. U vrijeme kada sam ono što znam naučio kroz učešče u pokušaju izrade aplikacije i projektovanje iste od strane @Zorana.Eremije, Vi ste bili zauzeti temom koju ste imali sa @Zidarem i vjerovatno je niste pratili. Ipak edukativna je u ovom dijelu (projektovanje baze podataka)pa Vam preporučujem da je ispratite. A što se tiče normalizacije kačim pdf koji sam skinuo negdje sa interneta. Srećno!
[ Zidar @ 04.11.2013. 08:49 ] @
Nije tako strasno kao sto na prvi pogled izgleda. Vrlo brzo, sa minimalnim prepravkama moze se dobiti solidan 'klasica' dizajn - shema baze. Problem je sto generalno klasican dizajn nije preterano pogodan za ovaku vrstu poslova. Tesko se obezbedjuju uslovi integriteta podataka, ali to je svuda pa to mozemo da prihvatimo, jer tesko da negde ima nesto bolje. Problem je i sto klasicno resenje za ovaj slucaj zahteva komplikovano programiranje i komplikovanu aplikaciju za korisnika.

Klasicna resnja su staticna i jako dobro rade za trgovine i magacine. Ovde se radi o pracenju niza dogadjaja koji se desavaju u zivotu geodetskog posla, od narudzbe, preko dodeljivanja zadataka, izvrsenja i predaje elaborata.Pored svih nedostataka klasicnog pristupa, postojeca shema baze prilicno dobro na logickom nivou podrzava opisani proces. Na fizickom nivou tu i tamo moze se stosta izmeniti, i to nece biti problem. Problem ce biti da aplikaciju skrojimo tako da prati stvarni proces, onako kako se proces odvija u datoj geodetskoj firmi. Za neku drugu geodetsku firmu, proces moze biti drugaciji (ko sta radi i kada). Stoga, ono sto ce izici kao rezultatmoze ali i ne mora da bude upotrebljivo za nekog drugog. Nadajmo se da cemo dovoljno razjasniti proces i sta se desava u bazi i programu, da bi nkeo drugi mogao da sklopi svoje resenje, ako mu ovakvo ne odgovara.

Strpite se dok se ne vratim, za desetak dana, pa mozemo da pogledamo sta se moze uraditi i da se nadje neko resenje koje nije pretesko ni prekomplikovano, a dobro radi.

[ nenadmarkoni @ 04.11.2013. 12:46 ] @
Moje šturo viđenje stvari, mada su mi mnoge stavke u entitetima nejasne.Šta je PUK u entitetu Narudzba? U kom dijelu se javlja Suradnik, u Narudzbi ili izlasku na Teren? Ko vrši mjerenja? Saradnik ili Zaposleni... itd
Potrebno je malo dublje se upoznati sa svim procesima i analizirati ih. Vidjeti da li svakom entitetu odgovaraju dati atributi, da li neki treba izbaciti, prebaciti na drugo mjesto ili neki treba dodati. Najbolje je krenuti sistemom odozgo na dolje i pobrojati procese i hijerarhiski ih podjeliti, zatim uzeti uzorke dokumenata pa metodom odozdo na gore utvrditi zahtjeve iz dokumenata. Kad se to odradi intervjuom utvrditi detaljne zahtjeve.
I ja sam početnik i ovo sam uradio kao vjezbu ,što znači ne uzimati "zdravo za gotovo"! Pravi model će dati @Zidar.

[ dzaga29 @ 04.11.2013. 17:05 ] @
Da malo pojasnimo stvari i pojmove - PUK = Područni ured za katastar ( PUK pod sobom ima urede i ispostave za katastar; npr. U Delnicama gdje živim, pri sudu postoji ured za katastar, a pod tim uredom su dvije ispostave (Vrbovsko i Čabar) dok se iznad ureda u Delnicama nalazi PUK Rijeka. DGU = Državna geodetska uprava i UOIG je ured ovlaštenog inženjera geodezije - firma za koju radimo bazu. Toliko o skračenicama;
nenadmarkoni je prikopčao shemu baze i stvarno nemam prigovora, ispoštovao je pravila programiranja npr, "Partner" razradio terenski rad i sl. Riješio je neke nedoumice koje je primjetio @Zidar u prethodnom postu i ovakva baza bi se eventualno lakše dograđivala za "univerzalnu" geodetsku firmu; ALI javlja se drugi problem kojeg je @Zidar lijepo uočio
Citat:
Problem ce biti da aplikaciju skrojimo tako da prati stvarni proces, onako kako se proces odvija u datoj geodetskoj firmi. Za neku drugu geodetsku firmu, proces moze biti drugaciji (ko sta radi i kada). Stoga, ono sto ce izici kao rezultatmoze ali i ne mora da bude upotrebljivo za nekog drugog. Nadajmo se da cemo dovoljno razjasniti proces i sta se desava u bazi i programu, da bi nkeo drugi mogao da sklopi svoje resenje, ako mu ovakvo ne odgovara.
Zato ću ponoviti koje su želje i kakav je proces koje mi je postavio kolega.
Poslovni proces je slijedeći:
1. Dolazi stranka i zatraži ponudu za navedeni posao.
Podaci za ponudu: Stranka,vrsta posla, katastarska općina, katastarska čestica, vrijednost posla

2. Izradi se ponuda i preda stranci.
Ponuda mora imati polje "Da/Ne". Samo prihvaćena ponuda se razrađuje, dok neprihvaćene samo ostaju u arhivi.

3. Po prihvaćenoj ponudi izrađuje se narudžba i otvara se radni nalog koji se upisuje u evidenciju radova
Broj radnog naloga (narudžbe) i svih daljnjih dokumenata (Teren i elaborat su jednaki) a generiraju se po određenom pravilu: npr. broj narudžbe ili elaborata 132-007 znači 13 - godina 2013; 2 - reambulacija (šifre iz tbl. vrsta elaborata) dok -007 znači redni broj u upisniku Ovo je ujedno i tema za razmišljanje, da li se za daljnji tijek ovaj broj treba uzeti kao ID.

4. Izlazi se na teren i vrše se potrebna mjerenja
Zaposlenici izlaze na teren i vrše mjerenja (može biti jedan ili više izlazaka), a vanjski suradnik je samo osoba koja je na neki način uključena u proces (ne geodetskog posla) npr. ovlašteni arhitekta koji sprovodi legalizaciju pa koristi ovu firmu za potrebne geodetske radove i sl.

5. Izrađuje se Geodetski elaborat ( sa svim potrebnim potvrdama na katastru i sl. )

6. Ispostavlja se faktura i završava se posao

Ukratko to je jedino bitno, sitnice kao što su neko nedostajući podaci lagano će se naknadno ubaciti. Moja prva shema i baza je definitivno loša, jer sam na brzinu iz excel tablice sortirao određene podatke i kreirao tablice, tako da sam i sam uvidio nedostatke i nešto odmah promjenio.
Za sada toliko, i pozdrav!
[ nenadmarkoni @ 04.11.2013. 18:25 ] @
@dzaga29 Da li ste sigurni da ste u stanju da uradite ovu aplikaciju ili zelite da to uradi neko drugi? Uz svo duzno postovanje meni se cini kao da dajete zadatke a ne da pokusavate da nesto uradite. Smatrate se upoznatim sa poslovnim procesom firme za koju radi Vaš kolega, dobili ste praktičan primjer normalizacija Vaše baze sa početka teme. Ne morate čekati da @Zidar sve uradi. Krenite sa pokušajem modelovanja baze i pokazite da zelite nauciti.
Citat:
dzaga29
Ukratko to je jedino bitno, sitnice kao što su neko nedostajući podaci lagano će se naknadno ubaciti.

Ovo nije tačno. Ako na početku ne izmodelirate kako treba naknadno ubacivanje nedostajućih podataka može da bude velika glavobolja. Zbog toga je jako, jako bitno od početka sagledati sve procese i sve radnje i podatke koji se javljaju u tim procesima.
Srećno!
[ dzaga29 @ 04.11.2013. 19:54 ] @
Citat:
@dzaga29 Da li ste sigurni da ste u stanju da uradite ovu aplikaciju ili zelite da to uradi neko drugi? Uz svo duzno postovanje meni se cini kao da dajete zadatke a ne da pokusavate da nesto uradite. Smatrate se upoznatim sa poslovnim procesom firme za koju radi Vaš kolega, dobili ste praktičan primjer normalizacija Vaše baze sa početka teme. Ne morate čekati da @Zidar sve uradi. Krenite sa pokušajem modelovanja baze i pokazite da zelite nauciti.

nenadmarkoni naša konverzacija je na žalost, krenula krivim tijekom, ali stvarno nema potrebe, očito se nismo u startu razumjeli. Ja sam napravio bazu ( prilog slike ) i to u tjedan dana, ali sam primjetio da mi neki djelovi nisu u redu, i zbog toga sam postavio ovaj post. Opis samog procesa sam detaljno opisao jer ste mi Vi postavili upit da neke pojmove ne razumijete, a sam poslovni proces mi je pojašnjavao kolega koji je vlasnik ove firme. Na žalost i on i ja još nismo sve stvari raščistili iz jednostavnog razloga; ja nisam programer, a on se uopće ne razumije u programiranje. Normalno da očekujem od ljudi sa ovog foruma da mi pomognu ( zato sam i objavio post ), a posebno od @Zidara kojem sam neobično zahvalan sa suradnju na prošloj temi - Upravljanje investicionim projektima - svjestan da bez njega nebi bilo ničega. I sada od njega i njemu sličnih očekujem pomoć, posebno u djelu VBA koda, kontrole i presretanja pogrešaka...
Što se tiče programskog jezika, ja se u potpunosti slažem s vama, ali koristim Access 2010, koji je daleko tolerantniji od 2003 prema pravilima pisanja naziva kontrola i formi. Ujedno 2010 podržava funkcije u kontrolama koje 2003 ne podržava, split forme i dr. Uostalom pošalji mi svoj mail na privatnu poruku i drage volje ću ti preko jumbo maila poslati instalaciju Access 2010. Nadam se da smo izgladili nesporazum.
Pozdrav!





[ nenadmarkoni @ 04.11.2013. 20:57 ] @
E ovo je već nešto. Imao sam drugačiji utisak i izvinjavam se. Međutim sada shvatam Vaš problem. Prilikom učenja rada u access-u preskočili ste bitne etape- Funkcionalno i Informaciono modelovanje. Iako sam bio grub drago mi je da sam iz Vas izvukao ovakav odgovor. Srdačno bih Vam preporučio knjigu prof.Alempija Veljkovića- Projektovanje informacionih sistema koja će Vam sigurno pomoći u ovom preskočenom a vrlo važnom dijelu. Moram priznati da ste u aplikativnom modelovanju mnogo bolji od mene, bar bih po slikama tako rekao. Izvinite i srećno.
I ja sam u modelu izgleda pogrješio jer sam mislio da Elaborat sadrzi više Narudzbi, a izgleda da je obrnuto. Mada je dati model cisto kao primjer normalizacija .

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 04.11.2013. u 22:48 GMT+1]
[ Zoran.Eremija @ 04.11.2013. 22:23 ] @
Citat:
dzaga29:

Poslovni proces je slijedeći:
1. Dolazi stranka i zatraži ponudu za navedeni posao.
Podaci za ponudu: Stranka,vrsta posla, katastarska općina, katastarska čestica, vrijednost posla

2. Izradi se ponuda i preda stranci.
Ponuda mora imati polje "Da/Ne". Samo prihvaćena ponuda se razrađuje, dok neprihvaćene samo ostaju u arhivi.

3. Po prihvaćenoj ponudi izrađuje se narudžba i otvara se radni nalog koji se upisuje u evidenciju radova
Broj radnog naloga (narudžbe) i svih daljnjih dokumenata (Teren i elaborat su jednaki) a generiraju se po određenom pravilu: npr. broj narudžbe ili elaborata 132-007 znači 13 - godina 2013; 2 - reambulacija (šifre iz tbl. vrsta elaborata) dok -007 znači redni broj u upisniku Ovo je ujedno i tema za razmišljanje, da li se za daljnji tijek ovaj broj treba uzeti kao ID.

4. Izlazi se na teren i vrše se potrebna mjerenja
Zaposlenici izlaze na teren i vrše mjerenja (može biti jedan ili više izlazaka), a vanjski suradnik je samo osoba koja je na neki način uključena u proces (ne geodetskog posla) npr. ovlašteni arhitekta koji sprovodi legalizaciju pa koristi ovu firmu za potrebne geodetske radove i sl.

5. Izrađuje se Geodetski elaborat ( sa svim potrebnim potvrdama na katastru i sl. )

6. Ispostavlja se faktura i završava se posao.


Ovako se otprilike pocinje. Znaci identifikacija Procesa/Aktivnosti. Vidite kada se pise, piscu je sve jasno dok citaocu bas i nije. Zato se smatra da je preslikavanje realnog Sistema u informacioni, veoma slozen process. Kod tog preslikavanja jako je bitno biti dosledan u izrazajnosti ili bolje receno u definisanju imena objekata od interesa posmatranja. Analiziranjem ovih prethodnih 6 tacaka I kasnije model podataka koji ste postavili javlja se nekonzistentnost u identifikaciji naziva objekata od interesa posmatranja. Inace je to klasican slucaj tako da Vas to ne brine i zato se analiza radi iterativno inkrementalno. Kolega @nenadmarkoni je spomenuo knjigu prof. Alempija Veljovica (imate je na mom sajtu), ja bih dodao da je analizu procesa potrebno uraditi nekom od poznatih metodologija. Upravo sam Vam uprilicio model procesa na osnovu onog sto ste izneli u Vasim postovima i imate u prilogu. Model koji sam Vam postavio uradjen je IDEF0 metodom i ona zahteva da se odredite prvo gde su granice Sistema koji zelite da analizirate kao i sta je to sto sistem proizvodi. Da li sam dobro procenio nisam 100% siguran i da li sam dobro identifikovao sve procese. Svakako poznavaoc tog Sistema ce to potvrditi i dati opaske i priedbe.
[ dzaga29 @ 05.11.2013. 13:05 ] @
Ne znam, što bi odgovorio. Definitivno je ovo proces ( pretpostavljam da pod izradom radnoga naloga podrazumjevamo sve radove, uključivo terenski rad ). Upravo zbog pomoći i savjeta iskusnijih prikopčao sam ralaciju kakvu sam izradio da mi se sugerira da li sam napravio kakve pogreške. Kao što sam rekao, sa kolegom još nisam sve stvari razriješio, tako da sada pokušavam da ga uvjerim da unificiramo sve vrste radova, koji bi bili u samo jednoj tabeli (Radovi_DGU i Radovi_DGU). Isto tako vratio sam tabelu Ponude jer ipak želi voditi evidenciju o ponudama koje nisu realizirane.
[ Getsbi @ 05.11.2013. 15:32 ] @
Katastar vodi dve vrste evidencija Elaborat i Operat.
Elaborat: Zapisnici sa terena (sve vrste), kancelarijski obrasci (najčešće računski), skice i nacrti, ažurirani planovi i karte…..etc.

Operat: Spisak parcela, spisak korisnika-posednika, posedovni listovi, sumarnici….etc.

Ranije su sve ovo, uključujući i terenske radove obavljali zaposleni u katastru. Privatizacijom, izrada dela elaborat prelazi u nadležnost privatnih geodetskih firmi, koji elaborat predaju na čuvanje katastrima i iz tih podataka nastaje evidencija operat.

Da mnogo ne širim priču. Tvoj ugao posmatranja je iz rakusa spoljnjeg izvođača radova.
Ovo je važno da bi shvatio moju primedbu i ispravio informacioni model.

Povodom jednog naručenog posla se može ići više puta na teren, ali jedan posao proizvodi samo jedan elaborat. Po meni bi Narudžba i Elaborat trebalo da imaju vezu i to 1:1.

Obrazloženje.
Priča prva: Dolazi stranka, naručuje deobu parcele. Prihvata ponudu vaše OUIG i nastaje nardžbenica. OUIG nakon jednog ili više izlazaka na teren izrađuje jedan eleborat za taj posao.

Priča druga: Dolazi stranka i naručuje etažnu deobu zgrade na jednoj parceli, snimanje novoizgrađenog objekta, na drugoj parceli i snimanje podzemnog električnog voda koji do nove zgrade prolazi preko nekoliko komšijskih parcela.

Dakle, iz jedne ponude može proisteći više narudžbi, te u drugom slučaju imamo tri posla i tri različita elaborata.

Po meni bi tu trebalo da se uradi prekomponovanje veza i primarnih ključeva jer je gore pomenuta veza mnogo važnija za OUIG nego veza Teren i Elaborat. Dovoljno je da oba potonja imaju NarudžbaID u oblasti primarnog ključa.

Nadam se da sam pomogao.

P.S. Poslušaj Nenada i Zorana, te obavezno uradi funkcionalni model pre bilo čega drugog.
[ Zoran.Eremija @ 05.11.2013. 17:59 ] @
Citat:
dzaga29: ... tako da sada pokušavam da ga uvjerim da unificiramo sve vrste radova, koji bi bili u samo jednoj tabeli.


Dobro to je jedno od krunskih pitanja. Iz poslednjeg Vaseg posta prikazni su novi objekti i nove veze. AKo posmatramo samo prvi process "1. IZRADA PONUDE", redaju se pitanja:

1. Sta se to u ponudi NUDI?
Svakako iz podataka se vidi da su to usluge.

2. Da li jedna ponuda moze nuditi vise usluga?
Iz poslednjeg modela se vidi da se mogu nuditi jedna ili maksimalno 2 usluge (Radovi_UOIG i Radovi_DGU). Iskustvo mi govori da je verovatno moguce da jedna ponuda nudi vise od 2 usluge.

3. I dalje nisam siguran sta je krajnji proizvod Sistema koji posmatramo?!?!?
Nekako mi se cini da je to nekakav Geodetski elaborate koji u sebi sadrzi dosta toga ?!?!?

4. Kome se Ponuda daje?
Iz modela sve ukazuje da je to Stranka. Ako je to tako onda je to svakako u pitanju poslovni partner koji moze biti i pravno i fizicko lice, a kao fizicko lice moze u nekom slucaju biti i Zaposlenik ili Suradnik

Ovo su pitanja koja su nejasna onome ko posmatra Vas realni sistem a ne poznaje ga, i to samo sa aspekta procesa "1. IZRADA PONUDE".
[ dzaga29 @ 05.11.2013. 18:38 ] @
Getsbi - tvoje viđenje je u potpunosti u redu, ja o poslovanju državne firme "Katastar" uopće ne razmišljam (dakle Operat me uopće ne zanima). Mene isključivo zanima poslovanje privatne firme - on sam u pripremi elaborata koristi usluge "Katastra" koje i naplaćuje.
Citat:
Tvoj ugao posmatranja je iz rakursa spoljnjeg izvođača radova.
Ovo je važno da bi shvatio moju primedbu i ispravio informacioni model.
Povodom jednog naručenog posla se može ići više puta na teren, ali jedan posao proizvodi samo jedan elaborat. Po meni bi Narudžba i Elaborat trebalo da imaju vezu i to 1:1.

Da budem iskren, ovu tvoju zadnju konstataciju u potpunosti ne razumijem. Dakle, ako je netko zatražio i prihvatio ponudu za određeni posao, pa je kolega otvorio radni nalog, onda i uvijek je odnos - Narudžba i Elaborat 1:1. Dakle, ako se pojaviš kao stranka, naručuješ JEDAN posao za koji dobivaš i ponudu i račun i elaborat - Nije bitno ako eventualno jedan posao otvara drugi. Za ovaj drugi posao dobivaš i novu ponudu i novi elaborat i novu fakturu.
Citat:
P.S. Poslušaj Nenada i Zorana, te obavezno uradi funkcionalni model pre bilo čega drugog.
Drage volje ću poslušati obadva, jedini problem je što ne razumijem sugestiju...
[ dzaga29 @ 05.11.2013. 19:03 ] @
Zorane, da krenem redom:
Citat:
Da li jedna ponuda moze nuditi vise usluga?
Iz poslednjeg modela se vidi da se mogu nuditi jedna ili maksimalno 2 usluge (Radovi_UOIG i Radovi_DGU). Iskustvo mi govori da je verovatno moguce da jedna ponuda nudi vise od 2 usluge.

Meni je bilo normalno da se nudi samo JEDNA usluga, a upravo to je problem koji sam pokušao riješiti sa kolegom
Citat:
Kao što sam rekao, sa kolegom još nisam sve stvari razriješio, tako da sada pokušavam da ga uvjerim da unificiramo sve vrste radova, koji bi bili u samo jednoj tabeli (Radovi_DGU i Radovi_DGU).
Dakle možemo smatrati da tabela "Radovi_UOIG" nestaje i da se klasifikacija radova vodi po samo jednoj tabeli.
Citat:
I dalje nisam siguran sta je krajnji proizvod Sistema koji posmatramo?!?!?
Nekako mi se cini da je to nekakav Geodetski elaborate koji u sebi sadrzi dosta toga ?!?!?
Nije bitno što sadrži geodetski elaborat, on je za nas jednostavno krajnji proizvod - što je potrebbno za elaborat zna kolega ( uris, kopijam plana ili nešto drugo..) Dakle ponavljam već treći puta;

Poslovni proces je slijedeći:
1. Dolazi stranka i zatraži ponudu za navedeni posao.
Podaci za ponudu: Stranka,vrsta posla, katastarska općina, katastarska čestica, vrijednost posla

2. Izradi se ponuda i preda stranci.
Ponuda mora imati polje "Da/Ne". Samo prihvaćena ponuda se razrađuje, dok neprihvaćene samo ostaju u arhivi.

3. Po prihvaćenoj ponudi izrađuje se narudžba i otvara se radni nalog koji se upisuje u evidenciju radova
Broj radnog naloga (narudžbe) i svih daljnjih dokumenata (Teren i elaborat su jednaki) a generiraju se po određenom pravilu: npr. broj narudžbe ili elaborata 132-007 znači 13 - godina 2013; 2 - reambulacija (šifre iz tbl. vrsta elaborata) dok -007 znači redni broj u upisniku Ovo je ujedno i tema za razmišljanje, da li se za daljnji tijek ovaj broj treba uzeti kao ID.

4. Izlazi se na teren i vrše se potrebna mjerenja
Zaposlenici izlaze na teren i vrše mjerenja (može biti jedan ili više izlazaka), a vanjski suradnik je samo osoba koja je na neki način uključena u proces (ne geodetskog posla) npr. ovlašteni arhitekta koji sprovodi legalizaciju pa koristi ovu firmu za potrebne geodetske radove i sl.

5. Izrađuje se Geodetski elaborat ( sa svim potrebnim potvrdama na katastru i sl. )

6. Ispostavlja se faktura i završava se posao.
______________________________________________
Citat:
4. Kome se Ponuda daje?
Iz modela sve ukazuje da je to Stranka. Ako je to tako onda je to svakako u pitanju poslovni partner koji moze biti i pravno i fizicko lice, a kao fizicko lice moze u nekom slucaju biti i Zaposlenik ili Suradnik

Isključivo to je stranka, već sam Nenadu objasnio da za ovaj sistem nije važno da li je stranka pravna osoba, treće lice (i Zaposlenik)
Pozdrav!

[ nenadmarkoni @ 05.11.2013. 20:29 ] @
Citat:
dzaga29

Isključivo to je stranka, već sam Nenadu objasnio da za ovaj sistem nije važno da li je stranka pravna osoba, treće lice (i Zaposlenik)
Pozdrav!

@Dzaga29, ono na sta Vam se sugerise su neka od osnovnih pravila relacionih baza podataka. Ako Vam na to sugeriše nekoliko članova znači da postoji nešto što se sa tim pravilima u vašoj bazi ne slaže. To je upravo pitanje evidentiranja lica. Šta se dešava u ovom stanju kako je sada kod Vas. Dolazi stranka Nenad Markoni i vi ga upišete u tabelu stranka. Posle nekog vremena opet ja ali u ulozi saradnika- opet moj upis sa istim podacima ali ovaj put u tabeli saradnik--- stop- nepravilnost- Dva puta se ponavljaju isti podaci--- pogrešno
To je upravo ono što se funkcionalnim i informacionim modeliranjem ,normalizacijama i ostalim "predradnjama" otklanja. Niko ovde ne zeli da vas navede na pogrešan , već na jedini pravi put kada su u pitanju baze podataka.


[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 05.11.2013. u 21:44 GMT+1]
[ Getsbi @ 05.11.2013. 21:20 ] @
@ dzaga29
Da pojasnim. Komentarisao sam tvoj zadnji relacioni model: Relacija.pdf. Za evidenciju koju OUIG vodi važno je da na osnovu Narudzbe brzo pronađe Elaborat i obratno. Zato ti treba direktna veza 1:1. Ona je identifikujuća. Dobija se direktnim povezivanjem primarnog ključa jedne tabele sa primernim ključem druge tabele.

Konkretno spoji IDNarudzbe sa IDElaborata, pod uslovom da su kolone istog tipa. Recimo Long Integer.

Komentare oko partnera, pa specijalizacije na pravna i fizička lica, a potom ovih zadnjih na stranke, zaposlene i suradnike nisam hteo da ponavljam jer je Nenad to već izneo. Stojim na istom stanovištu kao i on.
[ dzaga29 @ 05.11.2013. 22:47 ] @
Sada sam više lud!!!
Citat:
@dzaga29 Da li ste sigurni da ste u stanju da uradite ovu aplikaciju ili zelite da to uradi neko drugi?

Idemo ispoćetka, sada više nisam siguran da znam postaviti NE relacije, nego i dovoljan broj tablica. Nenade, pošto mi svi govorite da nisam u pravu, ja sam sada odlućio krenuti od poćetka. Tvoju bazu sam iskopirao i ubacio svoju formu za stranke koju sam najednostavnije bio napravio iz tablice stranke. Molim te da pokušaš složiti formu iz tvojih relacija kako bi znao dalje. U relacijama je tolika gužva da sam se već izgubio, a još moram ubaciti tabela za evidenciju, ponude, fakture i dr.
Pretpostavljam da ću sve form morati raditi iz upita???

[Ovu poruku je menjao dzaga29 dana 05.11.2013. u 23:59 GMT+1]
[ nenadmarkoni @ 06.11.2013. 09:05 ] @
@Dzaga29, nema zurbe i nema nerviranja. Iz toga niko dobra nije vidio. Kolega je do sad radio bez aplikacije pa neka saceka jos malo.
Nekad sam malo trenirao boks. Znate koga je bilo najteze uvesti u osnove boksa? One koji su dosli sa nekim predznanjem, tj. oni su smatrali da ga imaju. Zasto? Jer je njih prvo trebalo nauciti da sve zaborave, pa tek onda da nauce ispravno. Ovde je slican slucaj.
I niste jedini. I ja sam isto radio. Ako prodjete prvih nekoliko strana teme "Odrzavanje zgrade" uvjericete se u to. Iako tema nije urodila plodom, naucio sam mnogo.
Ali da se vratimo na problematiku. Dobro ste primjetili, izvor podataka ce biti upiti. Nista strasno. Ali nece moci da budu izvor za vasu formu. Zasto? Zato sto prvo treba da razmislimo o principu funkcionisanja ovog dijela sistema. Dacu jedan slikoviti prikaz.
Dolazite u banku i na salteru kazete da zelite da otvorite racun. Sluzbenik vas pita da li ste ranije koristili neke usluge banke. Niste? Dobro, moramo najprije 'umaticiti' Vase podatke- unijeti ih u bazu... i unosi... sistem izbacuje upozorenje da lice sa vasim podacima vec postoji...jer ste nekad bili zirant ali ste to zaboravili i vasi podaci vec postoje u bazi. Znaci Vasi podaci se nece nanovo unositi, sve sto treba je da se kljuc zapisa u kojem su ti podaci veze sa racunom.
Slazete li se? Isti je slucaj i u ovoj kao i u bilo kojoj drugoj bazi podataka pa i Vasoj. Iako nisam uz racunar i nisam pogledao prilog iz vaseg posta predpostavljam da je forma koju ste ubacili za unos i prikaz podataka. i to podataka 'Stranke'. Nece moci tako. Znaci slozili smo se da se sva lica koja se javljaju u sistemu mogu generalno podjeliti na Pravna i Fizicka lica. I to tako da mogu biti ili jedno ili drugo, dok kod podjele na stranke,saradnike i zaposlene to nije slucaj, vec jedno lice moze u istom momentu biti u vise kategorija. Naravno ogranicenje postoje tako da pravno lice ne moze biti zaposleni. Sto dalje govori da ni kod mene nije dobro projektovan ovaj dio.
ako mogu biti ili jedno ili drugo zasto nisu u 2 nego u 3 tabele? Zato sto se dio polja i za pravna i za fizicka lica preklapa- isti su: adresa, mjesto, telefon... znaci sve ono sto je zajednicka osobina ici ce u jednu zajednicku tabelu a ono sto je specificno samo za jednu vrstu ce biti atributi posebnih tabela koje su u odnosu 1:1 vezane sa zajednickom tabelom. Tabela Partner je na taj nacin generalizacija svih lica, a tabele Fizicko lice i Pravno lice su njeni specijalizanti. Tu se javlja pojam diskriminatora. U ovom slucaju diskriminator ce biti TipPartnera koji je definisan u istoimenoj tabeli.Kada se rjesava ovaj tip veze najlakse je to uraditi na taj nacin sto se za svakog specijalizanta napravi po jedna forma za unos i prikaz. Zasto naglasavam unos i prikaz? Zato sto nam uvjek pored ove forme treba nesto da pronadjemo zapis koji zelimo da prikazemo. Vi ste to vjerovatno radili tako sto ste na formi ,koju sam vidio na prikazanoj slici, izborom iz kombobosa pronalazili zapis koji bi se onda ucitavao u formu. Postoji mnogo bolje rjesenje, a to je da se napravi datashet ili Tabular forma koja ce sluziti za grupni pregled i pretragu. Sve ovo ce doci kasnije na svoje i bice Vam jasno. Ono sto prethodi svemu je dobro sagledati sistem koji se posmatra tj analizirati sistem. @Zidar to radi na drugaciji nacin od @Zoran.Eremija ali u sustini rade istu stvar.
Znaci prije svega potrebno je dobro analizirati sistem koji se posmatra i to nacrtati, a ne napisati. Obratite paznju da je isto to radio @Zidar u temi investicije- crtao. @Zoran.Eremija je poceo, pa onda da nastavimo da crtamo.....
[ nenadmarkoni @ 06.11.2013. 10:50 ] @
Mada nisam kompetentan, evo da malo pojasnim i 'crtez' koji je dao @Zoran. IDEF0 metoda koristi kvadrate i strelice da bi dala opis sistema. Kvadrati predstavljaju proces dok su strelice nosioci informacije. strelice sa lijeve strane predstavljaju ulazne informacije, ulazne dokumente. Strelice sa desne strane su izlazne informacije. Procesi koji ne daju izlaz se ne projektuju. strelice sa gornje strane su kontrole, a sa donje mehanizmi, tj. izvrsioci procesa.
Sad konkretna 'slika'.
Prva ulazna informacija je Zahtjev za ponudu koju daje stranka. Njome se otvara proces 'Izrada ponude' . Iz tog procesa izlazi gotova 'ponuda'. Prikazana je kao strelica prema desnoj strani slike sto znaci da izlazi iz granica sistema koji se posmatra- ide stranci
Sledeca ulazna informacija je potvrdaa o prihvatanju ponude. Ona dolazi kao i zahtjev za ponudu sa lijeve strane slike., znaci izvan granica sistema koji se posmatra- od stranke. Ulazi u proces Evidentiranje narudzbe' . U taj proces kao "kobtrolna strelica" ulazi i strelica ' Ponuda' sto znaci da mora postojati ponuda da bi bila prihvacena i evidentirana kao narudzba. Dalje po istoj logici strelice iz ovog procesa uticu na evidentiranje radnog naloga.... i tako do konacnog rezultata- elaborata.
@Zoran nije predstavio nivi koji se nalazi iznad prikazanog, a koji prikazuje granice sistema.
Dalje se svaki od ovih procesa posmatra samostalno i razgradjuje se na podprocese... i sve tako do najnizeg nivoa- primitivnog procesa. Tek tada se sa fonkcionalnog prelazi na informacioni model.
[ nenadmarkoni @ 06.11.2013. 14:49 ] @
@Dzaga29 Pokusajte na isti nacin kao sto je to uradio Zoran da identifikujete procese i informacije koji se javljaju daljom razradom ovih procesa. Znaci svaki ovaj proces koji je prikazan sastoji se od nekih podprocesa. Pokusajte da ih opisete(nacrtate) na ovaj nacin.
[ dzaga29 @ 06.11.2013. 17:12 ] @
Došao sam sa posla, pa ću sada pokušati. Meni je ovo sasvim drugačiji pristup, tako da ću vidjeti kako će to ići. Koliko sam shvatio vi za "crtanje" i razradu sistema koristite neke Cad alate ErWin ili sl. Ja nažalost, ne znam raditi u tim Cad alatima i meni je puno lakše opisati proces. Pošto nisam u početku očito shvatio ispravan postupak izrade funkcionalnog modela, vjerojatno nisam kolegu niti upitao za dovoljno informacija, ali vidio sam njegove dokumente i iz toga mogu zaključiti neke stvari.
Krenimo od ponude: Zahtjev za ponudom podnosi stranka koja osim svojih osobnih podataka mora navesti svoje potrebe - jedan od poslova koji su specificirani u tablici Radovi-DGU ( to su radovi koji su specificirani od strane Državne geodetske uprave i moraju se voditi pod tim nazivima - ima ih ukupno 29). Tabela Radovi-UOIG nestaje i nju treba zaboraviti. Uz svoje potrebe stranka mora objasniti na kojoj se parceli ili parcelama vrše radovi ( daje katastarsku općinu i katastarske čestice ).
Nakon toga se izrađuje ponuda koja se evidentira pod određenim brojem u Evidenciju. Sama ponuda u sebi sadrži opis i naziv posla (Radovi-DGU), podatke o stranci, vrijednost posla, i datum - rok dovršetka posla.
Nakon što stranka odlući i eventualno ne prihvati ponudu, sve se zaboravlja, ali ponuda i podaci o stranci ostaju u evidenciji.
Ako stranka prihvati ponudu onda se otvara narudžba ili radni nalog ( broj, datum, svi podaci iz ponude i broj ponude, vanjski suradnik (ovisno ne mora ga biti ali i može), zaposlenik koji je preuzeo radni nalog, dodaje se poslovni broj (samo za poslove vještačenja i broj se dobiva od suda), upisuju se prilozi koje je priložila stranka (npr. vlasnički listovi, kupoprodajni ugovor, darovnica i sl.), mjesto/lokacija izvođenja radova, eventualno plaćena akontacija, datum i rok izvršenja, ured za katastar.
Ovako otvoren radni nalog automatski se unosi u Evidenciju i na kraju godine se iz evidencije preko reporta šalje popis svih radnih naloga u DGU.
Da li opis na ovakav način pomaže, ili je preopći???
Instalirao sam ERwin Data Modeler r7 i Model Navigator r7. Sada ću malo pokušati peckati po tome, alaj će tek sada biti cirkusa.
Pozdrav!

Ajjooooojjjjjjjj! Bolje da nisam instalirao.

[Ovu poruku je menjao dzaga29 dana 06.11.2013. u 18:43 GMT+1]
[ nenadmarkoni @ 06.11.2013. 22:29 ] @
Citat:
dzaga29:

Ajjooooojjjjjjjj! Bolje da nisam instalirao.

He,he...Ma nije toliko strašno.
Ok. Pokušali ste dati objašnjenje, ali mi se čini da ste više opisali funkcionisanje aplikacije nego procese.
Ajmo se sada koncentrisati samo na proces 1. IZRADA PONUDE. Sta se to u ovom procesu događa da bi od zahtjeva stranke za ponudom dobili gotovu ponudu? Fokusiramo se dakle na procese unutar procesa. Prvi proces koji ja vidim je EVIDENTIRANJE STRANKE, sledeći je DEFINISANJE ZAHTJEVANIH RADOVA, sledeća DEFINISANJE KATASTARSKE PARCELE i na kraju DEFINISANJE ROKOVA I VRIJEDNOSTI RADOVA. Da li se slazete? Ja ovo zaključujem iz vaše priče, znači nemam blage veze o tom poslu, tek treba da saznamo. Ako se slazete onda da vidimo koje su to informacije koje definisu svaki od ovih procesa? Nastavak sjutra... večeras sam umoran i pod apstinencijalnom krizom ( Ostavljam cigarete )
Samo da Vam kazem da je i meni ovo prvi put da pokusavam izvesti funkcionalno modelovanje pa očekujem ispravke od iskusnih članova.
[ dzaga29 @ 06.11.2013. 23:16 ] @
Odlično, malo ćemo onda zajednički stvarati bazu, pa da pokušam naučiti ispravni put. Do tada, ja ću ono što sam napravio prije ipak dati kolegi ( još ću urediti bazu do kraja ) pošto naslućujem da ovako baza neće biti gotova do min. proljeća 2014.
Ipak je bolje da kolega slaže podatke u mojoj bazi a ne u svojoj kakvu ima. Prikopćat ću njegovu arhivu koja je kompletno u jednoj tablici. Imao sam dovoljno muke dok sam izvukao tipElaborata i malo posložio stranke. Pisao je stranke negdje samo prezime, negdje samo ime i sl. U ovoj mojoj bazi barem će imati malo reda. Kada uspijemo zajednički složiti bazu prebaciti ću zapise uz malo upita i sl. Mislim da je to ipak najbolje.
Pozdrav do sutra!
[ nenadmarkoni @ 07.11.2013. 09:14 ] @
Pa dobro jutro svima.
Da pokušamo nešta uraditi. Ajde da razjašnjavamo stvari. Iz price smo dosli do ovih pobrojanih podprocesa. Da uz crtez razjasnimo neke stvari u vezi ovog procesa koje su meni nejasne. Znaci dolazi stranka sa Zahtjevom za ponudu. Kod koga dolazi, odnosno kome daje zahtjev. Šefu, ovlascenom geodeti(vasem kolegi), radniku? Ko je mehanizam u ovom procesu? Ko unosi zahtjev? Da li moze da dodje stranka,koja nece da daje svoje podatke dok ne dobije ponudu? Da li u ovom slucaju moze dobiti ponudu? Ako moze, podproces EVIDENTIRANJE STRANKE ne pripada ovom procesu. Stranka dolazi sa 'Zahtjevanim radovima', ona ne zna koje je radove definisao DGU. Da li spisak radova koje je propisao DGU obuhvata sve moguće radove koji se mogu traziti. Moze li stranka svojim zahtjevom obuhvatiti vise definisanih radova iz tog spiska? Katastarska opstina, parcela i cestica koju nam daje stranka moraju odgovarati postojećim podacima u Katastru? Na koji način se ovaj podatak provjerava. Ima li geodeta neki direktan pristup katastarskim podacima da bi znao da podatak koji nam daje stranka stvarno postoji ili mora poći u Katastar da ovo provjeri? Na osnovu čega se utvrđuje vrijednost zahtjevanih radova? Postoji li neki cjenovnik? Kako se utvrđuje rok do kada se mora dati ponuda? Od čega sve taj rok zavisi? Moze li se desiti da se ne da ponuda? Da nešto spiječi davanje ponude? Šta? Da li rok radova zahtjeva stranka ili zavisi i od drugih faktora- obim posla, zauzetost izvodjaca, godisnje doba?

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 07.11.2013. u 11:02 GMT+1]
[ dzaga29 @ 07.11.2013. 13:53 ] @
Citat:
Znaci dolazi stranka sa Zahtjevom za ponudu. Kod koga dolazi, odnosno kome daje zahtjev. Šefu, ovlascenom geodeti (vasem kolegi), radniku? Ko je mehanizam u ovom procesu? Ko unosi zahtjev? Da li moze da dodje stranka,koja nece da daje svoje podatke dok ne dobije ponudu? Da li u ovom slucaju moze dobiti ponudu? Ako moze, podproces EVIDENTIRANJE STRANKE ne pripada ovom procesu. Stranka dolazi sa 'Zahtjevanim radovima', ona ne zna koje je radove definisao DGU. Da li spisak radova koje je propisao DGU obuhvata sve moguće radove koji se mogu traziti. Moze li stranka svojim zahtjevom obuhvatiti vise definisanih radova iz tog spiska? Katastarska opstina, parcela i cestica koju nam daje stranka moraju odgovarati postojećim podacima u Katastru? Na koji način se ovaj podatak provjerava. Ima li geodeta neki direktan pristup katastarskim podacima da bi znao da podatak koji nam daje stranka stvarno postoji ili mora poći u Katastar da ovo provjeri? Na osnovu čega se utvrđuje vrijednost zahtjevanih radova? Postoji li neki cjenovnik? Kako se utvrđuje rok do kada se mora dati ponuda? Od čega sve taj rok zavisi? Moze li se desiti da se ne da ponuda? Da nešto spiječi davanje ponude? Šta? Da li rok radova zahtjeva stranka ili zavisi i od drugih faktora- obim posla, zauzetost izvodjaca, godisnje doba?
Stranka dolazi i firmu UOIG, netko od djelatnika (zato postoji polje "Ponudu izradio") nije bitno koji preuzima stranku i radi ponudu (uzima podatke od stranke i ostalo). Stranka mora dati svoje podatke, inače ne može dobiti ponudu koja se šalje poštom i koja se mora izraditi - u pravilu ne može biti isti dan. Stranka normalno ne zna koje radove je definirao DGU, ali znaju djelatnici - svi radovi su obuhvaćeni popisom DGU. Npr. stranka traži iskolčenje objekta, niti ja ne znam pod kojim je to opisom u popisu DGU, ali to zna djelatnik. Stranka zahtjevom traži samo jedan posao, ali taj posao može zahtjevati više radova, ovisi od potreba, isto tako za neki zahtjev se na teren izlazi jedanputa, a za neki i 10-20 puta. Katastarska opstina, parcela i cestica koju nam daje stranka moraju odgovarati postojećim podacima u Katastru - o tome brigu vodi zaposlenik, a ne stranka. Ima slučaja kada stranka niti ne zna koja je čestica - tada zaposlenik odlazi u Katastar i u Katastru vadi podatke i određuje čestice. Što se tiče vrijednosti radova NE POSTOJI cjenik koji je evidentiran - cijenu isključivo kroz ponudu određuje vlasnik firme ( ima slučajeva kada se i izbjegne PDV - uostalom kao i svugdje, a posebno za fizička lica ). Ne postoji rok do kojeg se mora dati ponuda, rok se odnosi za izvršenje svih radova i on je orjentacioni - određuje ga UOIG, stranka može samo reći željeni rok, nikako ga ne može uvjetovati.
Za sada ovoliko,
Pozdrav!
[ nenadmarkoni @ 07.11.2013. 14:37 ] @
Ok. Razjasnili smo ovaj dio, pa ćemo to što smo saznali docrtati. Molio bih @Zorana.Eremiju ako ima vremena da prekontroliše.
[ nenadmarkoni @ 07.11.2013. 23:41 ] @
Recimo da smo rješili prvi proces i rasčlanili ga na primitivne procese. Idemo na sledeći proces EVIDENTIRANJE NARUDZBE
Citat:
dzaga29
Ako stranka prihvati ponudu onda se otvara narudžba ili radni nalog ( broj, datum, svi podaci iz ponude i broj ponude, vanjski suradnik (ovisno ne mora ga biti ali i može), zaposlenik koji je preuzeo radni nalog, dodaje se poslovni broj (samo za poslove vještačenja i broj se dobiva od suda), upisuju se prilozi koje je priložila stranka (npr. vlasnički listovi, kupoprodajni ugovor, darovnica i sl.), mjesto/lokacija izvođenja radova, eventualno plaćena akontacija, datum i rok izvršenja, ured za katastar.
Ovako otvoren radni nalog automatski se unosi u Evidenciju i na kraju godine se iz evidencije preko reporta šalje popis svih radnih naloga u DGU.

"Ako stranka prihvati ponudu onda se otvara narudžba ili radni nalog"??? Da li je narudzba i radni nalog jedno te isto?
Ja bih rekao da je Narudzba ustvari prihvaćena ponuda, te da se u ovom procesu obzirom da je izvodjenje radova izvjesno dodaju ostali potrebni elementi za izvodjenje , a radni nalog bih više definisao kao nešto što proizilazi iz narudzbe i više je kao naredba za izvršenje definisanih radova na terenu i da se u njoj definiše zaposleni koji se odredjuje da izvrsi neki posao. Ako smo u procesu davanja ponude već evidentirali i precizirali radove, mjesto izvođenja(katastarsku parcelu) i rokove nećemo to u ovom procesu ponavljati to već imamo. Da vidimo šta se dodaje u ovom procesu da bi narudzba bila kompletna, tj da kao izlaz iz ovog procesa dobijemo kompletnu narudzbu.
Koji se to podprocesi javljaju u ovom procesu? Ja bih rekao : EVIDENTIRANJE SARADNIKA, EVIDENTIRANJE PRILOGA, EVIDENTIRANJE AKONTACIJE
Sad par pitanja. Šta je poslovni broj? Da li je nešto kao djelovodni broj, broj predmeta? Ako se samo za poslove vještačenja dobija od suda, od koga se dobija ako se ne radi o vještačenju. Ured za katastar- Zar ga nismo definisali pri definisanju katastarske parcele u IZRADI PONUDE?
[ dzaga29 @ 08.11.2013. 09:37 ] @
Citat:
Ja bih rekao da je Narudzba ustvari prihvaćena ponuda, te da se u ovom procesu obzirom da je izvodjenje radova izvjesno dodaju ostali potrebni elementi za izvodjenje , a radni nalog bih više definisao kao nešto što proizilazi iz narudzbe i više je kao naredba za izvršenje definisanih radova na terenu i da se u njoj definiše zaposleni koji se odredjuje da izvrsi neki posao. Ako smo u procesu davanja ponude već evidentirali i precizirali radove, mjesto izvođenja(katastarsku parcelu) i rokove nećemo to u ovom procesu ponavljati to već imamo. Da vidimo šta se dodaje u ovom procesu da bi narudzba bila kompletna, tj da kao izlaz iz ovog procesa dobijemo kompletnu narudzbu.
Koji se to podprocesi javljaju u ovom procesu? Ja bih rekao : EVIDENTIRANJE SARADNIKA, EVIDENTIRANJE PRILOGA, EVIDENTIRANJE AKONTACIJE
- Ispravno
Poslovni broj mora biti neobavezan unos, on se upisuje SAMO za poslove vještačenja i to je broj koji dodjeljuje sud (pod tim brojem se vodi vještačenje) u ostalim slučajevima ovo polje ostaje prazno.
Citat:
Ured za katastar- Zar ga nismo definisali pri definisanju katastarske parcele u IZRADI PONUDE?
Ne, definirali smo česticu i katastarsku općinu, nismo definirali Ured za katastar (PUK, odjel i ispostava)
[ nenadmarkoni @ 08.11.2013. 10:01 ] @
"Ne, definirali smo česticu i katastarsku općinu, nismo definirali Ured za katastar (PUK, odjel i ispostava)"
Moracete malo bolje objasniti sta je posao tog Ureda i u kakvoj je vezi sa poslom firme UOIG . Zar to nije mjesto na koje je isao radnik da izvadi katastarske podatke koji su nam potrebni za ponudu?
[ dzaga29 @ 08.11.2013. 11:22 ] @
Citat:
Zar to nije mjesto na koje je isao radnik da izvadi katastarske podatke koji su nam potrebni za ponudu
Da, to je taj ured, ali ako stranka donese vlasnički list ili izvod iz katastra, onda ne mora ići radnik. Dakle nije pravilo da to mora obaviti radnik, ali to nije bitno - važno je da se upiše čestica i kat. općina u Ponudi. Kod Definiranja radnog naloga onda upišemo i koji je to ured za katastar. To je u biti podatak koji treba samo za statistiku u godišnjem izvješću.
[ nenadmarkoni @ 08.11.2013. 12:46 ] @
@Dzaga29 Cijelo vrijeme ste koncentrisani na aplikaciju koju ste pravili i polja te aplikacije. Ako pazljivo pogledate prethodnih nekoliko poruka i slike koje smo uradili primjeticete da sam Vas fokus pokusao premjestiti sa aplikacije na FUNKCIONISANJE REALNOG SISTEMA koji posmatramo. To je upravo zadatak ovog modelovanja, da PRESLIKA funkcionisanje realnog sistema i to onim hijerarhijskim redom kako se odvijaju radnje-procesi i da se identifikuju informacije i mehanizmi koji se u tim procesima javljaju. Zbog toga se ovaj dio i zove FUNKCIONALNO MODELOVANJE.
Nije uopste bitno ko je gdje isao, u dijelu davanja ponude niko ne mora nigdje ici. Sve informacije koje im po ovom pitanju trebaju za ponudu imaju na www.katastar.hr. Poenta je da primjetite da logicki ova informacija koju ste ubacili ne pripada ovom procesu vec podprocesu DEFINISANJE KATASTARSKE PARCELE procesa IZRADA PONUDE.
Pokusajte promjeniti fokus posmatranja.
[ nenadmarkoni @ 08.11.2013. 22:09 ] @
Ako smatrate da smo definisali ovaj proces onda da to docrtamo- slika a2. Nisam siguran da sam dobro riješio tok informacija u ovom procesu. Svakako ne očekujem da ćemo potpuno ispravno sve identifikovati i nadam se da će nam iskusniji članovi kasnije pomoći da to dotegnemo.
U model sam uveo i proces IZVOĐENJE TERENSKIH RADOVA i hijerarhijski ga postavio iza IZRADE RADNOG NALOGA. Predpostavljam da iz tog procesa proizilaze neka mjerenja ali nisam siguran.-slika a0
Kad smo već kod radnog naloga. Da li njega treba dekomponovati na podprocese? Šta se dešava u procesu izrade radnog naloga? Rekli smo da se u njemu odredjuje zaposleni-djelatnik koji će izvršiti neke od radova koji su definisani kroz procese IZRADA PONUDE I EVIDENTIRANJE NARUDZBE , kada će i na koji način to izvesti. Da li se njime definiše i kojim će se alatom izvršiti ti radovi? Da li se za jedan posao izradjuje više radnih naloga- za svaki izlazak na teren po jedan? Sad nisam siguran šta se evidentira u evidenciji radova koju pominjete- radovi ili radni nalozi?
[ dzaga29 @ 08.11.2013. 23:53 ] @
POSLOVI GEODETE.bp1 - 20.46k ne mogu otvoriti ( sa kojim programom se otvara ekstenzija *.bp1 )
Citat:
Sad nisam siguran šta se evidentira u evidenciji radova koju pominjete- radovi ili radni nalozi?
Evidentiraju se narudžbe stranaka za radove; ovu evidenciju ne treba imati u posebnoj tablici nego se prikazuje kao običan report.
Citat:
U model sam uveo i proces IZVOĐENJE TERENSKIH RADOVA i hijerarhijski ga postavio iza IZRADE RADNOG NALOGA. Predpostavljam da iz tog procesa proizilaze neka mjerenja ali nisam siguran.-slika a0
Ovaj dio treba dobro osmisliti, kolega mi je rekao da bi želio imati mogućnost da se upisuje "dnevnik radova"; tj. za svaki izlazak na teren vodi se zabilješka - opis radova, datum radova, sat:minuta trajanja radova, vrijednosti mjerenja, izvršioci na terenu, oprema sa kojom se mjerilo. Taj podatak mu je bitan i zbog evidencije utrošenog terenskog rada. Ja sam taj "Dnevnik rada" bio osmislio kao podobrazac preko kojeg vršimo unose u tablicu Dnevnik_Rada.
[ Getsbi @ 09.11.2013. 05:28 ] @
Citat:
dzaga29: POSLOVI GEODETE.bp1 - 20.46k ne mogu otvoriti ( sa kojim programom se otvara ekstenzija *.bp1 ).


Instaliraj i BPwin 7. Ono što si prethodno instalirao je za informaciono modelovanje.
[ nenadmarkoni @ 09.11.2013. 08:28 ] @
Citat:
dzaga29: ... ovu evidenciju ne treba imati u posebnoj tablici nego se prikazuje kao običan report.

U suštini nijedna kolekcija informacija koja već postoji u bazi se ne prebacuje u posebne tablice već se dobija izdvajanjem upitom.
Citat:
dzaga29
Ovaj dio treba dobro osmisliti, kolega mi je rekao da bi želio imati mogućnost da se upisuje "dnevnik radova"; tj. za svaki izlazak na teren vodi se zabilješka - opis radova, datum radova, sat:minuta trajanja radova, vrijednosti mjerenja, izvršioci na terenu, oprema sa kojom se mjerilo. Taj podatak mu je bitan i zbog evidencije utrošenog terenskog rada. Ja sam taj "Dnevnik rada" bio osmislio kao podobrazac preko kojeg vršimo unose u tablicu Dnevnik_Rada.

Znači kao izlazna informacija iz procesa IZVODJENJE TERENSKIH RADOVA je 'Dnevnik radova'. Pri projektovanju procesa nepisano je pravilo da se kreće od izlazne informacije, obzirom da svaki proces treba da proizvede neku izlaznu informaciju.
Da pokušamo da najprije saznamo šta je prethodilo izlasku na teren. Po slici koju smo napravili to je IZRADA RADNOG NALOGA. Po logici stvari trebalo bi da se u ovom procesu i dokumentom koji iz njega proizilazi odredi šta će se raditi na tim terenskim radovima, ko će to uraditi, na koji način i uz pomoć kog alata. Potrebne radove smo definisali kroz DEFINISANJE ZAHTJEVANIH RADOVA. U tom procesu smo od 'Zahtjeva stranke' uz pomoć Spiska radova koji je propisala 'DGU' identifikovali koliko puta odprilike treba izaći na teren i šta će se raditi na kom terenu - prema tome je i šef formirao ponudu, zar ne? Ukoliko postoji dokument Radni nalog tebalo bi ga u ovom procesu konsultovati. Ovde se postavlja i pitanje da li je svaki zaposleni-djelatnik osposobljen za izvodjenje svih zahtjevanih radova?
Ako ste shvatili šta sam Vam sugerisao u prethodnom postu, na osnovu ovoga što smo konstatovali o radnom nalogu pokušajte da nacrtate podprocese IZRADE RADNOG NALOGA.- nije bitno moze i na papiru, a ako zelite ostavite email kroz privatnu poruku pa da Vam prosledim instalacije verzija programa koje ja koristim. Takodje pokušajte da identifikujete informacije koje ulaze i izlaze iz tih podprocesa, pokušajte identifikovati od čega su ti procesi zavisni tj. koje su im kontrole(strelice koje ulaze odozgo) i koji su Mehanizmi(Izvršioci- utiču na proces a sami se ne troše u tom procesu).
[ nenadmarkoni @ 09.11.2013. 11:22 ] @
Još jedno potpitanje. Obzirom da se, koliko sam shvatio, uvjek radi o terenskim radovima znači da je potrebno preći neki put do tog terena- katastarske čestice da bi se izvršili ti radovi. Koristi li se službeno vozilo? Da li kilometraža koju treba preći utiče na predloženu cijenu u Ponudi? Da li su alati pomoću kojih se vrše mjerenja u vlasništvu firme ili se neki alati moraju iznajmljivati ili nešta slično?

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 09.11.2013. u 14:05 GMT+1]
[ dzaga29 @ 09.11.2013. 15:25 ] @
Ovaj dio nećemo razrađivati, inače potpuno si u pravu potrebno je ići na put i nije teren nikada jednako blizu ili daleko. Sva oprema je od kolege, ali on cijenu određuje po jedinici mjere bez obzira o kojem se terenu radi. Npr. uris vodovoda košta 6.000,00 kn do 3 km, a onda se povećava x kn po m' i sl. Međutim nije sav rad na terenu, ima posla u uredu, na sudu, katastru, gruntovnici i sl. Rad na terenu je najbitniji (najskuplji i najduže traje).
Malo imam problema sa kompjuterom, morao sam reinstalirati windowse i sve ostalo...
[ dzaga29 @ 09.11.2013. 17:40 ] @
Žali bože što sam bio uporan, ovo moje čudo uopće ne radi. Konvertirao sam bazu u 2003. Sve napravio, upisao jedan primjer Ponude, potvrdio da je ponuda prihvaćena i umjesto da podatke dobijem u Narudžbama, ono ništa. Gdje sam pogrešio i koji korak sam ispustio. Vjerojatno kod da checkbox sa vrijednosti 1 prekopira zapise u Narudžbe ???
[ nenadmarkoni @ 09.11.2013. 19:26 ] @
Citat:
dzaga29:  Gdje sam pogrešio i koji korak sam ispustio.

Pogrješili ste u tome što tabela Narudzbe uopšte ne postoji, a koji ste korak ispustili , pa FUNKCIONALNO MODELOVANJE: :-)
[ dzaga29 @ 09.11.2013. 20:01 ] @
Slažem se! Mada tabela Narudzbe postoji ali ni to ne pomaže... Molim za link gdje da skinem BPwin 7. Instalirao sam verziju 4. i imam problema sa registracijom.
[ nenadmarkoni @ 09.11.2013. 21:46 ] @
Citat:
dzaga29:  Mada tabela Narudzbe postoji ali ni to ne pomaže...

Ako ne shvatate šta sam htio da kažem onda uopšte niste pratili i niste shvatili poentu cjelokupne moje prethodne priče. Vjerujte da sam sam sebi smiješan. Želim Vam uspješan rad i hvala na pažnji. Možda neko i uspije da Vam pomogne.
Narudžba je prihvaćena ponuda. Dovoljnan je taj checkbox. Sve ponude koje imaju popunjeno to polje su 'Narudzbe'.

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 09.11.2013. u 23:02 GMT+1]
[ Zidar @ 10.11.2013. 09:28 ] @
Aman ljudi, opustite se i strpite se. Poslednjem modelu koji je dzaga29 postavio ne fali nista. Sam po sebi model izgleda dobro:
- Stranke traze ponudu
- Ponude opsuju lokaciju, radove cenu i rade ih uposlenici
- Na osnovu ponude izradjuju se narudzbe, jedna ili vise
- Na osnovu narudzbe ide se na teren, moze i vise puta
- Posle svakog terena moze biti razlicitih dodatnih radova
- Na osnovu terena izradjuju se razni elaborati

Posle se sve to naplati, ali za to verovatno postoji odgovarajuci sistem - uvek su prvi informaciono sistemi u firmama vezani za finansijsko knjigovodstvo.

Posto sam ovo sve lepo shvatio , strpite se malo, nesto ce se vec iskovati.

U zdravlje, cujemo se za neki dan


[ dzaga29 @ 10.11.2013. 12:43 ] @
Ma normalno da se nenadmarkoni ljuti, ali za Funkcionalno modeliranje baze treba i vremena i znanja, na žalost trenutno nemam niti jedno. Ali knjigu Alempija Veljkovića- Projektovanje informacionih sistema, sam nabavio i sada kada kod mene u Gorskom kotaru padne snijeg počet ću čitati i nadam se naučiti ispravno modelirati bazu. Međutim do tada moram kolegi napraviti bazu na način kako znam i naknadno ću lako zamjeniti bazu i uvući arhivirane podatke.
Ja sam skoro sve probleme riješio koristeći split forme, ali kada sam krenuo u izrade izvješća vidio sam da mi je forma Dnevnik rada jedna od najbitnijih. Preko nje se vrše unosi najbitnijih podataka i neka polja kao oprema, izvršioce mjerenja i sl. moram iz drugih tablica prebaciti u ovu. Mislim da ću moći bez problema dovršiti započeto. Malo veći problem će biti pisanje koda za praćenje i kontrolu ispravnih unosa.
Pozdrav!
[ dzaga29 @ 14.11.2013. 21:18 ] @
Napravio sam bazu kako sam i zamislio - Split forme - i osim kontrola pogrešaka, mislim da sve funkcionira kako treba. Baza je u Accessu 2010. Molim za savjete i kritiku. Prikopčao sam kompletnu bazu sa svim formama. Jedino što nije napravljeno a svakako treba to su izvještaji koje je potrebno posložiti i napraviti kontrolu pogrešaka ( npr. datum završetka može biti niži od datuma poćetka i sl. ). Ako je sve ostalo u redu - testirao sam sa dva, tri primjera i nisam pronašao greške, mislim da bi mogao dovršiti bazu. Koristio sam predloške, ideje i rješenja koje mi je izradio @Zidar dok smo radili bazu na temu "Upravljanje investicionim projektima ". U prilogu posta je 3 zip djelova, jer arhiva sadrži preko 2.000 zapisa.
@Zidar - od tebe očekujem i savjete i kritike bez milosti na učinjeno!!!
Pozdrav!

P.S. Nenade, nadam se da će baza biti u redu, tako da je mogu predati kolegi i posvetiti se ( sada kada padne snijeg, pa odem na godišnji ) zadatku u kojem si mi želio pomoći - naučiti FUNKCIONALNO MODELIRANJE BAZE. Instalirao sam sve programe i probao nešto razrađivati (slika RN.jpg). Skinuo sam i knjigu sa Zoranovog Weba (Razvoj Informacionih Sistema i BP) pa ću krenuti od poćetka.

[Ovu poruku je menjao dzaga29 dana 14.11.2013. u 22:36 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dzaga29 dana 14.11.2013. u 22:37 GMT+1]
[ nenadmarkoni @ 15.11.2013. 09:43 ] @
@Dzaga, nije da se ljutim ali bilo je pomalo bezveze, i ucinili ste da se osjetim glupo. Iako sam naglasio na pocetku da nisam siguran da li Vam u pravom smislu mogu pomoci, jer sam i sam pocetnik ,misljenja sam da sam bio na dobrom putu. Svaka aplikacija prati radnje i postupke iz realnog sistema, prilagodjava se radnom mjestu i rutini tog radnog mjesta, a sami podaci su ograniceni vrijednostima iz realnog sistema. Takodje nisam siguran da je u knjizi dobro objasnjena sama sustina Funkcionalnog modelovanja. Ono nam u stvari omogucava da na postupan nacin sagledamo funkcionisanje realnog sistema koji posmatramo i da uz pomoc dekomponovanja tih procesa do detalja razjasnimo sve sto se u njima dogadja. Poenta onoga sto sam pokusao je i sama uloga ovog modelovanja a to je da uvidite da se informacija ne gubi, niti se ponavlja(u cemu je i bila greska Vaseg modela) vec se kada je jednom nastala 'pretace' iz procesa u proces - sto nam pokazuju i strelice na modelu.

[ dzaga29 @ 21.11.2013. 23:24 ] @
Imam jedan problem - Broj elaborata moram upisati po pravilu npr: 134-001 gdje "13" predstavlja godinu (2013) "4" je šifra vrste radova, a "001" redni broj tj. ID. Ja sam upisao formulu
Code:
=Mid(Date();9;2) & [ŠifraVrste] & " - 00" & [IDElaborata]
i sve dobro radi do 9 zapisa, a nakon toga dobijem npr. 134-0010 što nije u redu jer sam u drugom djelu dobio 4 znamenke umjesto 3. Još veći problem (koji ne znam rješiti) javlja se sa zahtjevom da sa svakom novom godinom redni broj treba krenuti od 1, a ne nastavlja se na zadnji redni broj. Znači ako je 2013. godina završila sa 352 zapisa npr. 132-352 u 2014. godini mora ponovno krenuti sa 142-001.
Pomoć!
[ Zoran.Eremija @ 22.11.2013. 07:08 ] @
Imate primere u ovoj temi http://www.elitesecurity.org/t470361-0#3364285
[ nenadmarkoni @ 22.11.2013. 07:59 ] @
@Dzaga29, ako zelite mozemo nastaviti gdje smo stali ali kad skroz zavrsite sa Vasom aplikacijom i pokusati zavrsiti makar funkcionalni model. Da ne bude da pobjegoh...
[ dzaga29 @ 22.11.2013. 12:22 ] @
Drage volje, kao što sam rekao sada kroz zimu kada ću imati vremena i kada pročitam knjigu "Razvoj Informacionih Sistema i BP". Danas je pao prvi snijeg - u Siječnju malo godišnjeg pa će biti vremena. Uspio sam i instalirati sve potrebno u ERwinu.
Pozdrav!
[ nenadmarkoni @ 23.11.2013. 11:46 ] @
U prilogu je word dokument ,da ne dužim ovde, i bpwin fajl. Pogledajte kad budete imali vremena. Pozdrav
[ dzaga29 @ 27.11.2013. 18:28 ] @
Mislim da sam bazu dovršio 90% - Brojeve dokumenata sam rješio prekopiravši Counter od Zoran.Eremije.
Imam problema sa kontrolom pogrešnih unosa datuma. Npr. datum predaje u Katastar ne smije biti veći od datuma potvrde u Katastru i sl. Upisao sam na formi u polje za potvrdu pravila valjanosti [Datum_predaje]<[Datum_potvrde], ali kada upisujem datum na novom zapisu poručuje mi pogreške pa sam odustao. Da li se kontrola može napraviti i za dva podatka na odvojenim formama.
Baza u privitku je podjeljena i u Accessu 2010.
[ nenadmarkoni @ 27.11.2013. 20:09 ] @
Daje Vam grešku zbog toga što ste postavili da Vam upisani podatak uporedi sa podatkom kog u tom trenutku nema. Bolje postavite da Vam kontroliše Datum_potvrde pri njegovom unosu, jer tada imate oba podatka.
Mogu se uporediti dva podatka na različitim formama ali mislim da obje forme trebaju biti aktivne (otvorene ) u tom trenutku
[ Zidar @ 28.11.2013. 13:48 ] @
Probaj sa ovim Tabel Validation Rule:
Code:

([Datum_predaje]<[Datum_potvrde] OR [Datum_potvrde] IS NULL)

Ovim se dozvoljabva da [Datum_Potvrde] bude nepoznat. Kad bude poznat, e tada mora biti veci (kasniji) od [Datum_Predaje].

Sva pravila koja mogu da se ogranice na nivou tabele treba i uraditi na nivou tabele, makar imali kontrolu na unosu. Nikad se ne zna kada cemo na postojeci back end dodati jos jednu aplikaciju, a tada se moze lako zaboraviti da se postavi kontrola na unosu itd. itd....

[ nenadmarkoni @ 28.11.2013. 15:58 ] @
@Dzaga29 - Da li može da se desi da se potvrda dobije istog dana kada se preda u katastar? Ako moze tada bi validacija bila
Code:
([Datum_potvrde]>=[Datum_predaje] OR [Datum_potvrde] IS NULL)

Opet ja o funkcionisanju realnog sistema
[ nenadmarkoni @ 28.11.2013. 16:29 ] @
Da dodam da treba biti i dosledan u imenovanju. U prilozenoj bazi koliko vidim su ta polja koja pokušavate da kontrolišete nazvana Predano_Katastar i Potvrdjeno_Katastar tako da ova validacija ne bi bila prihvaćena.
Pa bi bilo ispravno po datoj bazi:
Code:
([Potvrdjeno_Katastar]>=[Predano_Katastar] OR [Potvrdjeno_Katastar] IS NULL)
[ dzaga29 @ 28.11.2013. 22:27 ] @
Radi izvrsno!
Sada još jedan savjet - Ideja je bila da se automatski generira broj narudžbe i za to sam koristio Counter od Zoran.Eremije. Radi izvrsno. Sada sam sve dokumente, radove i konačni elaborat želio voditi pod istim brojem, npr. za broj narudžbe 131-001 i teren je vezan na ovaj broj, a i konačni elaborat ima broj 131-001; međutim ne sviđa mi se unos koji sam napravio na formi za elaborate jer prilikom velikog broja zapisa u bazi može se desiti da korisnik napravi grešku unosa ( mora izabrati 3 polja - Broj elaborata, ID Vrste radova i ID Terena - da li je moguće da odabirom Broja elaborata automatski učita ID Vrste i ID Terena, bez unosa ta dva polja). Još veći problem (greška) javlja se na formi Tereni - nemam kontrole nad brojem ID Dnevnika rada osim da unesem autonumber što baš ne bi želio - da li je rješenje da dozvolim Indeksirano sa dozvoljenim duplim unosima pa za svaki teren dnevnik unosim od ID 1, 2 ...
Pozdrav!
[ nenadmarkoni @ 29.11.2013. 08:34 ] @
Ukoliko ste zadovoljni trenutnim funkcionisanjem Vaše baze ja bih Vam preporučio da se tu zaustavite i date je kolegi na privremeno korišćenje dok ne napravite ovu drugu.
Primjetio sam da u ovoj novoj varijanti nema Ponuda. ??? Gdje nestadoše? Ako ih nema u realnom sistemu znači da prethodni opisi nisu pratili funkcionisanje realnog sistema, a ako ih ima onda ova aplikacija ne prati realni sistem. Ni u jednoj varijanti ne valja. Ovo mi govori da u zurbi da osmislite aplikaciju srljate, kao sto sam i ja, a finalni rezultat izostaje. Kad konačno steknete odredjena znanja da uradite kako treba bićete umorni i nemotivisani. Ako budemo vrijedni sa ovim drugim kolega će imati prvu korisnu verziju i prije nove godine, pa sad kako hoćete.
[ dzaga29 @ 29.11.2013. 19:44 ] @
Nenade, Ponude su nestale iz jednostavnog razloga što kolega ima kupljeni program za knjigovodstvo od firme Synesis u kojoj radi i ponude. U ovoj mojoj bazi zbog toga je izbačena tablica Ponude i počinje od Narudžbi. Jedino na formi Narudžbi postoji polje "Broj po Synesisu" što mu stvara vezu na izrađenu ponudu. Ovo o Ponudi normalno da mi kolega nije napomenuo na samom početku ( od je objašnjavao postupak, ali ne i da za određene korake koristi drugu aplikaciju ).
Što se tiče drugog ( da li sam zadovoljan kako funkcionira baza - zadovoljan sam osim nekih "sitnih" primjedbi koje sam naveo u prethodnom postu. ) dat ću kolegi na testiranje bazu i sada u drugoj polovici 12. mjeseca koristim godišnji i počinjem čitati i učiti funkcioniranje realnog sistema. Mislim da bi bez problema u siječnju mogao napraviti bazu koja poštuje i prati realni sistem. Malo ću se raspitati da vidim i program od Synesisa, pa ako je moguće iz njega izvući sve podatke za Ponude, a eventualno i neke druge podatke koji bi mogli biti korisni...
Pozdrav!
[ captPicard @ 29.11.2013. 23:48 ] @
Koliko znam Sinesis koristi Accessovu bazu podataka (osim ako nisu migrirali negdje) tako da vjerojatno postoji mogućnost povezivanja.
[ dzaga29 @ 02.12.2013. 23:28 ] @
Baza je gotova ??? Ne znam kako rješiti problem da (Append) elaborate koji su u Upisniku ( tablica Elaborati ) ubacim u tablicu Arhiva zbog dupliranja Brojeva elaborata - da li to napraviti ručno za 2013. godinu i onda od 2014. za svaki zapis napraviti kod da zapise redom unosi u obje tablice ili postoji pametnija verzija??? Molim iskusnije za savjet! Baza u prilogu.
Pozdrav!
[ dzaga29 @ 09.12.2013. 23:29 ] @
Danas sam kod kolege postavio aplikaciju na 9 mašina - podjelio bazu i na jednu mašinu spremio Back-end baze (tablice) a na ostale mašine Front-end (program), sve povezao i radi super. Prvo sam imao problem jer je na nekim mašinama instaliran Office 32-bitni, a na nekim 64-bitni. Jednostavno sam bazu kompajlirao na 64-bitnu tako što sam deklarirao funkcije ( Declare PtrSafe Function ...) i rješio problem. Problem se još jedino javlja kod izrade Backupa, normalno to sam i očekivao jer nisam znao putanje. Backup sam napravio tako što sam kod vezao na komandno dugme.
Code:
Private Sub cmdBackup_Click()
    If Shell("c:\program files\winrar\rar a c:\Backup\Backup.rar G:\Proba.accdb", vbHide) <> 0 Then
        MsgBox ("Uspješan backup!")
    Else
        MsgBox ("Greška pri izvršavanju backupa!")
    End If
End Sub

Imam problem kod kolege jer je WinRAR instaliran na nekim mašinama u C:\Program Files (x86) na nekima na C:\Program Files, a na nekima nije niti na disku C:\. Da li moram za svaku mašinu posebno podešavati kod ili postoji neki kod koji bi sam prepoznao putanju?
Inače na svojoj mašini sam na disku C:\ kreirao folder 'Backup' na disk G:\ sam postavio bazu (namjerno drugi disk da simuliram mrežu) a u c:\program files\ imam instaliran 64-bitni WinRAR - sve radi OK.
Molim za savjet iskusne forumaše (@Zidar, @Zoran.Eremija i dr.)
Pozdrav!
[ SLOJ.1973 @ 10.12.2013. 12:21 ] @
U prilogu je baza,koja radi arhiviranje automatski,ako vec postoji arhiver (winRar,WinZip...) tj.ako u tabeli tblPutanjadoArhivera stoji putanja,a ako ne- otvara se forma za trazenje arhivera,pa ako pronadje odradjuje backup .Poenta je da je potrebno samo jednom kod svih korisnika pokrenuti aplikaciju i pronaci put do arhivera,posle sve ide automatski.
Mala ispravka u kodu.Evo primer broj 2.

[Ovu poruku je menjao SLOJ.1973 dana 10.12.2013. u 13:39 GMT+1]
[ Zidar @ 10.12.2013. 14:28 ] @
Briljantno :-)

Hteo bih da zamolim da @Sloj doda post u bazu znanja - primer kako se radi backup o arhiviranje baze. Hvala
[ Getsbi @ 10.12.2013. 19:55 ] @
@ Sloj.1973
Testirao sam na Win7, Access 2010. dobijam Run-Time error 2455, nakon pokušaja da na D: disku pronađem putanju do arhivera WinRAR.exe. Putanja je jednostavna: d:\Program files\WinRAR\WinRAR.exe. Puca u funkciji NadjiFajl na liniji:
Set fs = Application.FileSearch. Ne pomaže ni ručno unošenje putanje u tabelu.

Na virtuelnoj mašini imam Access 2003 pod Win XP. Prilikom pretrage Win arhivera ponudi tri putanje ali ne dozvoljava da odaberem pravu, već uzme zadnju koju je pronašao i koja nije do fajla WinRAR.exe već do nekog drugog u čijoj se putanji spominje WinRAR. Kada putanju unesem direktno u tabelu navodno uradi backup ali to ne mogu da proverim jer nisam ugradio tvoj primer u konkretnu aplikaciju. Pored toga, mislim da bi trebalo da ima i mogućnost da korisnik sam upiše putanju do foldera gde će da sačuva podatke.

PS. Evo koje sve fajlove nađe:
Nadjeno je 3 fajlova!

C:\Program Files\WinRAR\WinRAR.exe
C:\ Program Files\xerox\WinRAR\WinRAR.exe
C:\WINDOWS\Prefetch\WINRAR.EXE-39C6DAD9.pf

U tabeli zapamti ovaj zadnji, koji nebi trebalo. Bilo bi dobro da ja odlučim koji ću da zapamtim.


[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 10.12.2013. u 21:27 GMT+1]
[ SLOJ.1973 @ 10.12.2013. 20:16 ] @
Citat:
Getsbi: @ Sloj.1973
Testirao sam na Win7, Access 2010. dobijam Run-Time error 2455, nakon pokušaja da na D: disku pronađem putanju do arhivera WinRAR.exe. Putanja je jednostavna: d:\Program files\WinRAR\WinRAR.exe. Puca u funkciji NadjiFajl na liniji:
Set fs = Application.FileSearch. Ne pomaže ni ručno unošenje putanje u tabelu.

Application.FileSearch ne radi ni u 2007 ni u 2010. Mislim da je zamena FileExists.

Citat:
Na virtuelnoj mašini imam Access 2003 pod Win XP. Prilikom pretrage Win arhivera ponudi tri putanje ali ne dozvoljava da odaberem pravu, već uzme zadnju koju je pronašao i koja nije do fajla WinRAR.exe već do nekog drugog u čijoj se putanji spominje WinRAR. Kada putanju unesem direktno u tabelu navodno uradi backup ali to ne mogu da proverim jer nisam ugradio tvoj primer u konkretnu aplikaciju. Pored toga, mislim da bi trebalo da ima i mogućnost da korisnik sam upiše putanju do foldera gde će da sačuva podatke.

Ja sam inace sam dodao u RowSource comba ova tri primera arhivera.
Na poslu,gde sam inace i odradio primer,radi besprekorno (XP i 2003)
Kod kuce Win7 i 2003 takodje radi.Ne znam u cemu je problem
Trenutno ispravljam da korisnik sam bira fajl za arhiviranje,kao i bazu za backup.Javljam se uskoro.
[ Getsbi @ 10.12.2013. 21:01 ] @
Access 2003. Dodao sam u Combo za Row Source novi arhiver ZCentral.exe ali on osim dobre lokacije:

c:\Program Files\ZipCentral\ZCentral.exe nađe i zapamti zadnju
C:\WINDOWS\Prefetch\ZCENTRAL.EXE-13046272.pf

Možda bi ipak trebalo specificirati da putanja mora da sadrži folder Program Files. To bi donekle ublažilo problem.
WinZip i 7-Zip nemam, a moguće je da oni ne prave fajlove tipa .pf koji u svojoj putanji imaju i ključne reči naziva arhivera.
U mom prethodnom postu sam dopunio rezultat testiranja za WinRAR.
[ SLOJ.1973 @ 10.12.2013. 21:15 ] @
Deo koda
Private Sub Command7_Click()
Dim stAppName As String

stAppName = putanja
If Right(putanja, 3) <> "exe" Then 'proverava da li je trazeni fajl sa ekstenzijom exe
MsgBox "Putanja do arhivera nije dobra. " & vbCrLf & putanja, vbCritical, "Stop"

Else

Call Shell(stAppName & " a -ep " & Me.Text19 & " " & Me.Text14, 1)

MsgBox ("Uspesan backup!"), vbInformation, "BackUp"


End If
DoCmd.Quit
End Sub
bas to i proverava,da li su poslednja tri slova exe.
Ne znam zbog cega kod tebe ne radi.
[ SLOJ.1973 @ 10.12.2013. 22:08 ] @
Evo baze doradjene.Potrebno je cekirati sve reference,kao sa slike u prilogu.Verovatno ima jos gresaka,ali za danas je dosta. Napomena:ne radi za vezije 2007 i 2010.
[ SLOJ.1973 @ 11.12.2013. 19:18 ] @
Molio bih @Getsbi-ja,@Zidar-a i ostale da probaju bazu,pa da vidim da li je sada sve ok.Radi samo u 2003,potrebne reference u prilogu i samo je za arhiviranje pomocu WINRAR-a. Najveci problem je bio u stvari sa znacima navoda "" u sintaksi shell za pokretanje winrar,ali evo sad je i to reseno pomocu chr34.Pozdrav i ocekujem odgovore.
[ Getsbi @ 11.12.2013. 20:27 ] @
Putanju do arhivera sada mogu da odaberem i to je ok. Ostatak mi nije najjasniji.

Šta se očekuje prvi put, a šta svaki sledeći prilikom pokretanja backup-a?
Na desnoj strani forme u srednje polje gde ti je labela: "Pronadji folder za backup duplim klikom u text polje ispod" nemože da se selektuje folder, već fajl.

Donje polje sa labelom "Pronadji bazu za arhiviranje" mi je jasno.
Gornje polje sa labelom : "Upisi celu putanju foldera koji zelis da kreiras u donje text polje" ne radi, odnosno ne uradi kreiranje nakon pokretanja backup.

Probaj da opišeš postupak od početka do kraja. Verujem da je tebi jasno, ali kod mene to nije slučaj.
[ SLOJ.1973 @ 11.12.2013. 21:25 ] @
Cilj je bio da se nekako omoguci pronalazak putanje do WinRar-a kod svih korisnika,jer su verovatno instalirani na razlicita mesta. Zato sam napravio ovu formu (Inicijalna) da se pronadje put do WinRara i da se podese svi parametri.Kad se jednom to odradi i uspesno prodje backup,posle se jednostavnim pokretanjem ove moje baze backup odradjuje automatski. Sto se tice dugmeta za pronalazenje foldera,u pravu si Getsbi,ne foldera vec WinRar fajla u koji ce biti smestan backup.Znaci greska je u tekstu,a ne u kodu.Pogledaj sliku sa objasnjenjem,nadam se da ce ti biti jasnije.

Izvinjavam se Getsbi,tek sada sam video da je kod za dugme Upisi celu putanju... u stvari kod za formiranje samo foldera a ne i rar fajla.Nesto mi je ocigledno promaklo. Umoran sam,hajmo ovo da zavrsimo sutra.Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao SLOJ.1973 dana 11.12.2013. u 22:40 GMT+1]
[ dzaga29 @ 11.12.2013. 23:05 ] @
Citat:
Radi samo u 2003, potrebne reference u prilogu i samo je za arhiviranje pomocu WINRAR-a.
Na žalost, jedini problem kod mene je taj što meni upravo treba za Access 2010. Ali pošto vidim da @Sloj ima volju da ovo rješi, nadam se da će pomoći i meni sa jednim problemom. dakle problem je taj što donji kod radi kako god mjenjam diskove (WinRAR je na C:\, Datoteka je na G:\ i Backup bez problema napravi na F:\ disku.
Code:
Private Sub cmdBackup_Click()
    If Shell("c:\program files\winrar\rar a F:\Backup\Backup.rar G:\Proba_Podaci.accdb", vbHide) <> 0 Then
        MsgBox ("Uspješan backup!")
    Else
        MsgBox ("Greška pri izvršavanju backupa!")
    End If
End Sub

Pitanje je, zašto ne radi Backup sa putanjom \\SERVER\Backup\Backup.rar, a bez problema učitam tablice (Program_be) sa putanje \\SERVER\Arhiva\Program_be.accdb.
Meni za prvu ruku u potpunosti odgovara da se koristi samo WinRAR i da se ručno upiše putanja do arhivera. Želio bi samo da se Backup sprema na drugom disku od Arhive, jer inaće nema svrhe, ako se pokvari disk onda ode i arhiva i Backup (ako su na istom disku), eventualno da se Backup upiše sa datumom do max. 3-4 datoteke.
Pozdrav!
[ SLOJ.1973 @ 12.12.2013. 07:38 ] @
Citat:
dzaga29
Pitanje je, zašto ne radi Backup sa putanjom \\SERVER\Backup\Backup.rar, a bez problema učitam tablice (Program_be) sa putanje \\SERVER\Arhiva\Program_be.accdb.
Meni za prvu ruku u potpunosti odgovara da se koristi samo WinRAR i da se ručno upiše putanja do arhivera. Želio bi samo da se Backup sprema na drugom disku od Arhive, jer inaće nema svrhe, ako se pokvari disk onda ode i arhiva i Backup (ako su na istom disku), eventualno da se Backup upiše sa datumom do max. 3-4 datoteke.
Pozdrav!

Probaj da posle \\SERVER\ postavis oznaku diska nesto poput ovog: \\SERVER\C\Backup\Backup.rar
[ dzaga29 @ 12.12.2013. 20:02 ] @
Na žalost ne radi !!!
Sa servera neće niti očitati datoteku programa - G:\Proba_Podaci.accdb očita, ali \\SERVER\Arhiva\Proba_Podaci.accdb neće ućitati. Zašto? Nemam pojma!!!
[ captPicard @ 17.12.2013. 20:05 ] @
Probaj i ovo
Citat:
\\SERVER\C:\Backup\Backup.rar
[ dzaga29 @ 19.12.2013. 07:55 ] @
NE RADI ????
Još jedan problem - ako na reportu kliknem broj narudžbe želim da otvori obrazac sa učitanim selektiranim zapisom. Upisao sam kod za pozivanje funkcije
Code:

Public Function OtvoriNarudzbu()
On Error GoTo OtvoriNarudzbu_Err

    With CodeContextObject
        If (IsNull(.IDNarudzbe)) Then
            Beep
        End If
        If (Not IsNull(.IDNarudzbe)) Then
        End If
        DoCmd.OpenForm "Narudzbe", acWindowNormal, "", "[NarudzbaID]=" & .NarudzbaID, , acWindowNormal
    End With


OtvoriNarudzbu_Exit:
    Exit Function

OtvoriNarudzbu_Err:
    MsgBox Error$
    Resume OtvoriNarudzbu_Exit

End Function
ali ne radi ispravno, NarudzbaID je tekst polje. Otvori formu ali bez zapisa. Isti takav slučaj radi u arhivi a razlika je samo u tome što ArhivaID je broj a NarudzbaID je tekst. Da li je samo u tome problem da ne može pronaći zapis???
Pozdrav!
[ nenadmarkoni @ 19.12.2013. 08:37 ] @
Na pocetku funkcije deklarisite promjenjive:
Dim stDocName as String
Dim stLinkCriteria as String

prije naredbe posebno ih definisite:
stDocName = " Narudzbe"
stLinkCriteria = " [NarudzbaID]='" & Me![NarudzbaID] &"'"

i izvrsite naredbu
DoCmd.OpenForm stDocName,,stLinkCriteria, acFormEdit

pisem napamet pa mozda hvali neki zarez u naredbi

za String moraju polunavodnici
[ SLOJ.1973 @ 19.12.2013. 08:38 ] @
Citat:
dzaga29: NE RADI ????

Da li si uradio mapiranje diska? Gde ti se nalazi taj tvoj SERVER? U prilogu imas kako da mapiras disk. Ako recimo odaberes Z: za tvoj serovani folder SERVER onda kod izgleda ovako
Code:
Private Sub cmdBackup_Click()
    If Shell("c:\program files\winrar\rar a Z:\Backup\Backup.rar G:\Proba_Podaci.accdb", vbHide) <> 0 Then
        MsgBox ("Uspješan backup!")
    Else
        MsgBox ("Greška pri izvršavanju backupa!")
    End If
End Sub
. Probaj pa javi.
[ nenadmarkoni @ 19.12.2013. 08:51 ] @
Pitanje je jos:
Da li Vam ovaj kod treba u funkciji ili subproceduri
ako treba biti u funkciju da li ona treba biti javna(Public)
Koji Vam je naziv polja: .IDNarudzbe,IDNarudzbe,.NarubzbaID ili NarudzbaID
Posle prvog If dato je da proizvede zvuk, a posle drugog nije definisano sta da se desi

Prekontrolisite kod
[ SLOJ.1973 @ 19.12.2013. 09:04 ] @
Citat:
dzaga29: Još jedan problem - ako na reportu kliknem broj narudžbe želim da otvori obrazac sa učitanim selektiranim zapisom. Upisao sam kod za pozivanje funkcije

Kako je moguce da na reportu kliknes broj narudzbe? Koliko znam nema event za kliktanje na objektima(text box,labela itd.) Valjda si hteo da kazeš:Kada na formi kliknem broj narudžbe da mi otvori report sa tim brojem? Ili ja ne kontam?!
[ dzaga29 @ 19.12.2013. 09:28 ] @
Nenade, na žalost ne radi. Dobijam poruku sa donje slike - Compile error: Invalid use of Me keyword!
[ dzaga29 @ 19.12.2013. 09:38 ] @
Citat:
SLOJ.1973:
Citat:
dzaga29: Još jedan problem - ako na reportu kliknem broj narudžbe želim da otvori obrazac sa učitanim selektiranim zapisom. Upisao sam kod za pozivanje funkcije

Kako je moguce da na reportu kliknes broj narudzbe? Koliko znam nema event za kliktanje na objektima(text box,labela itd.) Valjda si hteo da kazeš:Kada na formi kliknem broj narudžbe da mi otvori report sa tim brojem? Ili ja ne kontam?!

NE - kada na reportu kliknem broj narudžbe da otvori formu sa odabranim (iz reporta) zapisima. U Access 2010 normalna stvar...
prilog slika: na text polje prilikom klika vežem proceduru ...
[ nenadmarkoni @ 19.12.2013. 09:40 ] @
Stvarno, da li postoji event na polje izvestaja u Access-u 2010? Nisam probao da radim u njemu, pa ne znam sta se sve moze u njemu.
Generalno, za dogadjaj vezan za neko polje(u formi) mora se tacno navesti ime tog polja. Ne moze u prvom dijelu biti ".IDNarudzbe " ,a da posle bude "NarudzbaID". Koji je naziv polja koje se ispituje da li je Null?
End If je kraj naredbe If tako da i ovaj dio DoCmd se izvrasva prije End If.
[ nenadmarkoni @ 19.12.2013. 09:47 ] @
Pisemo u isto vrijeme pa nisam vidio gornji post. Znaci ima dogadjaj na polje izvestaja?
Koliko vidim tebi naziv polja nije ni .IDNarudzbe ni NarudzbaID nego Broj elaborata( razmak u nazivu).
Da li treba ispitati da li je ovo polje Null, pa ako nije naci i otvoriti formu Narudzbe gdje je broj narudzbe vrijednost polja Broj elaborata?
[ nenadmarkoni @ 19.12.2013. 10:12 ] @
Probajte na zaj dogadjaj nesto ovako:
Private Sub Broj elaborata OnClick()
Dim stDocName as String
Dim stLinkCriteria as String

If IsNull(Broj elaborata) Then
Beep
Else
stDocName ="Narudzbe"
stLinkCriteria ="[NarudzbaID]='"&Me![Broj elaborata] & "'"
DoCmd.OpenForm stDocName,,,stLinkCriteria,,acFormEdit
End If
End Sub

naravno ako je na formi Narudzbe identifikator NarudzbaID?

[ dzaga29 @ 19.12.2013. 10:23 ] @
Slika je sa Reporta Arhive i za pretragu klikne na Broj elaborata, a stvarna je pretraga polje ID (nije vidljiv) i ovo mi sve funkcionira jer je ID broj. Kod Reporta Narudžbe imam pretragu po polju NarudzbeID ali to je tekst polje i ovdje mi ne otvori odabrani zapis.
Citat:
Da li treba ispitati da li je ovo polje Null, pa ako nije naci i otvoriti formu Narudzbe gdje je broj narudzbe vrijednost polja Broj elaborata?
Da, ali smo razjasnili da je vrijednost polja NarudzbeID.
Citat:
Ne moze u prvom dijelu biti ".IDNarudzbe " ,a da posle bude "NarudzbaID". Koji je naziv polja koje se ispituje da li je Null?
Ovo sam ispravio i sva polja su istog naziva "NarudzbaID" - IDNarudzbe je bio naziv polja u Reportu koje je koristilo komandu NarudzbaID.
Što se tiče Accessa 2010 ja sam stvarno zadovoljan, ja sa drugim nisam niti radio - pošalji mi e-mail na privatnu poruku i poslat ću ti Office 2010 na Jumbomail pa isprobaj sam.
Pozdrav!
[ SLOJ.1973 @ 19.12.2013. 10:24 ] @
Citat:

OK.Izvinjavam se,ja trenutno radim u 2003,a tebi treba u 2010. Fina stvarcica,i meni je par puta trebalo da sa reporta pokrenem neki dogadja,ali to nije moglo u 2003-ci.Slabo radim u 2010 pa nisam ni znao. Probaj da iskoristis kod sa forme iz priloga,koji sam poslao,samo malo poradi na nazivima.Ne mogu ti sada vise pomoci jer na poslu nemam 2003-ku.
[ nenadmarkoni @ 19.12.2013. 10:51 ] @
Ako je vrijednist NarudzbaID na formi numericka vrijednost pokusajte sa funkcijom CInt da string sa reporta konvertujete u Integer. ako je to glavni problem.
[ dzaga29 @ 19.12.2013. 11:19 ] @
R A D I !!!!
Code:
Public Function OtvoriNarudzbu()

On Error GoTo OtvoriNarudzbu_Err

    With CodeContextObject
       If (IsNull(.NarudzbaID)) Then
            Beep
        End If
        If (Not IsNull(.NarudzbaID)) Then
        End If
        DoCmd.OpenForm "Narudzbe", acWindowNormal, "", "[NarudzbaID]='" & .NarudzbaID & "'", , acWindowNormal
    End With


OtvoriNarudzbu_Exit:
    Exit Function

OtvoriNarudzbu_Err:
    MsgBox Error$
    Resume OtvoriNarudzbu_Exit

End Function
U biti Nenade ovo sa polunavodnicima i kada sam postavio isto ime za polja radi - krivo sam bio upisao naziv forme.
Idemo ponovno na Backup - jedino on ne radi?
[ nenadmarkoni @ 19.12.2013. 11:40 ] @
postavite dio DoCmd prije zadnjeg End If jer ce Vam u suprotnom ako nema vrijednost bipnuti i otvoriti ili praznu formu ili dati gresku
[ nenadmarkoni @ 19.12.2013. 13:27 ] @
Ako se disk sa BE bazom na svim racunarima izmapira da se vidi kao disk Z: a disk za Backup kao disk G: , WinRar se instalira gdje je BE baza i u dogadjaju klika na dugme aplikacije pokrene
Code:
Private Sub cmdBackup_Click()
If Shell("Z:\winrar
\rar a G:\Backup\Backup.rar Z:
\Proba.accdb", vbHide) <> 0 Then
MsgBox ("Uspješan backup!")
Else
MsgBox ("Greška pri izvršavanju backupa!")
End If
End Sub

da li bi ovo radilo?
[ dzaga29 @ 19.12.2013. 13:39 ] @
Radi!!!
[ nenadmarkoni @ 19.12.2013. 14:22 ] @
ako radi cini mi se da ce svaki put upisivati taj fajl jedan preko drugog gdje postoji mogucnost da se jave greske. Treba ovo dobro provjeriti.
[ dzaga29 @ 19.12.2013. 16:23 ] @
Istina, uvijek prepiše novi fajl preko starog. Probat ću napraviti da se upisuje po datumu i da spremi samo 3 fajla...
Ali bitno je da sa mapiranjem rješim problem!
[ SLOJ.1973 @ 19.12.2013. 22:11 ] @
Rekoh ja mapiranje. A sto se tice fajla za backup postavis u imenu fajla datum i vreme i nema problema.
[ SLOJ.1973 @ 20.12.2013. 09:35 ] @
Evo koda koji smesta backup sa datumom i vremenom u nazivu
Code:

Private Sub cmdBackup_Click()
If Shell("Z:\winrar\rar a -ag+YYYYMMDDHHMM G:\Backup\Backup.rar Z:\Proba.accdb", vbHide) <> 0 Then
MsgBox ("Uspješan backup!")
Else
MsgBox ("Greška pri izvršavanju backupa!")
End If
End Sub

.Pozdrav.
[ nenadmarkoni @ 20.12.2013. 10:19 ] @
Juce sam posle sve prepiske procitao i shvatio koriscenje CodeContextObject svojstva i zasto je naziv polja imao oblik ".Naziv",he,he... eto uvjek se nesto novo nauci, mada mislim da je za konkretan slucaj ipak trebalo Sub a ne Funtion.
[ dzaga29 @ 20.12.2013. 10:23 ] @
Odlično, zahvaljujem!
Normalno da sam malo preradio da ljepše izgleda, ali radi kako si napisao!
Code:
Private Sub cmdBackup_Click()
    If Shell("c:\program files\winrar\rar a -ag+DD.MM.YYYY.-HH.MM- E:\Backup\Backup.rar Z:\Access\Podaci\Proba_Podaci.accdb", vbHide) <> 0 Then
        MsgBox ("Uspješan backup!")
    Else
        MsgBox ("Greška pri izvršavanju backupa!")
    End If
End Sub

Pozdrav!
[ nenadmarkoni @ 20.12.2013. 10:48 ] @
@Dzaga29 , mislim da Vam je prakticnije da Shell pokrece WinRar koji je instaliran tamo gdje se nalazi BE baza, jer tad svi korista jednu instalaciju programa koji ne zavisi od lokalne masine sa koje je pokrenut te je i manja mogucnost da se nesto zezne.
[ dzaga29 @ 20.12.2013. 12:28 ] @
Zahvaljujem na savjetu! Nisam uopče razmišljao o tome, problem je bio napraviti Backup.
Pozdrav!
[ dzaga29 @ 21.12.2013. 10:50 ] @
Na koji način iz jednog Combo boxa ograničiti ili odabrati popis vrijednosti u drugom combo boxu? Primjer je na slici. Combo 'Vrsta posla' ima 7 vrijednosti i ako se u taj combo box unese npr. Uris na combo boxu 'Radovi DGU:' trebalo bi umjesto 29 zapisa koliko ih ima u tablici odabrati i prikazati samo 8 koji su vezani za Uris?
[ SLOJ.1973 @ 21.12.2013. 11:47 ] @
Postavis za row source drugog comboboxa uslov da je Vrsta posla vrednost prvog comboboxa.Nesto kao u prilogu.
[ dzaga29 @ 21.12.2013. 13:27 ] @
Probao sam, ali mi ne ide!
Code:
SELECT Radovi_DGU.IDDjelatnosti, Radovi_DGU.[Vrsta rada], Radovi_DGU.TipDokumenta
FROM Radovi_DGU
WHERE (((Radovi_DGU.TipDokumenta)=[Forms]![Narudzbe]![ComboDocType]))
ORDER BY Radovi_DGU.IDDjelatnosti;
Jednostavno mi obriše prethodno unesene zapise i napravi nered u bazi ????
Ne razumijem zašto
Da li se taj dio može rješiti kodom na npr. afterUpdate Comboboxa?
[ nenadmarkoni @ 21.12.2013. 17:52 ] @
Izvor podataka za polje VrstaPosla Vam je tabela DocumentType , jel tako?
Sa izborom tog polja zelite filtrirati polje RadoviDGU kojem je izvor podataka tabela RadoviDGU

Ovako: Dodajte u tabelu RadoviDGU još jedno polje DocumentTypeID i povezite relacuju sa istim poljem u tabeli DocumentType
onda u tabeli ili formi-sifarniku za tu tabelu odredite koji IDDjelatnosti pripada kojem DocumentTypeID. U RowSource tada odradite to što Vam je SLOJ sugerisao.
Evo i primjer uradjen na zadnjem primjeru koji ste dali
Zaboravio sam da na AfterUpdate polja vrsta posla postavim da se osvjezi polje RadoviDGU pa to Vi odradite

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 21.12.2013. u 19:18 GMT+1]
[ dzaga29 @ 21.12.2013. 21:03 ] @
Nenade, upravo tako sam i ja radio, ali nešto ne valja. Ja sam dosta mjenjao u bazi i prikvačio sam zadnju na kojoj se vidi kakav je problem.
Citat:
Izvor podataka za polje VrstaPosla Vam je tabela DocumentType , jel tako?
Sa izborom tog polja zelite filtrirati polje RadoviDGU kojem je izvor podataka tabela RadoviDGU

Ovako: Dodajte u tabelu RadoviDGU još jedno polje DocumentTypeID i povezite relacuju sa istim poljem u tabeli DocumentType
onda u tabeli ili formi-sifarniku za tu tabelu odredite koji IDDjelatnosti pripada kojem DocumentTypeID. U RowSource tada odradite to što Vam je SLOJ sugerisao.
U tabelu RadoviDGU sam ubacio polje TipDokumenta (nebi smio biti problem što polje nema naziv DocumentTypeID) i povezao ga sa DocumentTypeID iz tabele DocumentType. Za polje TipDokumenta iz tabele RadoviDGU sam odabrao mogućnost višestrukih unosa i odredite koji IDDjelatnosti pripada kojem DocumentTypeID. Na formi sam u combo boxu u RowSource odradio to što mi je SLOJ sugerirao. Ali i dalje problem, na formi je upis za Radovi_DGU prazan iako u tabeli Narudžbe postoji unos???
Morat ću očito prespavati, pa sutra ponovno pokušati!
[ nenadmarkoni @ 21.12.2013. 21:29 ] @
Naziv polja.
Bili ste postavili u kriterijumu da vrijednost uporedi sa vrjednoscu pogresnog polja.

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 21.12.2013. u 23:18 GMT+1]
[ dzaga29 @ 21.12.2013. 23:44 ] @
Nenade, zahvaljujem Vam!
Međutim ovo svejedno ne funkcionira - ispravno nudi opcije na odabir, upisuje ih u tablicu, prikazuje u reportima, ali osim prvog zapisa kada preko forme listam zapise combo box je prazan što nije dobro i korisnik ne vidi da li je unjeo zapis niti koji ... a za 1000 ili više zapisa to je problem.
Možda je pametnije da bira između svih 29 zapisa i vidi što je unjeo?
Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao dzaga29 dana 22.12.2013. u 09:19 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dzaga29 dana 22.12.2013. u 09:20 GMT+1]
[ nenadmarkoni @ 22.12.2013. 13:00 ] @
Kod mene nije prazan- kad listam prikazuje ono što sam prethodno sačuvao??
[ dzaga29 @ 22.12.2013. 14:23 ] @
Nije mi jasno, meni osim prvog zapisa ništa ne prikazuje (nije vidljivo) a u DS prikazu (donji dio Split forme ) nedostaju zapisi. Gornji dio sam rješio sa duplim Combo boxom (to sam jednom vidio kod @Zidara) tako da sada gore vidim sve zapise. Ali ako se kod tebe normalno vidi nije mi jasno u čemu je kod mene problem???
[ nenadmarkoni @ 22.12.2013. 14:53 ] @
Ja na ovoj bazi koju ste dali uopste nemam split formu (ne vidim donji dio), i ne znam kako funkcioniše ovaj donji dio. Da li je i u tom dolje dijelu polje RadoviDGU combobox i da li se i u njemu treba odrediti izvor podataka?
U ovom gornjem dijelu ne trebaju nikakvi dupli comboxevi, logika je prosta- izvor podataka za polje(combobox) RadoviDGU je upit koji u kriterijumu ima da prikaze samo one podatke koji za vrstu radova ima vrijednost koja je prikazana u polju Vrsta posla na otvorenoj formi. Mozete jedino da postavite da se na AfterUpdate polja Vrsta posla osvjezi combobox RadoviDGU.

Upit koji treba da stoji u RowSource combobox-a Radovi DGU je:
Code:
SELECT Radovi_DGU.IDDjelatnosti, Radovi_DGU.[Vrsta rada], Radovi_DGU.TipDokumenta, Radovi_DGU.TipDokumenta.Value
FROM Radovi_DGU
WHERE (((Radovi_DGU.TipDokumenta.Value)=[Forms]![Narudzbe]![DocumentTypeID]))
ORDER BY Radovi_DGU.IDDjelatnosti;

Ako je i u donjem dijelu ovo polje combobox postavite za RowSource isti ovaj kod



[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 22.12.2013. u 16:09 GMT+1]
[ nenadmarkoni @ 22.12.2013. 15:17 ] @
Ustvari, mozda je baš i problem ako ste i u donjem dijelu postavili ovaj kod, te su zbog toga prikazani samo ona polja koja u kriterijumu imaju vrijednost izabranu u polju vrsta radova. Izbrišite taj uslov u donjoj formi.
[ dzaga29 @ 22.12.2013. 16:37 ] @
Split - podjeljena forma je mogućnost Accessa 2007 i 2010; Napravim normalnu formu (jednostruka forma) i u properties samo odaberem - Podjeljena forma i to je to; ne radim dvije forme. Gotova forma se podjeli na dva djela - jedan kao prikaz standardne forme a drugi dio kao datasheet prikaz.

[ nenadmarkoni @ 22.12.2013. 16:56 ] @
Znači zajednički je RowSource za polje i gore i dolje pa prema tome prikazaće samo one podatke koji odgovaraju kriterijumu u polju RadoviDGU. Zbog toga će prikazati u donjoj formi samo one podatke koji su odabrani u polju Vrsta posla-Uris. Ako u ovom polju promjenite vrijednost trebalo bi da se promjene vidljivi podaci u poljima RadoviDGU donje forme. Koliko razumijem poentu donje forme je odabir onoga sto ce se prikazati u poljima gornje forme pa vi odlučite šta vam je bitnije da imate ovo sto zelite u gornjoj formi ili ovo u donjoj. Ne moze i jedno i drugo
[ nenadmarkoni @ 22.12.2013. 17:43 ] @
Napravio sam da mi prikaze split formu. Kod mene prikazuje sve podatke, znači nema veze prikaz donje forme i rowsource polja sa gornje forme. Ne znam onda šta bi moglo biti???
[ dzaga29 @ 22.12.2013. 19:51 ] @
Nenade, ne prikazuje ti sve zapise i kod tebe nedostaje 4 zapisa, a ako ideš pogledati u tablicu tamo su svi ...
Kada bi u rowsource maknuo uvjet onda prikaže sve zapise ali je onda za izbor uvijek padajuća lista od 29 zapisa.
Donja forma prikazuje samo 11 zapisa iz tablice Narudžbe koje su upisane preko forme i klikom na bilo koji od tih 11 redova ažuriraju se vrijednosti u gornjem djelu forme - jedino me muči ovaj prokleti combo 'Radovi_DGU' on ne osvježava redove!
Ako selektiraš narudžbu 018/2013 meni ništa ne prikaže na formi za Radovi_DGU a u tablici je 20 - Izrada geodetskog projekta - o tome govorim!
[ nenadmarkoni @ 22.12.2013. 21:17 ] @
Ne razumijem šta pokušavate ali sve radi kako treba. Kada u comboboxu Vrsta posla izaberete vrijednost , u polju Radovi DGU dobijete listu za izbor koja je vezana za tu vrstu radova. U donjoj formi imam prikazane vrijednosti koje sam odabrao bez obzira na izabranu vrijednost comboboxa Vrsta posla u gornjoj formi. Jedino pri unosu se podaci u Radovi DGU donje forme izgube ali cim se izvrsi upis ili osvjezavanje opet imam te zapise. Ne razumijem??? Zabranite izmjenu u donjoj formi.Izmjene podataka radite u gornjoj formi.
[ dzaga29 @ 01.01.2014. 14:10 ] @
Pojavio se problem sa Novom godinom - U 2013. godini sam unašao zapise i dobro ih je sortiralo po savjetu i kodu @Zoran.Eremije gdje je ovisno o vrsti posla Broj Elaborata rastao za jedan. Kako mi treba i Broj Narudžbe koji raste neovisno od vrste posla ubacio sam i polje 'Broj' ali sam nešto očito sa time zeznuo ??? Sa Novom godinom nije mi krenulo sa novim rednim brojevima 001 itd. nego je samo nastavio kao da nema promjene godine, osim što je kod Broja Elaborata dobro upisao prvi dio broja 140-. Za polje DocumentTypeID u proceduru događaja AfterUpdate upisao sam kod
Code:
    Year = DMax("[Year]", "ActiveFiscalYear")
    ID = Nz(DMax("[ID]", "Narudzbe", "Year=" & [Year] & " AND DocumentTypeID = " & [DocumentTypeID]), 0) + 1
    Broj = Nz(DMax("[Broj]", "Narudzbe", "Year=" & [Year]), 0) + 1
    DokumentID = Trim(right(Str(Me.Year), 2)) & Trim(right(Str(Me.DocumentTypeID), 3)) & "-" & Trim(right(Str(10000 + Me.ID), 3))
    NarudzbaID = Trim(right(Str(10000 + (Me.Broj)), 3)) & " / " & Trim(right(Str(Me.Year), 4))
Na doljoj slici vidi se da su unosi krivi za 8 zapis - umjesto 001/2014 i 140-001 dobio sam 008/2014 i 140-005. Molim za pomoć, što sam krivo napravio?
[ Zoran.Eremija @ 01.01.2014. 18:30 ] @
Nakacite bazu da bih pogledao sta je problem I gde je greska.
[ dzaga29 @ 01.01.2014. 19:53 ] @
Drage volje!
[ Zoran.Eremija @ 01.01.2014. 22:27 ] @
Problem je bio u nazivima polja Year I Godina.
[ dzaga29 @ 02.01.2014. 07:50 ] @
Zorane zahvaljujem!
Promjenio naziv Godina u tablici Narudzbe u Year i na formi kontrolu na Year i sada sve radi...
Hvala puno!
Sretna Nova 2014. godina
[ dzaga29 @ 03.01.2014. 23:48 ] @
Pojavio mi se problem sa Accessom 2010 - U Design modu nedostupne su mi kartice Listi svojstava (Properties) i Kartica za dodavanje postojećih polja. Čak sam izvršio reinstal Officea ali uzalud. Da li netko zna rješenje problema ???
[ dzaga29 @ 13.01.2014. 23:47 ] @
Reinstalirao Windowse nakon 3-4 godine i sada je ok!
Završio sam bazu i kolega je zadovoljan, ali pojavio se problem prilikom izrade nove ARHIVE zaključno sa 31.12.2013. Podaci koje moram unjeti u tablice nalaze se u Excelu ( Arhiva elaborata sa 3233 zapisa i Stranke sa 2045 zapisa ) ali kada idem kopirati podatke u tablice neke zapise pogubim i pomješa mi strane sa elaboratima. Ako netko ima volju za pomoć bio bi zahvalan. U prilogu je baza i tablice u Excelu. Moram podatke ubaciti u tablice 'Arhiva elaborata' i 'Stranke'.
[ dzaga29 @ 19.01.2014. 22:31 ] @
Evidencija radnog vremena: Na formu Zaposlenici ubacio sam subformu koja mi puni tablicu evidencije rada po vrstama radnog vremena (redoviti sati, prekovremeni, godišnji, bolovanje, praznici i slobodni dani). Želja mi je da nakon završenog mjeseca u novu tablicu spremim sumarne podatke po mjesecima; npr. za Januar radnik Mišo Mišić ima 152 sata redovitog rada, 8 sati godišnjeg i npr. 16 sati praznika - ukupno 176 sati, a nakon toga izbrišem prvu tablicu evidencije rada za unos novog mjeseca. To bi napravio radi ogromnog broja zapisa u ovoj tablici koji će se multiplicirati za par mjeseci ili godinu, a sumarni podaci po mjesecima su dovoljni za arhivu. Pokušao sam napraviti query ali nikako ne mogu dobiti sumar po mjesecu za određenog radnika. Tražio sam po forumu i pronašao neke teme koje rješavaju evidenciju radnog vremena ali nisu mi mnogo pomogle jer se baziraju na unos početka i završetka dnevnog rada računajući razliku vremena. Da li je ovaj problem bolje rješavati VBA kodom ili preko upita ????
Prikvačio sam bazu sa dvije tablice i dva upita.
[ SLOJ.1973 @ 20.01.2014. 08:47 ] @
Nisam mogao da otvorim forme,pa sam uvezao samo tabele i upite.Pogledaj upit QEvidencijaPoMesecima,pa javi da li odgovara.Pozdrav.
Evo ispravke,jer je trazen ukupan broj sati po mesecima po svim pozicijama.

[Ovu poruku je menjao SLOJ.1973 dana 20.01.2014. u 10:01 GMT+1]
[ dzaga29 @ 20.01.2014. 10:48 ] @
To je to!
Zahvaljujem!
[ captPicard @ 31.01.2014. 14:56 ] @
Mislim da taj pristup sa brisanjem podatka nije najbolje rješenje, ali ako vama odgovara onda u redu.