[ samir tursunovic @ 03.11.2013. 22:18 ] @
Imam laptop dell Latitude d600, 1,5GHz, 40 GB HDD, 1GB RAM-a.
Imam na njemu 3 particije na HDD i to 2 po 10 GB i jednu od 20GB, koje sam napravio preko Disk Managment.
Mojproblem je sledeci, ne mogu da izbrisem particiju na HDD preko disk managmene, ustvari mogu je izbrisati, ali problem je sto je ne prebacuje na drugu paritciju, recimo C (gdje mi je WINDOWS instaliran), vec jednostavno preostane mi samo 30 GB prostora na HDD, ako izbrisem ovu particiju od 10GB.Zna li neko gdje grijesim i kako da to napravim.

Jos jedno pitanje, da li na ovaj laptop mogu instalirati windows 7?
[ Lavlja_Jazbina @ 03.11.2013. 22:26 ] @
Moras da imas program koji to radi,acronis recimo.

[ jolemisa @ 03.11.2013. 23:46 ] @
U disk managmentu,idi desni klik na tu particiju koju hoces da povecas,desni klik i "Shrink Volume" i nekoliko puta "next"i ta prazna particija ce preci u tu aktivnu.A sto se tice Win.7,memorije imas dosta,a HDD bimogao biti veci jer O.S. uzima oko 16GB
[ Lavlja_Jazbina @ 04.11.2013. 08:02 ] @
^Zanima me gde je ta opcija u XPu?
[ samir tursunovic @ 04.11.2013. 08:52 ] @
U pravu je Lavlja_Jazbina, nisam uspio preko disk managmenta, jer ne moze shrink volume, ali uspio sam preko programa EASEUS Partition Master 9.1.0 Professional Edition, koji je dobar program za to a uz to i jednostavan.
Ali uspio sam samo spojiti particiju od 10GB, a onu od 20GB nema sanse (mozda zato sto mi je vec bila napravljena kad sam kupio laptop).
Nadam se da cu sdad moci instalirati windows 7,jer pise da mu treba 16GB prostora na HDD, mada neki kazu da mora imati do 25GB zbog svojih update-a?
[ samir tursunovic @ 04.11.2013. 08:58 ] @
Uspio sam smanjiti i ovu drugu paticiju, prethodno sam pogrijesio u postupku.
Ostaje samo pitanje da li mogu sada na ovaj laptop instalirati windows 7?
[ calexx @ 04.11.2013. 09:40 ] @
Uglavnom možeš neki 32-bitni, radiće tako-tako ali vrlo uskoro nećeš da imaš mesta za još podataka. Ako planiraš još neke programe, naročito neke od glomaznijih ... biće tesno sa hardom a i pitanje je šta od ozbiljnijih i novih programa može da radi a da se ne vuče ko prebijeno.
[ citizenx @ 04.11.2013. 14:25 ] @
Teorijski mozes da instaliras windows7 ali ce da se vuce kao gladna godina, posto pretpostavljam da procesor ima jedno jezgro koje radi na 1.5GHz.
[ samir tursunovic @ 04.11.2013. 15:10 ] @
A u system requierments pise kao da moze da radi sa 1GHz procesorom i 1GB RAM, al hajd nema veze,mozda ipak pokusam pa se moze ponovo instalirati XP.
Hvala na odgovorima.
[ citizenx @ 04.11.2013. 15:21 ] @
To je minimum system requirements, i opet kazem to ce raditi, ali sporo. Najbolje je da sacuvas sta ti treba od podataka, na neki eskterni hdd/usb, uradis format i reinstaliras XP, sve da bude na jednoj particiji. Ne trebaju ti 2 particije na hardu od 40gb.
[ jolemisa @ 04.11.2013. 16:35 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
^Zanima me gde je ta opcija u XPu?

Desni klik na ikonu my computer i izaberes opciju manage i posle udjes u disk manadzment i formiras particije kako hoces.Tako ja na svakom Windowsowom O.S-u.
[ Lavlja_Jazbina @ 04.11.2013. 16:47 ] @
Citat:
U disk managmentu,idi desni klik na tu particiju koju hoces da povecas,desni klik i "Shrink Volume"

Sve je to uredu,nego ce neki posetioc sajta biti zbunjen jer Shrink Volume je u win 7 a nema je u XP.Zato sam te pitao,a ti odgovaras sa Tako ja na svakom Windowsowom O.S-u.
Znaci te opcije NEMA U XPu.

WIN XP



[ jolemisa @ 04.11.2013. 21:42 ] @
Imao bi ka da bi sada podelio tu tvoju particiju,a On ima vec podeljen HDD na tri particije i jednu koju hoce da prikljuci drugoj mora da uradi "delete volume" pa posle "Format" te particije i kada formatira onda ce dobiti komandu"Shrink Volume",A ti nemas tu komandu zato sto ti je jedna particija koja je ujedno Operativna.
[ Lavlja_Jazbina @ 04.11.2013. 21:51 ] @
Dobro,to nisam nikada probao.
[ jolemisa @ 04.11.2013. 22:05 ] @
Mozda je i "New Volume umesto Shrink.
[ calexx @ 05.11.2013. 07:24 ] @
Citat:
jolemisa: Imao bi ka da bi sada podelio tu tvoju particiju,a On ima vec podeljen HDD na tri particije i jednu koju hoce da prikljuci drugoj mora da uradi "delete volume" pa posle "Format" te particije i kada formatira onda ce dobiti komandu"Shrink Volume",A ti nemas tu komandu zato sto ti je jedna particija koja je ujedno Operativna.
Bilo bi lepo da nam to pokažeš i primerom tj da vidimo kako na XP-u na kome ima više particija dobijamo mogućnost da proširimo ili smanjimo particiju.
A opet, shrink ne znači povećanje. ;) Čak i da je samo jedna particija, shrink komanda može i mora da postoji ... ako je podržana u tom OS.

Da li znaš šta uopšte radi Shrink Volume?
[ Lavlja_Jazbina @ 05.11.2013. 12:11 ] @
Verovatno je mislio na ovo.


[ jolemisa @ 05.11.2013. 22:10 ] @
Podigni Win.7 i ako ti bude pravio problem,pre nego sto vratis XP uradi particionisanje na 7-ici i podeli to samo na dve particije zato sto ti je HDD malog kapaciteta.
[ Lavlja_Jazbina @ 06.11.2013. 09:10 ] @
calexx...te pitao nesto a ti @samiru savetujes nesto sto moze da uradi i u samoj instalaciji XPa.
[ jolemisa @ 07.11.2013. 00:12 ] @
Citat:
calexx:
Citat:
jolemisa: Imao bi ka da bi sada podelio tu tvoju particiju,a On ima vec podeljen HDD na tri particije i jednu koju hoce da prikljuci drugoj mora da uradi "delete volume" pa posle "Format" te particije i kada formatira onda ce dobiti komandu"Shrink Volume",A ti nemas tu komandu zato sto ti je jedna particija koja je ujedno Operativna.
Bilo bi lepo da nam to pokažeš i primerom tj da vidimo kako na XP-u na kome ima više particija dobijamo mogućnost da proširimo ili smanjimo particiju.
A opet, shrink ne znači povećanje. ;) Čak i da je samo jedna particija, shrink komanda može i mora da postoji ... ako je podržana u tom OS.

Da li znaš šta uopšte radi Shrink Volume?

Da znam sta znaci.Smanjenje obima,ali sam se ispravio irekao imesto shrink je new volume,a ta se komanda dobije posto se izbrise jedna particija i posle se brisanja ide automatski formating te particije i posle toga moze da se pripoji drugoj particiji.A da prikazujem nemam nameru jer bi moraoda premestam sve podatke saparticije posto kao st sam rekao mora da se izbrise i formatira.
[ jolemisa @ 07.11.2013. 00:17 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
calexx...te pitao nesto a ti @samiru savetujes nesto sto moze da uradi i u samoj instalaciji XPa.

A @samir ako hoce da proba Win.7 sto da ne podigne i posle isto moze da sredi particije i sa tog O.S.-a
[ j.marjan89 @ 07.11.2013. 12:20 ] @
Lepo skini sa neta program "Aomei Partition Assistant Professional edition 4.0" i kad instaliras i pokrenes, obrisi particiju, zatim sa leve strane na resize partition naravno obelezis C particiju i prosiris. A mozes i jednostavno da ne brises nista nego samo klik na merge partition obelezis C i zeljenu particiju i program ce spojiti ove dve particije, ujedno neces izgubiti podatke sa particije koju pripajas particiji C. 100% radi, pre nekoliko dana sam upravo to uradio na mom racunaru.
[ samir tursunovic @ 09.11.2013. 07:27 ] @
Instalirao sam Windows 7 ultimate 32bit, uspio sam napraviti 2 particije od 30 i 10GB.
Fino mi radi, nije mi ni Windows Xp bolje radio. Instalirao sam najnovije drajvere za zvucnu i graficku.
Imam samo jedan problem.
Kad pustam pojedine filmove idu kao usporeni snimak, dok sa drugim nema problema, sa zvukom nema problema, zna li neko o cemu se radi i kako to popraviti?
[ Lavlja_Jazbina @ 09.11.2013. 07:50 ] @
Daj neki print screen gedzeta za memoriju i procesor u stanju mirovanja.
Ako imas nekog u Bg da ti poklonim bar 60gb hdd.
[ samir tursunovic @ 09.11.2013. 08:35 ] @
Jesi li mislio na ovo kad si rekao da ti posaljem print screen gedzeta za memoriju i procesor u stanju mirovanja?
[att_img]
Hvala ti za ponudu za HDD, ali nazalost nemam nikog u BG (zar ima ljudi koji bi nesto i poklonili, stvarno svaka ti cast).