[ Brkic @ 08.11.2013. 18:13 ] @

Može li preporuka najpovoljnijeg načina razgovaranja preko interneta na fiksni i mobilni u inostranstvu ?
[ Jbyn4e @ 08.11.2013. 18:38 ] @
Ako je iko shvatio šta ti želiš...

Hoćeš iz Srbije da zoveš inostranstvo (i tačno koju/e zemlje) ili negde u inostranstvu (i gde) da zoveš gde?
[ bakara @ 08.11.2013. 19:43 ] @
Koja god da je zemlja najjeftinije je da zoves preko vibera ili skype.
[ Brkic @ 08.11.2013. 21:06 ] @

Cela zapadna evropa, iz Srbije se zove na mobilni i na fiksni u zapadnoj evropi.

Da li Skype može zvati i mobilni i fiksni ?

[Ovu poruku je menjao Brkic dana 09.11.2013. u 08:25 GMT+1]
[ Jbyn4e @ 09.11.2013. 08:14 ] @
Da.

A kod Telekoma (fix i mob) možeš uzeti i dodatak za mob ili fiksni (tzv. inocall plus) kojim možeš direktno zvati po sličnim cenama bez interneta i bez programa za zvanje. Doduše ne znam za "obične", privatne postpaid mobilne brojeve, koristili smo biznis inocall plus na mobilnom...
Ne znam da li postoji kod drugih operatera ta opcija.
[ Mali_Milojica @ 09.11.2013. 08:24 ] @
Ovako:
Sa Vibera ne možeš zvati sem veze Viber-Viber"!
Sa Skajpa možeš zvati i fiksni i mobilni a cena zavisi od zemlje do zemlje:
Ovde vidi cene za željenu zemlju
Telenor ti nudi dodatak za pozive ka inostranstvu:
Telenor tarife
Mts takođe nudi isti dodatak:
mts cenovnik
Na tebi ostaje da odabereš šta ti je najisplativije.
[ eki_yu @ 10.11.2013. 07:43 ] @
PC: instaliraj voipbuster (www.voipbuster.com) ili neki slican - zavisi koju zemlju zoves
Ako je zemlja koju zoves na listi besplatnih - imas ~ 20 sati razgovora nedeljno dzabe.

Andoid: Napravi nalog na nekom od gorenavedenih sajtova, instaliraj Zoiper softphone program, podesi parametre za odabranog provajdera i vozi ...


Za starije ljude , najbolja je varijanta postaviti voip adapter, prikljuciti telefon, i objasniti shemu zvanja ( 00 + broj zemlje + broj grada + broj )

Ako ti internet provajder blokira port 5060 (voip) pokusaj Vbuzzer.com - koristi port 80 (web) pa radi tamo gde se administratori nisu jako trudili da blokiraju voip :)
[ Brkic @ 10.11.2013. 09:07 ] @
Hvala na pomoći,
pošto osoba kojoj to treba slabije stoji sa informatikom, skajp ima pretplatu na mesečnom nivou (oko 35-40e) koja je prihvatljiva u odnosu koliko su do sada plaćali račune.
[ Mali_Milojica @ 10.11.2013. 09:32 ] @
Citat:
Brkic: skajp ima pretplatu na mesečnom nivou (oko 35-40e) koja je prihvatljiva u odnosu koliko su do sada plaćali račune.

O kojo se zemlji radi, za te pare?
Minimalna uplata kredita je 10 eura. Kredit se može kupiti putem platne kartice ili putem qvoucher-a.
[ bakara @ 10.11.2013. 11:17 ] @
Citat:
Brkic: Hvala na pomoći,
pošto osoba kojoj to treba slabije stoji sa informatikom, skajp ima pretplatu na mesečnom nivou (oko 35-40e) koja je prihvatljiva u odnosu koliko su do sada plaćali račune.


Jel to pozivanje na mobilni u inostranstvo samo jedne ili vise osoba?

Najjednostavnije da mu kupite neki smartphone na pretplatu aktivirate 3G internet i instalirate viber ili skype, i tako zovete odavde sa drugog mobilnog telefona.

Ne kosta te prakticno nista osim pretplate, a zvuk je bolji (preko skype) nego kod klasicnog telefoniranja, da ne pricam sto mozete i da se gledate.
Za ovo nema potrebe da uplacujete bilo kakav kredit.
[ Emil Ranc @ 11.11.2013. 15:51 ] @
Da uzmemo da je situacija takva da sa druge strane zaista ne mogu biti kompjuteri/skajpovi/vajberi i da se moraju zvati fiksni/mobilni telefoni.
U tom slučaju, u zavisnosti od konkretnih zemalja/fix/mob mreža koje se pozivaju, preporučujem neki od betamax klonova. Betamax je voip softver koji se prodaje na dvadesetak različitih sajtova pod različitim imenima. Jedan od njih je i spomenuti voipbuster.

Klonovi se razlikuju po tome što su im cenovnici različiti za različite zemlje, za neke zemlje je zvanje besplatno (plaća se samo start razgovora cca 4 centa), takođe, kod nekih servisa poput easyvoip.com, koji i ja koristim, kredit ne ističe nikad. Inače easyvoip sam kupio pre par godina jer je imao promociju za Grčku (Grčka-mobilni 0,5 centi po minutu), a trebalo je dosta da budem u kontaktu zbog posla sa ćaletom koji je bio tamo. Nastavio sam da ga s vremena na vreme uplaćujem, koristim za ekstremne situacije kad drugi vid komunikacije ne može da se primeni, kao i preko android aplikacije dok sam u inostranstvu. Kredit od 10$ mi traje cca godinu dana.

Betamax klonovi su po cenama uvek šili skype i viber, ne znam da li se nešto po tom pitanju promenilo...

Inače, evo uporedne liste cenovnika betamax klonova:
http://backsla.sh/betamax
[ bakara @ 11.11.2013. 17:09 ] @
Citat:
Emil Ranc: Da uzmemo da je situacija takva da sa druge strane zaista ne mogu biti kompjuteri/skajpovi/vajberi i da se moraju zvati fiksni/mobilni telefoni

Samo da napomenem da sam ja govorio o viberu i skype za mobilni telefon a ne racunar, i to korisnika ne kosta apsolutno nista.
[ Emil Ranc @ 11.11.2013. 19:43 ] @
Tačno tako, no izostavih, ukoliko korisnici koji treba zvati imaju smartfonove sa 3g i sl. pristupom ili WiFi konekcijama, viber ili skajp je svakako bolja varijanta, jer je, jelte, besplatna. Ukoliko to nije slučaj (ne radi se o tačno jednom-dvoje rođaka iz inostranstva, nemaju 3g u pretplati, WiFi, ili su u pitanju firme i sl), tj. ukoliko se ne može izbeći direktno zvanje fiksne/mobilne mreže, mislim da je betamax najekonomičnije rešenje.