[ Goran Mijailovic @ 12.11.2013. 23:23 ] @
Elem da i ja priupitam pre nego se latim šrafcigera i unimera :O)

Kad uključim TA peć da puni odmah mi izgori topivi osigurač od 16A (20A) na tabli. Znam da je kratak spoj ali šta može da bude, verovatno neki grejač ili šta već? Pretpostavljam da nisu žice ispod poklopca jer sam zabranio sedenje na TA peći :)

[ Mali_Milojica @ 13.11.2013. 08:04 ] @
Citat:
Goran Mijailovic:
Elem da i ja priupitam pre nego se latim šrafcigera i unimera :O)

Kad uključim TA peć da puni odmah mi izgori topivi osigurač od 16A (20A) na tabli. Znam da je kratak spoj ali šta može da bude, verovatno neki grejač ili šta već? Pretpostavljam da nisu žice ispod poklopca jer sam zabranio sedenje na TA peći :)


Koja je snaga TA peći?
Ako imaš unimer, provera je krajnje jednostavna.
[ Sava @ 13.11.2013. 08:10 ] @
Citat:
Goran Mijailovic:
Elem da i ja priupitam pre nego se latim šrafcigera i unimera :O)

Kad uključim TA peć da puni odmah mi izgori topivi osigurač od 16A (20A) na tabli. Znam da je kratak spoj ali šta može da bude, verovatno neki grejač ili šta već? Pretpostavljam da nisu žice ispod poklopca jer sam zabranio sedenje na TA peći :)


Za početak ovo je za temu elektrotehnika, ne elektronika, ali dobro.

Moje iskustvo govori da ti grejači ne idu u kratak spoj već u prekid, ali otkud znam možda je moguć i kratak spoj. Isključiš peć iz struje. Za početak bih proverio termostat u smislu da na njemu nije kratak spoj, odnosno u ventilatoru. Otkačiš jednu žicu sa termostata pa meriš na kablovima. Ako je to u redu otvorio bih peć, skinuo kleme sa grejača, proverio svaki posebno i nakon toga istraživao dalju žičanu vezu. Ako je neko tu nešto popravljao bilo kada pre možda je ubacio običnu žicu umesto silikonske pa je izgorela izolacija. Često se to događa na ventilatoru ili negde unutar peći. Ona mora da ima i jedan dodatni izolator između kablova i oklopa u vidu komada tankog pertinaksa.
[ Goran Mijailovic @ 13.11.2013. 13:50 ] @
Ventilator duva sasvim normalno, tek kad ukljucim grejace da pune dolazi da pregorevanja osiguraca.

Citat:
Mali_Milojica:

Ako imaš unimer, provera je krajnje jednostavna.



Ima tri grejaca po ne znam koliko vati ali tu je negde izmedju 2.5-3.5kW, grejaci su oni duguljasti kao slovo U i ubacuju se sa strane.

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 13.11.2013. u 15:00 GMT+1]
[ dvp @ 13.11.2013. 16:21 ] @
tri grejaca su ti verovatno po 1,5kW ... ako je TA tzv. petica
svaki grejac ti je na po jednoj fazi.

ventilator ti je vezan na jednu od faza ... tako da grejac na koji je vezan ventilator
sigurno nije u kratkom spoju jer ta faza ne izbacuje.

ostaju ti druga dva grejaca za ispitati...

slazem se da je grejac obicno prekid kad izgori ali proveri ih za svaki slucaj.
moguce je da je negde ta faza u kontaktu sa nulom ili oklopom...

i najbanalnije ali moguce ... proveri prvo obavezno utikac (viljusku) da nije u njoj kratak spoj,
... pa da se ne zezas dalje sa peci.
[ Goran Mijailovic @ 13.11.2013. 17:19 ] @
Peć je priključena na monofaznu utičnicu. Grejači su tu negde oko 800-900W mislim da je peć 2,5kW, peć je dimenziono manja nego te petice ili šestice.
[ Sava @ 14.11.2013. 08:05 ] @
Dobro za početak, eliminisao si ventilator. U peći od 2.5 KW imaš tri grejača po 833 W, u onim jačim su grejačo po 1333 W. Ako je to AEG peć onda se grejači lako vade sa strane tako što se skinu dva šrafa na keramičkom držaču i ceo ide napolje. Koliko da znaš ako bude trebalo. Moraš da otvoriš desni poklopac peći i uzmeš unimer u ruke, nema ti druge. Prvi pažljivo pregledaj sve žice i spojeve pa vizuelno proveri da negde nije izgorela izolacija pa gola žica kači metal. Umeju od starosti i oksidacije da stradaju one klemice, ma svašta je moguće... znači pregled pa merenja. Kasnije otkačiš nulu sa svih grejač koju ćeš lako prepoznati jer tri žice su paralelno vezane pa meriš svaki grejač posebno kao i obavezno svaku fazu prema nuli. Doduše i faze su spoojene paralelno tako da je posao olakšan. Nije komplikovano, samo malo strpljenja i pažnje.
[ brankotod @ 15.11.2013. 17:26 ] @
Prvo pitanje , da li si sredio peć?
Ako nisi, izvadi utikač iz struje pa onda skini tri žice sa temostata za uključivanje
koje idu prema grejačima , uključi peć ponovo u struju i okreni termostat.
Ako ne iskoči osigurač, vraćaj žicu po žicu na termosrat, ali strogo poštujući
celu proceduru isključivanja na termostatu i vadenja iz struje utikača.
Na ovaj naćin bi mogao da definišeš koji ti je grejač neispravan.
[ Goran Mijailovic @ 16.11.2013. 00:41 ] @
Nisam sredio peć, koristimo drugo grejno telo. Zvao sam majstora ali je on imao neki peh pa nije mogao da dođe, ako je ja budem popravljao skidaću žice sa grejača i meriću otpor, ako se ispostavi da su grejači - ok, a ako nisu grejači tražiću gde je žica dohvatila do lima i napravila kratak spoj, ako mi ni to ne uspe moraću da opet zovem majstora :) Inače grejači se lako vade pa to ne bi trebao da bude problem.

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 16.11.2013. u 18:57 GMT+1]
[ Saša Nikolić @ 10.12.2013. 17:46 ] @
TA peći su prilično jednostavni uređaji. Godinama sređujem svoje dve ali i komšijske. Pri tome ne koristim nikakave instrumente. Moje lično mišljenje je da ti kratak spoj izaziva grejać. Dobro bi bilo da vizuelno pogledaš one keramičke prstenove kroz koje grejač prolazi. Možda ti prstenovi nedostaju, možda samo jedan nedostaje, možda su ispali, možda su se pomerili...u takvim slučajevima moguće je ka klema dodiruje masu i tako nastaje kratak spoj.

Moguće je i da je do termostata. Trebalo bi da se čuje zvuk pri okretanju točkića. U svakom slučaju, napiši šta si uradio. :)
[ Goran Mijailovic @ 10.12.2013. 20:53 ] @
Nisu bili grejaci, nisam bio kod kuce kad je dolazio majstor, uglavnom nesto je radio oko dugmeta gde se ukljucuje TA pec da puni to je valjda radni termostat.

Ujedno bih hteo da pitam da li znate gde ima da se kupi KVALITETAN (ne neki kinez od 400 dinara) tajmerski uredjaj koji bih koristio za regulisanje punjenja TA peci? Mogu odgovori i na pp da ne reklamiramo.