[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2013. 20:55 ] @
Nego, pokusavam da sredim neki makefile, stavim moju omiljenu Linux distribuciju - ovog puta verziju 12 LTS...

Naravno, teletabis izgled, izgleda je trenutno in kopiranje MSFT-ovih idiotizama (smanjivanje upotrebljivosti desktop GUI-ja do nivoa za ljude sa jednocifrenim IQ-om).

Kao i obicno, default velicina fonta je za ljude sa problemima sa vidom, pa krenuh da promenim velicinu fonta.

Kad ono, u "Appearance" nema vise podesavanje velicine fonta za razne UI elemnte!!!

Reko, da nije neko zezanje? Ne - nije.

Odem na Google, rekoh mozda su to negde premestili u ovom njihovom odgovoru na debil-GUI, i imam sta vidim - elem, ili morate da pristanete na neke 4 predefinisane velicine i fiksne odnose u UI elementima (System->Universal Access), ILI da instalirate nekakve aplikacije (gnome-tweak-tool, Unity Tweak Tool)

Jel ovo neka zahebancija? :-)

Da se razumemo, vec nekoliko godina je MSFT neprikosnoveni lider u auto golovima sto se GUI-ja tice, ali izgleda Ubuntu ekipa vredno radi na tome da i oni budu priznati :)

Sta, ovo dole (Ubuntu 11.04 ili raniji) je bilo previse komplikovano?



Stvarno? :)

Mislim, kapiram ja da je neki marketing zevzek u Ubuntu timu umislio da je uspeh Apple-a u manjku feature-a, ali eliminisati korisne stvari nece Ubuntu uciniti OSX-om.
[ HeYoo @ 14.11.2013. 21:34 ] @
Da, to je sada generalno trend. Valjda su skontali da treba uprostiti GUI-a kako se prosecni korisnik ne bi "zbunjivao". Pod prosecni verovatno ciljaju na siru populaciju koja koristi racunar za surfovanje, tvitovanje, skajpovanje i tome slicno. Naravno ne treba zaboraviti pokusaje upliva na mobilne platforme (kad vec nisu uspeli da profitiraju na desktopu).
Sadasnji prosecni korsinik neke linux distribucije ipak dosta odudara od sveopsteg proseka. Navikao je on da cacka, kompajlira, konfigurise srednji klik na misu.. itd. Valjda su racunali da mu nece biti problem ni da instalira tool koji vraca uklonjenu funkcionalnost. :)

Cek tek da vidis oskrnavljeni Gnome ili novije verzije Nautilusa. :(

Za ljude kojima je potrebna funkcionalnost preostaju konzervativniji DE.. xfce i sl.
Kde je ok ali je meni bar kicast i usporen. Doduse moze doterati uklanjanjem sljokica i gasenjem servisa cija je osnovna svrha zderanje resursa i iritiranje korisnika kroz notifikacije.
[ Sale_123 @ 14.11.2013. 21:44 ] @
Unity je za mene nepodnosnjiv. Zato samo kubuntu :)
[ Nedeljko @ 14.11.2013. 22:07 ] @
Za takve koji hoće ubuntu, ali uz poštovanje glasa naroda, postoji nešto što se zove mint.

Doduše, on venturu zbunjuje sa nekim KDE/Cinnamon/Mate, ali taj izbor zapravo nije ni bitan. Funkcionalnost je ista. Bitno je oš ubuntu zasnovan ili debiLan zasnova, oš 32 ili 64 bita i oš kodeke i ostale vlasničke dodatke (oš naravno).

Ja se trenutno uzdam use i u openSUSE 12.3, a od iduće nedelje ću da se uzdam use i u openSUSE 13.1. Koristim KDE i na pristojnoj mašini ne vidim sporost.
[ dejanet @ 14.11.2013. 22:26 ] @
Vise setovanja ima na kevinoj najjednostavnijoj nokiji:
[att_img]
[ Nedeljko @ 14.11.2013. 22:58 ] @
Među ko zna koliko distroa ste našli jedan sa kojim se poodavno sprda na linuks forumima, kao da nema drugih. Razumem Ivana, koji je sentimentalno vezan za proizvođača koji mu je upropastio čitave godišnje odmore. Da je osvanuo ubuntu za telefone, ubeđen sam da bismo čitali njegovu recenziju.
[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2013. 23:37 ] @
@Nedeljko,

Problem je sto je ubongo generalno podrzan - recimo NVIDIA CUDA drajveri su validated za Ubuntu, RHEL, Fedora-u i OpenSUSE:

https://developer.nvidia.com/cuda-downloads

Pretpostavljam da rade i na derivatima ali zaista ne bih da se zahebavam i sa tim :( RHEL tj. CentOS sam probao par puta i, pravo da ti kazem, radije bih koristio Debian distribucije.

[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2013. 23:41 ] @
Inace, tek sam sad provalio da su prebacili meni na vrh ekrana kao na OS X-u...

Znaci totalni frankenstajn, ne zna sta je - mukica. Hoce da bude od svega po malo.

OK, pitanje za Linuxase ovde:

- Hocu nesto Debian kompatibilno
- Ali da ne bude idiotarija kao Ubuntu
- Ali da mogu i dalje da rabim CUDA drajvere i sl...
- Stari GNOME mi je bio "prihvatljiv" (u smislu, mogu da uradim neke stvari po fajl sistemu, otvorim par konzola i sl.. bez da po3.14zdim)

Koji distro preporucujete?
[ xtraya @ 14.11.2013. 23:46 ] @
Slackware 14 :) hahahahahhahahhaa

dobar vic :)

keyword za dimketa: startx

:)))
[ Nedeljko @ 15.11.2013. 00:45 ] @
slekver nije zasnovan na debianu.

mint je 100% kompatibilan sa ubuntu-om. Čak koristi njegove repoe. No, ne dolazi sa junitijem, već sa UI-jem po glasu naroda. To je ubuntu sa drugom šminkom.

Ako nećeš ubuntu zasnovan distro, već direktno debian zasnovan, ima mint i za to.
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2013. 03:08 ] @
Sta je problem da stavis ubuntu tweak?
https://launchpad.net/~tualatr.../ppa?field.series_filter=saucy

Tu imas sva potrebna podesavanja a instalacija je krajnje jednostavna.
Samo dodas repozitorijum
sudo add-apt-repository ppa:tualatrix/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-tweak

i to je to. Imas podesavanje.
Ako ti se ne svidja Unity stavis neki drugi desktop i to je to.
Nije da je rocket science.
Ja rabim Ubuntu jer je za sad najbolje podrzan i dobro radi.
Mozda ce se to promeniti u buducnosti ali za sad Ubuntu
all the way. Samo zbog podrske.


[ Panta_ @ 15.11.2013. 06:29 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Inace, tek sam sad provalio da su prebacili meni na vrh ekrana kao na OS X-u...

Znaci totalni frankenstajn, ne zna sta je - mukica. Hoce da bude od svega po malo.

OK, pitanje za Linuxase ovde:

- Hocu nesto Debian kompatibilno
- Ali da ne bude idiotarija kao Ubuntu
- Ali da mogu i dalje da rabim CUDA drajvere i sl...
- Stari GNOME mi je bio "prihvatljiv" (u smislu, mogu da uradim neke stvari po fajl sistemu, otvorim par konzola i sl.. bez da po3.14zdim)

Koji distro preporucujete?


Ubuntu Gnome i instaliras par dodataka sa extensions.gnome.org.





A ako hoces nesto sto stvarno dobro radi kada se instalira i podesi, preporuka za Arch Linux.

Inace, Arch Linux ima odlicnu dokumentaciju i jednu od boljih Linux zajednica.
[ Sale_123 @ 15.11.2013. 08:08 ] @
kubuntu, to je ubuntu ali sa kde-om.
[ Nedeljko @ 15.11.2013. 08:32 ] @
Mint je ubuntu sa instaliranih "par dodataka". Samo se pobrini da skineš taj sa dodacima.
[ Ivan Dimkovic @ 15.11.2013. 08:39 ] @
Hvala - probacu mint prvo onda.
[ Texas Instruments @ 15.11.2013. 08:55 ] @
Mint, Cinnamon desktop. Radi CUDA provereno.
[ ventura @ 15.11.2013. 09:49 ] @
Citat:
Nedeljko:
Doduše, on venturu zbunjuje sa nekim KDE/Cinnamon/Mate, ali taj izbor zapravo nije ni bitan. Funkcionalnost je ista. Bitno je oš ubuntu zasnovan ili debiLan zasnova, oš 32 ili 64 bita i oš kodeke i ostale vlasničke dodatke (oš naravno).

Maločas sam se malo igrao sa Raspberry Pi i linuxom (Fedora), pa sam dobio dozu kupusarnosti za naredni period :)

U želji da u 2013. toj godini kupim wireless USB dongle i zakačim ga na linux, kao savestan linux korisnik prvo sam otišao na kernel.org pa video koje USB dongleove linux podržava, odem u radnju i kupim baš taj dongle. Uštekam, ono ne radi. Prvi search na googleu i kaže - pogledaj koji je firmware version. Na mom TL-WN821N je firmware v2 a ono piše da radi samo sa v3 (čak neće ni sa v4)... Stvarno nemam reči... Dakle moram da zivkam pola radnji u gradu kako bi od milijardu dongleova koji se prodaju (a koje na normalnom OS-u samo uštekaš i to radi), našao baš onaj sa Kernel.org liste, pa i tada kad sam ga našao ja treba da odem u radnju, zamolim prodavca da samo rasturi celo plastično pakovanje i otvori dongle kako bi ja mogao da vidim da li pozadi piše v2 ili v3... Strahota...

Ali i to nije sve.. čak da sam to sve uradio i da sam ubo v3 verziju, onda bi trebao još samo da skinem wireles drajvere, loadujem kernel module i updateujem firmware, jedno par sati zjebancije da bi najobičniji wireless usb dongle proradio na linuxu. Možda ima ljudi koji to vole, ko što ima i onih što kupuju one monstruozne anal dildoe, ali ni jedno ni drugo nije baš my cup of tea što bi se reklo...
[ plus_minus @ 15.11.2013. 10:26 ] @
... pa dobro, šta sad.. To što si ti morao da uradiš, nije nikome zanimljivo, ali, podesio ga, eto. I više nema akanja sa time.
Inače, ne verujem da bilo ko to voli, osim energičnih klinaca koji imaju za cilj da se uče, savladaju sami što šta.. tek novonastali, zakleti i zagrejani pingvini u povoju.

Od linuxa koji uglavnom skoro sve mogu da poteraju odmah ili imaju svoje lepe Gui Application Instalere + package managere zajedno, jesu kao što rekoše Mint i Kubuntu 12.04.
Kubuntu, to jest KDE ima najviše GUI (funkcionalnih) podešavanja - koja rade. Control Panel je prepun ikonica za svakojaku vrstu setup-a i odstranjuju jako veliki deo upotrebe konzole.
Sad.. što je KDE tu i tamo, malo bagovit.. pa štucne ponekad.. to je druga priča, ali ne i KDE iz Debian stable branch-a. 4.8.8 valjda. Ono je - brzo. I radi, xtra dobro.

Dakle, možda najbolji izbor jeste sami Debian Wheezy - KDE. Možda to treba instalirati.
[ Nedeljko @ 15.11.2013. 11:58 ] @
ventura, i ja dobijam dozu kupusa redovno.

Eto, prekLJuče sam pokazivao nekom klincu C# za školu (MG) i poterao na svom laptopu VC# 2010 (jer njega koriste u školi). Kada sam hteo da idem kući, umesto da zaklopim laptop, ja kliknem na "shut down". Zamisli kakva sam budala, da sa sedmicom klikćem na to dugme. Sledilo je čuveno: "ej, nemoj sad da me gasiš". I krene da se gasi i gasi i gasi i gasi... priča se završila tako što sam zakasnio na prevoz i uzeo taksi. Kupusarenje me je koštalo 1300 dinara, jer eto, sistem nije mogao da se ugasi bez 20 minuta.
[ Nedeljko @ 15.11.2013. 12:20 ] @
ventura,

imam još jedno pitanje za tebe. Zašto za to nisi koristio MS-ove ili eplove sisteme?
[ calexx @ 15.11.2013. 15:16 ] @
Pomenuto je da postoji Ubuntu u običnoj Gnome varijanti ako Unity nije po volji ... mada nisam siguran ni da je novi Gnome nešto bolji. Čak mislim da sam nalazio da mnogo toga više ne postoji ... banalno, ne može da se podesi kombinacija tastera za promenu tastature. Jedan od razloga što sam prešao na KDE je i taj što može da se podesi skoro sve što zamislim, recimo jedno 50x više nego na gnome/cimet okruženju. A deluje mi da je i Unity isti što se podešavanja tiče, razlikuje se u drugim detaljima ali je podešavanje isto.

Mint sam nekada koristio ali mi se sve manje sviđa. To je Ubuntu sa novim Cimet okruženjem koje mi uvek deluje nedovršeno, često se čudno ponaša ... liči mi na one Black, Gold i slične Windows varijante, nešto je dodato ali ne baš kako valja pa stalno negde zabrlja.

Ja sam odavno izabrao desktop varijantu koja nije omiljena u linux svetu pa koristim Kubuntu koji radi samo tako. Možda i Debian može ... ali ako neko koristi pet generacija star kernel ili KDE ... neka, mogao bih da uzmem Kubuntu 11.10 ali hoću noviji.
[ Nedeljko @ 15.11.2013. 15:30 ] @
Postoji mint sa KDE okruženjem.

Što se openSUSE-a tiče, primetio sam da prilikom instalacije sa fleške ima problem da nađe repoe na fleški, pa pita da mu se ručno objasni. Sa DVD-a se instalira korektno. Nakon instalacije sam primetio dva problema.

1. Kada se podesi keyboad layout (kod mene en/hr/sr), s vremena na vreme sumanuto ubaci japanski i to u posbnoj grupi, pa ne mogu ni da se koriste hr/sr dok se ponovo ne konfiguriše, taman toiko da se pritisne apply dugme i izađe sa OK.

2. Global podešavanje za keyboard layout ne radi. Čim se promeni fokus, on tera na engleski.

3. Lateh stalno pravi iste fontove, pa kompajliranje ide sporije.
[ calexx @ 15.11.2013. 15:58 ] @
Na Mint KDE sam i mislio, mada uvek instaliram i cimet varijantu. Evo, baš se spremam da probam cimet kandidatkinju Petru ... iako je odbačena, ipak se pojavila na strani kandidata. Često se pusti distro kao konačan iako su testovi bili nekompletni ili neki čak i brljali, zato mi se i dešava da svaki drugi put kad uključim on prijavi problem sa kdesu ili neki drugi ... ne vidim bilo kakvu prednost u odnosu na Kubunutu koji radi bez greške. Jedino ga instaliram da mi bude tu reda radi.
Suse mi je previše svojeglav, taman nešto podesim, on zabrlja sa druge strane. Nešto proradi, drugo odbije i tako u krug.
[ Homer J. Simpson @ 16.11.2013. 20:19 ] @
Xubuntu ima default font, DPI i sl. pod Appearance u Settings Manager-u , ali nema po kategorijama kao ovde http://static.elitesecurity.org/uploads/3/3/3370468/ubu11.png
Inace je isti kao Ubuntu , rade svi drajveri.

A 'teletabis izgled' nije kopiranje MSa vec obrnuto , Gnome 3 i Unity su se pojavili pre Win 8-ice
[ jablan @ 16.11.2013. 20:40 ] @
Teletabis izgled je posledica kopiranja OSX. Ni u OSX ne postoji podešavanje veličine fonta (zapravo ne postoji podešavanje ničega, posebno u poslednjim verzijama).

Inače za "tradicionalni" linux desktop preporučujem LXDE, odnosno Lubuntu ako vam treba neki *buntu. Ja na svojoj mašini koristim Debian i stari Gnome.
[ calexx @ 16.11.2013. 21:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim, kapiram ja da je neki marketing zevzek u Ubuntu timu umislio da je uspeh Apple-a u manjku feature-a, ali eliminisati korisne stvari nece Ubuntu uciniti OSX-om.
Nisam pratio ranije verzije, sa linuxom se ozbiljnije družim malo više od par godina ali sam primetio manjak opcija u gnome obliku, gde računam i unity jer mi se čini da je system settings potpuno isti. Mislim i da je najnoviji gnome još više skraćen u odnosu na prethodne, pomenuo sam da više nema podešavanja koja kombinacija tastera menja tastaturu.

Za to vreme je KDE ostao kakav je i bio, plus se svaki put nešto doda. Možda je to onaj drugi smer, u jednom idu za one koji mrze windows i mnogo mogućnosti pa uskraćuju sve više i više a drugi je KDE gde sve opstaje i gde postoji bezbroj podešavanja. Upravo ono što si prikazao u poruci iz starog Ubuntu, slično tako izgleda u novom Kubuntu.
[ Homer J. Simpson @ 16.11.2013. 21:48 ] @
KDE je pun opcija ali cesto i bagova ...
A izgleda kao da se neko zaebavao , pogledaj samo taj odnos i izgled elemenata UI-ja
[ calexx @ 16.11.2013. 21:57 ] @
Prošle godine sam više eksperimentisao i probao starije KDE linuxe i mislim da su radili očajno. Izgleda da sam baš pogodio kada da ponovo probam KDE i to sada meni radi skoro bez greške. Koristim ono što mi je potrebno a usput imam mogućnost da podesim skoro sve što hoću. Ne zanima me to što mnogima smeta što KDE ima milion opcija u podešavanjima a meni je potrebno pedeset ... ako ih gnome ima 16.

Za ovo drugo nisam siguran na šta misliš.
[ Homer J. Simpson @ 16.11.2013. 22:09 ] @
Mislim na neozbiljan i nezgrapan izgled svih 'prozora' i panela/barova (ikonice se i daju promeniti ali za ovo ostalo ni teme ne pomazu)

EDIT: Ipak nadjoh normalnu temu za KDE http://www.davidrevoy.com/article184/kde-custom-theming

[Ovu poruku je menjao Homer J. Simpson dana 17.11.2013. u 14:40 GMT+1]
[ calexx @ 16.11.2013. 22:18 ] @
Šta znam, vidim da ima svašta da se podešava, ja sam izabrao neki prosečan izgled i ne smeta mi pa ne pokušavam da promenim. A nije da nisam probao i mislim da čudo može da se podesi. Onda sam izabrao jednu varijantu i tako radi dugo.
[ Panta_ @ 17.11.2013. 06:36 ] @
Citat:
Mislim i da je najnoviji gnome još više skraćen u odnosu na prethodne, pomenuo sam da više nema podešavanja koja kombinacija tastera menja tastaturu.


[ calexx @ 17.11.2013. 09:35 ] @
Loše sam se izrazio, može da se podesi ali samo neke kombinacije ... recimo Ctrl-Alt-S i slično ali ne može ona koju oduvek koristim Alt-LeftShift i slične varijante.
[ Panta_ @ 17.11.2013. 10:09 ] @
Moze preko Tweak tool-a. Typing->Switching to another Layout.
[ plus_minus @ 17.11.2013. 10:55 ] @
calexx, zašto ne staviš true-type rendering ako ti je sve kroz Ubuntu font?

Ubuntu font je tata za antialiasing i lakoću čitanja - bez naprezanja.
Nema boljeg fonta za to. Mislim da uopšte, za skoro sve, nema boljeg, kompletnijeg fonta.

Ubuntu - size 10,
force fonts DPi 96,
Antialiasing jačina - RGB, slight

Posle ovoga, pogotovo na desetki (font-size), bar kod mene, oči se preporode.
I tako i ostane. :)
[ calexx @ 17.11.2013. 12:36 ] @
Na početku su mi slova bila užasno ružna, nekad muljava nekad iskrzana, onda sam malo podešavao i podesio kako mi odgovara. Ne bih menjao jer mi se ovako najviše sviđa. A kada otvorim prozor, sve mi bodu oči ona krzava i oštra slova. :)
Citat:
Panta_: Moze preko Tweak tool-a. Typing->Switching to another Layout.
Neću da odmah tvikujem OS, ako su izbacili a ja moram da vraćam preko tvikovanja ... nešto su se preračunali. KDE se ne menja, jedino što sve stabilnije radi i dodaje mogućnosti, ne oduzima.
[ Stefan Markic @ 19.12.2013. 02:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
probacu mint prvo onda


Kako je prošlo? :)