[ savicbn59 @ 17.11.2013. 14:24 ] @
Znam da se specijalni karakteri mogu koristiti kao kriterijumi kod funkcija Countif, Sumif i slično. Kada to pokušam kod IF funkcije, javlja se problem. Evo najprostijeg primera: U ćeliji A1 nalazi se tekst "Petrović". Kada napišem funkciju: =IF(A1="Petrović";DA;NE), kao rezultat dobijem DA. Međutim, kada napišem funkciu:=IF(A1="*tro*";DA;NE), kao rezultat dobijem NE. Da li IF funkcija omogućava ovo što ja pokušavam? Pozdrav svima!!!
[ savicbn59 @ 17.11.2013. 14:56 ] @
Ovde u primeru sam zaboravio da reči DA i NE stavim u znake navoda "DA" i "NE" ali pretpostavljam da je jasno da se to podrazumeva.
[ 3okc @ 17.11.2013. 15:47 ] @
Code:
=MATCH("*tro*";{"Petrović"};0)

-kao rezultat daje ili 1 za "pronađen" ili grešku N/A.

Code:
=ISNUMBER(MATCH("*tro*";{"Petrović"};0))

-kao rezultat daje Boolean TRUE/FALSE.

U opštem slučaju, pretpotavljam da ćeš kucati referencu ćelije umesto teksta; u tom slučaju vitičaste zagrade ne kucaj.

A inače, naša slova su prosto - s l o v a ne specijalni karakteri. U spec. karaktere recimo da spada sve osim slova, brojeva i interpunkcije.

Ovde imaš jednu stariju temu gde se nešto slično tražilo: Polje za pretragu
[ savicbn59 @ 17.11.2013. 21:06 ] @
Možda nisam bio dovoljno jasan. Evo ponovo: Kolona A1="Referent marketinga i prodaje". U koloni B1 je funkcija: =IF(A1="*ren*";"Petrović Petar";0). Dakle, da li mogu dobiti željeni rezultat a da pri tom u funkciji ne kucam ceo tekst iz kolone A1, već samo jedan njegov deo, u ovom slučaju "*ren*" ili možda neki drugi deo teksta, Pozdrav!!!
[ FOX028 @ 18.11.2013. 07:46 ] @
Mozda ce odgovarati ove funkcije

Code:
=IF(COUNTIF(A1;"*ren*")>0;"Petrović Petar";0)


ili

Code:
=IF(ISNUMBER(SEARCH("ren";A1));"Petrović Petar";0)
[ savicbn59 @ 18.11.2013. 18:49 ] @
Hvala na pomoći, odgovaraju mi funkcije, veliki pozdrav!!!