[ bogdan.kecman @ 18.11.2013. 21:17 ] @
Mozda zanimljiv info .. ne znam detalje niti mogu da kometarisem bilo sta oko ovoga ali u svakom slucaju meni bilo zanimljivo da procitam:

http://gigaom.com/2013/11/18/g...rt-but-its-pricier-than-mysql/
[ tarla @ 20.11.2013. 18:18 ] @
Pozdrav

Pratim zadnjih par mjeseci malo aktivnije PostgreSQL zajednicu. Kontam da je cijena veća jer kontaju da je posao za koji ljudi koriste PostgreSQL malo bolje plaćen i ozbiljniji nego ovaj za MySQL pa samim im i da se korisnici lakše odvajaju od novca kada je Postgre u pitanju...
[ bogdan.kecman @ 20.11.2013. 18:38 ] @
mislim da si gadno omasio, # onih koji placaju suppot & consulting za
mysql je daleko veci i tome i ovaj clanak posto bi sam pgsql trebalo da
je jeftiniji ... ja trosim pgsql duze nego mysql i mogu da potvrdim to
... takodje firme koje rade i jedan i drugi konsalting odavno dokazuju
to ... mnogo je teze uzeti dinar od pgsql-a i inace od bsd licenciranih
sistema vs gpl ... to nista ne govori o kvalitetu jednog ili drugog ..
ali odatle i zbun zasto amazon kosta vise inace tog posta ne bi bilo
[ tarla @ 20.11.2013. 23:09 ] @
Nismo se skontali

Mislim da se Postgre koristi u većim projektima koji uglavnom vrijede više pa odatle formirana i veća cijena. Ili nema toliko konkurencije kao za MySQL pa imaju više slobode u formiranju cijena...
[ bogdan.kecman @ 20.11.2013. 23:23 ] @
nema veze sa velicinom projekata .. ima veze sa state of mind, ja bi mogao da kazem npr da najvise korisnika koristi rhel/ol/suse posto 90% korisnika tera te os-ove u mom svetu, fora je samo u tome sto ljudi koji su navikli da placaju koristei rhel/ol/suse i njima je normalno da plate support za mysql/pgsql/tomcat... dok npr korisnika koji koriste turubuntu npr koji placaju nema nijedan u 2-3 firme koje rade mysql/mccge/pgsql konsalting u koje ja imam uvid .. to ne znaci da nema turubuntu korisnika, vec samo da oni retko sta placaju ..

slicna prica je sa pgsql-om, nema to veze sa velicinom projekata (tesko da bilo koji od njih moze da se meri sa top100 mysql projekata npr no nije o tome rec), fora je sto je prica sa mysql-om zbog samog licenciranja uvek uvezana sa jos necim (licence, konsalting, support) i da su korisnici mysql-a naviknuti da nesto placaju .. nisu to velike cifre, mislim da su sada 2k i 5k dolara godisnje pretplate za support, to je realno smesna cifra da se ne lazemo .. fora sa pgsql-om je sto dobrih 80% korisnika ne koristi pgsql zato sto je "better tool for the job" (ne kazem da nije u mnogo slucajeva) vec bukvalno iz 2 razloga, prvi je licenciranje, sa pgsql-om ne moras da mislis, sa mysql-om nigde ne pise jasno i glasno ovo moze ovako a ovo ne moze, vec je sve u fazonu, zovi nas pa ce ti reknemo na uvce .. dakle za pg ne mora brines o licenci, sigurno moze radis sta ti volja ... drugi razlog je fud oko mysql-a, price "sun ce ugasi mysql", "oracle ce ugasi mysql", "oracle ce zatvori kod za mysql", "oracle ce ugradi bombu unutra i svi ce postanemo lgbt kad lari stisne dugme" i tako dalje i tako dalje .. i onda su ljudi u fazonu, necu se mislim dal marija, dal xtradb, dal mysql .. idem ja lepo na pgsql, to em radi lepo em nema nikakve price sa licencama i cudima, mogu radim sta ocu kako ocu .. nema fud-a ... oni koji koriste pgsql zato sto moze xyz sto mysql ne moze, to je kolicina ljudi koja se meri u promilima (nisu ti promili uopste mali broj developera da se razumemo!! ja npr u dosta projekata koristim pg ..)

zbog cele te price, zato sto je od pgsql community-a tesko izvaditi pare, jer to nisu ljudi koji su navikli da placaju pare, smatraju se elitistima, jako mali % pgsql korisnika placa bilo kome konsalting etc etc, bas zato je potpuno cudo zasto koji djavo bilo sta za pgsql kosta vise
- sam pgsql je "dzabiji" nego mysql
- nikakvi realni externi troskovi ne postoje (dok za mysql pitanje da li postoje ili ne u amazon prici)
- ne ocekuje se da korisnici pg-a mogu da plate vise nego korisnici mysql-a, cak naprotiv

jedini razlog koji ostaje je da je pg trosi neke resurse vise nego my .. koje, nemam pojma .. realno ja ne vidim razlog da je skuplji, ja sam realno alergican na virtualizaciju, posebno kada su baze u pitanju posto to prosto ne radi i sve je jedna velika prevara, ali kako god okrenes odluka amazona je vrlo cudna
[ tarla @ 21.11.2013. 00:13 ] @
Evo i test uz komentare

http://www.databasesoup.com/20...gresql-rds-on-amazon.html#more
[ bogdan.kecman @ 21.11.2013. 01:03 ] @
morali su da naprave fork da bi ga pustili na rds, moguce da je to razlog vece cene