[ sergio ramos @ 20.11.2013. 08:40 ] @
Pre 10-ak dana sam kupio napajanje 600W LC Power LC600H-12, V2.31, i sto se tice njegovog rada sve je ok,medjutim ono sto me brine je nekakav zvuk koji proizvodi kao nekakva centrifuga masine za ves(pri tom nemojte shvatiti da je to taj nivo zvuka,naravno 10 puta je manja jacina,nego pokusavam da opisem vrstu zvuka).Interesuje me da li ima neko takvo napajanje pa da mi kaze da li je bucno i da li ja uopste imam pravo da vratim napajanje gde sam ga kupio i da trazim drugo,jer ono radi nemam nikakav problem sa njim te vrste,ali buka je nesto sto je onako pomalo iritirajuce.
[ calexx @ 20.11.2013. 09:25 ] @
Ja sam imao slično iskustvo pre par godina, kupio neko LC Power napajanje i iste večeri čuo taj zvuk. Nije glasan, nije ništa bučniji od uobičajenih ali je neprijatan. Neka frekvencija koja mi je užasno smetala, brum koji me je skoro pa boleo. Pošto je napajanje normalno radilo, nisam mislio da ga menjam ali sam sutradan otišao u istu radnju da pogledam šta ima od tihih ventilatora. Nisam očekivao da oni budu skuplji od ovog napajanja pa sam skoro odustao ... a onda su me pitali o čemu se radi, ja ispričao i predložili su mi zamenu. Valjda će svaka normalna radnja u prvih nekoliko dana da zameni kupljenu robu, naravno pod uslovom da nije oštećena.

Zamenio sam ga za nekog Čifteka sa sličnom cenom, on nije ništa tiši ali je zvuk normalniji. Jedino što se pre nekoliko meseci ventilator malo poremetio i sada se desi da zastruže pa moram da ga lupkam dok se ne vrati na mesto. :) Prvi put sam ga otvorio ali nisam našao nešto što bih mogao da opravim i od tada me ponekad nervira struganje ali bar imam lek. Jedino što znam je da više ne kupujem jeftina napajanja, čim skupim malo para kupujem neko skuplje.
[ gilopile @ 20.11.2013. 11:24 ] @
Nisi naveo konfiguraciju koje to napajanje tera, jer je mnogo bitno. Koliko sam shvatio, tebe muci zvuk FAN-a koji radi na velikom broju obrtaja, jer to napajanje ima termo kontrolu, tj. u zavisnosti od opterecenja/grejanja se povecava i RPM FAN-a unutra i zna biti jako bucno ako radi na maksimumu. Postoje ventilatori koji su mnogo tisi, a proizvodi isti air flow, tako da nije sgoreg da se zameni sa kvalitetnijim. Naravno, u tom slucaju se automatski gubi garancija.

@calexx, trebao bi da zamenis taj FAN, jer ako stane, zna da eksplodiraju FETovi i ponese ceo komp u vecna lovista, pa cak i da se zapali...
[ calexx @ 20.11.2013. 11:44 ] @
Ne verujem da je zvuk od velike brzine jer je u pitanju veliki ventilator koji baš i ne rastura od brzine. Sećam se tih brzih, mada na procesoru, koji su išli i preko 6k i to je mučenje. Ovo je neki niskofrekventni zvuk koji baš smeta. Bar je kod mene bilo tako.

Ne isplati mi se zamena ventilatora, oni bolji koštaju ko neko jeftinije napajanje a i nije neki problem, javi se ponekad i ne usporava pa mislim da jedva zakačinje to što zakačinje. Kada primetim da je počeo da usporava kad zasvira, onda ću da pripazim. To će da znači da je došlo vreme da skupljam pare za dobro napajanje.
[ sergio ramos @ 20.11.2013. 12:08 ] @
Ma brate procesor je athlone64x2 5200+ 2,7 ghz,2gb ram i grafika radeon hd 6670,ako ga ta konfiguracija forsira onda ja ne znam,on se nekad ne cuje,nekad uhvati ritam,ali kad pocne da centrifugira,ludilo,mislim moze da se trpi,ali sto bi trpeo.Hvala za predlog otici cu do radnje,pa ako pristanu za zamenu imate li neki predlog sta bi mogao uzeti a da nece biti bucno...
[ gilopile @ 22.11.2013. 14:50 ] @
UZmes, recimo XILENCE COO-XPF120, za te pare odlican i tih vent. Samo, kao sto rekoh, gubis garanciju, jer moras otvoriti napajanje ako mislis da menjas.

Sto se konfiguracije tice, bez ikakvih problema to napajanje mora da tera, pa cak i sa dosta lufta, sto bi trebalo da doprinese tisini, ali su izgleda lose `izbazdarili` termo sondu, napajanje se previse greje iz nekog razloga ili su stavili nejnekvalitetniji FAN koji se moze naci.
[ calexx @ 24.01.2014. 01:08 ] @
Citat:
gilopile: @calexx, trebao bi da zamenis taj FAN, jer ako stane, zna da eksplodiraju FETovi i ponese ceo komp u vecna lovista, pa cak i da se zapali...
Da zaokružim i završim priču, počelo je da me nervira struganje i buka pa sam sinoć skinuo napajanje i otvorio ga. Nije bilo teško da vidim gde je problem, kada sam ga prvi put rasturao da ga produvam, obrnuo sam onu rešetku koja ide na ventilator pa sam ... krugove umesto prema spolja, postavio prema ventilatoru. Taman da ventilator uspe da dođe do njih jer mu je luft bio kraći za debljinu te žice.

Poslednjih dana se baš razdrndao, nekad danima ćuti a sada je počeo kasno uveče da se čuje. Najčešće kada je kasno da ga pogledam pa sam ostavljao za sutra. I tako danima, dok mi malopre nije došlo ... pa sam sredio buku. Ne mogu da verujem da više ne moram svako malo da zavlačim ruku između kulera i napajanja i kuckam ga dok ne ućuti. :)
[ Binary Mind @ 25.01.2014. 17:23 ] @
Ja sam lično okusio da skupa napajanja ne moraju uvek biti garant da problema neće biti. Od 2008. godine promenio sam 4 napajanja od kojih je svako bilo skuplje od 10000 rsd. Prvi PC Power&Cooling Silencer 750W Crossfire Edition je stigao pokvaren, njegova zamena (isto napajanje) trajalo je nepunu godinu dana nakon čega je jednostavno prestalo da radi. Kao zamenu sam dobio OCZ ModXstream 780W koje je trajalo nešto više od godinu dana da bih na kraju kao zamenu dobio Chieftec CFT-750-14CS koji traje od 2010. do danas. Vrlo sam zadovoljan sa Chieftec-om. Ne preteruju sa cenom a imaju dobra napajanja. I sadašnje aktuelne bolje serije Chiefteca su vrlo kvalitetne (CTG, BPS, Nitro... itd.), mada su i u najgeneričkijoj varijanti vrlo dobra kupovina ako neko želi generičko a dobro odrađeno napajanje. Vrlo rado preporučujem Chieftec kad god me neko pita koju marku "krštenih" napajanja da kupi.
[ gilopile @ 25.01.2014. 17:49 ] @
@calexx, hehehe, bas bedak. Napati se ti bzvz :D

@BinariMind, upravo to. Veliku vecinu racunarskih komponenti vise covek ne moze kupiti na osnovu `koliko para toliko muzike`. Pre kupovine sada moras da blejis 10 dana po netu i citas razna iskustva o odredjenim brendovima, pa i serijama kako bi se odlucio za nesto...
[ calexx @ 25.01.2014. 20:38 ] @
Ma ćuti, mesecima odlažem otvaranje, ajde što mi je teško da se savijem da bih sve otkačio (podizanje kućišta je samo za ekstremne situacije, stari Čiftek od 16 kila) pa posle moram da duvam kilo prašine ... i na kraju otvorim i ne nađem lako rešenje ... bedak. Nisam znao gde je problem, možda sam kod prethodnog čišćenja prevideo neki deo koji sprečava vent da se kreće po osovini, možda se nešto otkačilo, iskrivilo, pokvarilo ... pa će da me čeka ko zna kakvo rešavanje.

Otvorio sam napajanje, otkačio ventilator, zagledao ga i nisam video neki problem. Kada sam hteo da probam kako stoji pa da vidim ima li rešenja ... u trenutku sam ukapirao da nisam zapamtio položaj te mreže iza ventilatora i iz dva pokušaja ukapirao da je to verovatno bio problem. Taman u pogrešnom položaju ima u šta da udari ventilator.

Kućište sa napajanjem 350W sam kupio pre više od 10 godina, taj Čiftek je gurao više nego neki nonejm (tipa Codegen) od 400-500W i ne bih ga menjao da nije pre dve ili tri godine iz njega izašao beli dim. Valjda je i njemu 7-8 godina 24/7 rada bilo dosta. Onda sam uzeo LC Power i zbog navedenog problema ga zamenio za valjda najjeftinijeg Čifteka. Posle sam razmišljao o nekom drugom, valjda me nervirala buka ... ali sada neću da ga menjam sve dok su mi pare u manjku. Kada naiđe neki višak, onda će možda da legne i neko jače ... moguće opet Čiftek. Otompotom.