[ saasaa315 @ 20.11.2013. 21:05 ] @
Pozdrav svima, zamolio bih za savet u vezi izrade sajta u maniru pregleda igara pc, ps ...
Znaci da ima mogucnost unosa slika i teksta u tabele ali iz baze zbog brzeg i lakseg svakodnevnog odrzavanja, kao i pregled po sistemu, na slovo a, po zanru ...
Namera mi je da koristim Dreamweaver ali ne znam sta ce jos trebati. Savet mi treba u crtama (napraviti temp., napraviti tabelu, napraviti ...) da bih mogao da se posvetim jednom po jednom problemu
obzirom da sam nov u ovome. Pozdrav.
[ Aleksandar Klickovic @ 22.11.2013. 23:02 ] @
Pa uglavnom ljudi koriste neka gotova rešenja, tipa wordpress, joomla itd i onda prilagodjavaju izgled..

A ako učiš ili baš želiš sam da napraviš, onda kreni recimo ovako..

1. Odredi strukturu sajta, da imaš neki vodič.

Dakle stavi na papir koje sve strane ćeš imati: Home, pa pregled kategorije, pa pregled pojedinačnog članka.. (neko to bude osnova, pa posle dodaj kontakt, marketing, impresum, itd itd, već po tvojoj želji)

2. Onda napravi dizajn (ukoliko nemaš neki template) za te strane

3. Sledeći korak je da ih napraviš fantastično u html/css (kao da sajt ima jednu kategoriju i jedan primer članka, ostalo ćeš kasnije da dodaš preko php-a).

4. Kad to uradiš, onda ćeš imati otprilike viziju kako da ti izgleda baza (kategorije: id, naziv, opis, pretty_url, parent_id, position, vreme; članak: id, kategorija_id, naslov, tekst, pretty_url, autor, vreme ; slike: id, članak_id, naziv, url, time) itd itd..

5. Napravi to, napuni nekim demo podacima preko phpmyadmina i poveži sa svojim html templejtom (db connection, if/for/while i tako dalje i tako dalje).

6. Kad taj front-end utegneš da valja i da vuče sve što ti treba iz baze itd, onda počni da praviš admin..

7. Admin uglavnom ima dobar login sistem, neke nivoe pristupa za korisnike i faktički par strana za dodavanje/edit i brisanje kaegorija, članaka, fotki, korisnika..

8. Daš neki "touch" na dasboard strani admina (kad se korisnik odmah uloguje), neku statistiku, preglede, zadatke i sl...

9. Odradiš SEO, uključiš analitiku, povežeš sa socijalnim medijima (fejs komentari i sl / share / twet / pin itd.).

10. Pozoveš nas da ocenimo i damo neke kritike

11. Usavršavaš svojih ruku delo čim nešto novo i zanimljivo pronadješ na netu i trudiš se da olakšaš korisniku da što bolje i jednostavnije putuje po tvom sajtu..

12. Ako poživiš dovoljno dugo, možda ti se i jave neki oglašivači pa počneš i da zaradjuješ od toga.

13. Niko nije došao do tačke 13..
[ aaaca @ 27.11.2013. 11:17 ] @
13. - sedneš u čamac i odeš da pecaš ribu.
[ saasaa315 @ 04.12.2013. 14:08 ] @
Hvala na detaljnom odgovoru. Poceo sam se Dreamweaverom ubacio XAMPP ide fino. Malo listam html, malo css pa cu php. Vreme je problem, stvarno ovo nije tesko, ali za rutinu treba vremena.
Licno, hocu da se osposobim za snalazenje zbog odrzavanja, nista vise, da znam gde je sta i kako izgleda pa polako.
Hocu da napravim 1-2 sajta, kada stignem do 1.000.000-2.000.000 pogleda mesecno onda cu razmisljati o reklami. :)
Pecanje probao, zabavljao se 1-2 godine, dosadilo, nov izazov je uvek pravi izbor. Naravno, iskljucivo na Engleski. :)
[ aaaca @ 07.12.2013. 18:39 ] @
Ne sećaš se onoga vica, kada je čovek pecao ribu sedeći u čamcu, pa mu prišao zemljak gastarbajter? Pričao mu kako treba da radi: kupiš dva čamca, pa veći čamac pa upacaš još više, pa brod, pa zaposliš radnike i onda odeš i pecaš na miru. A on to upravo radi.......