[ dava @ 22.11.2013. 12:15 ] @
Juče na vikendici upratim da su na par mjesta izrasle ove čudne biljke pa me interesuje šta ovo, ako ko zna.





[ cika dacha @ 22.11.2013. 13:00 ] @
u mom kraju se to zove maciji rep a pravi naziv je Akalifa cvece!
[ dava @ 22.11.2013. 13:13 ] @
Daca, mislim da nije Akalifa. Sad sam gledao slike Akalifa biljke, liči na prvu ali ako obratiš pažnju na one krake kod moje biljke, oni nisu uopšte čupkasti kao kod Akalife. Slikao sam telefonom pa fotografija nije nešto kvalitetna, ali ovi kraci podsjećaju na krake neke vodene živuljke, kao morska zvezda ili hobotnica.
Biljka nema klasične listove nego samo ove pipke koji rastu iz nečega nalik jajetu, samo što je mekano i sluzavo (to se ne vidi na slici). Sledeći put ću ponijeti fotoaparat pa kačim slike.
Ako još neko ima ideju šta bi moglo biti.
[ jablan @ 22.11.2013. 13:26 ] @
Pitaj na http://www.reddit.com/r/whatsthisplant
[ ctrl alt del @ 22.11.2013. 18:30 ] @
Po slici i tvom opisu zakleo bih se da je u pitanju starfish fungi (pogledaj u google images) ali nje ne bi trebalo da bude u Evropi... Uberi celu biljku, slikaj koren, stabljiku, ne vidim tučak i prašnike u ovom cvetu (ovo sve ako nije neka gljiva)...
[ X Files @ 22.11.2013. 19:26 ] @
Radi se o užarenoj hobotnici ;)


@jablan
+1
[ dava @ 22.11.2013. 19:29 ] @
@ctrl alt del hvala za info, izgleda da jeste Starfish Fungi ili Aseroe rubra (rijetka vrsta gljive) samo što ova moja fungi nema one pipke u paru nego pojedinačno rastu iz središta. Jaje iz kojeg raste je identično kao na slikama koje daje google pretraga. Piše da je nema na sjevernoj hemisveri, a potiče iz Australije, ima je na Novom Zelandu i Havajima pa se pitam otkud ovdje u okolini Banja Luke.
Sutra ću je detaljno slikati fotoaparatom pa ću vam okačiti slike.
[ zica49 @ 01.12.2013. 14:11 ] @
Mozes li uopste zamislit sta je sve doslo sa vojnom opremom,vozilima,masinama vojnika koji su cinili snage UN-a ili kasnije SFOR-a.
Ko zna koliko sjemenki,spora,insekata,zmija i ostalog kojeg nikada nije bilo na ovim nasim podrucjima. Sam bog zna kadi ce neka od tih biljki,gljiva ili zivotinja biti strasno invazivna ili cak fatalna.