[ Anicet Ned @ 22.11.2013. 17:34 ] @
Pozdrav svima
Rešio sam da na jednu omanju parcelu posadim jasen, raspitivao se oko rasađivanja i svako mi je pričao različitu priču.
Rečeno mi je da jasen neće da se primi kada se presađuje, već da mora iz semena na licu mesta da nikne.
Pak drugi su mi rekli da slobodno mogu da počupam mlade biljke i posadim gde hoću.
Neki su mi čak rekli da će se jasen primiti samo u močvarnom tlu.
Iskreno nemam pojma kome da poverujem i koja je od ovih verzija tačna.
U jednoj cerovoj šumi imam neka 3-4 velika stabla jasena i ispod njih ima jedno 150 mladih biljki koje bi ja želeo da iskoristim za pošumljavanje gore navedene parcele.
Ako neko ima iskustva sa sadnjom jasena neka mi pomogne.
Ovih dana ču da isečem tri jasena koja imaju dosta semenki, tako da me intereresuje i dobijanje rasadnog materijala iz njih, ako neko nešto zna o tome neka zbori.
Čuo sam čak od nekih ljudi da je moguće užiliti jasen kao topole, koliko je to tačno i kakav je postupak?
[ Vasastajić @ 22.11.2013. 20:08 ] @
A da ipak pokušaš ovde da dobiješ precizan odgovor na tvoje pitanje.
[ EmmaR @ 25.11.2013. 22:08 ] @
Upoznala sam jednu zenu koja ima rasadnik i po njenoj priči većina domaćeg drveća može da se razmnožava i iz semena i iz sadnica.
Osnovni preduslov je da se usitnjena zemlja na sadnom mestu pomeša sa peskom (50:50) i da se posle zaliva.
Ima drveća koje traže da se više puta presađuje (npr. platani) iz godine u godinu.
Ako nema formiranih sadnica: iseče se starija grana (da nije ovogodišnja), očisti se od lišća i posadi. Kada ožili, onda se presadi na odgovarajuće mesto (pali kod svih četinara). Za ovo je, kaže, najbolje kasno proleće ali može i jesen koja je najpogodnija za presađivanje.
Po njenoj priči, ovaj bi sistem trebalo da funkcioniše za sve drveće sa većim ili manjim uspehom, pa čak i za voće (?, kaže da se orah prima kao lud), jedino što kasnije i slabije rađa.
Ja sam zabola par grančica (orah,leska,kajsija), evo već par nedelja se drže, i videću na proleće šta će biti, a i ako prežive trebaće par godina da se vidi da li će biti ploda (orah bi trebalo jer je i grana od samoniklog rodnog primerka, a i leska "donator" takoreći raste iz stepeništa stare napuštene kuće a rađa krupne plodove, a tamo je sigurno niko nije posadio).

@Aniced Ned, imaš besplatne sadnice pa pokušaj sa par njih ove godine, pa ako prežive onda sadi šumu.
Semenke se isto sade u mešavini zemlje i peska i redovno zalivaju.
[ Anicet Ned @ 25.11.2013. 23:01 ] @
Hvala na odgovoru
Ma ove godine nikao jasen gde se okreneš, pored staze u dvorištu ih imam jedno 25-30 komada.
Nego me buni što mnogi pričaju kako navodno jasen neće da se primi kad se presadi.
To mi je čak pričao i jedan lik na pijaci, navodno samonikli neće da se prima kad se premesi a nudio mi da kupim od njega sadnice.
[ zica49 @ 01.12.2013. 12:51 ] @
To sto se samonikli nece primti a njegove sadnice hoce "najsupljija" prica.
Ako doneses dovoljno zemlje sa sadnicom(spasis sto veci broj sitnh zila) i to ubacis u pripremljenu rupu primice se 100%.
Gledao sam svojim ocima kad masina iskopa i prenese u parku javor,brijest,jasen,kesten od 5 metara visine i prima se.
Ako to uradis u jesen uspjeh zagarantovan mada mozes i u proljece.
[ Anicet Ned @ 07.12.2013. 16:55 ] @
Presadio sam 290 komada, nadam se da će se barem pola primiti.
NA proleće cu sam sejati, pa na jesen sadim još 250-300 komada.
Za 30-35 godina imam jasenje da sečem :D