[ opmo @ 25.11.2013. 12:49 ] @
Povezao sam desktop i laptop racunar na mikrotik a onda na kablovski Thomson modem (Ikom). Mikrotik je RB600A, na ciji WAN port sam povezao kablovski modem, a na jedan od LAN portova, utp kablom, desktop racunar. Laptop racunar bih povezao preko WiFi mreze (na WLAN karticu u Mikrotik-u).

Desava mi se sledece: imam internet na oba racunara, onda u nekom trenutku pukne na laptopu recimo ili na desktopu, pa se ne vrati sve dok ne resetujem Mikrotik. Za to vreme, dok nemam internet na nekom od racunara, na Mikrotiku je normalno dostupan Internet (mogu da pingujem adrese sa Interneta i sl.). Ovo se ne desava na recimo 4h koliko je vreme za dobijanje nove IP kod provajdera i sl. vec bez nekog zakona. Jedino sto sam mogao da ustanovim je da ako prvo upalim desktop i sve ok, onda ponekad upalim laptop i kad on dobije Internet, desktop ga izgubi, ali ne uvek...

Kada prikljucim samo desktop racunar direktno na kablovski modem, ovo se ne desava (gubljenje Interneta).

Podesavanja Mikrotika su jednostavna, na WAN portu je DHCP klijent ukljucen, adresu uvek dobija od modema ok. Adresa na LAN portu/interfejsu je staticka (recimo 192.168.1.1/24), a naravno i desktop racunara isto. Ne pitajte me za masku sto je ta ako prikljucujem samo po jednog jos :) Na racunaru podesim adresu 192.168.1.2/24, gateway 192.168.1.1 (adresa LAN porta/interfejsa na Mikrotiku) i primarni DNS isto 192.168.1.1 (Adresa LAN porta na Mikrotiku). Mozda ova podesavanja na racunarima ne odgovaraju?

WLAN port/interfejs je postavljen kao DHCP server 192.168.2.0/24, adresa je 192.168.2.1, a gateway 192.168.2.1. Klijenti se kace bez problema u mrezu preko Mikrotika, ali je izlazak ili rutiranje na internet pitanje ponekad.

DNS su OK, dobijaju se od provajdera i ukljucena je opcija "Allow Remote Request".

U Firewall sam ubacio NAT Rule - Chain je "srcnat", a Action je "masquerade".

Moze li mi neko objasniti sta nisam dobro podesio da mi se desava prethodno navedeno.
Hvala unapred.
[ anon115774 @ 25.11.2013. 17:11 ] @
Vrlo si detaljno objasnio situaciju ali nisi objasnio uopste u cemu je problem.
[ Mile-Lile @ 25.11.2013. 20:11 ] @
^
Citat:
opmo:
Desava mi se sledece: imam internet na oba racunara, onda u nekom trenutku pukne na laptopu recimo ili na desktopu, pa se ne vrati sve dok ne resetujem Mikrotik. Za to vreme, dok nemam internet na nekom od racunara, na Mikrotiku je normalno dostupan Internet (mogu da pingujem adrese sa Interneta i sl.).
[ opmo @ 25.11.2013. 20:11 ] @
Hvala za odgovor.

Malcice sam naveo moj problem u drugom pasusu, ali sam ga izgleda vesto maskirao :)

Desava mi se sledece: imam internet na oba racunara, onda u nekom trenutku izgubi Internet na laptopu recimo ili na desktopu, pa se ne vrati sve dok ne resetujem Mikrotik. Kada resetujem samo Mikrotik, onda je sve ok na oba raucnara, po dan ili dva recimo i onda opet nestane izlaz na Internet ...

Samo da kazem da ne gubi fizicki link (konekciju) vec samo Internet - laptop preko wireles na primer ostane nakacen na AP mikrotika, ali nemam izlazak na Internet sa laptopa.

P.S. Dok ja otkucah Mile-Lile hvala
[ BigFoot @ 26.11.2013. 10:08 ] @
Kakav je DHCP pool? Od koje adrese kreće?
Najbolje daj export-e za ta podešavanja što si pomenuo, DHCP, firewall, address...
Kad nestane konekcije probaj sa laptopa ili računara ping prvo do svog GW, pa onda do drugog, pa onda van do 8.8.8.8, pa do www.google.com, a probaj i traceroute da vidiš dokle dolazi.
[ opmo @ 26.11.2013. 18:15 ] @
Hvala na odgovoru.

DHCP pool za WLAN interfejs mi se cini da je ok, bar po meni, pocinje od adrese .2 do adrese .254, ali koliko vidim, automatski dodeljuje one poslednje prvo uredjaju - .254, .253 i sl.

Hvala za predlog za postupak kad nestane konekcije, probacu pa javljam. Jednom sam probao to, dolazio je do GW za WLAN i do GW WAN porta ali nije isao do googla recimo, ali nisam probao sa traceroute :) Sta ti znaci ona IP 8.8.8.8, da li je to Google DNS?

Export konfiguracije je sledeci (mozda nisi mislio na ovaj...nesto sam zamenio sa X naravno, a IP su promenjene malcice od inicijalnog primera):
Code:
# nov/26/2013 19:00:08 by RouterOS 6.6 \
# software id = xxxx-xxxx \
#

/interface ethernet
    set [ find default-name=ether1 ] \
        name=Modem
    set [ find default-name=ether2 ] \
        name=PC

/interface wireless
    set [ find default-name=wlan1 ] \
        name=AP \
        band=2ghz-b/g/n \
        country=serbia \
        disabled=no \
        frequency=2xxx \
        l2mtu=2290 \
        mode=ap-bridge \
        ssid=asdfg \
        tx-power=5 \
        tx-power-mode=all-rates-fixed \
        wireless-protocol=unspecified

/ip neighbor discovery
    set AP \
        discover=no

/interface wireless security-profiles
    set [ find default=yes ] \
        authentication-types=wpa2-psk \
        eap-methods="" \
        mode=dynamic-keys \
        wpa2-pre-shared-key=xxx

/ip hotspot user profile
    set [ find default=yes ] \
        idle-timeout=none \
        keepalive-timeout=2m \
        mac-cookie-timeout=3d

/ip pool
    add \
        name=dhcp_pool1 \
        ranges=192.168.6.2-192.168.6.254

/ip dhcp-server
    add \
        name=dhcp1 \
        address-pool=dhcp_pool1 \
        disabled=no \
        interface=AP \
        lease-time=1w

/port
    set 0 \
        name=serial0 \
        flow-control=hardware

/system logging action
    set 0 \
        memory-lines=100
    set 1 \
        disk-lines-per-file=100
    set 3 \
        remote=0.0.0.0

/tool user-manager customer
    add \
        backup-allowed=yes \
        disabled=no \
        login=admin \
        password="" \
        paypal-accept-pending=no \
        paypal-allowed=no \
        paypal-secure-response=no \
        permissions=owner \
        signup-allowed=no \
        time-zone=-00:00

/ip address
    add \
        address=192.168.5.1/24 \
        interface=PC \
        network=192.168.5.0
    add \
        address=192.168.6.1/24 \
        interface=AP \
        network=192.168.6.0

/ip dhcp-client
    add \
        default-route-distance=0 \
        dhcp-options=hostname,clientid \
        disabled=no \
        interface=Modem

/ip dhcp-server network
    add \
        address=192.168.6.0/24 \
        dns-server=192.168.6.1 \
        gateway=192.168.6.1

/ip dns
    set \
        allow-remote-requests=yes

/ip firewall nat
    add \
        action=masquerade \
        chain=srcnat \
        out-interface=Modem \
        to-addresses=0.0.0.0

/ip service
    set api \
        disabled=yes

/queue interface
    set Modem \
        queue=ethernet-default
    set PC \
        queue=ethernet-default

/system clock
    set \
        time-zone-name=Europe/Belgrade

/system ntp client
    set \
        enabled=yes \
        primary-ntp=147.91.26.20 \
        secondary-ntp=87.232.1.40

/system routerboard settings
    set \
        cpu-frequency=400MHz

[ Aleksandar Đokić @ 26.11.2013. 19:21 ] @
Skini u IP NAT za pocetak "to-addresses=0.0.0.0".
[ opmo @ 27.11.2013. 19:32 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić: Skini u IP NAT za pocetak "to-addresses=0.0.0.0".


Bih ja to skinuo, ali ne znam koju tu adresu da upisem ili kako da skinem da ne upisujem ni jednu adresu?

Hvala unapred.
[ Aleksandar Đokić @ 27.11.2013. 19:43 ] @
Kad stavis "action=masquerade" nemas opciju "to-addresses" jer nema potrebe, nema smisla.
[ opmo @ 27.11.2013. 21:24 ] @
Skinuo u IP NAT "to-addresses=0.0.0.0"

Javljam ako bude problema. Hvala svima.
[ opmo @ 02.12.2013. 19:20 ] @
I naravno evo me opet ... i evo problema:

sve je bilo u savrsenom redu a onda je odjednom u toku dana pukao net na PC. Nije mogao da "resolving host" moj Chrome. Ali Skype je regularno bio dostupan i povezan na server (zelen kako bi rekla moja supruga :) ). Wireless je takodje pukao.

Kada sam se nakacio na mikrotik, tamo sam probao da pingujem 8.8.8.8, moj gateway od ikoma, dns 1 i dns 2 ali je svaki 10. ping prolazio (tj. vracao se odgovor). sta god da sam pingovao. Sada vise ni taj 10. ne prolazi. Uradio sam release/renew na DHCP client interfejsu, tu normalno dobije sve parametre od DHCP servera, iako isti ne mogu da pingujem :) a ne verujem da se zabranili ICMP ili kako se bese zove taj protokol sto vraca ping.

Nekoliko restartovanja i gasenja iz struje kablovskog modema i mikrotika je bilo bezuspesno. Zvao sam tehnicku podrsku Ikoma i rekli su da je sve u redu kod njih i da pinguju normalno moj modem.

Skype je i dalje zelen (vide se i ostali korisnici dostupni), browser (Chrome i IE) nista ne mogu da otvore i dalje.

Kada se nakacim na moj kablovski modem preko web, tamo stvarno stoji sve ok da je.

Sa mikrotika ne mogu da dodjem do neta i dalje, nece cak ni da proveri verziju softvera sa update.mikrotik.com.

Sada sam nakacio moj PC direktno na kablovski modem, stavio DHCP i internet je normalno dostupan, sve fecera...osim sto nemam mikrotika u lancu pa nemam wireless po kuci, a potreban mi je.

Samo da ponovim, bio sam na internetu, sve radilo i odjednom nije hteo vise da otvori ni jednu stranu ... tako je sve pocelo :)

Ja nemam ideju sta bih mogao da uradim, mozda da resetujem podesavanja na mikrotiku pa opet... ili nesto trece? Sada sam ga ugasio da "cuci"...

Hvala svima unapred.

[ duskooo @ 02.12.2013. 21:11 ] @
Probaj da pingujes 8.8.8.8 sa PC-a. Ponasanje Skype-a ukazuje na problem sa DNS-om. Ako mozes da pingujes 8.8.8.8, unesi tu adresu kao DNS za PC.
[ opmo @ 04.12.2013. 19:36 ] @
Danas sam ukljucio opet u lanac Mikrotik i sve radi ok :)

Za svaki slucaj sam u DNS2 ubacio 8.8.8.8 kako mi je duskooo preporucio (hvala).

Dokle ce ovako videcemo ...

Hvala svima jos jednom.
[ opmo @ 06.12.2013. 19:24 ] @
I opet ne radi ... vise me sramota da pisem na ovu temu :)

Probao sam da pingujem 8.8.8.8 google dns, sa kompa i sa mikrotika, ali ni jedan nije mogao da dobije odgovor. Skype je bio Online i dalje, ali ostalo sve je pisalo "resolving hosts" ili slicno u statusnoj liniji explorer-a/chrome-a za bilo koju stranu. Info od kablovskog modema na njegovoj strani je bilo sve ok takodje.

Ima li neko ideju sta dalje da radim, sada sam direktno spojio kablovski modem na PC, ukljucio automatski adresu na pc i sve radi ok.

Hvala unapred.
[ duskooo @ 06.12.2013. 22:24 ] @
Možda se mikrotik zaglupeo - probaj da ga resetujes. A u komp ukucaj 8.8.8.8 kao primarni DNS.
[ opmo @ 07.12.2013. 00:59 ] @
Mikrotik sam resetovao i gasio/shutdown pa izvlacio iz napajanja ali bez uspeha. Radio sam i release/renew na njemu (dhcp client na wan portu ka modemu) i dobije ok adrese ali dzaba.

Probacu kao primarni dns da stavim googl. Hvala jos jednom na savetu.