[ nkrgovic @ 28.11.2013. 11:34 ] @
Projektujem neki nov sistem i izgleda da mi se smese Juniper EX switchevi. Nemam pojma o njima, nikad nisam koristio Juniper - ali sam voljan da pocnem. Treba mi pomoc oko definisanja uslova, tj. oko odabira.

Treba mi osnovni L3 switch, za malu mrezu. Na njega bi trebalo da bude vezano 5-6 servera, plus par L2 switcheva za desktop korisnike. Svestan sam da vec EX2200 ima lepe funkcije i to im se mnogo svidja: Ima L3, ima inter-vlan routing, mogu da napravim staticke rute (to mi je vise nego dovoljno), mogu da odradim vecinu toga sto mi treba - ili gresim? Ako gresim, molim vas recite mi :D.

Problem mi je povezivanje servera. Uzeo bih par EX2200 i spojio ih u Virtual Chassis. Pitanja su:

- Da li mi za to treba neka dodatna licenca? Da li to treba da doplatim. Znam da moram da kupim dva para optickih SFP-ova, ali pitam za softver.
- Da li su, kada je to podignuto, oni u stack-u, ili je to samo zaobilazenje spanning tree-ja? Konkretno, ako imam 4 mrezne karte u serveru i ubodem dve u prvi a dve u drugi svitch ja mogu da dva porta na istom svicu spojim bonding drajverom na linuxu. Mogu li da to uradim sa sva 4 porta, preko oba switcha? Podrzava li part switcheva u Virtual Chassis konfiguraciji npr. LACP kroz par, tj. preko portova u oba switcha?

Hvala unapred! Znam da deluju osnovno pitanja, ali nikad nisam koristio Juniper, a Cisco mi nije opcija u ovoj varijanti. Molim vas da odgovore "uzmi lepo cisco" preskocite, to znam i sam. :D