[ petar.webdesing98 @ 28.11.2013. 14:47 ] @
Pozdrav svima!
Interesuje me, da li je moguće kada se završi slikanje, da se jednostavno izvuče traka i da na njoj budu slike? Ako ne, kako izvući film a da na traci ostane slika? :D
[ bakara @ 28.11.2013. 15:50 ] @
Kako mislis to da samo izvuces film da na njemu budu slike?

Film moras prvo da razvijes, da bi dobio negativ, tek od negativa se dobijaju slike.

Ako film izvuces pre razvijanja on ce se osvetliti i neces dobiti apsolutno nista.



nekada je ovo bilo glupo nekome objasnjavati, ali sad kontam da ima generacija koje nikada nisu slikale analognim aparatima.
[ petar.webdesing98 @ 28.11.2013. 15:56 ] @
I mislio sam da će biti tako... A, je l' moguće razviti film u kućnim uslovima? :D Hvala.
[ deki111 @ 28.11.2013. 15:57 ] @
[ deki111 @ 28.11.2013. 16:05 ] @
Citat:
petar.webdesing98:
A, je l' moguće razviti film u kućnim uslovima? :D Hvala.

Moguće je, ali bi morao da nabaviš razvijač i fiksir.
[ petar.webdesing98 @ 28.11.2013. 16:11 ] @
Hvala. :D A koliko bi otprilike koštalo da se razvije u foto radnji, ako se to još uvek radi? :)
[ bakara @ 28.11.2013. 16:17 ] @
Pa verujem da se to i dalje radi po foto radnjama, i da kosta mozda 200-300din.... toliko je bilo nekad

Nije problem da razvijes film, vec da negativ preneses na papir.
[ deki111 @ 28.11.2013. 16:18 ] @
Naravno da se radi dan danas. Pogledao sam cenovnik jedne beogradske foto-radnje, ručno razvijanje c/b filma 350 dinara.
[ petar.webdesing98 @ 28.11.2013. 16:21 ] @
A koliko košta 35mm traka? :D
[ bakara @ 28.11.2013. 21:18 ] @
Kosta mozda oko 250 din.

Citat:
deki111: Naravno da se radi dan danas. Pogledao sam cenovnik jedne beogradske foto-radnje, ručno razvijanje c/b filma 350 dinara.


Gde ce tek da nadje crno beli film, to je tek raritet...

[ 3way @ 28.11.2013. 21:44 ] @
150, 200, 300, 400, zavisi kako koji...ima ih po radnjama, treba proceprkati...
[ deki111 @ 28.11.2013. 21:51 ] @
Citat:
bakara
Gde ce tek da nadje crno beli film, to je tek raritet...

Ima ih, mogu da se nađu, samo bi trebalo obratiti pažnju da nisu iz vremena kad sam išao u osnovnu školu.

Da zaokružimo priču, evo postupka izrade fotografija:

[ whitie2004 @ 29.11.2013. 08:02 ] @
Citat:
Interesuje me, da li je moguće kada se završi slikanje, da se jednostavno izvuče traka i da na njoj bude slika?

A normalno da moze .... zezaju se ovi drugari!

Treba ti instant foto aparat. Škljocnes i izadje bela slika. Onda malo mašeš, šatro 'sušiš' - u stvari se slika sama razvije i fiksija. U kratkom roku se pojave boja i cela slika se stabilizira. Firma Polaroid je prva počela da se bavi time pa je cela grupa nazvana po njoj, mada su u prici bili i kodak i fudji - svaki na svom kontinentu.

Normalno, sve je to istorija koja je zbog numizmatike danas dosta skupa. Kod ovih istih firmi danas mozes kupiti elektronac za pare kojima bi kupio pakovanje slika.
[ bakara @ 29.11.2013. 10:00 ] @
Vidjao sam polaroid digitalce koji odmah izbacuju fotku, isti princip kao nekad samo sto je aparat digitalni.
[ mulaz @ 29.11.2013. 10:55 ] @
Citat:
bakara: Vidjao sam polaroid digitalce koji odmah izbacuju fotku, isti princip kao nekad samo sto je aparat digitalni.


Da, ali su nazalost veliki i tezki za nosenje u ruci :/

http://www.trustedreviews.com/canon-selphy-cp900_Printer_review <- ovo (i slicni modeli) su bolja varianta.. samo prikljucis fotoaparat, i stisnes print :)
[ calexx @ 29.11.2013. 11:34 ] @
Otišli ste na pogrešnu stranu, pitanje je bilo da li može da se izvuče film sa gotovim slikama a ne da li postoji neko instant rešenje za slike. ;) Razvijanje filma u kućnim uslovima je baš baš lako ... ako mogu da se kupe razvijač i fiksir, a još ako imaš dozne (tako beše ime?) onda je posao lagan. Pravljenje slika je malo pipkavo a posle jedne ture ćeš da odustaneš i odeš kod fotografa, svejedno da li ćeš da mu odneseš film ili flešku sa slikama.
E da, ovo je sve za crno belu fotografiju, nikada sam nisam radio kolore.

A onda lepo uzmeš neki pristojan digitalac, ubaciš karticu od xx gigabajta za mali milion slika i ne razmišljaš.

Može li kontra pitanje, zašto te sve ovo interesuje? Našao si neki aparat, imaš ispit na ovu temu ili samo hoćeš da budeš drugačiji? ;)
[ 3way @ 29.11.2013. 11:41 ] @
Upravo sam isto to hteo da pitam: Zasto?

Inace, razvijanje filma je toliko lako da je smesno. Jedino sto od fiksira smrdi celo kupatilo 5 dana...
I razvijac i fiksir mogu da se nadju u jednoj radnji na NBG, Google vodi do nje (to jest, bar je bilo pre jedno godinu dana, ako ne i vise)...
[ bakara @ 29.11.2013. 11:46 ] @
Citat:
mulaz:
Citat:
bakara: Vidjao sam polaroid digitalce koji odmah izbacuju fotku, isti princip kao nekad samo sto je aparat digitalni.


Da, ali su nazalost veliki i tezki za nosenje u ruci :/

http://www.trustedreviews.com/canon-selphy-cp900_Printer_review <- ovo (i slicni modeli) su bolja varianta.. samo prikljucis fotoaparat, i stisnes print :)


Ma jok to, imas ovo:


[ deki111 @ 29.11.2013. 23:08 ] @
Ovo je bila tehnika:



[ Zarko Silic @ 30.11.2013. 07:18 ] @
Ovaj vid pravljenja fotografije danas spada u kategoriju ezoterije.

Sve potrebno se moze kupiti; kako novo, tako i polovno, ali sama izrada fotografije, nekoliko puta je skuplja od izrade "digitalnim" postupkom.

Medjutim, ako je u pitanju hobi, onda cena nije toliko bitna. Pojedine druge stvari su mnogo vaznije od same cene kostanja. Uzitak i zadovljsvo tako dobijene fotografije daleko prevazilazi njenu cenu kostanja izrazenu u ojrima.

Medju clanovima ovog foruma postoje osobe koje u svom fotografskom arsenalu poseduju ovako nesto


[ Lavlja_Jazbina @ 30.11.2013. 07:48 ] @
^Na ovako pedantno sredjen sto,a povezujuci sa isto tako pedantnim autom,ovo na slici je tvoj kutak.
[ Zarko Silic @ 30.11.2013. 08:23 ] @
Nije,

fotku sam pronaso na NETu, ali kao da sam je ja postavio Mozda uz poneki dodatak vise nego sto je na ovoj fotki, ali uglavnom, to je to.

Pored predmeta prikazanih na fotki, za izradu fotogravije potrebno je posedovati i aparat za projektovanje sa pripadajucim priborom. Njihova cena na polovnom trzistu danas nije prevelika. U Nemackoj se pristojan aparat za povecavanje moze kupiti za stotinak eura. Naravno, crno beli. Jos toliko treba dati za pristojan polovan objektiv.

Kod nas se mozda moze pronaci i za manje pare.
[ valerijan @ 30.11.2013. 22:27 ] @
( ručno :) razvijanje crno belog filma za 150 rsd radi Miša Milović na Zelenom Vencu (0641200657).

Za kontakt i Vreme pogledaj/te [es] temu Sigma 28 200 ciscenje.


Skeniranje i arhiviranje se može povoljno izvesti u BG Elite Foto radnji, 200rsd (sa diskom).
Oni i razvijaju, ali je kod njih ručni rad 350rsd za crno beli film. To je verovatno ono što je deki111 pronašao.
Razvijanje kolor negativa je 150rsd, što je sasvim prihvatljivo.
Ako se razvije i arhivira film ili se pozove na preporuku prijatelja, za 50rsd se može dobiti film (najčešće Centuria 200) sa isteklim rokom...ali funkcionalan.

Preporučuje se i Krle iz Zemuna za razvijanje kolora (1.5 evra / 0645125955),
pa onda skeniranje u BG Elite opciji
ili pitati spomenutog Mišu Milovića jer on sad navodi još jednu opciju za skeniranje 35mm filmova (140rsd).

Za skeniranje 6x6 (srednji format) Elite ili improvizacija.

dodatak

35mm film Paradies 400 se može kupiti u DM radnji na Zelenom Vencu.
To su pakovanja sa dva filma 2x36 snimaka. Bili su prilično povoljni, a verujem da je i dalje tako.

Za crno bele (Efke, Fotokemika) pogledati u Hammer foto-u na Trgu Republike, iznad pozorišta Boško Buha.

A ima ih (Fomapan) i u Fototehni, Beograd.

Crno Beli Ilford u Elitu košta od 460-590rsd.

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 01.12.2013. u 01:21 GMT+1]
[ bakara @ 30.11.2013. 23:03 ] @
Cemu koriscenje klasicnog filma ako ces to posle da skeniras?
[ valerijan @ 30.11.2013. 23:15 ] @
Za Facebook profilku, naravno...
[ risp73 @ 02.12.2013. 18:05 ] @
Citat:
Zarko Silic:
Medjutim, ako je u pitanju hobi, onda cena nije toliko bitna. Pojedine druge stvari su mnogo vaznije od same cene kostanja. Uzitak i zadovljsvo tako dobijene fotografije daleko prevazilazi njenu cenu kostanja izrazenu u ojrima.

Tačno, zadovoljstvo je zadovoljstvo.

Daaavno sam u Beču kupio ovu knjigu

[att_img]

i uz pomoć nje se dao na izradu kolor fotografija.
Hemikalije sam nabavljao od Fotokemike, Zagreb. Tačnije, na pakovanju je pisalo Fotokemika
ali se unutra nalazila neugledna kartonska kutija sa tekstom na italijanskom jeziku.
Pravio sam i kalkulaciju - slike koje sam izrađivao su me koštale (samo materijal)
otprilike par procenata manje nego one izrađene u fotoradnji. Ali užitak je užitak ;-)
[ Backy @ 05.12.2013. 04:55 ] @
crno beli ilford za masinsko c48 razvijanje kosta 500din, a bajati color film sa bolje opremljene trafike za 200din daje mnogo umetnickije rezultate :)