[ igor99stosic @ 28.11.2013. 20:57 ] @
Znam da ima mnogo ovakvih tema, al nov sam pa se nadam da mi nećete zameriti. Na to ću dodati da je svaki um drugačiji i da sam isčitao dosta sličnih tema, ali me sve vuče da otvorim svoju.

Naime osmi sam razred i evo polako počinjem razmišljanje o srednjoj školi i o polaganju male mature. E sad, veliko finale je koja škola.. Sad ću nabrojati sve o sebi, šta mi ide šta ne i tako dalje...

Velika mi je mana što sam lenj. Znači to je strašno i mnogo mi ide na živce. Odličan sam učenik uvek bio sa nekim prosekom 4,60. Od predmeta mi ide matematika, fizika. To sam siguran da imam kefalo za to al da je**** ne znam da ga koristim. Generalno ne volim gimnazije zbog bezbroj gluposti koje moram da učim al opet ona ima svojih prednosti. Ide mi i istorija i geografija, biologija (više zato što mogu biti zanimljivi predmeti, ali generalno imam petice/četvorke iz takvih predmeta. Jedino hemiju mrzim. Informatika tj. računari mi izuzetno dobro idu, ali sam imao nekih problema da ne kažem epileptični napadi (2 komada) baš kada sam provodio previše vremena isred kompjutera. A i stradaju oči, pa iako znam to da radim i zanima me do neke mere - ne želim da ceo život provedem ispred kompa... Znači mnogo mi je žao da bacim vreme na ekran. Ja sam ozbiljno razmišljao i ciljao više stručne škole (tipa Tesla) jer mi je žiža na matiš i fiziku i tehničke struke. No tu mi se javlja jedan problem. Nekako mi previše u takvim školama zajebancija, a ne bih želeo da se sprdam celo svoje školovanje pa da bude ''e sad mi krivo što nisam učio kada je trebalo pa krpež i trpež kuću drže'', al naravno niko ne kaže da tako da ispadne ahahah. Sa druge strane nisam nešto informisan o gimnazijama, mada zna da imaju sra** koje ne želim... A na to se javlja možda i najveći problem da ne kažem blokada- pa nema cura u tehničkim školama...

Za mene koji iskreno nemam radne navike, prvo moraju iste da se steknu pa onda da ja upisujem neke ozbiljne škole. A takođe ko i sa kompjuterima, život je jedan i ni tu ne želim da ga provedem ispred knjiga. Više bih onako da živim realnije.

Eto trudio sam se da napišem što opširniji tekst, na koji sam zaboravio da dodam sam neutralan po pitanju srpskog jezika. Imam pet, nije da ga nešto gotivim, al ne čitam knjige (na žalost). Čitam ono obavezno što nam zadavaju u školi ali ne svojevoljno.

P.S Do neke mere volim da fizikališem, i da sam na terenu što se kaže. Imam nešto višak kilograma pa time rešavam to. Ima šuma jako blizu moje kuće, a obožavam da se sjurim biciklom niz šumu. Pa onda krčimo šumu, kopamo, pravimo skakonice i sve redom. To mi baš lepa teretana
[ abitbp6_ @ 29.11.2013. 20:16 ] @
Iz svega što si napisao, ja mogu, pomalo i iz ličnog iskustva, da ti kažem sledeće - šta god da upišeš, neće biti lako. Nerazvijene radne navike u osnovnoj školi su dosta čest problem, a roditelji zaneti tvojim zasluženim ili nezasluženim dobrim ocenama nemaju signal da nešto nije u redu, pa ništa i ne preduzimaju. U srednjoj školi je tolerancija na ovakve učenike skoro nikakva i samo li daš priliku profesorima, počistiće te već u prvoj godini. Dakle, spremi se na jedinice, dvojke i trojke.

Koliko vidim, ti bi da nešto završiš, a da se mnogo ne trudiš. To čak može i da prođe, ali ne ide se u školu da bi se dobio papir sa kojim ćeš biti samo još jedan u nizu nezaposlenih na zavodu za zapošljavanje i bez znanja i veština da nešto uradiš sam. U školi se nešto mora i naučiti. Znanje NEMA ZAMENU, i bilo bi vrlo dobro za tebe da to odmah shvatiš i prihvatiš, da to ne bi shvatio kada uzmeš taj papir i izađeš na tržište rada koje će te samleti.

Epi napadi ispred računara - za to postoje odlično poznati uzroci i preventiva, pa za početak upali svetlo u sobi kada igraš igrice. I nađi informacije o tome kako se pravilno osvetljava radni prostor oko računara. Evo mene 15+ godina ispred kompa, nikada ni jedan...

Stradaju oči od monitora i ne želiš da ti život prođe ispred kompa? OK ako nećeš da radiš za 1000+ evra, možeš i za 300-. Možda bi želeo da ti stradaju bubrezi ili zglobovi na nekoj građevini u novembru? Možda bi želeo da stojiš na nekoj tezgi na otvorenom? Da radiš neku dostavu? A kažeš da ti i drva idu od ruke...

Ako se uozbiljiš, onda neka elektrotehnika i nešto oko računara, jer tu imaš realne opcije zapošljavanja i sa srednjom školom. Ako ne, onda ekonomija ili hortikultura, pa radi neko knjigovodstvo ili gaji cveće. I gimnazija može biti opcija, ja sam išao u srednju stručnu i u gimanziju i tvrdim da je gimnazija u mnogim segmentima lakša. Jedino što posle gimnazije nemaš baš puno opcija za zapošljavanje.

Takođe imaš i testove za stručno usmeravanje, tj ranije ih je bilo u organizaciji zavoda za zapošljavanje. A možeš i da razgovaraš sa svojim nastavnicima, šta oni misle, šta bi mogao da upišeš. Oni najbolje poznaju tvoje radne navike, mogućnosti i kapacitete. Imam rođake profesore u osnovnoj školi, pričali su mi da su redovno davali savete svojim učenicima na ovu temu.
[ igor99stosic @ 30.11.2013. 08:51 ] @
Eh, nažalost svestan sam toga vezano za radne navike.. Ali ko debil se jako malo trudim da išta učinim povodom toga. Što se kaže pokušavam ali, malo je kasno. Ja sam jedan od onih koji se provlačio - malo na času zapamtim, pročitam jednom kući i eto.. Naravno da neću na građevinu, ustvari nikad ne reci nikada ako nastavim da se zaj**avam možda i završim tu.

Naravno da nisam dobio epi napade zato što nisam upalio svetlo, zapravo sve sam pravilno odrađivao. Igrice sam igrao godinu dana bas bas ceo dan, dobio 2-3 napada, otisao na magnetnu rezonancu i skenera da bih saznao da imam cistu na mozgu nastalo usred nepravilno razvijenih moždanih ćelija tj. tako su se formirale i tu mi je bio oduzet kompjuter i igrice po savetu doktora specijaliste. Nakon mnogo slobodnog vremena jer ga nisam provodio ispred kompjutera, saznao sam da me intresuje elektrotehnika i te stvari. Ćale mi je zavrsio Teslu i Višu Elektrotehničku pa sam uz njega naucio dosta stvari.. E sada, majka me je u početku jako podržavala za kompjutere, ali nakon toga što se desilo ona je sve više alergična na kompjutere i skoro smo vodili razgovor i rekla mi je da misli da to nije za mene, i da ona takođe ne bi želela da ja provedem život u sobičku ispred kompa. Ali opet ćale se non-stop zanima u garaži rastavljajući svakakve uređaje, onda oko struje itd itd... A majka opet ne bi želela da budem ko on, iako mene to zanima tu i tamo :P Pa sam se posle svega ja sam se pronašao malo ćoškiran pa sam hteo da se posavetujem sa nekima iskusnijima. Naravno da se razumemo da se za skoro svaki posao danas koristi kompjuter, ja ne bih želeo da budem programer (iako mi to dobro ide) koji ce da sedi ceo dan ispred kompa i kuca...

Ali šta ćeš, ako nemam radne navike daj da ih stvaram a ne samo da maštam.. Što bi mi deda reko:''Mora se odnekud početi''. Jako mi je krivo, jer znam da mogu al sam lenj.
[ Burgos @ 30.11.2013. 12:34 ] @
Citat:
igor99stosic: Eh, nažalost svestan sam toga vezano za radne navike.. Ali ko debil se jako malo trudim da išta učinim povodom toga. Što se kaže pokušavam ali, malo je kasno.


Ja sam radne navike stekao tek kada sam završavao fakultet, tako da nikada nije kasno.
[ test1234 @ 30.11.2013. 12:48 ] @
Nemoj da izmisljas toplu vodu. Nemas pojma u kakvoj si prednosti nad drugom decom, ako mislis da se bavis strujom, zbog toga sto si ceo svoj zivot, uz oca, bio kako tako vezan za struju.

Dakle moja preporuka je Tesla, ili ako zelis bolje obrazovanje, gimnazija prirodnog smera, pa usput uz oca praksa a posle bar visu.