[ Kljajoni @ 02.12.2013. 17:09 ] @
Pozdrav svima,

treba da nađem rešenje za izbor centalnog switch-a za firmu koja trenutno ima 52 radne stanice i ubrzano se širi (za par godina biće verovatno 3 puta više stanica). Mreža je tako projektovana da sve linije dolaze do centralne sobe sa serverskom/mrežnom opremom te je potrebno "samo" izabrati odgovarajući model centralnog switch-a (access switch-eva nema niti će ih biti). Zahtevi su sledeći:

- svi mrežni portovi moraju biti 1Gbit, nikako 100Mbit
- switch mora imati mogućnost proširenja sa opcionim 10Gbe portovima (SPF+ i/ili 10GBASE-T) (kasnije za servere)
- switchevi moraju biti stack-ablini
- moraju imati bar statičku L3 podršku (zbog rutiranja između različitih VLAN-ova) + ACL-ove za security
- switch je kriticna komponenta sistema te je brza zamena / popravka u slucaju otkaza must-have (Carepack ili u baš najgorem slučaju cold rezerva)

Od onoga što sam ja gledao, 2 komada HP 2920-48G (J9728A) u stack varijanti izgleda kao ok rešenje. Da li neko ko se više razume može da predloži sličan model drugih firmi (Cisco, Juniper, ostali ... ), eventualno da koji komentar o prednostima/manama switcheva ili preloži neki drugi tip rešenja (modularni switch) ?

[ gogo82 @ 02.12.2013. 17:50 ] @
Sve zavisi koliko novca imaš na raspolaganju.

Jedna od mogućnosti je Cisco 3560 X series.
Ovo je vjerovatno najbolje rješenje na tržištu ali je i najskuplje.
[ Kljajoni @ 02.12.2013. 23:45 ] @
Recimo da je grub budžet 5000-6000 EU + PDV. Pogledaću ove Cisco switch-eve, mada mi se već čini da će prešišati budžet dok trepnem :)
[ sale83 @ 03.12.2013. 05:28 ] @
3560-X nije stack-abilan dok 3750-X jeste.
[ markovm @ 06.12.2013. 20:44 ] @
Zdravo,

Od HP-ovih uredjaj pogledaj i opciju 5120-EI sa dva slota za prosirenja. U svaki mozes da stavis dvoportnu 10G karticu (SFP+) tj. ukupnpo 4, a same uredjaje takodje mozes da spregnes u IRF stack (slicno cisco-ovom VSS) tj. imaju podrsku za distribuirani trunking.

Nesto jaca i skuplja opcija ti je 5500 SI/EI/HI, ali gore navedeni zadovoljava sve sto si naveo.

Poz,
Milenko