[ AstroDule @ 05.12.2013. 10:40 ] @
Ako je u stanu od 50 kvadrata 20 stepeni, a vlažnost vazduha je 20%, koliko vode treba da ispari da bi dostigli vlažnost od 50%?

Naravno pretpostavljamo da su prozori zatvoreni, a da je pritisak (ako je uopšte potreban za račun) na niovu prosečnih vrednosti za Beograd.



[ djoka_l @ 05.12.2013. 11:54 ] @
Prvo, za obračun koji tražiš bitna je ZAPREMINA stana a ne kvadratura. Ako pretpostavimo da je visina stana 2.5m, tada je zapremina 125 kubnih metara.
Drugo, u pitanju je RELATIVNA vlažnost vazduha, a ne APLSOLUTNA, tako da treba znati koliki je parcijalni pritiska vodene pare u vazduhu na datoj temperaturi kada je relativna vlažnost 100%. Formila je data ovde (aproksimativna): http://en.wikipedia.org/wiki/Relative_humidity#Measurement
Na osnovu toga, može se naći parcijalni pritisak vodene pare pri 20% i 50% relativne vlažnosti vazduha.
Treće, kada se zna parcijalni pritisak (tj razlika parcijalnih pritisaka između vlažnosti 50% i 30%) može se odrediti relativna količina vlage u vazduhu (kao odnos parcijalnog pritiska i ukupnog pritiska), pa po Daltonovom zakonu, količina vodene pare je srazmerna ovom odnosu.
Četvrto, kada se sazna odnos parcijalnog pritiska vodene pare (procentualna količina vodene pare u ukupnoj količini vazduha) potrebno je znati koju zapreminu zauzima jedan mol vodene pare. 1 mol vodene pare ima masu od 18 grama i zauzima 22,4 decimetra kubna na normalnoj temperaturi i pri normalnom pritisku (mislim da se normalna temperatura definiše kao 20 stepeni Celzijusa, a normalni pritisak kao 101.3 kPa). Iz formule pV/T = const može se naći V jednog mola na pritisku koji nije normalan i temperaturi koja nije normalna.
Peto, sada to sve lepo obračunaš (što meni ne pada na pamet da uradim), pa dobiješ tvoj beskorisni podatak koji si tražio...
[ AstroDule @ 05.12.2013. 12:15 ] @
Sve te formule sam ja pročitao, ali ne baratam dobro sa pojmovima.

Podatak nije uopšte beskoristan jer imam suv vazduh u stanu i muku mučim da podignem vlažnost u njemu, pa hoću da vidim da li ima smisla koristiti razne ovlaživače prostorija.

Šta više mislim da bi ovakakav zadatak bio odličan za školski program jer zahteva poznavanje mnogih stvari, a i poenta školskog sistema bi trebalo da bude povezivanje stečenih znanja.
[ djoka_l @ 05.12.2013. 12:37 ] @
Uh, kakv si programer, kada ne znaš da barataš formulama. Masa vazduha u 125 m3 je oko 84 kg, a da podigneš vlažnost vazduha sa 20 na 50 posto ti treba oko 9% te mase vazduha da zameniš vodenom parom, što mu izađe oko 8 kg vode (ako nisam negde omanuo za red veličine, a čini mi se da jesam, pre će biti 800 grama i razlika od 1%, ali me mrzi da ponovo računam)

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Relative_Humidity.png

(po ovom grafikonu bi se reklo da je potrebno 8 grama vode po kilogramu vazduha i relativnoj vlažnosti 50%, pa onda ispadne da ti treba 70g vode).

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 05.12.2013. u 13:55 GMT+1]
[ AstroDule @ 05.12.2013. 12:54 ] @
Hvala,

to se otprilike uklapa u neke moje laičke procene.

Iskreno sam se nadao da će ovo moje pitanje naterati nekog srednjoškolca da malo vežba na praktičnom primeru.