[ Milance83 @ 10.12.2013. 01:33 ] @
Pozdrav svima!
Imam zaista cudan problem sa hardom Seagate Baracuda 250 GB. Kupio sam ga polovnog i sve je bilo 100 % ok u HD Sentinelu. Imao je tri particije koje sam ja hteo da spojim u jednu. Obrisao sam te particije i napravio jednu pomocu Partition Wizarda, ali kada sam restartovao racunar, pojavio se plavi ekran i vise nisam mogao da dignem windows, koji je inace na mom primarnom hardu WD CAVIAR BLUE od 250 gb i njega nisam dirao. Pisalo je da je unbootable disk, pa sam resio da srusim sistem, jer nisam mogao da udjem u Windows XP vise nikako, sve sam probao. Srusio sam sistem (iako je instalacija dugo trajala i video sam da se komp muci da ocita podatke) i uspeo da dignem novi, koji za sada radi ok, ali mi sad HD Sentinel pokazuje Health 52 % za Seagate-ov disk. Skinuo sam sa njihovog sajta alatku za reparaciju istog i odradio fix all fast, pa mu je health porastao na 80 %. Da li mi neko moze reci sta to moze biti? Da li napajanje moze da osteti hard, ili los kabel, ili sta je moglo da mu se desi posle brisanja particija i pravljenja jedne nove (velicine celog tog harda od 250 GB)? Jedan prijatelj me je savetovao da probam da napravim dve particije, jer navodno XP mozda ne vidi ceo hard u obliku jedne particije? Ima li tom hardu spasa, ili ...? Sta preporucujete?
Samo jos da napomenem da su oba master i SATA 2. Da li to mozda ima neke veze?
Hvala svima unapred!
[ gilopile @ 10.12.2013. 01:44 ] @
Da li ga sada OS vidi? Postavi nam sliku iz HDtune/health, da vidimo sta je S.M.A.R.T zabelezio. Najverovatnije je dobio po koji bad sector koji ne moze iz nekog razloga da relocita i stoga plavi ekran.

Skini HDregenerator, napravi bootabilnu flesku ili CD sa njim, bootuj kada startujes racunar i preskeniraj taj HDD da ispravi ukoliko ima BS.

Win xp moze bez problema da `vidi` ceo prostor tog HDD-a.
[ Milance83 @ 10.12.2013. 02:32 ] @
Evo slika...





Da sad je sve ok, ovo je sadasnja slika iz Sentinela, bila su 2 bed sektora, ali sam uradio fix all sa Seagatovom alatkom za reparaciju i health je skocio posle toga sa 52% na 80%. Imate li mozda HDD Regenerator registrovan i full, jer nisam mogao da nadjem full verziju? Ne razumem zasto se pojavio plavi ekran, kada ovaj Seagate disk meni butabilni, odnosno nije XP na njemu, nego na WD-u? Da li ima neke veze sto su mi oba u biosu na masteru, ali je u redosledu citanja podesen WD-ov kao prvi, jer tako i treba, posto mi je na njemu windows?
[ gilopile @ 10.12.2013. 02:56 ] @
Nema veze na koji SATA rikljucak je spojen HDD, nema tu konflikta kao na ATA/IDE. Za sada je sve ok. Za svaki slucaj promeni SATA kabel, jer ima podosta gresaka prilikom komunijkacije HDDa sa kontrolerom/plocom. Plavi ekran si mogao dobiti jer prilikom ucitavanja OS-a svi HDDovi koju su prikljuceni na plocu moraju se inicijalizovati od strane OS-a, a verovatno tom prilikom Segate je imao problem sa sektorima i nije mogao OS da ga prijavi...

Naravno, sve je ovo moja pretpostavka...

Proveri PP!
[ Milance83 @ 10.12.2013. 03:27 ] @
Promenio sam juce SATA kabel, srecom imao sam jedan noviji od prethodnog harda, pa cu sad pratiti sta se desava. Mozete li mi reci samo kako da razlikujem SATA 1,2 i 3 kablove? Interesantno je da napomenem da sam bio iskljucio Seagate HDD i pokusao opet da udjem u win, isto je prvijavio pravi ekran, tako da ocigledno nije u tome problem...
Da li mogu sa Regeneratorom da odradim scan i repair iz Windowsa, ili moram prilikom restarta, tj. iz DOS-a?
Cenio bih veoma da cujem jos necije misljenje, a vama hvala puno!
[ gilopile @ 10.12.2013. 03:38 ] @
Hm, a u kakvom ti je stanju taj drugi HDD? Moze biti uzrok plavog ekrana gotovo sve, HW i SW. Proveri temperature PCU/GPU/chipset, ocisti memorijske stapove i slotove...Bitno je i da li si skoro nesto nadogradjivao od HW-a ili instalirao neki software, pa se problem javio?

Ne bi bilo lose i da proveris RAM mem. sa memtest86

HDregenerator moze raditi i iz OS-a samo ako HDD koji ces skenirati nije zauzet od strane OS. Sveze formatiran ne bi trebalo da pravi probleme.

Skini i pokreni BDOD Screen View i vidi sta je on zabelezio. Mozes i ovde okaciti da vidimo:

http://www.nirsoft.net/utils/bluescreenview.zip


Pozz i nadam se da ces resiti problem!
[ Milance83 @ 10.12.2013. 04:01 ] @
Ovaj programcic nista nije zabelezio, a siguran sam da je plavi ekran nastao zbog HDD-a jer je pisalo na njemu secam se:"Unbootable hdd device".
Drugi hard (WD na kome je sistem bio i sada je) je u odlicnom stanju, kao sto se vidi sa slika gordnjih iz Sentinela, sve 100 %.
Cini mi se da je sva muka nastala kada sam pokusao da spojim te particije sa Mini Tool Partition Wizardom. On je kao to odradio i posle toga kad je trazio restart je nastao haos, vise nisam mogao da udjem u win, pojavio se taj plavi ekran, pa sam morao da rusim sistem,formatiram C particiju na WD-u i opet je isla instalacija sporo, ali je nekako odradio i sad sve ok da kucnem u drvo...Vrlo cudan problem. Imam nekakvog iskustva sa SW i HW problemima, ali ovo mi se jos nije desilo.
Da li je moguce da je u napajanju problem mozda, ili je taj program napravio haos?
Mozda sam trebao prvo da formatiram te tri stare particije na njemu (Seagate-u) pre brisanja, ili to nema nikakve veze?
[ Milance83 @ 10.12.2013. 15:24 ] @
Evo radim scan sa Regeneratorom, nasao je do sada 115 bed sektora i sve ih je oporavio, ali mi gore pise sledeca poruka: IDE INTERFACE HANG-UP! SET UP BIOS TO COMPATIBLE IDE MODE! Sta je to i kako to da izvedem? Da li moze Regenerator da se pauzira,ugasi komp i posle opet nastavi gde je stao?
[ gilopile @ 10.12.2013. 19:25 ] @
Koja je ploca u pitanju? Da li ti je mozda u BIOS-u postavljeno na AHCI? Pokusaj da postavis na IDE...Desavalo se i meni to isto na nekim laptopovima. Verovatno ima problem sa pojedinim SATA kontrolrrima.

Da li radis iz DOS-a ili OS-a? Ako si radio iz DOS-a, pokusaj iz OS-a i obratno.

Mozes da pauziras pritiskom na `escape`. , a pre toga zapamti/upisi na kojem sectoru je trenutno i posle pritiskom na `3`- (Change start/end sector) upises taj pocetni sektor, lupis enter, ako hoces da ide do kraja i nastavice sa tog mesta.
[ Milance83 @ 11.12.2013. 00:28 ] @
Ploca mi je GIGABYTE G31M-S2L, Bios sam flesovao u zadnji f9, instalirao drajvere sa Gygabajtovog sajta sve nove, ali sam sada na netu nasao ocigledno resenje, samo sep lasim da ne poremetim rad ovog drugog WD normalnog harda kad promenim u Biosu opciju na Integrated pheripherals u combined mod, valjda da onda koristi i SATA i ATA kontrolore. Da li je moguce da zato sve vreme i imam problem sa tim Seagate hardom, jer je ocigledno problem u nekom SATA kontroloru na ploci?
[ gilopile @ 11.12.2013. 00:40 ] @
Pokusaj combined mod, neces nista zeznuti. Ali ipak taj segate nije bas najzdraviji, cim si pronasao 18 BS na njemu. Pitanje je samo da li ce ostati na tome ili ce ih nagomilavati vremenom, sto bas i nije dobro. U svakom slucaju, provrti ga opet sa HDregeneratorom i prati njegovo stanje putem S.M.A.R.T.-a.
[ Milance83 @ 11.12.2013. 01:46 ] @
Hocu, to sam i mislio. Hvala jos jednom puno. Kad odradim scan sa Regeneratorom, napisacu rezultat.
[ Milance83 @ 11.12.2013. 11:46 ] @
Ipak nisam mogao da zavrsim test, jer je ocigledno crkao i ovaj hard. Da sumiram, ovo mi je treci hard koji je crkao na ovom napajanju. Da li je moguce da je napajanje lose i da ono unistava svaki drugi hard koji ubacim pored ovog sistemskog WD-a od 250 gb? Napajanje mi je cini mi se neko kinesko 450 w i povremeno drnda. Planirao sam da ga zamenim, ali nisam ni sanjao da ono moze da napravi ove probleme.
[ calexx @ 11.12.2013. 12:20 ] @
Da li se to desilo i sa nekim novim ili probaš samo polovne hardove?
[ Milance83 @ 11.12.2013. 13:00 ] @
Pa probao sam pre ovog jos jedan polovan, kojem je takodje bio health 100 % prilikom prvog paljenja, zatim posle restarta je opao na 77 %, pa sam uspeo da ga vratim nekako i zamenim za ovaj koji je sada ocigledno izdahnuo A pre toga sam imao jedan nov, on mi je radio 3 godine i 2 meseca, pa odjednom misticno crkao, 2 meseca posle isteka garancije. Sva tri harda su bila prikljucena na isti izvor napajanja.
[ gilopile @ 11.12.2013. 14:00 ] @
Pa nije iskljuceno da napajanje unistava tvoje HDD-ove, ali je isto tako moguce da su ti polovni diskovi bili na samrti...Ne mozemo tacno znati. Skini AIDA64 i proveri napone 12. 3.3, 5V. Pogleda takodje i u BIOS-u. Predostroznosti radi, nabavi bar neki LC Power 550W i bices miran sto se toga tice.
[ Milance83 @ 11.12.2013. 14:15 ] @
A sta tacno treba da proverim, koje napone u biosu i gde? Koji naponi su normalni za hard?
[ gilopile @ 11.12.2013. 14:50 ] @
Skines AIDA64 pa pod Computer/sensor vidis koji su naponi 12V, 3.3V, 5V, ne sme da imaju velika odstupanja. Mozes proveriti i u BIOS-u /HW monitor (gde gledas i temperature CPUa FAN RPM itd.)

HDD radi na 12 i 5V.
[ Milance83 @ 11.12.2013. 15:11 ] @
Evo slike iz Aide64...
Ocigledno je povecana voltaza sa 12 na 16.171 V, zar ne?

[ gilopile @ 11.12.2013. 15:33 ] @
Uh, krv ti, kad se sad nisam slogirao...:D Ovo se ne vidja svaki dan...Ako ta AIDA ne lazee, zagasi taj racunar i ne pali dok ne kupis neko krsteno napajanje ili sve ode dodjavola. Za svaki slucaj, proveri te napone i u BIOS-u, a ne bi bilo lose i sa unimerom. Ako je tacno da je 12V povecan na 16V, iskljuci komp i nabavljaj napajanje.


U BIOSu ides na hwmonitor i tu ces videti napone:


Ovo su u granicama normale.
[ Milance83 @ 11.12.2013. 15:39 ] @
Pa bice onda da je definitivno do napajanja. :-) A jel tih 12 V za hard samo ili za jos neke komponente? Kolika je maximalna granica normalne voltaze i sta sve moze da crkne, jel u opasnosti sav hardver, ili samo HDD?
[ gilopile @ 11.12.2013. 16:12 ] @
Nije samo za HDD. Ide i u plocu 12V, napaja se i procesor sa te grane i jos sto sta i preko reg. napona...Vrlo opasno za HW. Neka granice odstupanja je 5-7 % max. Pogledaj i u BIOS-u i obavezno neka ti neko unimerom proveri tu granu da li stvarno toliko odstupa.
[ tox master @ 11.12.2013. 16:44 ] @
Nemoj da verujes Aidi 100%,mogao bih se kladiti da nije taj napon u stvarnosti nego senzori ploce malo "fulaju" u ocitavanju.
Uzmi od nekog unimer (voltmetar) pa izmeri napon na molex konektoru izmedju crne zice i zute (12v) i izmedju crne i crvene (5V) i to ce ti biti merodavan rezultat.
Probavao sam aidu sa 2 ploce a istim napajanjem i rezultati su bili drugaciji o ocitavanju napona,ne u toj meri kao kod tebe ali oko 0.5v razlike je bilo sto je kod Seasonic napajanja prakticno nemoguce da se desi tako da mislim da i ovih tvojih 16v nije tacno.

edit:jel to neka starija ploca pa nema ocitavanje 5v napona?
[ Milance83 @ 11.12.2013. 18:43 ] @
Aha pa i meni je cudno da je toliko odstupanje, a vec dugo mi radi normalno komp. Kontam da bi brzo crklo nesto, da je tako strasno. Ali svakako planiram sutra da odnesem komp na serviser, da mi testiraju napajanje i da ustanovimo definitivno sta je problem. Ploca mi je stara oko 6,7 godina GIGABYTE G31M-S2L.
[ gilopile @ 11.12.2013. 23:21 ] @
Drug, zato sam ti i predlozio da pogledas te napone u BIOS-u. Ok AIDA64 i slicni programi umeju da se zbune prilikom iscitavanja tih podataka. Uglavnom su to nebuloze, tipa, 122.345V... ali ovo mi ne lici na takve pogreske.

Dakle startuj komp, drukaj `delete` dugme i kada udjes u bios, ides na HW monitor i tu ces videti napone, pa ako tu isto pise, vrlo moguce da imas problem sa napajanjem, ali opet nije iskljuceno i da ploca baguje i neophodno je ispitati unimerom to napajanje.

Ajd pa javi.
[ Milance83 @ 13.12.2013. 04:27 ] @
Pogledao sam u Biosu, voltaza je u granicama normale, samo nigde ne vidim 5 V, kako je moguce da to nemam? A napajanje je svakako zrelo za menjanje, pa planiram ovih dana da ga odnesem u servis na testiranje, jer je ovo vrlo cudna pojava. Koje bi mi preporucili napajanjeod 420-450 w, a da je dobro pouzdano i kvalitetno a ne puno skupo?