[ xxx83 @ 11.12.2013. 12:09 ] @
Pozdrav svima.
NN lice je prijavilo moju firmu da koristi ilegalan softver.
Očekujemo u skorije vreme posetu od strane poreske inspekcije, pa me konkretno zanima, u praksi, šta traže, šta treba da pripremim, ima li nekih pravnih začkoljica i sl.
Dobro bi mi došla bilo kakva informacija od nekog ko je već imao slično iskustvo.
Zatim, za šta se OEM vezuje? Za kućište, matičn ploču....
Isto pitanje za GGK.
[ drvlada75 @ 11.12.2013. 12:21 ] @
Prvo Vam traze fakture koju ste dobili pri kupovini racunara. U fakturi je neophodno naglasavanje da je uz racunar posebno kupljen i operativni sistem.
Zatim sledi provera svakog racunara pregledom nalepnica i ubacivanjem flesa sa programom http://www.poreskauprava.gov.r...wnload/files/cms/attach?id=563
Izvestaj stampaju i Vi potpisujete. Ako je bilo nelegalnog softvera dobijate opomenu da ga morate ukloniti ili kupiti u narednom periodu.
Posle datog roka inspektori ponovo dolaze i ponavljaju proces pregleda.
[ bachi @ 11.12.2013. 12:25 ] @
Citat:
xxx83:
Zatim, za šta se OEM vezuje? Za kućište, matičn ploču....

Vezuje se za računar, u celini. U suštini možeš da promeniš sve u njemu, a da ostane isto kućište i biće legalno. Eventualno ako ne bude hteo da se aktivira preko neta, zoveš call centar i kažeš da ti je crkla matična ploča, da si je menjao i da si morao da reinstaliraš sistem. Do sada ni jednom nisam imao problema oko aktivacije.

Citat:
Isto pitanje za GGK.

Ne znam kako je za Windows 8, ali za Windows 7 dobiješ nalepnicu koju nalepiš na kućište, taj serijski broj otkucaš u nelegalnoj instalaciji i aktiviraš preko neta.
[ Miroslav Jeftić @ 11.12.2013. 12:43 ] @
Praktično nema razlike između OEM i GGK, osim što se nalepnica zalepi naknadno kod ovog drugog
[ Lavlja_Jazbina @ 11.12.2013. 13:07 ] @
Citat:
NN lice je prijavilo moju firmu da koristi ilegalan softver.


Da li moze da se zna koji je softver u pitanju?
[ xxx83 @ 11.12.2013. 13:08 ] @
Ako sam dobro razumeo, kad je GGK u pitanju, bitno je da ti računari imaju zalepljenu nalepnicu (pretpostavljam da se posle veže za računar kao i OEM) i da se braoj računara podudara sa brojem kupljenih licenci.
Ok, hvala vam na brzom odgovoru.
Ukoliko se setim još nečeg pitaću.
[ Miroslav Jeftić @ 11.12.2013. 13:16 ] @
Citat:
xxx83: Ako sam dobro razumeo, kad je GGK u pitanju, bitno je da ti računari imaju zalepljenu nalepnicu (pretpostavljam da se posle veže za računar kao i OEM) i da se braoj računara podudara sa brojem kupljenih licenci.
Ok, hvala vam na brzom odgovoru.
Ukoliko se setim još nečeg pitaću.


Da, kad se kupuje GGK, dobiješ disk i nalepnicu, samo zalepiš na kućište i naravno sačuvaš račun od kupovine
[ xxx83 @ 11.12.2013. 13:28 ] @
Šta ako firma koristi računar koji je u vlasništvu druge firme (postoje računi za hardver i OEM softver)?
[ citizenx @ 11.12.2013. 13:31 ] @
OEM - Ova licenca se vezuje sa novi racunar. Dakle kupite novi racunar i uz njega dobijete preinstaliran Windows.
GGK - Kupuje se u slucaju kad vec imate racunar i zelite da ga legalizujete. Dobija se kutija sa 2 diska (32bitni i 64bitni) i kljuc koji unosite po instaliranju kako bi Windows bio aktiviran.

U oba slucaju MORATE imati nalepnicu na kucistu, a pozeljno je da imate dokumentaciju o kupljenom software-u.
[ Aleksandar Đokić @ 11.12.2013. 15:26 ] @
Kao sto ti rekose. Nalepnica na racunaru i racun.
[ Jbyn4e @ 11.12.2013. 18:41 ] @
Citat:
bachi:
Vezuje se za računar, u celini. U suštini možeš da promeniš sve u njemu, a da ostane isto kućište i biće legalno. Eventualno ako ne bude hteo da se aktivira preko neta, zoveš call centar i kažeš da ti je crkla matična ploča, da si je menjao i da si morao da reinstaliraš sistem. Do sada ni jednom nisam imao problema oko aktivacije.


Skoro, pre recimo mesec i po, je crkla ploča na računaru sa vistom. Pozvao sam Microsoft, pitao lepo da li mogu da zamenim ploču i da mi je i dalje legalna vista, i dobio odgovor da jedino ako ti crkne matična ploča OEM vista više ne važi. Može i hdd, i procesor i sve, ali ploča ne.

Sad, ako je mene slagao radnik Microsoft podrške, onda može i ploča da se menja za OEM varijante.
[ S A J A @ 11.12.2013. 23:11 ] @
Noviji računari imaju UEFI umesto BIOS-a i u njemu je ukodiran OEM Product Key. Znači kad ode ploča, ode i product key.
[ Jbyn4e @ 12.12.2013. 06:49 ] @
Ovo nije bio računar sa uefi-jem.
[ SStudio @ 12.12.2013. 11:08 ] @
Zanimljiva stavka u License Agreement ovog programa iz drugog posta, koji koristi poreska.
Jer to znači da (u nekoj pravnoj državi) taj izveštaj ne bi bio validan na sudu u slučaju prekršaja??

Citat:
Not for Government Use:

Because of the nature of this Metering Application, this freeware version is not in any way meant to be used for Government purposes or to serve as a tool for official report generation which can later be used by official institutions.
[ PaStvarno @ 13.12.2013. 17:52 ] @
Citat:
S A J A:
Noviji računari imaju UEFI umesto BIOS-a i u njemu je ukodiran OEM Product Key. Znači kad ode ploča, ode i product key.


A šta se u tom slučaju dešava pri update-u bios-a????

flashovao sam neki Lenovo kojem je pre update pisao 02 i windows 8 (mada uz njega nije stigao windows 8 )
posle toga nije pisalo i O2 i nije bio windows 8 pomenut na tom mestu u BIOS-u
[ drvlada75 @ 14.12.2013. 09:16 ] @
Flesovali ili ne flesovali, lepili nalepnicu ili ne lepili, isprobavali da prevarite njihov program ili ne, poresku inspekciju zanima popis racunara na dan dolaska inspekcije, broj racunara sa Linuxom i Windowsom, broj racunara na kojima se vrte serverski sistemi, da li imate urednu fakturu od prodavca na kojoj su prikazane stavke racunar, operativni sistem, iskazani PDV kao i nalozi u knjigovodstvenom programu kroz koji je proknjizen gore navedeni porez. Racunari koji su pronadjeni a vise nisu u funkciji moraju biti otpisani i predati reciklaznom centru. To su moja iskustva sa inspektorima
[ warp @ 26.09.2016. 13:34 ] @
Ja imam jedno pitanje, na računaru imem OEM nalepnicu i instaliran Win10, mene zanima da li mogu da dodam Linux u dual boot, da li će to pretstavljati problem? Hvala.
[ bachi @ 26.09.2016. 14:04 ] @
Može naravno.