[ vbr666 @ 13.12.2013. 07:11 ] @
jučer sam promijenio flat kabel od monitora jer je stari prekidao (pojavljivali su se čudesni oblici i boje i treperave crtice kao smetnje po ekranu u određenom položaju) i nakon te promjene je radilo sve dobro opet.

no onda kad sam zaklopio ekran da ode u stand by, pa se nakon par sati vratio, nije se htio upaliti do kraja, to jest, kao da se jest upalio, hard disk, ventilator, ledice, itd, sve se upalilo, ali monitor je ostao crn (ali ne onako crn kao da je ugašen nego crna boja kada je upaljen, kao da radi a nema slike), a isto tako nije reagirao na tipkovnicu, miša, ni tipku za gašenje, ne može ga se ugasiti osim dugim držanjem gumba za gašenje.


kada sam ga ponovo upalio, radio je normalno, kao da ništa nije bilo, čak sam i probavao zaklopiti ekran, pustiti ga na stand by, pa podignuti ga, upali se normalno.
ali onda ponovo popodne, kad sam ga ostavio na stand by-ju par sati i vratio se, opet ista stvar, upali se ali crn ekran i ne reagira na ništa, samo dugi pritisak power off tipke.

probao sam ga upaliti i ugasiti više puta, resetirati, staviti na stand by i vratiti, sve je normalno, ali kad dulje vrijeme ostane zaklopljen na stand byju, ne budi se do kraja.

i još bitnije, kad ga ugasim, pa upalim nakon duljeg vremena, boot prvo ide normalno, slike ima, sve je u redu, a onda kad prođe ekran od windowsa sa loading slikom, opet se zacrni ekran (taman u trenutku kad bi se trebao pojaviti miš) i opet ne reagira na ništa osim gašenje. nakon gašenja i ponovnog paljenja sve je opet normalno i evo ja vam sad s njega pišem ovo.

očito je problem povezan s mojim jučerašnjim raskapanjem radi zamjene kabela ili novim (zamjenskim s ebayja kupljenim) kabelom monitora, iako monitor kad radi radi normalno, kao i sve drugo, ali eto nekad nit ima slike na monitoru osim što je crna, nit laptop reagira na tipke.

pomagajte molim vas!!

edit:
evo prije minutu i novog simptoma:
poslije pisanja ove poruke je slika par puta zacrnila i vratila se, da bi se na kraju vratila, ali je laptop bio zamrznut, slika je ostala normalna, ali nisam mogao ni mišem mrdnuti, ni tipkovnicom ništa, jedino ga ugasiti na dugo držanje power off tipke. nakon ponovnog paljenja sad evo opet sve normalno.

[Ovu poruku je menjao vbr666 dana 13.12.2013. u 08:24 GMT+1]
[ Binary Mind @ 13.12.2013. 19:15 ] @
Ponovi ono što si radio (rasklapanje i sklapanje) i možda ćeš videti gde si napravio grešku jer mogućih problema može biti više. Uglavnom gledaj gde mogu biti potencijalni kratki spojevi, prekidi, hladni lemovi itd...
[ vbr666 @ 14.12.2013. 09:38 ] @
ma jesam, nema nikakvih hladnih lemova ni ničega jer sve što sam napravio je skidanje poklopaca, odspajanje kablova i odvajanje monitora od plastičnog kućišta, evo i slikao sam kako izgleda kabel monitora:
http://img283.imagevenue.com/g...?gal=gallery_138693562211_67lo

jučer cijeli dan dok je radio radio je bez problema, navečer ga ugasim i spremim, jutros uzmem, upalim, prvo paljenje dođe do loadinga windowsa i kad se treba kursor pojavit, to je to, crna slika, ne reagira, ništa, a onda power off gumb gašenje i ponovo paljenje, novi loading windowsa i dalje sve normalno ko da ništa nije bilo.

[ vbr666 @ 14.12.2013. 20:13 ] @
evo izgleda da ipak je neki hardverski problem iako sam pregledao sve spojeve, poskidao hard disk, wlan karticu, memoriju, sve kablove koje sam dirao i ponovo ih vratio, promrdao dok je laptop radio ne bih li rekreirao problem ali ništa...tek kad sve zatvorim i posložim i laptop postavim u normalan položaj, mogu nekad, udaranjem šakom po palm restu (naravno ne jako, tolko da se strese), te istovremeno mrdanjem monitora dobiti to da se slika zacrni pa vrati pa zacrni pa vrati i tako nekoliko puta da se na kraju zašteka laptop i moram ga ugasiti i upaliti.

nekad se ne zašteka, samo se slika zacrni i vrati u djeliču sekunde, nekakav prekid ili nešto ipak je problem, ali što i gdje?

mrdanjem hard diska dok je laptop upaljen nisam dobio ništa, niti mrdanjem kontakata i same wireless kartice, niti mrdanjem memorije....

probao sam mrdati i kabel od monitora, iščupati ga i ponovo uštekati dok laptop radi, ali on ne uzrokuje takve simptome, slike naravno nestane, ali kad ga ponovo uštekam, vrati se slika i dalje radi laptop, ne smrzne se.

ne znam što bi moglo izazvati takvo smrzavanje, ima li tko ideju?

moram ga paliti i po nekoliko puta jer se redovito na prvom bootu smrzne....
[ Binary Mind @ 15.12.2013. 13:16 ] @
Hajde poveži eksterni monitor sa laptopom i vidi da li se javljaju slični problemi kad laptop izlazi iz standby režima ili možda još neki koji su prevashodno vezani za funkcionisanje grafičke kartice. Inače baš ti DELL Vostro laptopovi su bili poprilično poznati sa problemima vezanim za nVidia grafičke kartice iz tog vremena.
[ vbr666 @ 18.12.2013. 17:36 ] @
jedan forumaš s drugog foruma mi je sugerirao reflowing ili reballing grafičke, objasnio je simptome tako da je lem tj kuglica pukla i da tek kad se laptop zagrije, ostvari se neki kontakt i onda proradi slika i windows, zato se iz druge može upaliti windows do kraja, a to bi objasnilo i zašto u zadnjih par dana kod nekih drmanja ili tipkanja, slika se zacrni pa vrati pa zacrni pa vrati i onda obično zašteka pa moram ugasit i upalit, kao da kontakt negdje zeza.

e sad, ja sam na youtubeu vidio kako se to radi, ali nisam baš siguran da je pametno.

veli lik da se matična zaštiti aluminijskom folijom osim same grafičke i stavi 8 minuta u pećnicu na 200 stupnjeva C.
što mislite o tome svemu?
[ Binary Mind @ 19.12.2013. 21:33 ] @
Ne mislim ništa dobro... Ovde uglavnom zaključavamo i brišemo teme gde se daju kulinarski saveti za popravku (u ovom slučaju budženje) elektronike. Laptop treba odneti u neki servis gde se radi kuglanje (reballing) BGA chipova. To je popravka, pod uslovom da se odradi kako treba, a pečenje u rerni je krpljenje koje ne traje dugo.