[ Absolute beginner @ 16.12.2013. 05:53 ] @
Pozdrav svima... Jedva nađoh lozinku.. nekada davno sam ovde postavio par pitanja, i uvek su mi dobri ljudi dali prave odgovore.. potom sam prestao da se bavim računarima... prepustio to nekim drugim ljudiima da rade... ali sada ponovo imam problem

Imam laptop Toshiba Satellite U 940 na kom je instaliran Windows 8... Možda sam ja previše staromodan, ali bih radije sedmicu...može li to na ovom laptopu, imam instalacioni cd.. (koji sam skinuo pre nekog vremena kada se pojavila sedmica pa experimentisao i to instalirao na nekom prastarom računaru, čisto da vidim da li može... dakle bez licence je... )... zaboravio sam kako ide ono sa aktivacijom... možda pitam o zabranjenim stvarima

Ali pitanje je.. hoću li nešto žešće s.j.ebati ako pokušam da sam instaliram sedmicu, ova osmica je legalna i aktivirana... Napravio bih i dve particije.... Trenutno imam samo C... ja sam nekako navikao i na D ..

a da... kako se ulazi u BIOS... laptop nema ni dvd jedinicu... instalirao bih 7 sa externog dvd rezača...
[ Miroslav Jeftić @ 16.12.2013. 07:10 ] @
Možeš instalirati i sa USB-a, jednostavnije je/brže. Pogledaj pre svega na Toshiba support sajtu da li ima drajvera za Win 7 i tvoj laptop ili ih sakupi sa sajtova proizvođača (npr. ako je Intel grafika sa Intel Download centra).

Ali opet čemu sve to, ja bih bez razmišljanja koristio legalan i instaliran/aktiviran Win 8 nego što bih se petljao s piratskom sedmicom, ako nemaš neki specijalan razlog/softver koji mora da radi na Win7, bolje koristi sve kako je već namešteno
[ Miroslav Cvejić @ 16.12.2013. 07:27 ] @
Ako ti baš baš baš treba W7, poteraj ga u VM. S druge strane, zašto kupovati nov hardver ako ćeš koristiti stari OS? ;)
[ Absolute beginner @ 16.12.2013. 10:25 ] @
a da uradim reinstall postojeće osmice... i formatiram hard... napravim particije (ovo mi je bitnije od eventualnog vraćanja na sedmicu, mnogo sam loših priča čuo o osmici... a i valjda ta navika... ja sam se teško oprostio i od xp-a :D ) ... nemam instalaciju.. da skinem sa neta pa da upišem key... da li ja to imam... ništa nisam gledao kad sam kupovao...
[ Miroslav Jeftić @ 16.12.2013. 11:30 ] @
Priče su priče, ako tebi radi ok i zadovoljava potrebe, baš te briga da li tamo neko ima problem Što se tiče particija, mislim da ti je pametnije da sve držiš na toj jednoj i onda povremeno uradiš bekap na eksterni disk - imaš USB 3.0 eksternih diskova od 500GB za nekih 5500-6000 dinara ili 1TB za oko 8000. Inače može se i reinstalirati ako baš mora, ključ ti je valjda na nalepnici na kućištu, samo nađi disk od verzije koju imaš instaliranu.
[ Absolute beginner @ 16.12.2013. 12:10 ] @
sestri sam to radio..... samo što je to bila sedmica.... i da... taj broj na nalepnici..... samo što sam morao da pozivam neki broj.. pa da ukucavam sve to... uh mučno je to bilo.... ali dobro.. već sam to radio... najverovatnije ću da uradim tu varijantu... ipak sam ja navikao na više particija :D
[ Jing Jang @ 16.12.2013. 19:03 ] @
Da bi instalirao operativni sistem sa DVD-a ili USB-a moras izvrsiti restart racunara i odmah potom pritisnuti F2> Security i padajucem meniju odabrati Secure Boot i tu odabrati disabled potom otidji na Advanced > System Configuration > Bott Mode i tu odabrati CSM Boot zatim pritisnuti tipku F10 i Enter. Kasnije kada zavrsis sa instalacijom sa DVD moras se vratiti kod Boot Mode i tu vratiti umesto CSM Boot ici na UEFI Boot.
Ako zelis da reinstaliras sistem onda pritisni tipku F2 i tu imas opciju Recovery HDD. Da bi to uradio onda moras imati u vidu da ce se sve pobrisati i da ces dobiti sistem koji je tek instaliran kao kada si ga dobio.
[ jolemisa @ 16.12.2013. 20:55 ] @
Ne morate da radite reinstal OS-a da bi st particionisali HDD.Neznam kolike je velicine taj HDD,ali ga mozete podeliti kao i u Win.7.Desni klik na My Coputer,izaberete Manage,pa zatim malo sacekate izacice vam prozor gde ce te naci komangu Dick Managment i tu podeliti HDD na dve particije.Win.8 uoste nije los OS.Ima razlika imadju njega i Win.7,ali sve sto moze da se uradi na Win.7 tomoze ina Win.8,cak i dosta brze kada se udje u stos,kako i sta sve moze Win.8.I ja sam od starije generacije,ali koristim Win.8-cu da bih naucio nesto vise.Nije lose zadrzati starije verzije,ja imam i XP i Win.7 pored Osmice,ali kod mene je Desktop racunar,ali nikada ne bih izbacio nove verzije OS-ma.Imam i UBUNTU,ali njega koristim sa CD-a,posto on moze tako i bez instalacije.Komjuter se razvija i sve oko njega ide napred,pa ne bi smo mi malo stariji trebalo da ostanemo na XP-u vec da se ucimo dok mozemo da sustignemo mladje i da nesto naucimo od njih.Sada je doslo takvo vreme da stariji uce od mladjih neke stvari i ne treba se stdeti toga.
[ Absolute beginner @ 16.12.2013. 22:58 ] @
Citat:
Jing Jang:
Ako zelis da reinstaliras sistem onda pritisni tipku F2 i tu imas opciju Recovery HDD. Da bi to uradio onda moras imati u vidu da ce se sve pobrisati i da ces dobiti sistem koji je tek instaliran kao kada si ga dobio.


jel ovo znači da mogu da uradim reinstalaciju bez dvd-a za instalaciju... brisanje mi nije problem.. mogu li i da napravim particije u tom postupku?
[ 3way @ 16.12.2013. 23:01 ] @
Citat:
jolemisa:
Ne morate da radite reinstal OS-a da bi st particionisali HDD.


Nije bas pametno ovo raditi na "zivom" disku. Vrlo verovatno da ce sve proci kako treba, ali ako nastane havarija, bice potrebno mnogo vise vremena za spasavanje podataka nego za instalaciju...
[ Absolute beginner @ 16.12.2013. 23:04 ] @
Citat:
jolemisa:
Ne morate da radite reinstal OS-a da bi st particionisali HDD.Neznam kolike je velicine taj HDD,ali ga mozete podeliti kao i u Win.7.Desni klik na My Coputer,izaberete Manage,pa zatim malo sacekate izacice vam prozor gde ce te naci komangu Dick Managment i tu podeliti HDD na dve particije.


ali zar to neće da poremeti nešto... ako c podelim na c i d... kako znam da će sve ono što treba sistemu ostati na d.. mislim pitanje je verovatno glupo.. ali sam mislio da se particije prave pre instalacije OS... ah.. koliko ja ne znam :(
[ jolemisa @ 17.12.2013. 00:20 ] @
Moze da se napravi i ovako kako sam vam napisao i sigurno ta druga particij bude prazna,a sve sto je na "C" ostaje na toj particiji.
[ Jing Jang @ 17.12.2013. 15:20 ] @
Mozes da napravis reinstalaciju OS. Ako si sve obriso pa onda instaliro windows 7, moze da bude problem. Dakle, ja sam ti rekao kako se radi kod Toshibe Satellite reinstalacija.
Mislim da je windows 8 ostao netaknut i da mozes da ga prenes na USB. Potreban ti je prazan USB od 15 GB.
Ubaci prazan USB u laptop, nadji Settings > Control Panel u desnom uglu ukucaj Recovery i u padajucem meniju nadji Create Recivery drive potom klikni na Next i ostalo uradi prema uputstvu i dobices windos 8 OS.
[ Absolute beginner @ 17.12.2013. 16:09 ] @
ah gde da nađem flešku od 15 gb... najveća koju imam je od 4.. dvd je mali za to.. imam externi dvd rezač
[ Absolute beginner @ 17.12.2013. 17:42 ] @
Sjebao sam nešto...ušao nekako u bios, krenulo butovanje sa externog dvd-a, počela instalacija sedmice.. ali nikako ne pronalazi hard disk... i onda sam lepo odneo u servis.. videćemo da li će uspeti da ga srede.... inače .... samo da instaliram sedmicu... nikada, ali nikada više neću j.b.n.u osmicu da vidim .... hvala svima na trudu i odgovorima.. moram sad malo u džoging da me prođe ovaj bes ...
[ Miroslav Jeftić @ 17.12.2013. 17:53 ] @
Eh... nisi trebao dirati ništa kad je već radilo sve ok, ali dobro, srediće ga sad u servisu
[ S A J A @ 17.12.2013. 18:23 ] @
Citat:
Absolute beginner:
Sjebao sam nešto...ušao nekako u bios, krenulo butovanje sa externog dvd-a, počela instalacija sedmice.. ali nikako ne pronalazi hard disk... i onda sam lepo odneo u servis.. videćemo da li će uspeti da ga srede.... inače .... samo da instaliram sedmicu... nikada, ali nikada više neću j.b.n.u osmicu da vidim .... hvala svima na trudu i odgovorima.. moram sad malo u džoging da me prođe ovaj bes ...


Mislim da si pogrešno izabrao. Windows 8 može sve isto što i Windows 7 stim što je optimizovaniji. Znači troši manje memorije, brži je i baterija će ti duže trajati. To sam lično probao na prethodnom laptopu gde sam neko vreme imao W7 pa promenio na W8. Računar je poleteo, boot za 10 sekundi, stand by mod koji preko noći potroši 3-4 % baterije, bukvalno ne moraš uopšte da gasiš laptop. Definitivno, ispod haube W8 je napredniji od W7 u svakom pogledu. Jedini razlog što nije bolje prihvaćen je što nema klasičan start meni nego star screen sa onim kvadratima. U pitanju je samo navika, ništa više, jer oba menija imaju iste mogućnosti. Sad imam legalni W7 na laptopu, voleo bih da pređem na W8 ali me mrzi da se zazam sa reinstalacijom, drajverima, aktivacijom...
[ Absolute beginner @ 17.12.2013. 18:36 ] @
Ma samo da se ja vratim na sedmicu... što se tiče osmice.. daleko joj lepa kuća... muka mi je od tih odvratnih prozora...
[ jolemisa @ 17.12.2013. 18:51 ] @
Svako ima svoje vidjenje po pitanju OS-a,ali sigurno nije lose nauciti nesto novo.Win.8 ima isto sto i Win.7 samo sto je malo drugaciji pristup nekim stvarima.Ja u toku dana promenim,t.j. prelazim na svaki sistem po malo,da ne izgubim rutinu na starom OS-u,a ujedno i ucim noviji OS,zanimljivo je.
[ Absolute beginner @ 17.12.2013. 20:30 ] @
agonija se nastavlja... nije uspeo ovaj lik da mu instalira sedmicu.. ostavio ga za sutra da instalira osmicu, kaže nema bios ?!... ako mi pukne film.. instaliraću mu lepo xp ... ovo je takvo mučenje.. šta više radi taj microsoft...
[ S A J A @ 17.12.2013. 20:51 ] @
Prvo nema hard disk, pa sad nema bios...

Na ovom forumu je jedan lik pitao kako da na taj laptop instalira Win 7.
http://forums.computers.toshib...s/thread.jspa?messageID=287294


Koliko primećujem:

Nema bios: Turn off secure boot and UEFI.
Nema hard disk: What you need is SATA driver that must be loaded before Win7 installation starts.

Ako vam ne uspe, probaj sa Windows XP ili Windows 98.
[ jolemisa @ 17.12.2013. 20:51 ] @
Kako nema BIOS.Kako ce da instalira Win.8,ako ne udje u bios i podesi odakle ce da pokrene OS.
[ Backy @ 17.12.2013. 20:53 ] @
ima uefi, ne treba mu bios... sedmica podrzava uefi, xp ne... srecno
[ Miroslav Cvejić @ 17.12.2013. 21:03 ] @
XP ima toliko napredan power management da može da poništi garanciju. :)

Opet se postavlja pitanje, zašto kupovati nov hardver da bi se terao 5 ili 12 godina star operativni sistem?
[ Jing Jang @ 17.12.2013. 22:19 ] @
Nema stari BIOS kako sam i ja mislio kod Toshibe. Vec sam ti objasnio kako mozes to da uradis. I ja sam se namucio kod Toshibe ali sam za ova tri dana dobro obucio oko rada sa osmicom i ovim laptopom.
Ako hoces da instaliras novi OS koji je narezan (snimljen na DVD ili USB) onda to moras da podesis u tkz. BIOS-u. Uradi kako sam ti opisao ranije .
[ Absolute beginner @ 18.12.2013. 10:25 ] @
Uzeo sam ga iz servisa, debil ga je otvarao, kaže hard ne valja?!.... zapravo nije servis nego neka radnjica za prodaju računara... nije mi jasno... radio je ok skroz, samo sam hteo sedmicu da instaliram, mislim da bih uspeo... nego nemam vremena da se sam bavim time.. trajalo bi par dana sve to.. .imam mnogo drugih obaveza.... da li je moguće da ga je sjebao?... vadio hard disk i isprobavao... ?
[ Miroslav Jeftić @ 18.12.2013. 10:56 ] @
Odnesi ga u neki normalan servis, to si odmah trebao, šta je taj tačno radio samo on zna, instalacija Windowsa svakako ne zahteva vađenje diska
[ calexx @ 18.12.2013. 11:09 ] @
Pa možda je samo hteo da ga prikači kod sebe i klonira instalaciju koja je najbolja i koju svima instalira a na kojoj su već namontirane sve najbolje igrice, svi programi koji su ikome potrebni i 1.000 fontova sa našim slovima. Zašto bi se mučio kad već ima spremljenu instalaciju.

Nažalost, mislim da je ovako kod 90% radnji i radnjica koje se time bave. Povremeno svratim da nešto potražim ili samo pitam i neverovatno je kakve odgovore dobijem.

Hm, otvarao je laptop i vadio hard? Nadam se da nije u garanciji.
[ 3way @ 18.12.2013. 11:16 ] @
Nije nemoguce ni da hard stvarno ne valja.
Meni se desavalo da se instalacija skrshi upravo na racunarima u kojima je hdd na izdisaju.
[ Absolute beginner @ 18.12.2013. 11:33 ] @
kupljen je pre dva meseca, u garacniji je... radio je besprekorno...ali vađen hard... i fali jedan šrafčić... ovaj i dalje tvrdi da ovaj model laptop-a (toshiba satellite u940) nema bios?! kako sam ja onda ušao i podesio da se bootuje preko usb-a.... i krenuo sa instalacijom sedmice preko dvd-a sa externog dvd rezača?
[ Miroslav Jeftić @ 18.12.2013. 11:37 ] @
Citat:
Absolute beginner: kupljen je pre dva meseca, u garacniji je... radio je besprekorno...ali vađen hard... i fali jedan šrafčić... ovaj i dalje tvrdi da ovaj model laptop-a (toshiba satellite u940) nema bios?! kako sam ja onda ušao i podesio da se bootuje preko usb-a.... i krenuo sa instalacijom sedmice preko dvd-a sa externog dvd rezača?


Ako je u garanciji morao si ga nositi u ovlašćeni servis, ne u neki ćumez... sad šta je tu je
[ Absolute beginner @ 18.12.2013. 11:46 ] @
ušao sam u bios držao sam F2 zajedno sa tasterom za uključivanje... da li treba tu nešto da podesim da bih video hdd kad krene instalacija sedmice?
[ Miroslav Cvejić @ 18.12.2013. 11:48 ] @
AHCI treba da bude uključen.
[ Jing Jang @ 18.12.2013. 12:01 ] @
Evo ti uputstvo https://aps2.toshiba-tro.de/kb0/TSB2B03F30002R01.htm

Evo ti i na nasem jeziku
http://www.elitesecurity.org/t...zanje-sistema-sa-CD-na-Toshiba
[ Aleksandar Đokić @ 18.12.2013. 14:30 ] @
A mozda je i zamenio nesto. Meni su pre neku godinu u ovlascenom servisu zamenili procesor za slabiji, i od tada na laptopovima kvarove resavam sam. Sledeci lap koji sam uzeo imao je 5 god garancije uz uslov da ga svake godine saljem na servis, i odustao sam od garancije (tj dobio zvanicu od 2god) samo da mi idijoti ne vrsljaju po racunaru.
[ Absolute beginner @ 18.12.2013. 15:35 ] @
Ništa... sad ću da krenem sam.. pa kad stignem.. fale mi dva šrafa od hdd-a... ali dobro.. svaka se škola plaća... hvala svima na savetima... valjda ću uspeti ...
[ Absolute beginner @ 18.12.2013. 19:18 ] @
Sve je išlo ok do momenta kompletiranja instalacija kad se pojavio prozor

Windows Setup could not configure Windows to run on this's computer's hardware.

Možda sam trebao pre tog poslednjeg koraka da vratim u BIOS-u BOOT MODE na "UEFI BOOT" ? probao sam neki windows ultimate.. i windows Home Edition.... to sam skidao pre godinu dve...

inače u BIOS-u nemam opciju Secure Boot koju bih disable-ovao.. ali mislim da to nije neki problem... jer je krenula instalacija sve do ovog poslednjeg koraka...
[ Absolute beginner @ 18.12.2013. 19:49 ] @


ovo je print screen pre nego sam krenuo da rušim osmicu... ako je od neke pomoći
[ Jing Jang @ 18.12.2013. 21:14 ] @
Kod windowsa moras vratiti Boot Mode na UEFI Boot i F10 kako bi se to zapisalo. I da, moras u Boot-u sa F5 i F6 (zajedno da pritiskas- kad zavrsis instalaciju sa DVD ili USB-a na HDD/SDD). Onda ce sve ici kako treba. Srecno!
Vidim da si sve uradio kako treba, samo u Boot Mode prebaci na UEFI Boot i to je to.
[ Absolute beginner @ 18.12.2013. 23:40 ] @
kada da zajedno da pritiskam F5 i F6.. onda kad se restartuje nakon tog poslednjeg koraka?

ja sve mislim da nemam odgovarajuću verziju windows-a... ima li neko da mi preporuči na osnovu ovog print screen-a koji windows 7 da skinem.. naći ću ga ja na torrentu.. ili negde već....
[ Absolute beginner @ 19.12.2013. 00:03 ] @
ne pomaže ni to F5 + F6.... a ako promenim u bios-u na UEFI boot.. onda piše Reboot and select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key... :(

šta više da mu radim.. u malom sam gradu... nema servisa... samo ta bedna radnjica..
[ Jing Jang @ 19.12.2013. 07:41 ] @
Kad se zavrsi instaliranje sa DVD-a ili USB-a i pocne restart laptopa pritisni F2 i u Boot promeni redosled podizanja sistema ( to se radi sa F5 i F6 - zajedno drzis ta dva tastera i ides da ti HDD/SDD dodje na prvo mjesto kod mene je to pod broj 1) i Boot Mode podesis da bude UEFI Boot i na kraju F10. Trebalo bi da se sistem radi normalno tj. da se podize sa HDD ( hard diska) .
[ Absolute beginner @ 19.12.2013. 21:56 ] @
Ništa ovo nije pomoglo... Na kraju sam rešio problem na najbanalniji mogući način... kucao sam u google


"Windows Setup could not configure Windows to run on this computer's hardware" toshiba laptop windows 7
i odem na stranicu gde piše sledeće ... kad se završi instalacija ... i dođeš do tog poslednjeg koraka i kompletiranja instalacije pa se pojavi to grozno obaveštenje

"Windows Setup could not configure Windows to run on this computer's hardware" treba ukucati zajedno shift i F10.. otvara se command prompt

i kuca se sledeće:

Cd..
Cd..
Cd c:\windows\system32\oobe
Msoobe

ove magične reči nateraju windows da finalizira instalaciju.... upišeš ime.. lozinku, lokalno vreme.... e sad... nema drajvera... mislio sam da window 7 ima u sebi drajvere za sve moguće uređaje... :D .. skidam ih sa sajta... nešto mi se čini da ih ima previše.. valjda će sve biti ok... :)

[Ovu poruku je menjao Absolute beginner dana 20.12.2013. u 08:17 GMT+1]
[ Djetvan @ 20.12.2013. 07:44 ] @
Možeš li da okačiš link gde si našao dotično uputstvo, pošto meni uspelo da ga nađem ?
[ Jing Jang @ 20.12.2013. 08:00 ] @
Kad odes u Control Panel, pokreni Windows Update ili Chek for updates a mozes i direktno All programs i nadji Windows Update. Sistem ce sam naci i instalirati sve sto ti bude potrebno.
[ Absolute beginner @ 20.12.2013. 09:16 ] @
ah ko će sad to da nađe.. neko je imao sličan problem.. dakle pojavljivalo se to obaveštenje

"Windows Setup could not configure Windows to run on this computer's hardware"

i neko ko se dobro razume u sve to mu je objasnio ovaj postupak u comand prompt-u ... nekoliko redova i windows se natera da finalizuje instalaciju.... još uvek nisam sve drajvere instalirao.... ali probaću ovo sa windows update... nego nisam još prikačen na net.. zbog one aktivacije.. ne sećam se kako to ide.. instalirao sam windows ultimate 7 i u system properties piše da je već aktiviran ?! malo mi to čudno.... ne bih da sve moram ispočetka... prosto me strah da kod ponovnog instaliranja ne bih uspeo da odradim to u command prompt-u... jer sam to više mehanički odradio.. a manje sa razumevanjem :D



[ zoran_dojkic @ 20.12.2013. 16:24 ] @
Citat:
Absolute beginner:instalirao sam windows ultimate 7 i u system properties piše da je već aktiviran ?! malo mi to čudno....

Kupio si aktiviran Windows. Trebalo je samo da instaliraš neki start meni program na Windows 8 i ne bi ni znao da si na osmici https://www.google.rs/#q=windows%208%20start%20menu.
[ jolemisa @ 21.12.2013. 00:36 ] @
Sto ti je to cudno, ako si imao licencni broj onda je OS aktivan.
[ Absolute beginner @ 21.12.2013. 10:47 ] @
Citat:
zoran_dojkic:
Citat:
Absolute beginner:instalirao sam windows ultimate 7 i u system properties piše da je već aktiviran ?! malo mi to čudno....

Kupio si aktiviran Windows. Trebalo je samo da instaliraš neki start meni program na Windows 8 i ne bi ni znao da si na osmici https://www.google.rs/#q=windows%208%20start%20menu.



vidiš to nisam znao... ali hvala... za sledeći put....da se ne mučim ;)

hvala i ostalima :)
[ Absolute beginner @ 24.12.2013. 23:05 ] @
Ponovo ja.. taman sam pomislio da je sve ok.. ali wi fi ne radi... tj. ne prepoznaje nikakvav signal... evo nekih print screen-ova pa ako neko može da pomogne...






device manager...





na lap-topu nema nikakvog dugmeta da bih uključio wi fi... kao što sam negde pročitao... skinuo sam sve drajvere.. uz pomoć window update-a... ali ovo nikako da sredim... imam desktop i telekomov modem ili ruter... ne znam šta je... sa onom prethodnom osmicom sam hvatao signal .. sad ništa.... jedino kad ubacim kabal.... ali to već nije wi fi... :(
[ Miroslav Jeftić @ 25.12.2013. 00:03 ] @
Mora biti dugme, ne sećam se da sam video laptop sa wifi-jem, a da nije imao opciju uključivanja i isključivanja. Obično je Fn taster + neki od F1-F12, trebalo bi da ima i nacrtano iznad dugmeta
[ Absolute beginner @ 25.12.2013. 04:29 ] @
neće ni to... probao sam fn + sve moguće na tastaturi... naravno najpre Fn i F12 na kojem je nacrtana oznaka wi fi-a... pogledao i u biosu.... u system configuration... da li je fn aktivirano... probao da ga deaktiviram pa bez fn... ništa... :(
[ Backy @ 25.12.2013. 04:37 ] @
probaj da instaliras drajver za wifi ako moze da radi na sedmici, naravno pod uslovom da ti taj sto je otvarao komp nije ukrao wifi karticu...

postoji realna verovatnoca da ne postoji drajver za tu wifi karticu za sedmicu, mada bi onaj od osmice trebalo da moze da se ubudzi
[ zoran_dojkic @ 25.12.2013. 16:56 ] @
Instaliraj ti lepo Windows 8 i uživaj.
[ Absolute beginner @ 25.12.2013. 17:32 ] @
:(
[ jolemisa @ 25.12.2013. 21:33 ] @
Bolje ista nego nista.Nije to los OS i kad se udje ustos kako sve radi slican je Win7-ci.
[ Absolute beginner @ 26.12.2013. 07:07 ] @
Najlakše bi bilo sad da instaliram osmicu, ali ja to neću, nisam jedini kome se ne dopada, ne samo interfejs nego i druge neke stvari.... skajp nikako nisam uspevao da instaliram, ni ja niti priličan broj ljudi koje znam, jer se javlja obaveštenje da je nemoguće kupiti taj proizvod na ovom području.. verujem da je osmica naprednija od sedmice po pitanju mnogih stvari.... ali prosečni korisnici su se toliko mučili sa njom da je sasvim legitimno na neko instalira operativni sistem koji mu olakšava rad ...

mnogi su se složili... window 98, pa xp, pa 7... ovo ostalo... niko baš nije voleo
[ Miroslav Jeftić @ 26.12.2013. 07:36 ] @
Citat:
Absolute beginner: Najlakše bi bilo sad da instaliram osmicu, ali ja to neću, nisam jedini kome se ne dopada, ne samo interfejs nego i druge neke stvari.... skajp nikako nisam uspevao da instaliram, ni ja niti priličan broj ljudi koje znam, jer se javlja obaveštenje da je nemoguće kupiti taj proizvod na ovom području..


Svašta... skine se verzija "Skype for desktop" i instalira se i radi isto kao i na svakom drugom Windowsu, izgleda da taj priličan broj ljudi baš i ne zna mnogo oko računara

http://www.skype.com/en/download-skype/skype-for-computer/

[ 3way @ 26.12.2013. 07:55 ] @
Ne znam stvarno jel u pitanju neka kolektivna psihoza po pitanju Win8, koji je sto se tice obicnog korisnika ISTI kao Win 7. Ovi malo napredniji ce neku opciju mozda traziti 5-7 minuta i to je sve.

Prosecni korisnici su se verovatno mucili oko aktivacije narodnog Win-a i eventualno nalazenja drajvera za starije komponente/racunare.
[ Absolute beginner @ 26.12.2013. 14:02 ] @
Kao što sam već napisao, otvorio sam temu da bih rešio problem koji imam, svako ko mi je pomogao hvala mu... nije mi jasno zašto neko mora po svaku cenu da nameće svoje mišljenje i da misli da je to mišljenje jedino ispravno.. ako hoću da instaliram sedmicu na svom laptopu.. to je moja volja... neka je j.b.na osmica hiljadu puta savršenija ... ja hoću sedmicu, zbog toga sam otvorio ovu temu... to je moje pravo.. i svako ko mi je pomogao u rešavanju tog problema hvala mu, oni koji ne mogu da mi pomognu... ne moraju da piše u ovoj temi.. hvala.
[ Miroslav Jeftić @ 26.12.2013. 16:03 ] @
Probaj sa drugim drajverima za wireless, imaš direktno na Intel Download centru sve verzije drajvera, probaj sa nekom starijom verzijom ako bude htelo
[ Sceka @ 26.12.2013. 22:16 ] @
Citat:
Absolute beginner: ... nije mi jasno zašto neko mora po svaku cenu da nameće svoje mišljenje i da misli da je to mišljenje jedino ispravno.. ...

Nije rec o nametanju svog misljenja kao jedino moguceg ispravnog resenja nego o prijateljskim savetima koji su bazirani na iskustvu, praksi i logici. Nema razloga da se nerviras jer su veoma korisni saveti u pitanju.

Ja trenutno koristim/imam dva HP lap topa, oba bazirana na i5 procesoru, oba nova iz radnje, oba sa preinstaliranim Windows 8 (identicni po svim pitanjima). Jedan od njih sam "po mome" "razbucao" jos prvog dana i instalirao Windows 7 Ultimate (original), prethodno sam "ubio" sve particije na hardu i podelio ga na C 150 gigabajta i ostatak od 600 gigabajta za D i to je to. Pre toga je bilo isto kao i svima koji imaju preinstaliran W8 sa nekoliko recavery particija... meni nepotrebno.

Prvo sam se malo namucio sa "bios-om" koji nije klasican ali u stvari se lako zaobidje "fabricka namena" bazirana na W8. Ok, to sam resio istog dana i instalirao W7, instalacija je protekla bez problema i jako brzo. A tada pocinju "muke po Mati" koje traju i danas, skoro mesec dana nakon tog dana!!! :)

Trebalo mi je tacno 12 dana da nekako nadjem vecinu drajvera za hardver u kompjuteru (ne sve nego vecinu!)! Dalje nisam imao bas mnogo vremena ali sam cackao svaki dan po nesto i sada je situacija da mi u Device Manager-u stoje kao problematicne samo tri stavke!

Prvo - "Unknown device", nema sanse da se otkrije o cemu se radi. Probao sam sa najmanje dvadesetak programa, po preporuci cak i ortaka servisera!, i ta stavka je zakucana sa 'zutim uzvicnikom' i dalje! :)

Drugo - "Universal Serial Bus (USB) Controller" isto tako. Sta god sam pokusao, koji god drajver skinuo, sa ma kog sajta (cak i sa nekog ruskog za koga se kunu da "nema sta nema"!) i nista ne vredi, zuti uzvicnik' je i dalje prisutan. A svi USB ulazi rade bez problema (i 2.0 i 3.0) i sve sto se poveze radi besprekorno?!?!

Trece - AMD Radeon HD 8600M Series" takodje. Koji god drajver nasao i instalirao, ne vredi. 'Zuti trougao sa uzvicnikom' je i dalje prisutan. "Intel(R) HD Graphics 4000" je tu i radi bez problema sa drajverom nadjenim prvog dana - AMD i dan danas, kao, ne radi. Odnosno ne da ne radi (sve u vezi grafike mi radi savrseno dobro!) nego pokazuje da je neki konflikt prisutan...?!

U isto vreme drugi indentican lap top nisam ni pipnuo, odnosno, nisam nista dirao osim sto sam podelio veliku C particiju na C i D, instalirao potrebne programe i radi savrseno i dan danas!!!

(napomena ako je uopste bitna - oba OS-a su 64-vorobitni)

Poredeci oba (i kod kuce i u Studiju) tako sto su postavljeni fizicki jedan pored drugog i sa istim instaliranim programima konstatovao sam da onaj koji ima W8 bolje i brze radi - i sto je najbitnije - stabilnije radi. Onaj sa W8 ni jedan jedini put nije ni stucnuo a onaj sa W7 je bar dvadesetak puta imao nekih problema, od toga dva puta totalna blokada (zamrznuto sve, ne reaguje ni na sta!) a jednom se resetovao/restartovao u sred pesme (pri tome niko nije bio ni na dva metra blizu, cisto da se eliminise slucajan covekov dodir...)?! Napominjem, oba OS-a su originalni (placeni), svi programi koje sam instalirao takodje.

Da sumiram, kao zakljucak... Veceras smo spakovali opremu za Arenu za koncert u subotu. Spakovan je lap top sa Windows 8 Pro 64. Ovaj sa W7 mi je kod kuce, nece ni da se nosi na koncert, ni kao rezerva!!! :)

Tako da... sam izvuci zakljucak a i zasto se slazem sa svima koji su napisali da je jednostavnije resenje W8 za kompjutere/lap top-ove... koji su predefinisani, fabricki namenjeni za Windows 8. To da li mi se svidja kako izgleda ili ne - mislim da je to potpuno nebitno ako se ima potreba da se raznim "trikovima" natera da radi.

Na kraju krajeva, sledeci Windows ce biti baziran na W8, mozda ce biti izbacen Metro kao difolt varijanta izgleda ali sve ostalo ce biti unapredjenje W8, koji BTW - odlicno radi!!! :)


Pozdrav!
[ Absolute beginner @ 26.12.2013. 23:30 ] @
@Sceka .... ti si moj idol, ajde sad idi
[ Absolute beginner @ 26.12.2013. 23:30 ] @
Rešio sam problem... valjda će da šljaka..
Isključio sam laptop. Izvadio bateriju... sačekao 20 sekundi... vratio bateriju.. onda boot u safe mood... na F8 taster pre power-a .... i onda safe mood with networking... i lepo ... wi fi radi... znači bilo je do j.b.n.g windows firewall-a... i sredio to... restartovao i pojavile se svi mogući signali uključujući i moj HG520c...

možda nekome ovo bude od pomoći... na nekom stranom forumu sam ovo pročitao...

pozdrav svima
[ Sceka @ 27.12.2013. 00:22 ] @
Citat:
Absolute beginner: @Sceka .... ti si moj idol, ajde sad idi

Ne razumem?


Pozdrav!
[ optimizator @ 27.12.2013. 03:33 ] @
Citat:
Sceka
Trebalo mi je tacno 12 dana da nekako nadjem vecinu drajvera za hardver u kompjuteru (ne sve nego vecinu!)! Dalje nisam imao bas mnogo vremena ali sam cackao svaki dan po nesto i sada je situacija da mi u Device Manager-u stoje kao problematicne samo tri stavke!

Prvo - "Unknown device", nema sanse da se otkrije o cemu se radi. Probao sam sa najmanje dvadesetak programa, po preporuci cak i ortaka servisera!, i ta stavka je zakucana sa 'zutim uzvicnikom' i dalje! :)

Drugo - "Universal Serial Bus (USB) Controller" isto tako. Sta god sam pokusao, koji god drajver skinuo, sa ma kog sajta (cak i sa nekog ruskog za koga se kunu da "nema sta nema"!) i nista ne vredi, zuti uzvicnik' je i dalje prisutan. A svi USB ulazi rade bez problema (i 2.0 i 3.0) i sve sto se poveze radi besprekorno?!?!

Trece - AMD Radeon HD 8600M Series" takodje. Koji god drajver nasao i instalirao, ne vredi. 'Zuti trougao sa uzvicnikom' je i dalje prisutan. "Intel(R) HD Graphics 4000" je tu i radi bez problema sa drajverom nadjenim prvog dana - AMD i dan danas, kao, ne radi. Odnosno ne da ne radi (sve u vezi grafike mi radi savrseno dobro!) nego pokazuje da je neki konflikt prisutan...?!


Ja sam preinstalirao HP Paviliona G6 -2320er (D2Y76EA) sa WIN 8 64 bit na sedmicu 32 bit ali sam našao sve drajvere,uglavnom sa sajta proizvođača.
I kod mene su te stavke u Device manageru tako stojale u početku,ali je samo bilo od neodgovarajućih drajvera.
Prvo,ovaj ima dve video kartice (druga se aktivira po potrebi) i mora se naći drajver koji podržava takav grafički adapter.
Sa usb kontrolerom problem bio jer je jedan od tri koliko ima, bio - USB 3 a to nije isto što i USB 2.
Treća stavka je bila HP CoolSense,-inteligentni program za kontrolu hlađenja (tj.ventilator) a četvrta HP 3D DriveGuard (program za zaštitu hard diska,koji zaustavlja hard ako lap top naglo promeni nagib,što će reći -ako hoće da padne)
Posle toga više nije bilo žutih uzvičnika.
[ Sceka @ 27.12.2013. 12:23 ] @
Ma nema sta nisam skinuo i sa sajta proizvodjaca (Intel, AMD) i sa alternativnih sajtova, sa raznih foruma... jednostavno nece. USB imam 2 x 3.0 i 1 x 2.0 i sva tri rade dobro ali stoji znak uzvika u DM i dalje.

Nema veze, kad mi prodje frka oko koncerta vraticu na W8 i nema problema. Ionako sam vec navikao, i na desktopu imam od kad se pojavio W8 (i nemam nameru da se vracam na prethodno) - samo mi je trebao bekap lap top za koncert a pokazalo se da mi je bila greska sto sam mislio da ce W7 dobro da radi na masini koja je predefinisana i hardverom i softverom za W8.


Pozdrav!
[ mr. ako @ 28.12.2013. 01:33 ] @
Citat:
Sceka: Ma nema sta nisam skinuo i sa sajta proizvodjaca (Intel, AMD) i sa alternativnih sajtova, sa raznih foruma...

Da li si probao sa sajta proizvodjaca laptopa (HP)?
[ Sceka @ 29.12.2013. 14:56 ] @
Citat:
mr. ako: Da li si probao sa sajta proizvodjaca laptopa (HP)?

Pa naravno, to je logican prvi potez... :)


Pozdrav!
[ mr. ako @ 29.12.2013. 15:34 ] @
Sta znam, nisam video da si pomenuo igde, a vidim da pominjes samo AMD i Intel, pa zato... :)