[ blekmor @ 17.12.2013. 18:01 ] @
Pozdrav,
Krajem septembra sam bio turistički u Beču 4-5 dana sa pasošem BiH. Prešao sam granicu sa Hrvatskom i tamo su me uredno evidentirali. Zatim sam ušao u Sloveniju gdje su me opet evidentirali. U povratku smo išli preko Madjarske. Na izlazu iz Madjarske su me uredno evidentirali. Pošto je vozač autobusa stigao na granicu Hrvatska-Bih par sati nego što mu je dozvoljeno (vozio je uzašno brzo), a lično poznaje carinika na Hrvatskoj granici ovaj nas je pustio da izadjemo iz Hrvatske bez ikakve kontrole. Na ulazu u bih sam opet evidentiran, imam pečat da sam ušao. Evo ga sada problem:
Za novu godinu planiram da posjetim Budimpeštu ili Prag na 4-5 dana i ići ću preko Madjarske iz Srbije. Tačno oko nove godine ističe 90 dana od kada sam ljetos ušao u EU preko Hrvatske i Slovenije. Pošto me onaj idiot nije registrovao da sam izašao iz Hrvatske, da li će mi biti problem pri ulasku u Madjarsku iz Srbije? Pošto tehnički nisam napustio EU... Evidentiran sam da sam izašao iz Madjarske u Hrvatsku ali ne i da sam napustio Hrvatsku. Da li i za Hrvatsku važi ono pravilo od 90 dana? Pošto ja ne vidim način da dokažem da sam napustio Hrvatsku tog istog dana kada sam ušao u nju iz Madjarske, osim onog pečata koji su mi lupili na ulasku u BiH, ali ne vjerujem da bi to imalo neku prodju kod madjarskih carinika... Jedina nada mi je da Hrvatska još nije u tom sistemu šengena, i da će Madjaru biti jedino važno da sam ja izašao iz Madjarske.
Ako je neko upoznat sa tematikom neka mi pomogne. Da li da rizikujem prelazak granice i da li ima neki način da ispravim ovu grešku? Palo mi je na pamet da zovem Madjarsku ambasadu ili tako nešto...
[ smsoft @ 17.12.2013. 18:47 ] @
Lakse bi bilo da si shematski prikazao problem. Ako sam dobro razumeo, tvoj poslednji pecat je pri ulasku u BiH. Mislim da je to dovoljno.
Sengen, ne-shengen, ne boj se, itekako su svi umrezeni. Dalje, slobodno reci policajcu na granici, ako bude nesto zanovetao, da je tvoja duznost
i obaveza da mu pokazes validnu putnu ispravu. A da li ce on da te registruje, samo mahne, ili ljubi tvoju sliku u istom, to je njegova stvar.
Samo ti evre u dzep, pasos u ruke i putuj, videces da ce sve biti ok.
Pozdrav.
[ blekmor @ 17.12.2013. 19:50 ] @
Citat:
smsoft: Lakse bi bilo da si shematski prikazao problem. Ako sam dobro razumeo, tvoj poslednji pecat je pri ulasku u BiH. Mislim da je to dovoljno.
Sengen, ne-shengen, ne boj se, itekako su svi umrezeni. Dalje, slobodno reci policajcu na granici, ako bude nesto zanovetao, da je tvoja duznost
i obaveza da mu pokazes validnu putnu ispravu. A da li ce on da te registruje, samo mahne, ili ljubi tvoju sliku u istom, to je njegova stvar.
Samo ti evre u dzep, pasos u ruke i putuj, videces da ce sve biti ok.
Pozdrav.


Evo kraćeg opisa problema,
Ulazim u HR pa u SLO. Posle par dana krećem nazad. Iizlazim iz Madjarske i ulazim u HR. Sve je regularno do ovog trenutka. Na svakoj granici sam uredno evidentiran. Izlazim iz HR bez evidencije, ulazim u BiH gdje me evidentiraju. Tehnički nisam izašao iz HR iako sam tehnički ušao u BiH. Bojim se da mi pri ulazu u Madjarsku neće praviti problem zbog toga. Kao ušao si u EU pre 100 dana, izašao si iz Madjarske 5 dana nakon toga, ali onda nisi izašao iz HR - znači u EU si preko 90 dana. Naravno ja bih tu mlatio rukama i nogama pokazivao pasoš i pečat da sam ušao u BIH istog dana, pokazao evre i to, ali opet ne bih da rizikujem da rezervišem put a da me vrate sa granice.
Napomena - još uvjek postoje rigorozne granice izmedju Hrvatske i ostatka EU.

Ti si izgleda dobro shvatio, ovo objašnjenje je za nekog drugog, ukoliko bude voljan da mi pomogne. Hvala mnogo na odgovoru!
[ Dexic @ 18.12.2013. 06:49 ] @
Lepo je objasnio covek, ako imas dokaz da jesi izasao iz zemlje (imas dokaz da si usao u susednu zemlju, tj. pecat za BiH), to je dovoljno.
Nisu u obavezi da ti udaraju pecat za izlazak nigde, to neke zemlje rade, neke ne. Neke nikada i ne kontrolisu izlazak iz zemlje.

Nema takodje zabrane unutar "EU", po pitanju granica, za tako nesto, ima Sengen zona, i ostale zemlje zasebno. Znaci, Hrvatska se i dalje tretira zasebno (kao i UK, Rumunija i Bugarska - ne znam da li jos neka trenutno).


Da je tako kao sto mislis, neki ljudi ne bi mogli da izadju iz zemlje, ne brini.
[ blekmor @ 20.12.2013. 15:38 ] @
Hvala na informacijama