[ miloscorleonee @ 22.12.2013. 18:26 ] @
Treba mi pomoc. Prvi put se srecem sa SQL-om i ne znam kako se i sta radi. Imam u kompu u Access-u gotovu bazu podataka, a imam i kako treba da izgleda struktura baze. Potrebno mi je da SQL Oracle povezem sa tom bazom i ta napravim tu strukturu, kako bih u SQL-u izvlacio potrebne podatke iz baze i izvrsavao komande. Instalirao sam i Oracle SQL Developer i Oracle Database Express Edition 11g, ali pojma nemam kako da ih iskoristim. Da li neko zna kako to da podesim? Moze i neko dobro i detaljno uputstvo, tutorijal na srpskom ili engleskom jeziku. Molim vas pomozite mi, potrebna mi je pomoc do petka... Hvala unapred.
[ Mikelly @ 26.12.2013. 12:28 ] @
Bogami ti je siroko pitanje, ali posto si imenjak, evo ti par smjernica, ukratko, da imas odakle pocet:

Kad si instalirao Xpress Edition morao si izabrati lozinku, nadam se da je nisi zaboravio... To je lozinka za "s" usera. Prvo kacenje na frisku Oracle bazu moras ici sa tim userom, a on se kaci sa "sysdba" rolom.

Tako, kad budes pravio konekciju prema bazi u SQL Developeru, izaberi da se kachish sa "s" userom, gornjom lozinkom i izaberi "sysdba" rolu, connection type "Basic", port "1521" i SID "xe", a pod hostname stavis ili localhost ili adresu racunara dje je baza.

Nakon toga bi trebalo sve da je lakse, imas graficki interfejs za sve i svasta, mozes polako da kreiras strukturu baze. Preporuka, napravi prvo novog usera, sa svim pravima, i nadalje se kaci pomocu njega (tada je role "default" a ne "sysdba").

Napomena: kada se kacic sa jednim userom, ne vidis objekte koje si kreirao kao drugi user. U Oraclu je user (shema) najpribliznija konceptu SQL server baze, pa obrati paznju na to.


Pozdrav,
Nadam se da sam bio malo od pomoci.

[ miloscorleonee @ 27.12.2013. 16:07 ] @
Citat:
Mikelly: Bogami ti je siroko pitanje, ali posto si imenjak, evo ti par smjernica, ukratko, da imas odakle pocet:

Kad si instalirao Xpress Edition morao si izabrati lozinku, nadam se da je nisi zaboravio... To je lozinka za "s" usera. Prvo kacenje na frisku Oracle bazu moras ici sa tim userom, a on se kaci sa "sysdba" rolom.

Tako, kad budes pravio konekciju prema bazi u SQL Developeru, izaberi da se kachish sa "s" userom, gornjom lozinkom i izaberi "sysdba" rolu, connection type "Basic", port "1521" i SID "xe", a pod hostname stavis ili localhost ili adresu racunara dje je baza.

Nakon toga bi trebalo sve da je lakse, imas graficki interfejs za sve i svasta, mozes polako da kreiras strukturu baze. Preporuka, napravi prvo novog usera, sa svim pravima, i nadalje se kaci pomocu njega (tada je role "default" a ne "sysdba").

Napomena: kada se kacic sa jednim userom, ne vidis objekte koje si kreirao kao drugi user. U Oraclu je user (shema) najpribliznija konceptu SQL server baze, pa obrati paznju na to.


Pozdrav,
Nadam se da sam bio malo od pomoci.


Hvala puno, pokusacu sve to da odradim. :)