[ Braksi @ 23.12.2013. 16:09 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...e-Da-li-je-majka-jedini-krivac

zanimljivo je kako se policija pobrinula da je uhapsi odmah na groblju, da ovaj strasni kriminalac ne bi pobegao. Interesuje me gde su sve one navrbabe iz raznih organizacija za prava i zastitu zena i da, gde su bili pre ovoga da vide kako nam zive ljudi koji su se odvazili da rode decu u ovoj pustahiji.
[ Odin D. @ 23.12.2013. 16:35 ] @
Troje male djece (4, 3 i 2 godine) je izgorilo u pozaru.
Da niko nije uhapsen zbog (ne)odgovornosti, ti bi otvorio temu: "Kakva je ovo zemlja - troje djece ubijeno strasnom smrcu i nikom nista!!!".
[ Braksi @ 23.12.2013. 17:00 ] @
Ne radi se ovde samo o odgovornosti vec o jednoj bizarnoj primeni vlasti i medijskom lincu.
[ Odin D. @ 23.12.2013. 19:46 ] @
Ne znam u cemu je "bizarna primjena vlasti" kada vlast uhapsi nekog ko je grubim zanemarivanjem djece odveo troje male djece u strasnu smrt.

A javnost je uvijek lincovala (i figurativno i bukvalno) osobe koje vlastitu djecu izlazu takvim rizicima i sudbinama u svim epohama i stepenima razvoja drustva i civilizacije - od varvarskih hordi, pa do najsavremenijih drustava, i to se nece promjeniti nikad, bez obzira na materijalni standard.
[ Java Beograd @ 24.12.2013. 07:47 ] @
Nije da je pravdam, ali ako je morala da izađe iz kuće, bilo kojim povodom, a decu nema ko da pričuva šta je trebalo: da ugasi peć ? Da ostavi otključano ? Pa da lopov - narkoman sa 37 krivičnih prijava dođe "na izvolte" ?

Mislim, jeste tragedija. Strašna tragedija. Majka jeste odgovorna, ali nije kriminalac. A i nije jedina odgovorna.

A ova vnago policijska treniraju strogoću upravo na slabim i nemoćnim. Hapse je na sahrani ! Ej ! A Ajkula u Nišu i dalje valja heroin nesmetano i pod policijskom zaštitom.
[ 3way @ 24.12.2013. 07:50 ] @
Citat:
Java Beograd: Nije da je pravdam, ali ako je morala da izađe iz kuće, bilo kojim povodom, a decu nema ko da pričuva šta je trebalo: da ugasi peć ?


Da ne izadje.
Ostavljati decu od 2,3,4 godine SAME pod bilo kojim uslovima nije normalno.
Sem toga, nije izasla bilo kojim povodom, nego da se zahebava.
[ hotchimney @ 24.12.2013. 08:00 ] @
Ovde su svi zakazali. I majka i otac i centar za socijalni rad. I svi treba da odgovaraju za (najmanje) ubistvo iz nehata.
[ Java Beograd @ 24.12.2013. 08:34 ] @
Citat:
3way:
Citat:
Java Beograd: Nije da je pravdam, ali ako je morala da izađe iz kuće, bilo kojim povodom, a decu nema ko da pričuva šta je trebalo: da ugasi peć ?


Da ne izadje.
Ostavljati decu od 2,3,4 godine SAME pod bilo kojim uslovima nije normalno.
Sem toga, nije izasla bilo kojim povodom, nego da se zahebava.
A kad treba da se ode po hleb ? Opet "da ne izađe" ?!
[ 3way @ 24.12.2013. 08:41 ] @
U blizini uvek postoji neko ko moze da pomogne ako ga lepo zamolis. Takodje, hleb se ne kupuje 5 sati, pa da ne moze da se iskljuci grejalica ili pec.
Takodje, za tih 15 minuta, koliko se hleb kupuje, dete od 2 ili 3 godine moze sasvim lepo da se samopovredi. E sad, neko preuzme rizik, neko ne preuzme...po volji...
[ cika dacha @ 24.12.2013. 10:11 ] @
deca uvek moraju da budu pod nadzorom! narocito deca mladja od 6god!

[ hotchimney @ 24.12.2013. 15:02 ] @
Naravno. A to je morao da konstatuje i nadležni socijalni radnik i da izda odgovarajuće rešenje. Bar po onome što sam pročitao u novinama bilo je dosta prigovora da majka zanemaruje decu a otac pogotovu. Zato je morao da reaguje socijalni radnik. Posebno mi se čini neodgovorno ponašanje roditelja majke koji su stavili puno primedbi na ponašanje majke (njihove ćerke) a sami nisu ništa učinili da se stanje poboljša (na primer prijava policiji, socijalnoj službi itd.). Zato su i oni odgovorni.

Mislim, "kola će se slomiti" na majci (koja i jeste odgovorna) i onda sve po starom. Ali osim majke su i ostali u odredjenoj meri odgovorni. Društvo mora da vodi brigu o svojim članovima.

Inače da se vratimo u pećine ili šta?
[ EmmaR @ 25.12.2013. 15:09 ] @
Citat:
3way: U blizini uvek postoji neko ko moze da pomogne ako ga lepo zamolis. Takodje, hleb se ne kupuje 5 sati, pa da ne moze da se iskljuci grejalica ili pec.
Takodje, za tih 15 minuta, koliko se hleb kupuje, dete od 2 ili 3 godine moze sasvim lepo da se samopovredi. E sad, neko preuzme rizik, neko ne preuzme...po volji...

Da,da, ... smederevac se ukljucjuje i iskljucuje ma dugme.

U pravu ste malu decu ne treba ostavljati nikako samu, svasta moze da im padne na pamet, beybedno okruzenje ne postoji.
ali, zena koja sama cuva decu i pri tom nema pomoci a svi se kao nesto polomise da pomognu i komsiluk i roditelji i otac koga prvog treba obesiti za da ne kazem sta da visi na banderi, jednostavno nema izbora nego da ih ostavi same.
"otac" napravio troje, pa otisao par stotina metara dalje da napravi jos dvoje a ovo troje ko sisa.
Babe su sada kao najbriznije, a kada je trebalo nije ih bilo nigde.

do pre nekih dvatesetak-tridesetak godina bilo je sasvim normalno da se mala deca ostavljaju sama> deca od SAMO 4-5 godina bila su odgovorna za mladju decu i nikome nista a kuce pune. pogotovo ma selu... bar baba (a najcesce i pareababa i cukunbaba) i par jetrvi/zaova a opet deca sama i prepustena sama sebi. Muske ne racunam, do pre par godina generalno totalno beskorisni oko podizanja dece> njihovo je bilo da ih naprave, donesu koliko donesu u kucu i pravac bar jednom sedmicno birtija/komsinica, sta je kome po volji.

I, na kraju krajeva zena kada rodi jer posle treba da stalno vucara decu sa sobom ili ima pravo na sopstveni zivot. alo, dosta tog sovinizma.
deca treba i da jedu i da se obuku, a socijala je nikakva. hranitelji profitiraju na tudjoj deci a sve im dato ko na dlanu a dete kada napuni 18 godina, mars na ulicu pa se snalazi. svaka cast onim izuzetcima koji nisu takvi. evo imamao jednu takvu hraniteljku koja troje dece neguje, kupila i muzu i sinu kola, pomaze cerci i tazbini, a hranitelji joj cuvaju ovce ... ovog najmladjeg ni za skolu valjano da spremi, okarakterisase dete kao zaostalo, normalno kada niko ne vodi racuna o njemu, a najstarijeg cim napunio 18 godina poslali da se na ulicu snalazi a jos hraniteljka posteno voli da cuga. i sada je ona pogodna, prolazi kontrole, a majka koja mora da radi da bi priustila svojoj deci je monstrum.
alo bre koji to poslodavac bi dozvolio da se deca motaju po halama i kancelarijama! to nije bilo moguce ni pre sto godina.
Jel nekome mozda palo na pamet da majka nije isla u provod vec po pare da ima sta deci da stavi pod jelku.
Zalosno je sto su deca nastradala. Ali, ne mogu ni njihovou majku da krivim> svecu joj nisam drzala tako da ne znam ni gde je isla ni sta je radila.
setite se samo da se sklonila kod prijatelja a ne kod majke. Zasto, ako joj je majka toliko dobra?

Ne bas tako davno bila sam prisutna kada je mlada majka, od nekih 19-20 godina pokusala da pobegne sa troje maloletne dece, najstarije nije ima;lo vise od 3 godine, a najmladje oko 6 meseci. Za njom u bus su uletele i svekrva i majka i sta mislite ko je bio zenu dok doji bebu. ni manje ni vise nego majka. da nije vozac naglo zakocio i uleteo da smiri ostrakondju, ovakva kakva sam ja bih je isprepucala. a niko od muskih da odreaguje.



[ Ivan Dimkovic @ 25.12.2013. 16:21 ] @
Citat:
EmmaR
do pre nekih dvatesetak-tridesetak godina bilo je sasvim normalno da se mala deca ostavljaju sama> deca od SAMO 4-5 godina bila su odgovorna za mladju decu i nikome nista a kuce pune. pogotovo ma selu... bar baba (a najcesce i pareababa i cukunbaba) i par jetrvi/zaova a opet deca sama i prepustena sama sebi. Muske ne racunam, do pre par godina generalno totalno beskorisni oko podizanja dece> njihovo je bilo da ih naprave, donesu koliko donesu u kucu i pravac bar jednom sedmicno birtija/komsinica, sta je kome po volji.


Takvo ponasanje je sasvim sigurno dovodilo do povecanog mortaliteta dece.

U proslosti to nije bilo toliki problem zato sto je bilo ocekivano da ce odredjen broj dece umreti + to je kompenzovano, takodje, vecim brojem dece. Ljudi su imali 4-5+ dece od kojih jedan deo nije dozivljavao zrelost zbog stvari koje, danas, nisu razlog za smrt.

Danas su drugacija vremena - em ljudi u proseku imaju jedno-dvoje dece, em se ocekuje da ta deca dozive punoletstvo osim ako ne pate od nekog velikog defekta pri rodjenju koji medicina ne moze da koriguje.

Totalno drugacija vremena, totalno drugacija ocekivanja.

Cela ova tragedija je mucna a tretman u novinama je bedan, o recniku i da ne pricam. Medjutim, nema apsolutno nista cudnog ili "bizarnog" u (privremenom) pritvoru za osobu koja se sumnjici za delo koje je dovelo do smrti 2 osobe. Naravno da ce policija prvo da uhapsi pa tek onda pravosudni organ procenjuje da li je osoba rizik za bezanje od zakona ili ne, bez obzira na okolnosti.

Da nije tako, tj. da se policiji daje slobodno da psiholoski procenjuju da li ce osumnjicena osoba za takvo delo da bezi ili ne, imali bi smo situacije gde se neko izvuce tj. pobegne od zakona zato sto izgleda kao "dobar covek" u komsiluku. Ispitivanje da li je osoba rizik za bezanje ili ne procenjuje pravosudni organ - uz adekvatnu dokumentaciju i analizu, a ne na osnovu "osecaja za pravdu" citajuci clanak u novinama.

Osoba koja je uhapsena je umesana u potencijalno krivicno delo sa smrtnim ishodima. Privremeni pritvor dok se ne utvrde detalji oko slucaja je prakticno neizbezan sve i da je u pitanju Majka Tereza i postoji vrlo dobar razlog za to. Ako se kasnije utvrdi da osoba nije rizik, bice pustena da se brani sa slobode.

To sto pravosudni sistem ne radi svoj posao za neke druge stvari ne moze da znaci da treba da se ignorisu ovakvi slucajevi, sta god neko mislio o osumnjicenim.
[ Marko83 @ 26.12.2013. 08:44 ] @
Citat:
EmmaR:"otac" napravio troje, pa otisao par stotina metara dalje da napravi jos dvoje a ovo troje ko sisa.

Ali, ne mogu ni njihovou majku da krivim> svecu joj nisam drzala tako da ne znam ni gde je isla ni sta je radila.


Za majku nisi drzala svecu ali zato ti nije bio problem da drzis svecu za oca?

Citat:
EmmaR: setite se samo da se sklonila kod prijatelja a ne kod majke. Zasto, ako joj je majka toliko dobra?


Mozda prijatelj ima nesto sto nema majka, a po sto je i otisla tog kobnog dana ostavivsi decu samu sa grejalicom
Da je otisla po hleb cisto sumnjam da bi je bilo ko osudjivao
[ hotchimney @ 26.12.2013. 11:11 ] @
A zašto misliš da je otac manje odgovoran od majke? Otac je tu da pripazi decu kad mati izadje. Po onome što može da se pročita otac je decu zanemarivao. Morao je da glumi švalera. Sada i on pljuje kako mati nije vodila brigu o devi. Znači znao je a sam nije ništa preduzeo da se stanje popravi.

I otac treba da odgovara za nemar
[ EmmaR @ 26.12.2013. 13:36 ] @
@Ivane, zalosno je da i sada starija deca brinu o mladjoj: tako recimo, u daljem komsiluku, starija sestra je prakticno od svoje seste godine odnegovala mladju sestru, bukvalno od rodjenja. To je ovde relativno prihvatljivo ponasanje. Ali zato svi ogovaraju bracni par sto soje dete vode i vracaju iz predskolskog. Ne mogu da ih ubedim da je to sasvim normalno u gradu, pa cak i ako ih ograda deli od skolskog dvorista.

@Marko83. Postoji clanak u kome lepo pise da se otac ozenio i da ima jos dva deteta. Ako cemo da racunamo, troje, sada nazalost pokojne dece od 4,3,2, godine, i pod pretpostavkom da ovo dvoje nisu blizanci, ... kad li stize da ih napravi? Dok zena negovala najmladje, on komsinici pravio prvo dete. Ako su izmislili novinari, izmislila sam i ja.
Drugo: Po hleb je mogla da ode i kod prijatelja: Ili je mozda trebala deci da pruzi uzivo cas iz anatomije?. Nisi bas tako mali (ako ti ovo 83 u niku, znaci godiste), pa da treba da ti se crta. Kad iscrpis sve mogucnosti, onda ....
Uostalom, sto da ostavi decu na 12-16h sati i kopa/bere za dnevnicu od 1000-2000 dinara, ako bar toliko moze da zaradi za najvise sat vremena. I u kom slucaju je odgovornija majka.
Da se razumemo, ne odobravam takav vid zarade ali ako se nema drugog nacina.
Na kraju krajeva, preko 50% devojaka za kojima na ulici uzdises se tako finansira: nema tarifu, ali zato "frajera" pod ruku pa u "Usce" i od butika do butika. Koja devojka koja ide u skolu/studira i zivi sa roditeljima koji imaju ukupne prihode do 50-60 hiljada dinara (sto juznije, tuznije... cifra zna da ne prelezi ni 20 hiljada) moze da se oblaci i sminka kao da je izasla sa piste. Odavno ni kinezi nisu jeftini, pa da kazete da se tamo snabdevaju.


Ako nista drugo ima da je branim zato sto je zensko. Da ih je poklala, bila bi sasvim drugacija prica. Muka mi je vise od muskog sovinizma i postenih zena i devojaka. A tek od super mama, ... to cudo prirode da ne spominjem.
[ 3way @ 26.12.2013. 13:42 ] @
Muski sovinizam, sponzoruse, sminka, odeca, juzna Srbija, Kinezi.....Kakve li to ima veze sa ovom pricom...
[ EmmaR @ 26.12.2013. 13:58 ] @
Citat:
3way: Muski sovinizam, sponzoruse, sminka, odeca, juzna Srbija, Kinezi.....Kakve li to ima veze sa ovom pricom...


Ne sa pricom nego sa vecinom komentara: 100% neodgovorna majka, isla u svaleraciju (?), ... zaboravlja se otac preljubnik i njegova nova zena koja je ukrala deci oca (a ne razmislja o verovatnoci da i ona moze da dosadi), ... babe majke-svetice koje kao nisu nista mogle da preduzmu ,... socijalne sluzbenice koje kao nisu nista znale, ,... komsiluk koji je kao nesto pomagao i sve znao...
Ili i tebi treba da se crta.
[ 3way @ 26.12.2013. 14:01 ] @
Nisam video nijedan komentar koji kaze: "krivica je samo na majci".
[ EmmaR @ 26.12.2013. 15:37 ] @
Citat:
3way: Nisam video nijedan komentar koji kaze: "krivica je samo na majci".


Meni je tako licilo, a sta znam ja sam ipak samo zensko. Jedini ili glavni, to mu danas vise-manje dodje isto.
[ Dexic @ 26.12.2013. 15:49 ] @
Ako ti dodje isto, ti onda prvo na kurs zdravog razuma i jezika (u ovom slucaju srpskog) pa onda dalja diskusija.