[ mica1709 @ 25.12.2013. 18:52 ] @
Kupio sam Router BOARD 411AR, isprobao sam ga nekoliko dana i njime slao signal po kući i sve je bilo u redu. Isključio sam ga ispravan. Danas sam hteo ponovo da ga probam ali me je čekalo iznenađenje. Kad ga priključim na adapter normalno se pali plava led dioda i sa desne strane četiri manje zelene led diode ali se ne čuje bip koji označava da je sistem podignut pa najverovatnije zbog toga ni lan port ne daje nikakve znake života. Neznam kako da mu pristipim i kako da rešim ovaj problem?
[ kunc @ 25.12.2013. 19:00 ] @
Citat:
mica1709: Kupio sam Router BOARD 411AR, isprobao sam ga nekoliko dana i njime slao signal po kući i sve je bilo u redu. Isključio sam ga ispravan. Danas sam hteo ponovo da ga probam ali me je čekalo iznenađenje. Kad ga priključim na adapter normalno se pali plava led dioda i sa desne strane četiri manje zelene led diode ali se ne čuje bip koji označava da je sistem podignut pa najverovatnije zbog toga ni lan port ne daje nikakve znake života. Neznam kako da mu pristipim i kako da rešim ovaj problem?




jesi li pokusavao pristupim preko WinBox-a ? Imao sam dosta slucajeva kada ruteri nisu davali beep znakove a sve je islo regularno.
Ako ti bude pravio probleme, uradi mu reset i trebalo bi da bude sve uredu ;)
[ mica1709 @ 25.12.2013. 19:28 ] @
Ne može da mu se pristupi preko WinBox-a. Ja prvo nisam primetio da se ne čuje bip već sam mislio da nešto nije u redu sa lan kablom pošto nije svetlela led dioda na sviču za port na koji je bio priključen. Probao sam drugi kabal i ponovo je bilo isto. Pokušao sam i da kabal priključim direktno u računar ali ni tada lan port nije davao nikakve znake života. Tek posle toga sam primetio da se ne čuje ni bip. Kako da mu uradim reset?
[ Aleksandar Đokić @ 25.12.2013. 19:54 ] @
Nije moguce da onoliki serijski port (RS232C) na njemu nisi video. Daklel, "null" modem kabl i na racunar pa preko "putty" ili "hyperterminala" vidi jel butuje uopste i dokle dodje.
[ mica1709 @ 25.12.2013. 20:16 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić: Nije moguce da onoliki serijski port (RS232C) na njemu nisi video. Daklel, "null" modem kabl i na racunar pa preko "putty" ili "hyperterminala" vidi jel butuje uopste i dokle dodje.

Vidim da ima serijski portali ga nisam koristio i niti znao čemu služi. Pošto nisam upućen u te stvari objasni mi malo bolje šta tačno da uradim. Nemam pojma ni o kakvom se kablu radi ni šta je "putty" ni "hyperterminal"?
[ Aleksandar Đokić @ 25.12.2013. 22:17 ] @
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:System/Serial_Console
[ mica1709 @ 26.12.2013. 19:04 ] @
Kad bi sve ovo bilo na našem jeziku sigurno bi mi bilo jasno. Sa engleskim slabo stojim pa sam prevodio Google prevodiocem. Skinuo sam Hyperterminal i našao neki kabal sa serial konektorima (da li je baš "null" nisam siguran). Probaću da spojim mikrotik sa računarom pomoću ovog kabla.
[ mica1709 @ 27.12.2013. 18:00 ] @
Sa ovim kablom koji imam ne mogu da priključim mikrotik na računar. Pošto je i na mikrotiku i na kućištu računara isti serial konektor (muški deo sa iglicama) a kabal koji imam na jednoj strani ima muški a na drugoj ženski konektor. Može li neka pomoć gde da nađem kabal koji mi treba?
[ Aleksandar Đokić @ 27.12.2013. 18:13 ] @
Na sredini gorenavedenog linka imas raspored pinova. Treba ti kabl koji ima povezane sve pinove. Ja sam jednom probao samo sa 2,3 i 5 (tj rx na tx, tx na rx i gnd na gnd) ali dodje do "login" i stane.
[ gilopile @ 27.12.2013. 18:24 ] @
Najobicniji serial Null modem kabel od 150RSD ce ti odraditi posao.

Malo je zabrinjavajuce to sto nemas prvi beep, jer, ajd drugi (kada treba da se logujes) nije toliko ni strasan, jer je mozda sistem pao i sl. Ali prvi, ako je RB ispravan, moras da cujes. Jesi li probao drugo napajanje? KAo sto kazu, vidi iz konzole gde zabode, moguce i da je RouterBOOT firmware pukao...
[ mica1709 @ 28.12.2013. 08:32 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić: Na sredini gorenavedenog linka imas raspored pinova. Treba ti kabl koji ima povezane sve pinove. Ja sam jednom probao samo sa 2,3 i 5 (tj rx na tx, tx na rx i gnd na gnd) ali dodje do "login" i stane.


Valjda misliš na ovo:

Router Side (DB9f) Signal Direction Side (DB9f)
1, 6 CD, DSR IN 4
2 RxD IN 3
3 TxD OUT 2
4 DTR OUT 1,6
5 GND - 5
7 RTS OUT 8
8 CTS IN 7

Citat:
gilopile: Najobicniji serial Null modem kabel od 150RSD ce ti odraditi posao.

Malo je zabrinjavajuce to sto nemas prvi beep, jer, ajd drugi (kada treba da se logujes) nije toliko ni strasan, jer je mozda sistem pao i sl. Ali prvi, ako je RB ispravan, moras da cujes. Jesi li probao drugo napajanje? KAo sto kazu, vidi iz konzole gde zabode, moguce i da je RouterBOOT firmware pukao...


Treba li ovaj kabal da ima na obe strane serial konektore? Pitam jer sam video neke kablove na buvljaku koji na jednoj strani imaju serial a na drugoj lan konektor.
[ gilopile @ 28.12.2013. 08:39 ] @
Na obe mora da ima serial:



Posle, ako ces da reinstalises r OS, trebace ti LAN kabel, pa lepo preko `netinstall`-a ubacis. Naravno prvo iz hyper T. konfigurises boot protokol, format NAND... Prvo ti vidi da li se RB javlja u hyper terminal-u.

Ako imas WiFi karticu u mPCI slotu, izvadi je, pa probaj da dovedes napon i vidi da li ce da se oglasi prvi beep.

Nisam te najbolje razumeo, da li racunar detektuje LAN port kada startujes RB ili se nista ne desava? Da li makar na kratko dobije LAN konekciju racunar? Ako je odg. `da`, koliko traje dok ine zgubi konekciju, jer je neko mozda cackao i disable-ovao LAN, pa ga pri ucitavanju r OSa iskljuci. To bi se resilo jednostavnim resetom putem jumpera/tastera.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 28.12.2013. u 09:49 GMT+1]
[ mica1709 @ 28.12.2013. 09:23 ] @
Ja imam takav kabal samo što je na jednoj strani muški deo sa iglicama. Pokušaću da nađem ovakav.Nisam postavljao WiFi karticu u mPCI slot. Računar u opšte ne detektuje lan port.Niko ništa nije čačkao i to me najviše čudi. Isprobao sam ga i konfigurisao i nekoliko dana sam po kući njime slao signal za mobilne telefone . Ja sam ga lično isključio ispravan i nemam pojma šta je moglo da mu se desi dok je bio u fijoci. Otvorio sammu malopre poklopac i vidim da su mu tri elektrolitska kondezatora od 560 mikro farada sa gornje strane malo naduvana (gornja površina im nije ravna nego zaobljena). Da možda oni ne prave problem?
[ gilopile @ 28.12.2013. 09:49 ] @
Vrlo moguce da je do njih. U svakom slucaju, zameni ih sa novim i pokusaj. Koje tacno napajanje si koristio za njega?

Evo i ovaj je imao isti slucaj...

http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=60461
[ mica1709 @ 28.12.2013. 21:06 ] @
Za napajanje sam koristio adapter koji sam dobio sa njim. Neznam da li je originalni? Evo podataka o njemu:
Input:100-240v 50/60Hz 0.5A
Output:24V 800mA 19.2VA
Što se tiče kondezatora potrudiću se ih zamenim, samo ne znam dali to mogu da uradim pištolj lemilicom ili moram da nabavim neku bolju?
Danas sam nabavio i serial Null modem kabel kao na slici pa ću sutra probati da ga sa njim povežem sa računarom.
[ mica1709 @ 09.01.2014. 19:05 ] @
Citat:
gilopile: Vrlo moguce da je do njih. U svakom slucaju, zameni ih sa novim i pokusaj. Koje tacno napajanje si koristio za njega?

Evo i ovaj je imao isti slucaj...

http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=60461


Zamenio sam ova tri elektrolitska kondezatora (560 mikro farada) što su bila naduvena sa novim kondezatorima od 680 mikro farada (ukupno su koštali 45 dinara) kako su napisali u tekstu na ovoj adresi koju si mi dao i Router BOARD 411AR ponovo radi. Malo je falilo da odustanem jer sam jedva uspeo da ih odlemim sa štampane ploče. Zalemljeni su sa obadve strane a lemilicom može da se priđe samo sa donje. Ako neko zna neki savet kako da se ovi kondezatori lakše skinu sa ploće ne bi bilo loše da napiše i olakša posao onima koji će u buduće da imaju ovakav problem kao ja sa RB 411AR. Hvala svima koji su se potrudili da pomognu i nadam se da će ova tema pomoći i drugima koji će imati ovakav ili sličan problem.
[ gilopile @ 09.01.2014. 19:36 ] @
Drago mi je da si ga osposobio! Neka te lepo i dugo sluzi!

Posto se radi o viseslojnoj stampi, neophodno je imati nesto bolju/jacu lemilicu sa dobrim vrhom i malo vise grejati sa donje strane + po potrebi dodati jos malo lema i izaci ce. Najlakse je sa duvaljkom ko ima. Ja sam u vise narvata cupao kondenzatore i na njigove vec zalemljene nogice lepo nalemio nove, jer na nekim maticnim plocama je vrlo tesko skinuti ako se dobro ne zagreje komplet stampa... Treba mnogo prakse i naravno dobar alat i ide to :D

Pozz!