[ denisu @ 28.12.2013. 11:15 ] @
- Jedno pitanje koje mnogo nas interesuje vec godinama?
Zasto ne bi i mi slavili BOZIC zajedno sa ostalim hriscanskim drzavama i hriscanskom narodu 25-Decembar? Vidim da nasi kad god se priblizava Bozic pocinju spominjati neke Gregorijanske ili Julijanske kalendare a to samo kod nas i samo kod nas se spominje i nazovemo (25-Decembar) kao Katolicki Bozic. Zasto?
- Ovako ostali smo samo mi sa rusima niko drugi. Ono sto spominjaju nasi i Jerusalim sa nama i Sveta-Gora! DA ali manje od 1% to jest samo nekoliko crkava u Jerusalimu nista vise. A na planini ATOS (Svetoj-Gori)ima preko 20 pravoslavnih crkava i manastira koje takodje slave 25-Decembar kao rodjenje Isusa Hrista osim nase Hilandar i jos jedne crkvice.
Jeste da je bitno da se to obelezi a nije vazno toliko datum ali ipak je bolje slaviti kada svi drugi slave ne mi sve kao nesto posebno.
- Svaka pravoslavna kuca ili porodica ima njen svetac ali samo kod nas se obelezava kao pre-veliko slavlje sa puno pozivnica pa cak i sa muzikom sto je to jako velik trosak za nase danasnje uslove zivota. U ostalim pravoslavnim zemljama se obelezava to u sklopu porodice paljenjem svecu ,kandelo sa ikone ili otici u crkvu.
> Ako su mogli da prelaze Grci,Rumuni,Bugari i jos... na ovaj novi kalendar takodje pravoslavci koji nemaju uopste veze sa katolicima zasto ne bismo i mi??? Ne verujem da smo mi verniji nego ostali pravoslavci. Bio nekoliko puta u Rumuniji. Usao u mnogo crkva tamo i mogu reci da nisam video zenu a da ne stave neku maramu na glavu pri ulazku u crkvi i dok se mole. A nihove crkve su mnogo,mnooogo punije vernicima i omladine nego nase.Takodje primetio sam neku slicnost i u Grckim crkvama.
- - Otvorio sam ovu temu tek da cujemo vasa misljenja, vase predloge i komentare.Sta biste voleli,hteli ili zeleli! Nek nam BOG pomogne!!!
[ cika dacha @ 28.12.2013. 12:21 ] @
a nek oni slave 7 januara i nema problema!
[ denisu @ 28.12.2013. 12:37 ] @
Citat:
cika dacha:
a nek oni slave 7 januara i nema problema!


Ali za 87 godina nece biti vise 7 januara Bozic nego moracemo 8 januara onda preuzeti.
[ dukanizi @ 28.12.2013. 15:39 ] @
Najbolje slaviti oba.
[ denisu @ 28.12.2013. 15:43 ] @
A ja sam cuo da pre nekoliko godina kad su se to dogovorili da menjaju, rus se napio i nije uopste stigao na taj skup. A mi pratimo samo ruse! Jos da nam uvedu i ruske serije pa da stavimo i rusku himnu da nam zvoni u telefon i u kompletu smo onda !!!

[Ovu poruku je menjao denisu dana 28.12.2013. u 16:54 GMT+1]
[ Aleksandar Đokić @ 28.12.2013. 16:00 ] @
Citat:
a to samo kod nas i samo kod nas.... Zasto? - Ovako ostali smo samo mi..... niko drugi. Ono sto spominjaju nasi .... ali manje od 1% to jest samo nekoliko


E vidis, to je osnovni uzrok skoro svih nasih problema.
[ abitbp6_ @ 28.12.2013. 16:03 ] @
Mnogo nas zanima i zašto se svake godine postavlja isto pitanje. Vrlo je jednostavno - zato što je Srpska pravoslavna crkva izabrala da koristi Julijanski kalendar. Slično se mogu pitati jevreji koji su trenutno u 5775. godini, muslimani koji su u 1433. ili kinezi, indusi, i ko zna ko sve još, koji su u ko zna kojim godinama i ko zna kojim datumima po kalendarima koje koriste. Kalendar je samo jedna konvencija, jedan dogovor među ljudima, koji ima vrednost samo među onima koji su pristali na dogovor da ga koriste. Zašto SPC neće da pređe na Gregorijanski kalendar? Isto tako možemo pitati i zašto ne naprave neki svoj, potpuno različit od svega, jer zašto da nam se meseci zovu po imperatorima, kada mogu da se zovu po istaknutim ličnostim iz naše istorije. A ako je tačnost kalendara u pitanju, zašto ne bi SPC odmah prešla na dokazano tačniji MIlankovićev kalendar, umesto da prelazi sa jednog "pogrešnog" na drugi "manje pogrešan".
[ Emmy @ 28.12.2013. 17:04 ] @
cesto se nabraja da su na novi kalendar presli Grci, Kipar, Bugari i Rumuni

A ZABORAVLJA SE DA SU OSTALI:

Rusi, Ukrajinci, Belorusi, Srbi, Crnogorci i Makedonci.

Brojcano neuporedivo vise.
[ denisu @ 28.12.2013. 17:15 ] @
Znam! To jest (Rusija i Srbija)
Ali i ceo hriscanski svet slavi (25-decembar) Bozic i (1-januar) Novu Godinu svi osim "Ruse, Ukrajince, Belorue, Srbe, Crnogorce i Makedonce".
[ 3way @ 28.12.2013. 17:23 ] @
Citat:
abitbp6_: ...jer zašto da nam se meseci zovu po imperatorima, kada mogu da se zovu po istaknutim ličnostim iz naše istorije.


Ili, u duhu slovenskih jezika, po nekim osobenostima datih meseci, to jest onako kako Hrvati rade.

Citat:
abitbp6_:
A ako je tačnost kalendara u pitanju, zašto ne bi SPC odmah prešla na dokazano tačniji MIlankovićev kalendar, umesto da prelazi sa jednog "pogrešnog" na drugi "manje pogrešan".


Milankovicev i jeste modifikovan Julijanski kalendar.
[ Emmy @ 28.12.2013. 17:34 ] @
katolici i protestanti nisu hriscani jer po nasem pravoslavnom shvatanju ne pripadaju crkvi od koje su se sami i dragovoljno odvojili.
[ 3way @ 28.12.2013. 17:38 ] @
^
Nijedan pripadnik druge crkve se ne smatra pripadnikom sopstvene crkve :)
[ denisu @ 28.12.2013. 17:43 ] @
Citat:
Emmy:
katolici i protestanti nisu hriscani jer po nasem pravoslavnom shvatanju ne pripadaju crkvi od koje su se sami i dragovoljno odvojili.


I Katolici i protestanti jesu Hriscani i po pravoslavnom shvatanju... Oni veruju u sina Boziji Isusa Hrista ne veruju u Muhameda ili...
[ Emmy @ 28.12.2013. 17:50 ] @
Pravoslavlje je potpuno odvojeno od ostalih hriscanskih denominacija ili onih koje sebe tako nazivaju.

To je potpuno jasno kad se samo pogleda da nijedan pravoslavac nece otici na misu (ili obrnuto) niti ce se krstiti u protestantskoj crkvi. Nepravoslavna bogomolja je isto sto i dzamija, sinagoga ili budisticki hram.

Otuda tvoje podmetanje da smo jedno pa stoga treba da slavimo isti dan Bozic ne stoji. Mi smo jedno sa Rusima i sa njima slavimo.
[ peromalosutra @ 28.12.2013. 18:18 ] @
Tako je i mislim da bi valjalo povesti neki krstaski rat pa da im to i pokazemo. Kad su mogli oni mozemo i mi! :)
[ valerijan @ 28.12.2013. 18:47 ] @
...već naslućujem da će me i Lock ove teme baš usrećiti.

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 28.12.2013. u 20:20 GMT+1]
[ Nymeria @ 28.12.2013. 19:04 ] @
Citat:
abitbp6_: A ako je tačnost kalendara u pitanju, zašto ne bi SPC odmah prešla na dokazano tačniji MIlankovićev kalendar, umesto da prelazi sa jednog "pogrešnog" na drugi "manje pogrešan".

Pa, moze da predje na Milankovicev. Narednih par stotina godina se to ne bi razlikovalo od gregorijanskog :)
[ Burgos @ 28.12.2013. 19:13 ] @
Citat:
denisu:

- Svaka pravoslavna kuca ili porodica ima njen svetac ali samo kod nas se obelezava kao pre-veliko slavlje sa puno pozivnica pa cak i sa muzikom sto je to jako velik trosak za nase danasnje uslove zivota. U ostalim pravoslavnim zemljama se obelezava to u sklopu porodice paljenjem svecu ,kandelo sa ikone ili otici u crkvu.



Kako kome. Kod nas dolazi uzak krug prijatelja (koji i inače dolaze), nema muzike, slavlja, samo sveća, kolač, posan pasulj, riba i ništa više - i opet je najprijatniji dan u godini. Ko hoće da pravi svadbu od slave baš i nema prava da se žali na "trošak".
[ Emmy @ 28.12.2013. 19:13 ] @
razlika izmedju jul i greg kalendara je sto u julijanskom godine deljive sa 100 nisu prestupne osim ako nisu deljive i sa 400.

Tako je npr Bozic do 1899. "padao" na 6.jan po julijanskom kalendaru. Onda se 1900 povecal razlik za jedan da i dosao je na 7.januar. 2000. je bila prestupna u oba kalendara, ali 2100 nece biti pa ce Bozic padati 8 jan.

Svo vreme on ostaje 25.dec po julijanskom ali se razlika uvecava.

Kad je papa Grgur samoinicjativno kako je to vec obicaj kod papista uveo novi kalendar razlika je bila 10 dana, a sada se nagomilala na 13 zbog 1700 1800 i 1900 godine.
[ ZZ Top @ 28.12.2013. 21:34 ] @
Pitanje kalendara u upotrebi SPC je znatno slozenije. U pravoslavnom svetu te neke krucijalne promene oko sluzenja se dogovaraju po pravilu na ekumenskom sinodu gde prisustvuju sve priznate pravoslavne crkve i gde se odluke donose jednoglasno. Pitanje kalendara je bilo postavljeno pred sinod 1923. godine gde je predlozeni kalendar bio Milankovicev i sve crkve su bile za prelaz na taj kalendar osim Grcke crkve tj velikog otpora manastira sa svete gore. Naredbu patrijarha ekumenske crkve iz Carigrada je prihvatio samo jedan manastir na Svetoj Gori, da bi nedugo zatim taj isti patrijarh ih zamolio da se vrate na stari kalendar zbog jedinstva. Od tada na "dnevni red" sinoda kalendar vise nije nasao mesto, a Grcka i mnoge druge pravoslavne crkve su bez saglasnosti sinoda presle na Milankovicev kalendar izmedju jos nekih izmena koje su napravljene bez saglasnosti sinoda.

Elem, danas se mnogi mladi ljudi pitaju zar nije logicno da slavimo iste datume kao i vecina drugog hriscanskog sveta, a sa druge strane zagrizeniji vernici sagledavaju kako bi prelaz na drugi kalendar znacio korak ka tranziciji pravoslavne crkve pod katolicki patronat.
[ Goran AR @ 28.12.2013. 21:52 ] @
Bivsi Papa Benedikt je priznao da je njihova crkva napravila gresku oko datuma Isusovog rodjenja,ali da ne treba menjati datume zbog jako duge tradicije,inace svi koji sebave istorijom i teologijom znaju da se Isus nije rodio 25 12....
[ 3way @ 28.12.2013. 22:00 ] @
Citat:
Goran AR:...inace svi koji sebave istorijom i teologijom znaju da se Isus nije rodio 25 12....


Svi koji se bave zivotom uopste, zive na planeti i razmisljaju znaju da NIKO ne zna kada se Isus rodio..
[ Emmy @ 28.12.2013. 22:05 ] @
Citat:
ZZ Top:
Pitanje kalendara u upotrebi SPC je znatno slozenije. U pravoslavnom svetu te neke krucijalne promene oko sluzenja se dogovaraju po pravilu na ekumenskom sinodu gde prisustvuju sve priznate pravoslavne crkve i gde se odluke donose jednoglasno. Pitanje kalendara je bilo postavljeno pred sinod 1923. godine gde je predlozeni kalendar bio Milankovicev i sve crkve su bile za prelaz na taj kalendar osim Grcke crkve tj velikog otpora manastira sa svete gore. Naredbu patrijarha ekumenske crkve iz Carigrada je prihvatio samo jedan manastir na Svetoj Gori, da bi nedugo zatim taj isti patrijarh ih zamolio da se vrate na stari kalendar zbog jedinstva. Od tada na "dnevni red" sinoda kalendar vise nije nasao mesto, a Grcka i mnoge druge pravoslavne crkve su bez saglasnosti sinoda presle na Milankovicev kalendar izmedju jos nekih izmena koje su napravljene bez saglasnosti sinoda.

Elem, danas se mnogi mladi ljudi pitaju zar nije logicno da slavimo iste datume kao i vecina drugog hriscanskog sveta, a sa druge strane zagrizeniji vernici sagledavaju kako bi prelaz na drugi kalendar znacio korak ka tranziciji pravoslavne crkve pod katolicki patronat.


Ne ovo nije tacno.

Saborom u Carigradu predsedavao je tadasnji patrijarh Meletije (Emanuel Metaksakis) i na njegov nagovor su crkve usvojile kalendar. Taj Sabor je bio veoma nekompletan i nabrzo sazvan, ali nasa srpska delgacija bila je u punom sastavu. Medjutim, zbog oktobarske revolucije i gradjanskog rata Rusi se nisu pojavili. Zbog toga je srpska delegacija resila da se novi kalendar ne usvaja jer kakva je to sabornost kada nema najbrojnije pravoslavne crkve ?

Ova ideja je smesta prihvacena u Grckoj od strane atinskog arhiepiskopa Papadopulosa, ali je u narodu doslo do velikog raskola koji jos nije prevazidjen. U Bugarskoj i Rumuniji to je proslo mnogo bezbolnije jer je nesto pre toga i drzava presla na gregorijanski kalendar. U Jugoslaviji se to desilo 16. januara 1919. posle koga je osvanuo 28. januar.

Sto se tice slavljenja "kad i svi hriscani" ja sam vec objasnio da hriscani nisu svi isti i da su crkve potpuno odvojene. Nije to samo razlika u kalendaru, ta razlika je mozda najvidljivija, ali postoje mnogo dublje i vece razlike i starije razlike.
[ Lavlja_Jazbina @ 28.12.2013. 22:09 ] @
Pitanje Administraciji,zato tema nije LOCKovana?
[ Homer J. Simpson @ 28.12.2013. 22:12 ] @
Citat:
denisu:
Citat:
cika dacha:
a nek oni slave 7 januara i nema problema!


Ali za 87 godina nece biti vise 7 januara Bozic nego moracemo 8 januara onda preuzeti. ;)

Ima da izbije revolucija u Srbiji kad najave da Bozic vise nije 7. vec 8. januara. Bice 'izdajnici' , 'prodali ste veru' ovo-ono ...
99% velikih vernika ni danas ne kapira da je 7. januara u stvari 25. decembar (a dobar deo tih nije ni sposoban to da shvati)

Citat:
Emmy:
katolici i protestanti nisu hriscani jer po nasem pravoslavnom shvatanju ne pripadaju crkvi od koje su se sami i dragovoljno odvojili.

Ovo je previse nenormalno cak i za vernike , ispada da 95% hriscana nisu hriscani
[ 3way @ 28.12.2013. 22:24 ] @
Citat:
Emmy: Nije to samo razlika u kalendaru, ta razlika je mozda najvidljivija, ali postoje mnogo dublje i vece razlike i starije razlike.


Ne postoje nikakve razlike.
I jedni i drugi su uzimali paganske obicaje i verovanja i predstavljali ih kao svoje.
[ 3way @ 28.12.2013. 22:25 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Pitanje Administraciji,zato tema nije LOCKovana?


Zasto?
Pitanje kalendara nije versko pitanje, nego pitanje, da kazemo, prakticne prirode.
[ Emmy @ 28.12.2013. 23:00 ] @
Citat:
3way:
Citat:
Emmy: Nije to samo razlika u kalendaru, ta razlika je mozda najvidljivija, ali postoje mnogo dublje i vece razlike i starije razlike.


Ne postoje nikakve razlike.


ma ne, ma kakvi.
[ 3way @ 28.12.2013. 23:04 ] @
Osim "razlika" u smislu "mi smo pametni, a ovi veze nemaju", nema razlika. Sve vere imaju obicaje i prakse koje su njima savrseno logicne. To sto se nesto zove A, a druga, slicna vera, to isto zove B, nema nikakve veze.
[ denisu @ 28.12.2013. 23:22 ] @
Naravno da nema razlike!
To sto malo drugacije se odrzi sluzbe po crkvama ili malo drugacije se popovi obuce ili drzi molitve to nije nikakva razlika. Ne treba gledati to tako.
> Hriscansto je vera za sve hriscane i koje veruju u Boga i njegovom sinu Hristu i to treba postovati sve hriscane raznih drzava i sveta. Nismo samo mi i rusi pravi hriscani kako vidim neki tako misle a i ne zele drugacije da bude. Razlika ima i kod nas od naselja do naselja od obicaja do obicaja drugacije a kamo li u drugim drzavama, ali se takodje postuje i neguje vera. To je bitno. A to sto mi volimo ruse i samo oni za nas su braca i samo nih vekovima slusamo i cujemo i za nas samo oni su pravoslavci mi i niko vise to je vec drugo.Takvi smo a izgleda takvi cemo i ostati jos dugo!!! Kazem ja nek nam samo BOG pomogne!
[ Emmy @ 29.12.2013. 00:00 ] @
Pravoslavna Crkva je prava crkva jer je sucuvala predanje i pravo ucenje o Gospodu. Ostale crkve su to ucenje izvitoperile. To je najpre pocelo od strane rimskih papa koji su za razliku od pravoslavne crkve donosili odluke po svom nahodjenu (sami), a ne saborno (zajedno). Posle je takva crkva porodila gomilu protestantskih crkava u kojoj je svako uzimao bibliju i po svom nahodjenju je tumacio. Kakve su sve stvari oni uvodili i koliko su menjali svetootacko predanje trebalo bi par nedelja da se sve to isprica. Stoga kada mi pravoslavi kazemo da su oni crkva ili im pak cestitamo praznike to se radi kurtuozno, ajd, da kazemo da sad ne objasnjavamo svakome sta je sta. Inace u praksi nisam jos cuo za pravoslavca koji ide na misu ili na propoved kod protestanata jer smo mi svi hriscani.

Mirotocenje ikona, svete mosti, silazak blagodanog ognja i druga cuda projavljuju se samo u pravoslavnoj crkvi.

I NIGDE VISE !
[ Bik Koji Sedi @ 29.12.2013. 01:56 ] @
Odrastao čovek, a priča takve gluposti.
[ Homer J. Simpson @ 29.12.2013. 02:55 ] @
Citat:
Emmy:
Mirotocenje ikona, svete mosti, silazak blagodanog ognja i druga cuda projavljuju se samo u pravoslavnoj crkvi.

Sta je 'mirotocenje' ne znam , 'svete mosti' me podsecaju na neke indijanske obicaje a 'silazak blagodanog ognja' i slicne madjionicarske trikove je objasnjavao onaj Grk (nesto u vezi fosfora ili tako neceg)
[ Andrej013 @ 29.12.2013. 05:51 ] @
Citat:
Emmy:
Mirotocenje ikona, svete mosti, silazak blagodanog ognja i druga cuda projavljuju se samo u pravoslavnoj crkvi.

I NIGDE VISE !

Kume, ti li si? :)

Salu na stranu ali imao sam druga koji je iznosio slicne gluposti, da se covek zabrine.
Jedan od dokaza, ne samo da bog postoji, vec da je pravoslavlje jedna jedina ispravna religija i da je nas kalendar tacan je "cinjenica" da na dan pravoslavnog bozica, pravoslavni popovi odu u neku pecinu u Turskoj, i u ponoc oluja pocne i grom udari kroz otvor u pecini i zapali baklje svim pravoslavnim popovima. I to tako vec decenijama. E, sada, katolicki popovi su hteli da potvrde svoju religiju pa se skupili u istu pecinu na katolicki bozic, ali malo morgen, bog ih sve zaiebao i nije poslao gromove da im zapali baklje.
Katolicki popovi besni od ljubomore, maskiraju se u pravoslavne, i na sledeci bozic udju sa njima u pecinu da im bog zapali baklje, jelte, hteli da zaiebu boga. Ali bog lisac stari, opet baci grom, ali na neki specificni nacin tako da se samo neke baklje zapale ovog puta, i cudom, ispade da su na kraju samo pravoslavni popovi zavrsili sa zapaljenim bakljama dok su katolicki ostali vlazne baklje.
To je vec razbesnelo ove iz vatikana sto im se bog mesa u posao i skuju oni plan da na sledeci pravoslavni bozic, oni posalju svoje ljude da bas pred ponoc poguraju velik kamen na ulaz u pecinu i zatvore pecinu tako da bog ne moze da posalje svoj grom. Ponoc se priblizila, sve tece po planu, ulaz u pecinu zatvoren, oluja besni.
12:00 nista se ne desava
12:01 i dalje tajac,pravoslavci gledaju na sat, vetar zavija, grmi, verovatno i seva ali ni tracak plamena na bakljama.
Bog zakazao. pravoslavne baklje prvi put u istoriji ne gore kad treba.
ali zato u 12:02 bog se razbesni i olujom probusi neku drugu rupu u pecini i opet uspe da zapali pravoslavne baklje :D tatatatira
Tu se katolici pomirili sa sudbinom da se pravoslavci jednostavno bolje razumeju u te bozje zajebancije i da ga bolje velicaju ali zbog zlobe nikada nisu priznali da je tako i u inat i dalje furaju svoj katolicki fazon.
The End
:D


E sada, vi ne poznajete decka pa mislite da je bukvalno retardiran ali nije. Lik se bavio elektronikom, bio nas reprezentativac u jednom sportu, pobedjivao na evropskim takmicenjima, dok nije nekako resio da upise bogosloviju. Kada bi covek sa njim pricao, nikada ne bi rekao da je prolupao.
Uvek sam u cudu kada saznam da zatucanost ovog tipa i intenziteta nije izolovana u nekim vukojebinama na planinama gde ljudi jos struju nemaju tipa amisch country i sl.
Znas, zevs poslao grom i upalio baklje = dokaz da je bog pravoslavac phahaha
[ Goran Mijailovic @ 29.12.2013. 05:54 ] @
Citat:
valerijan:
...već naslućujem da će me i Lock ove teme baš usrećiti.



Citat:
Lavlja_Jazbina:
Pitanje Administraciji,zato tema nije LOCKovana?


Nema ko, al' za to smo se borili zar ne valerijane i Lavlja_Jazbino
[ hotchimney @ 29.12.2013. 08:36 ] @
Pa sad da li treba zaključati? Lično nisam za represiju ali ovo je forum nauke te se postavlja pitanje da li je tema otvorena na odgovarajućem mestu?

Ako se pogleda komentar kojim je otvorena ova tema
Citat:
Zasto ne bi i mi slavili BOZIC

Dakle pitanje je religiozne prirode postavljeno od strane vernika ("mi"). Sa tim "mi" nužno se nameće da postoje "oni drugi" što vodi neprimerenim podelama.

Komentar je završen molbom
Citat:
Nek nam BOG pomogne!!!

A i ostatak teksta govori o "svecima", "slavama" itd. Tekst osvetljava problem iz ugla vernika pa kao takav i nema veze sa naukom.

Zaključak: to je tema vezana za religiju pa joj nije mesto u forumu "nauka".
[ denisu @ 29.12.2013. 09:15 ] @
Pre nego sto sam hteo otvoriti ovu temu pitao sam nekoliko drugara sa ovog foruma i oni su mi rekli da je ovde mesto jer je najpribliznije tome jer tema "Religija" nema.
> Sve vise ljudi pogotovo nasa omladina pocinju da se pitaju zasto, zbog cega i dokle mi sa rusima smo i dalje pod starim kalendarom? To je cilj ovog lepog foruma i nema koliko vidim bilo kakve mrznje ili neke psovke ili bilo sta lose. Neke nase clanove se potrude da veoma lepo to objasnjavaju ili daju primedbe ili svoja misljenja a nekima i to smeta.
- Ne treba nekome smetati ili se postideti,pisati ili pricati o religiji ili hriscanstvo. I mi smo hriscanski, verni i pobozni narod a i Bozic, Novu Godinu i Slavu koliko znam slavimo.
[ Jbyn4e @ 29.12.2013. 09:26 ] @
A niko ni da pročita pravilnik, naročito tačku 13...
[ hotchimney @ 29.12.2013. 09:52 ] @
Citat:
zbog cega i dokle mi sa rusima smo i dalje pod starim kalendarom?
...
I mi smo hriscanski, verni i pobozni narod

Možda ste vi sa rusima i dalje "pod" starim kalendarom ali kalendar važeći u Srbiji nije taj.
Ovim si temu doveo ne do naučne već do nacionalne rasprave, a što se videlo na nizu prethodnih komentara ove teme.

Ostim toga, iako ste vi "hriscanski, verni i pobozni narod" to nije nauka već vera.

Ovakvim pisanjem si potvrdio da tema nija za forum nauuke.
[ 3way @ 29.12.2013. 10:20 ] @
Citat:
Emmy:
Pravoslavna Crkva je prava crkva jer je sucuvala predanje i pravo ucenje o Gospodu. Ostale crkve su to ucenje izvitoperile.


Pa da. Svaka crkva tvrdi to isto za sebe.
Gde si video da se pojavi Crkva X i kaze: "Vernici, cujte i pocujte da mi nismo prava crkva i da je nas Bog izmisljen, ali ipak, verujte".

Citat:
Andrej013:
Jedan od dokaza, ne samo da bog postoji, vec da je pravoslavlje jedna jedina ispravna religija i da je nas kalendar tacan je "cinjenica" da na dan pravoslavnog bozica, pravoslavni popovi odu u neku pecinu u Turskoj, i u ponoc oluja pocne i grom udari kroz otvor u pecini i zapali baklje svim pravoslavnim popovima. I to tako vec decenijama. E, sada, katolicki popovi su hteli da potvrde svoju religiju pa se skupili u istu pecinu na katolicki bozic, ali malo morgen, bog ih sve zaiebao i nije poslao gromove da im zapali baklje.


Mogu da se kladim da to nikada niko nije snimio ili sacuvao bilo kakav materijalni zapis o tome...
[ superbaka @ 29.12.2013. 10:28 ] @
evo jednog zanimljivog teksta na tu temu:

http://www.politika.rs/rubrike...ijanski-kalendar-i-SPC.lt.html


iz ovog se moze zakljuciti da je najjaci razlog strah od podele medju vernicima i svestenim licima, sto se vec dogadjalo, i pretpostavlja se da bi se dogodilo i kod nas, uzimajuci u obzir ankete koje su sprovodili... zanimljivo je da je carigradska patrijarsija prihvatila novi kalendar, a da neke njoj potcinjene crkve nisu, ukljucujuci nasu i ove sto spominjete... ja sam u svojoj prvoj poruci pomenuo ukrajinski scenario, mada nisam primetio citajuci na brzinu da se spominje u ovom tekstu... negde sam procitao da je tih godina SPC bila najbliza da raspravlja/prihvati novi kalendar, ali da se to pitanje odlozilo na neodredjeno vreme nakon sto je doslo do velikog raskola u Ukrajini...

poznavajuci nas mentalitet, gde dva slucajno izabrana Srbina ne bi mogli da se sloze oko toga da li g*vno smrdi ili (neprijatno) mirise, mogu da pretpostavim da bi kod nas bilo gore podele nego bilo gde drugde...
[ Emmy @ 29.12.2013. 11:24 ] @
svaka "crkva" moze da tvrdi sta hoce za sebe, ali cinjenice su neumoljive.

Crkva tj pravoslavna crkva nju je osnovao Gospod. U pocetku je crkva bila jedinstvena i zvala se prosto Crkva. Ali do treceg veka su se namnozila jereticka ucenja i sektastvo pa je na Saboru uveden naziv PRAVO SLAVNA (ORTHO, pravo; DOXIA, slaviti).

I to ime Crkva je nosila od Jerusalima do Dablina, sve to je bilo PRAVOSLAVLJE ! Cak se desavalo npr da vizantinci pokrenu nekakav jereticki pokret, a da rimski episkop ili papa ustane protiv toga i cini mi se da su trojica papa iz 4,5 veka i uvrsteni u kalendar kao branitelji vere (pravoslavne).

Ali 1054 pape je odcepio svoju patrijarsiju na zapadu od crkve, samovoljno dakle napustili Pravoslavlje i prozvali se Katolici. To nije nikakav raskol, nema raskola u Crkvi, jer ona je samo jedna makar u njoj bilo samo 20 ljudi ! Ako odete u npr 6.vek, nema katolika tamo, svi su pravoslavni ! 500 godina posle toga otcepljuju se protestanti od katolika i daju sebi novo ime protestanti, ali kako to nije bio jedinstven pokret dele se na luterance, kalviniste, anglikance, a danas ih ima i nekoliko 100 mozda i hiljada !

Dakle jedan npr Svedjan je najpre bio pravoslavac, a zatim od 1054 katolik, a onda od 1500 i neke protestant !
[ 3way @ 29.12.2013. 11:28 ] @
Kada je u pitanju crkva, cinjenice ne postoje, jer sve ne cemu se zasniva crkva je "tumacenje" i subjektivni stav prema bogu i verovanju.

Btw, jedan Svedjanin je pre svega paganin, pa onda sve ostalo.
[ HeYoo @ 29.12.2013. 11:41 ] @
Zasto se ova tema nalazi u podforumu nauka? Kad vec stavljate teme o letecim tanjirima u UMZ mogli bi i ovu kao srodnu.
[ superbaka @ 29.12.2013. 11:41 ] @
Citat:
Btw, jedan Svedjanin je pre svega paganin, pa onda sve ostalo.


bravo, odlicna doskocica!

u tome je zapravo dogma - pocetna tacka... pripadnik odredjene crkve ce je postaviti u zavisnosti od propovedi svog gurua u prvom, cetvrtom, jedanaestom, sesnaestom, 21. veku......
[ Emmy @ 29.12.2013. 11:41 ] @
ja sam ti govorio o cinjenicama i faktima iz istorije crkve, a nisam ulazio u raspravu ko u sta veruje. Itekako crkva ima svoju istoriju i itekako je ona bitna bas za veru.
[ Emmy @ 29.12.2013. 11:51 ] @
bas u Jevandjelju po Luki 3:

Citat:
1. A u petnaestoj godini vladavine ćesara Tiverija, kad upravljaše Pontije Pilat Judejom, i Irod četverovlasnik Galilejom, a Filip, brat njegov četverovlasnik Iturejom i zemljom Trahonitidom, i Lisanije četverovlasnik Avilinom,

2. Za vrijeme prvosveštenika Ane i Kajafe, dođe riječ od Boga Jovanu sinu Zaharijinu u pustinji,


Vidim da se mnogi ovde pitaju kad ce biti zakljucana ova tema i ja vam odmah kazem - veoma uskoro. Kako ja to znam ?

Pa znam po tome sto na ES-u nije zabranjena religija, vec pravoslavlje. Dakle i ova tema je otvorena kao i desetina drugih da se pljune po pravoslavlju i ona bi verovatno dozivela 100 strana i vise kada ne bi bilo nas koji se tome protivimo i govorimo sta je istina. Zato, ako mi budemo uporni, da na kulturan nacin to objasnimo - onda ce tema biti zakljucana.

Ukoliko pak bude pljuvaonica, onda ce trajati dugo, a zakljucace se ako se bas pretera - da se vlasi ne dosete.

Slicno je i sa politikom koja je dozvoljena samo dok u njoj kolo vodi Dimkovic i njemu slicni, a cim dodje drukcije misljenje tema se zakljucava, sagovornici vredjaju, banuju, iskljucuju...
[ superbaka @ 29.12.2013. 11:56 ] @
3way ti je lepo rekao da su sporne cinjenice kada je u pitanju religija... za 2 milijarde je cinjenica da je Isus vaskrsao, za 5 milijarde to nije cinjenica nego laz, ili u najmanju ruku diskutabilan pojam...
[ Emmy @ 29.12.2013. 11:59 ] @
Ja sam ti govorio o istoriji crkve, cisti fakti, bez ulaska u deo ko u sta veruje.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 29.12.2013. u 20:57 GMT+1]
[ valerijan @ 29.12.2013. 12:10 ] @
Citat:
Emmy:...Zato, ako mi budemo uporni, da na kulturan nacin to objasnimo - onda ce tema biti zakljucana...


Da li je ovo primer "Vašeg?" kulturnog obraćanja i to ni manje ni više nego jednoj baki?

"Oseti" se iz prvih par poruka šta se krije iza te ortodoksne priče (na osnovu ritma)...teško se kontroliše, pa i oni koji to ne vide posle dve poruke imaju jasan dokaz na polovini druge ili treće strane...kao u crtanim filmovima kad jedno biće izbija iz drugog, mada ima i horora tog tipa.
Onaj brka Stevenson je nešto pisao o tome.

No...pošto ti korisnicko ymme nije ortodoksnog tipa, mislim da si samo upao u loše društvo

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 29.12.2013. u 13:44 GMT+1]
[ Jbyn4e @ 29.12.2013. 12:16 ] @
Emmy, kao pravoslavcu, gadi mi se da raspravljamo o tome na tehničkom forumu, na kome su politika i verske teme nedozvoljene.

Svako ima pravo da veruje ili ne. A o veri rasprava na ovom mestu nije, jer su ovo, valjda, još uvek, tehnički forumi.
[ Lavlja_Jazbina @ 29.12.2013. 12:17 ] @
Citat:
Goran Mijailovic:
Citat:
valerijan:
...već naslućujem da će me i Lock ove teme baš usrećiti.



Citat:
Lavlja_Jazbina:
Pitanje Administraciji,zato tema nije LOCKovana?


Nema ko, al' za to smo se borili zar ne valerijane i Lavlja_Jazbino ;)


Ja nisam,niti si mi ti smetao ni u jednom trenutku kao i pajaja koji je u zadnje vreme bio u paru.Sto vise odlicno vodjeno.Sta je tu bilo ne znam!


[quote] Pa znam po tome sto na ES-u nije zabranjena religija, vec pravoslavlje.[quote]

Zbog takvog lupetanja sam i trazio lock.Zato sto se pojavljuju pecine onih za jos jednim ispitom i ostala ismevanja koju ja nikad ne bi uputio drugom verniku i onom ko to nije.

Jaka stvar,kalendar , koji je bolji i ciji tacniji.
[ Emmy @ 29.12.2013. 12:19 ] @
Citat:
valerijan:
Citat:
Emmy:...Zato, ako mi budemo uporni, da na kulturan nacin to objasnimo - onda ce tema biti zakljucana...


Da li je ovo primer "Vašeg?" kulturnog obraćanja i to ni manje ni više nego jednoj baki?



haha, kakva baka, covek ima oko 40g slusao sam ga nesto u vezi veterine.
[ superbaka @ 29.12.2013. 12:21 ] @
dobro, ako ne umem da citam, ili se pravim lud, da te podsetim na tvoje reci u kojima


trazis kulturno obracanje


Citat:
Zato, ako mi budemo uporni, da na kulturan nacin to objasnimo - onda ce tema biti zakljucana.

Ukoliko pak bude pljuvaonica, onda ce trajati dugo, a zakljucace se ako se bas pretera - da se vlasi ne dosete.

Slicno je i sa politikom koja je dozvoljena samo dok u njoj kolo vodi Dimkovic i njemu slicni, a cim dodje drukcije misljenje tema se zakljucava, sagovornici vredjaju, banuju, iskljucuju...



i u kojima istoriju crkve zapocinjes cistim faktima!


Citat:
Crkva tj pravoslavna crkva nju je osnovao Gospod.





[ Emmy @ 29.12.2013. 12:26 ] @
naravno da ju je osnovao Gospod i to su takodje fakti cuvani kroz predanje Crkve. Sta je cudno ?

Verujes da je postojao Cezar pre hrista, Mojsije 1200 godina pre, Tutankamon jos ranije, a ovo ne verujes ? Znaci ti selektivno rpihvatas istoriju i sta onda da raspravljamo dobri covece ?
[ superbaka @ 29.12.2013. 12:32 ] @
da, verujem da su postojali... verujem i da je postojao Isus iz Nazareta, njegovih 12 saputnika, Marija, Josif i mnogi drugi... mozda verujem i da postoji gospod... ali ne verujem da je on imao ikakve veze sa ovim nabrojanima, i ne samo sa njima, vec i sa svim ostalima koji ga dovode u vezu sa sobom...
[ Emmy @ 29.12.2013. 12:33 ] @
zar te ja teram da verujes ?
[ yolja624 @ 29.12.2013. 12:36 ] @
Citat:
Emmy: naravno da ju je osnovao Gospod i to su takodje fakti cuvani kroz predanje Crkve. Sta je cudno ?

Verujes da je postojao Cezar pre hrista, Mojsije 1200 godina pre, Tutankamon jos ranije, a ovo ne verujes ? Znaci ti selektivno rpihvatas istoriju i sta onda da raspravljamo dobri covece ?


"O boze na nebesima, kad si osnivao crkvu dal si bas ovakvu imao u vidu?? "
Cezar i Tutankamon su istorijska cinjenica. A bilijski Mojsije nema potvrdu u zvanicnoj istoriji.
[ valerijan @ 29.12.2013. 12:40 ] @
Citat:
Emmy:
Citat:
valerijan:
Citat:
Emmy:...Zato, ako mi budemo uporni, da na kulturan nacin to objasnimo - onda ce tema biti zakljucana...

Da li je ovo primer "Vašeg?" kulturnog obraćanja i to ni manje ni više nego jednoj baki?



haha, kakva baka, covek ima oko 40g slusao sam ga nesto u vezi veterine.



Pa nije valjda da ni i ona bakara nije neka poveća/masivnija baka? :(
[ Emmy @ 29.12.2013. 12:42 ] @
Citat:
yolja624: "O boze na nebesima, kad si osnivao crkvu dal si bas ovakvu imao u vidu?? "
Cezar i Tutankamon su istorijske cinjenica. A bilijski Mojsije nema potvrdu u zvanicnoj istoriji.


Naravno da necu verovati tebi mr nobody vec stotinama generacija jevreja i hriscana koji cuvaju uspomenu i predanje na ovog velikog Bozijeg ugodnika ! I to direktno predanje cak neuporedivo validnije od nekih arheoloskih rekonstrukcija. Moj Tutankamone.
[ 3way @ 29.12.2013. 12:46 ] @
Citat:
Emmy:
Verujes da je postojao Cezar pre hrista, Mojsije 1200 godina pre, Tutankamon jos ranije, a ovo ne verujes ? Znaci ti selektivno rpihvatas istoriju i sta onda da raspravljamo dobri covece ?


Upravo u tome i jeste razlika. Cezar je istorijska licnost o kojoj postoje milioni zapisa koje nema potrebe tumaciti i koji jasno govore i tom coveku.
Sa druge strane o biblijskim licnostima postoji jako malo podataka i vecina ih se uzima iz Biblije, koja sama po sebi i nije neki istorijski izvor.

Licno, mislim da su postojale neke licnosti koje su pokrenule celu pricu, a kada i kako su ziveli ostaje pod velikim znakom pitanja.
[ dukanizi @ 29.12.2013. 12:47 ] @
Od pocetka je ova tema
Citat:
- Jedno pitanje koje mnogo nas interesuje vec godinama?
Zasto ne bi i mi slavili BOZIC zajedno sa ostalim hriscanskim drzavama i hriscanskom narodu 25-Decembar?

bila za madzone.
Ne zelim da vredjam nikoga, a posebno vernike (jer i sam verujem u "nesto"), ali ova rasprava je daleko od nauke.
[ denisu @ 29.12.2013. 12:49 ] @
Emmy Zar treba da budes sam protiv svih ovde ili da namerno provociras po ovom forumu sve nas. Danas provocirao po jos 5 tema ovde pogotovo na temu http://www.elitemadzone.org/t267303-1#3389747 sto je pas za tebe troll i odvratna zivotinja!
Treba postovati sve clanove ovog foruma i ne pisati bilo sta samo da bude nesto naopako i protiv.
[ 3way @ 29.12.2013. 12:49 ] @
Citat:
Emmy:
Naravno da necu verovati tebi mr nobody vec stotinama generacija jevreja i hriscana koji cuvaju uspomenu i predanje na ovog velikog Bozijeg ugodnika ! I to direktno predanje cak neuporedivo validnije od nekih arheoloskih rekonstrukcija. Moj Tutankamone.


Kad vec verujes, zasto ne verujes stotinama generacija budista, muslimana, mnogobozaca? Ne znam sta ces reci, ali je jedno jasno - u pitanju je LICNI stav i emocije prema datoj temi.

Predanja nemaju veze sa naukom. Zato se i ne uzimaju kao cinjenice, nego u najgorem slucaju kao tragovi koji mogu odvesti istrazivaca na pravu stran.
[ superbaka @ 29.12.2013. 12:53 ] @
ako odbacimo i arheoloska istrazivanja i ostanemo samo na uspomenama i predanjima stotina generacija, moze li neko da mi objasni zasto su predanja jevreja i hriscanja validna, a predanja stotina generacija muslimana, budista, hinduista, totemista i mnogih drugih nisu?

edit: pretece me @3way
[ Emmy @ 29.12.2013. 12:56 ] @
Citat:
denisu:
Emmy Zar treba da budes sam protiv svih ovde ili da namerno provociras po ovom forumu sve nas.


prvo ti si pokrenuo ovu temu i kao sto sam rekao cilj je bio jos jedna pljuvacnica na pravoslavlje. Kad se to nije dogodilo ne samo zbog mene, sad bi ti da kazes da ja provociram tebe i "sve vas" ! Znaci bio sam u pravu.
[ Emmy @ 29.12.2013. 12:58 ] @
Citat:
superbaka:
ako odbacimo i arheoloska istrazivanja i ostanemo samo na uspomenama i predanjima stotina generacija, moze li neko da mi objasni zasto su predanja jevreja i hriscanja validna, a predanja stotina generacija muslimana, budista, hinduista, totemista i mnogih drugih nisu?

edit: pretece me @3way


radi se o tome da oni jednostavno ne veruju u Gospoda. Mi dakle ne tvrdimo da Muhamed i Buda nisu postojali ili da nisu rekli to sto su rekli, ali ucenje te dvojice u potpunosti odbacujemo kao nepotrebno i netacno.

Oni su inovereni, a protestanti i katolici su inoslavni.
[ hotchimney @ 29.12.2013. 13:14 ] @
Kad već pominjete faraone. Pa postoje neke mumije za koje je neoborivo dokazana starost. A i biblija kaže da su faraoni stariji od, hmmm, "gospoda".

Mislim, došli ste na forum Nauka da veličate vašu veru. Ma ovde ćete biti samo ismejani...
[ yagosh @ 29.12.2013. 13:55 ] @
Verovatno je pogrešan forum, ali pošto je postavljeno pitanje kalendara...
Naime, razlog za ne prihvatanje Gregorijanskog kalendara (dobio ime po papi Grguru) je dogmatsko i političko. Pošto je ovde bespredmetno raspravljati o dogmatskim pitanjima, jer većina ljudi na forumu verovatno ne može da provali gledajući u hram da li je Pravoslavni ili Katolički, onda samo par rečenica o političkom pitanju. Pre toga malo i o oragnizacionim detaljima pošto pretpostavljam da ni to nije baš najjasnije većini, a bilo je raznih izleta u komentarima (a pitanje je opšte kulture ili nedostatka iste, kao i moje greške u pravopisu ).
Katolička crkva je nastala odvajanjem od jedinstvene Crkve, uvođenjem raznih, kako bi to verujući ljudi rekli - jeresi u učenje Crkve. Koga zaista zanima, opet kažem, pitanje je opšte kulture, može da pogleda npr. ovde (prvi hit sa Gugla) LINK.
RKC (Rimo-Katolička Crkva) je organizovana monolitno (kao kernel , izvinjavam se na digresiji), odnosno ne postoji npr. Hrvatska Katolička Crkva, već Rimo-Katolička Crkva u Hrvatskoj. To je ogromna organizaciona razlika u odnosu na pravoslavlje, gde Carigradska patrijaršija ima samo titularnu vlast, u praksi, ona ne može ništa da naredi van okvira svoje Patrijaršije. Čak i unutar samih pravoslavnih patrijaršija, ne postoji šef koji može da naređuje okolo šta mu padne na pamet, već se sve bitne odluke donose saborno - u sinodu. Patrijarh je prvi među jednakima. Isto važi i za odnose među patrijaršijama. U kontekstu kalendara dakle, nisu Patrijaršije bile obavezne da uvedu novi kalendar ako ga je uvela recimo carigradska Patrijaršija.
Situacija sa novim kalendarom može lako da se poredi sa našim nesrećnim ulaskom u EU tamo negde oko 2475. god.. Oni koji su na vlasti silno nešto žele, naravno iz ličnih interesa, a oni koji su ispod njih, većinom se protive. Kada se na taj način uvedu promene, tu nema sreće i dolazi do raskola. Novi kalendar su uvodili oni koji su imali svoje lične interese, a koji su dogmatski i politički gledano,bili u ozbiljnom sukobu sa Pravoslavljem.
Raskol po pitanju kalendara je bio toliki da 100 godina nakon tog nesrećnog eksprimenta isti još uvek traje. Istini za volju, novi kalendar je bio uveden i u Rusiji, čini mi se 1919., pa je kasnije nakon mnogo problema i odlaska (a i proterivanja) velikog broja monaha, vraćen stari kalendar. Bugarska PC trenutno razmatra vraćanje na stari kalendar kao jedan od koraka otpora narastajućem ekumenizmu.

U svakom slučaju, "civilni" kalendar je tu za one koji bi da proslavljaju šta god, bez da znaju šta proslavljaju jer im i nije bitno, bitno je da se dobro provedu (što je sasvim legitimno).
Crkveni kalendar je za one kojima je bitno šta proslavljaju.

Poenta priče i odgovor na pitanje postavljača teme je dakle: ako već ne znaš zašto ne slavimo kada i "ostali" onda ti i nije bitno, tako da si u prednosti - možeš da slaviš dva Božića i dve Nove Godine


[ denisu @ 29.12.2013. 14:04 ] @
Citat:
superbaka:
poznavajuci nas mentalitet, gde dva slucajno izabrana Srbina ne bi mogli da se sloze oko toga da li g*vno smrdi ili (neprijatno) mirise, mogu da pretpostavim da bi kod nas bilo gore podele nego bilo gde drugde...

Jeste definitivno smo izgleda takav narod da ne mozemo se cak ni izmedju nas sloziti i sporazumeti. Ni mi sami sebe ne razumemo a trazimo da nas ceo svet razume! Zadnji put "Neka BOG pomogne nasu zemlju i nas narod"
[ Emmy @ 29.12.2013. 14:33 ] @
Citat:
yagosh:
To je ogromna organizaciona razlika u odnosu na pravoslavlje, gde Carigradska patrijaršija ima samo titularnu vlast, u praksi, ona ne može ništa da naredi van okvira svoje Patrijaršije. Čak i unutar samih pravoslavnih patrijaršija, ne postoji šef koji može da naređuje okolo šta mu padne na pamet, već se sve bitne odluke donose saborno - u sinodu. Patrijarh je prvi među jednakima. Isto važi i za odnose među patrijaršijama. U kontekstu kalendara dakle, nisu Patrijaršije bile obavezne da uvedu novi kalendar ako ga je uvela recimo carigradska Patrijaršija.


moram malo da te ispravim.

Odluke u pravoslavlju donose se na saborima, a ne na sinodu. Sinod je izvrsno telo crkve koje resava svakodnevna pitanja izmedju dva saboro, jer nije moguce kad god nesto iskrsne sazivati sve episkope da rasprave. Niti je potrebno, a najkrupnija pitanja obicno nisu hitna i mogu sacekati sabor.

Nasa SPC svake godine u maju odrzava sabor, a skoro je bio i jedan vanredni u novembru. Sabor bira 4 episkopa u sinod na dve godine a sinodom predsedava patrijarh.

Medjutim. Episkop je duzan da je poslusan saboru. On jeste neprikosnoven u eparhiji, ali samo dok je poslusan crkvi, tj dok je pravoslavan. Ne moze episkop da kaze od sutra slavimo Muhameda jer ja tako hocu. E to je smisao predanja koje je usaglaseno na Vaseljenskim saborima, znaci svi episkopi, svih pomesnih crkva gde su utvrdjene dogme i kanoni, tj sta jeste a sta nije pravoslavlje.

Sabor pomesne crkve ne moze da menja dogmatska ucenja koja su u nadleznosti vaseljesnkih sabora.

U RKC ovoga nema. Tj njihovi sabori ili savetovanja (koncili) su vise teoloske rasprave iznete papi koji dalje po sopstvenom nahodjenju odlucuje bez ikakve obaveze da nekom polaze racun. Tako je npr RKC nekada smatrala da Bogorodica nije zaceta bezgrsno vec u grehu kao i svi ljudi, ali onda, eto tako odnekud dunu u glavu papi Piu IX tamo neke 1870 da ona jeste zaceta bezgresno i odredi 8. dec da se tako slavi. I od tad se slavi. Znaci oni se stalno i stalno, sve vecim i ludjim izmisljotinama udaljuju od crkve koju su sami dobrovoljno napustili !

Naravno ima i tome otpora. Pa ovaj praznik nije priznao jedan deo katolika i oni sabe nazivaju starokatolici ! Jedan od poznatijih je americki glumac Mel Gibson.
[ yagosh @ 29.12.2013. 14:45 ] @
Hvala na ispravci!
[ Lavlja_Jazbina @ 29.12.2013. 15:37 ] @
Pa ovo ode na veronauku.
[ valerijan @ 29.12.2013. 15:50 ] @
^...a verujem da će završiti na kauču ;)
[ Emmy @ 29.12.2013. 16:28 ] @
samo da ne zaboravim.

Ja sam rekao da ce ova tema biti zakljucana, a sada predvidjam da ce biti i obrisana. Jer ideja je bila, da se pljune na pravoslavlje, a kako to nije uspelo i kako je odgovoreno jasnim stavom onda temu treba obrisati.

Mene to podseca na metode Staljinove Rusije:

[ Lavlja_Jazbina @ 29.12.2013. 16:50 ] @
Emmy,,kada si zadnji put bio u crkvi?
[ da.li.sam.to.ja @ 29.12.2013. 16:51 ] @
Pa po nasem Srpskom kalendaru kod nas je sad valjda 7845 godina tj tako nesto! Sta kazete da se vratimo na nas?
[ denisu @ 29.12.2013. 17:25 ] @

Ideja je bila jednostavno pitanje! Zasto i zbog cega mi slavimo Bozic 7-Januar ne 25-Decembar? To je bila tema koja ne interesuje mene licno toliko nego sve vise i vise nas sve. - Ljudi imaju svi internet i digitalni kablovski sistem i gledaju sta se dogadja na svim svetskim kanalima pocev od 23 Decembra Badnji dan, a kod nas tih dana apsolutno nista se ne dogadja. Idu nasi ljudi i po inostranstvu i vide da vec pocetkom Decembra svaki grad po evropi i svetu su vec svi okiceni u prelepe ambijente Bozicna i Novogodisnja svetiljke, osvetljenje i kicenih jelki koje kod nas po nasim gradovima tek dosta kasnije se pocinje. Nasi ljudi koje rade po inostranstvu treba posebno da zatraze da ih puste s posla 7 ianuara jer je nas bozic i skoro niko od poslodavaca nije im bas jasno zasto sada Bozic ali onda nasi spominju i Rusiju jer smo isti pa vrte glavama. A desi se da za 25-Decembar nasi ljudi radu jedini oni ili jos neki koje je jos neke druge vere. To je realnost. To puno ljudi zna koji su napolju i trude se da zaradjaju jer kod nas je sve teza i teza situacija.
- Zbog ceka se neki ljudi plase i ne sme se ni pricati skoro o tome i ovoj temi. I mi smo deo hriscanstva ne samo popovi ili ne znam ni ja ko vec... Ovde na Forum (Nauka) vidim da su teme i Kucne-Teretane, Kapljice-skocice, bradavice i kako ih se rijesiti? i mnogo mnogo vise nevezanih tema ali samo ova vam je trn u oko i ne mozete je podneti. Zasto??? A sto se tice pljuvanja koliko vidim Emmy samo je i ti pljujes ovde i to namerno pravis misleci da ces nesto postici time ili nesto dokazati. Neka se obrise ako ikome ovo zasmeta! Ali ipak Bozic,datum, vera ne moze se izbrisati jer smo mi hriscani nismo budisti ili tutankamoni.
[ mr. ako @ 29.12.2013. 17:25 ] @
Citat:
3way:
Osim "razlika" u smislu "mi smo pametni, a ovi veze nemaju", nema razlika. Sve vere imaju obicaje i prakse koje su njima savrseno logicne. To sto se nesto zove A, a druga, slicna vera, to isto zove B, nema nikakve veze.


Evo i slikovitog objasnjenja toga :)
http://www.southparkstudios.com/full-episodes/s10e12-go-god-go
http://www.southparkstudios.co...-episodes/s10e13-go-god-go-xii

[ hotchimney @ 29.12.2013. 18:48 ] @
Citat:
Zasto i zbog cega mi slavimo Bozic 7-Januar ne 25-Decembar?

Da zaista, zašto VI slavite?
Citat:
To je bila tema koja ne interesuje mene licno toliko nego sve vise i vise nas sve.

Stvarno? Nas sve? Baš nas sve? Sumnjam da to interesuje bilo koga osim tebe jer bi se i drugi raspitivali. Umesto toga pojavili su se neki (izgleda vernici) i počeli da popuju kako su samo oni pravi vernici a sve ostalo zelena buranija.
Citat:
Ljudi imaju svi internet i digitalni kablovski sistem i gledaju sta se dogadja na svim svetskim kanalima pocev od 23 Decembra Badnji dan, a kod nas tih dana apsolutno nista se ne dogadja.

Kako se ništa ne dogadja? Tih dana sam obilazio prodavnice. Sniženja do 50%. Namlatio sam se odeće, obuće, klope i pića. Skoro badava. Jedva čekam sledeći 23-ći.
Citat:
Nasi ljudi koje rade po inostranstvu treba posebno da zatraze da ih puste s posla 7 ianuara jer je nas bozic i skoro niko od poslodavaca nije im bas jasno zasto sada Bozic ali onda nasi spominju i Rusiju jer smo isti pa vrte glavama.

Naravno da im nije jasno. Uzmi na primer tvoju "veru". Ovo je forum Nauka a ti si uzeo da se žališ kako strani podlodavci ne shvataju vaše vernike. Pa to je tema za političare ili već šta. Tamo se žali za takve stvari da bi stranci promenili zakon i slavili vaše verske običaje.
Citat:
Zbog ceka se neki ljudi plase i ne sme se ni pricati skoro o tome i ovoj temi.

Ma sme se pričati. Samo si došao medju pogrešne ljude. Nas ne interesuje religija. Isto kao što trezvenjake ne interesuje alkohol. Niti iko od nas ulazi u crkvu da vam objasni da bog ne postoji. Kad mi to budemo radili onda ćeš i ti imati pravio da u naučnim krugovima, časopisaima, publikacijama itd. otvaraš teme i pozivaš na poštovanje verskih običaja.

Da li si razumeo? Ovde nisi nikom od interesa. Ko god se iole ozbiljno bavi naukom apsolutno je nezainteresovan za popovanje. Nije da ima nešto protiv tebe ali nisi od interesa. Ok?
[ SlobaBgd @ 29.12.2013. 19:11 ] @
Citat:
denisu:

Ideja je bila jednostavno pitanje! Zasto i zbog cega mi slavimo Bozic 7-Januar ne 25-Decembar?

I posle toliko pisanja nisi uspeo da shvatiš? Ako si uopšte čitao i razumeo pročitano...

I "mi" i "oni" slavimo Božić 25. decembra.
Samo, "naša" crkva koristi jedan kalendar, a "njihova" drugi. Zašto je to tako, objašnjeno je u nekim porukama u ovoj temi.
Ti u svakom slučaju u svakodnevnom životu koristiš "njihov" kalendar, i ne vidim da to ikome smeta. Čak i sveštenici "naše" crkve van crkvenih aktivnosti koriste taj isti kalendar.

I tema nema nikakvog smisla, jer bi trebalo da je svakom verniku jasno zašto postoji razlika u datumima crkvenih praznika. Ko to ne zna, taj je neobrazovan, i verski i građanski. A ako i pored objašnjenja i dalje ne kapira o čemu se radi, onda...
[ hotchimney @ 29.12.2013. 19:43 ] @
Iz pitanja
Citat:
zbog cega mi slavimo Bozic 7-Januar ne 25-Decembar?

se vidi da bi on hteo da svi slave 25-og decembra.

U suprotnom bi pitanje bilo "zbog cega oni slave Bozic 25-Decembar ne 7-Januar?
[ yagosh @ 29.12.2013. 19:56 ] @
@hotchimney
Citat:
Ko god se iole ozbiljno bavi naukom apsolutno je nezainteresovan za popovanje.


Pod pretpostavkom da si pod "popovanjem" mislio na religioznost, ne zameri, ali ovi ljudi mi prvo padaju na pamet, a ozbiljno su se bavili naukom, u svakom slučaju daleko ozbiljnije od svih nas zajedno:
Mihajlo Pupin, Nikola Tesla, Isak Njutn, Blez Paskal...

O nekim drugim ljudima, koji se nisu bavili naukom, ali su svakako zadužili ljudski rod:
Dostojevski, Tolstoj, Mikelanđelo, Gandi...

Poenta je da ni ateisti ni verujući nemaju monopol na pamet, nauku ili bilo šta drugo. To što neko ide u Crkvu, ne čini ga boljim čovekom od ateiste, ali i ne odlaženje u Crkvu, ateistu ne čini po defaultu pametnijim od verujućeg.

Mada... svi su ljudi verujući. Neki veruju u Boga, neki u novac, neki u nauku i svako promoviše svoje božanstvo kao jedini ispravni pogled na svet. Mislim da je glavno pitanje zapravo koje verovanje može da učini čoveka boljim prema sebi i bližnjima. Ne govorim o zloupotrebi verovanja (nauka - GMO, Bog - inkvizicija, novac - svako drugo zlo), već o ideji i poruci kao takvoj, pre nego je mi sami srozamo.

Nego da se vratim na temu:
Uzmimo na primer da se nama sviđa da koristimo stari kalendar uprkos većini, kao što i Englezi vole da voze levom stranom, uprkos većini :-)