[ Konstantin91 @ 29.12.2013. 12:42 ] @
natrijum hidroksid, NaOH, kausticna ili ziva soda, kako god se zove interesuje me kako se tacno dobija elektrolizom rastvora NaCL (soli) u vodi ?

Znam da je potrebno imati cistu so, rastvoriti u vodi i na neki jednosmerni izvor struje prikaciti dve grafitne elektrode koje treba potopiti u rastvor soli i vode (elektroliza)

Problem je sto se ovom metodom dobija i natrijum hipohlorit NaCLO, da li dodavanjem parceta cinka u pomenuti rastvor
NaCLO + Zn -> ZnO + NaCl , da li je ovo moguce, na taj nacin bi sav natrijum hipohlorit vratio u so a jedini nezeljeni produkt bi bio ZnO koji bi profiltrirao znaci ostao bi mi rastvor NaOH u vodi... ?

E sada ako bi ova metoda radila ostaje mi na kraju da vidim samo da li mogu koristiti so koja nice 100% cista, jodirana so ima u sebi 99% NaCL i ostalo kalijum jodid, magnezijum... da li su ove necistoce prisutne u dovoljnoj kolicini da mi uniste proces i ne dobijem NaOH na kraju ?
[ RoRa @ 29.12.2013. 17:55 ] @
Prisećam se gimnazijskih dana i hemije, NaOH se može dobiti elektrolizom vodenog rastvora NaCl ili elektrolizom rastopljenog NaCl. Elektroliza vodenog rastvora NaCl vrši se sa katodom od žive. Natrijum oslobođen na katodi sa živom gradi amalgam umesto da ulazi u neku od brojnih sporednih reakcija. Dobijeni amalgam se prebacuje u drugu komoru gde se vrši njegova razgradnja uz dobijanje rastvora NaOH i vodonika. Ovo je klasičan industrijski proces, napušten zbog ekoloških razloga. Danas su moderne metode zasnovane na razdvajanju anodnog i katodnog prostora posebnim membranama koje dozvoljavaju izvođenje poželjnog procesa a sprečavaju neželjene sporedne reakcije.
[ Zidar @ 10.01.2014. 16:53 ] @
Prost nacin da se dobije ziva soda jeste da se pepeo dobijen sagorevanjem drveta natopi vodom (mnogo vode) I da se mesavina ocedi. tecnost koja se dobije jeste ziva soda. Ovo nije sala. Moja baba po majci je pocetkom 20. veka ovako proizvodila sodu za domacu upotrebu. Upotreba je bila - pravljenje sapuna. Kad tu sodu dobijenu iz pepela pomesamo sa svinjskom masti, dobije se grubi sapun, slican onome za rucno pranje, onaj oker boje, zovu ga negde i 'kabash'.

Ne znam kolika je cistoca ovako dobijene sode. Ne znam ni koje je drvo sagorevano, koji su odnosi pepela i vode, kakve vode, kisnice ili bunarske, kako se priprema mast, koliko se puta iskuvava, sve to verovatno ima znacaja, ali glavna stvar je pepeo+voda = soda, soda + (cvrsta) mast = sapun.

[ Konstantin91 @ 11.01.2014. 16:17 ] @
Znam za taj nacin samo ta baza nije NaOH vec KOH... NaOH se moze dobiti elektrolizom rastvora soli i vode samo se doda cink kako se ne bi umesto NaOH dobio natrijum hipohlorit tj NaCLO... Mene samo interesuje da li mogu koristiti jodiranu so koja ima 99% NaCL i 1% nekih aditiva tipa jod, magnezijum i slicno... Medjutim ja cu to u naredna 2-3 dana probati pa javljam rezultate...