[ Rusi @ 04.01.2014. 11:32 ] @
Da imate veca novcana sredstva a opet ne prevelika gde bi ste ulozili u IT? U kom delu IT deluje perspektivnije i sigurnije za ulaganje novca za buducnost? Pitam za generalno a ne o nekoj ideji, koja bi ovim putem bila razotkrivena.
Za svaki pocetni biznis treba bar par hiljada eura pa navise, pa neka to bude neka cifra o kojoj se prica. Kada kazem IT ne mislim na prodaju hardware u Srbiji ili servisiranje, nego vise poslovanje koje se odvija preko interneta, mogucnost kontakta sa inostranom klijantelom itd. Da sam npr. ovo pitanje postavio pre par god. i neko da mi je rekao ulozi u masinu i rudari bitcoint to bi isto nazvao IT ulaganjem novca. Ovo vise da me razumete i prosirim sliku pitanja i eventualno neke diskusije.
[ ChanMaster @ 04.01.2014. 12:06 ] @
Iz samog pitanja ti se javlja i odgovor.

Najbolje je uloziti ga u tvoj IT razvoj, programiranje, Web Design, ili sta ti je najvise privuklo paznju, a za prodaju ce ti se vec javiti ideja kad budes duboko zagazio u ove dve vode...
[ Rusi @ 04.01.2014. 15:07 ] @
Licno i ucim programiranje, samo dok ne dodje vreme da krenem da zaradjujem, po malo za pocetak, procice jos neko vreme. Nije lako sedeti, uciti, mozgati po ceo dan i tako svaki dan. Sve vise postujem ljude iz ove branse koji su uspeli i ostvarili se u tome i da su danas zadovoljni svojim ucinkom. I ako bi voleo sa programiranjem da se bavim u buducnosti i od toga zaradjujem i zivim, ipak planiram neku alternativu za svaki slucaj, ako dodje neki trenutak i shvatim da vise od trenutnog znanja i truda ne mogu da "zagrizem".
[ plus_minus @ 04.01.2014. 15:51 ] @
Citat:
... ako dodje neki trenutak i shvatim da vise od trenutnog znanja i truda ne mogu da "zagrizem".


Onda napraviš odmor. Pa kad se odmoriš, nastaviš.
[ Lavlja_Jazbina @ 04.01.2014. 16:45 ] @
U stvari ti si dao i odgovor sam sebi gde treba uloziti tih par K.Ti si taj u koga drugi treba uloziti a ti se postaraj da to ulaganje u tebe bude sigurno i pouzdano,isto
kao sto si i ti trazio od drugih da te posavetuju gde sigurno uloziti.
[ gwork @ 22.04.2014. 16:41 ] @
Ulaganje novca j najbolje u ono sta vec znate raditi naravno vezano za IT
[ pctel @ 27.04.2014. 18:18 ] @
Rusi, svet je prepun novca, ono sto nedostaje to su dobre (profitabilne) ideje i ljudi sposobni da te ideje realizuju.
[ nkrgovic @ 28.04.2014. 11:14 ] @
Svet je prepun ideja, nedostaje da neko sa novcem prepozna prave ideje i ulozi u njih :). Svaka budala ima 3 ideje, problem je naci dobru.

Da se razumemo - novac da se pokrene dobar projekat - ali da se stvarno pokrene projekat, a ne da se napravi proof of concept, za neko normalno trziste (US, EU ili slicno) je sedmocifren. Sa sest cifara mozes da pokrenes nesto fokusirano na domace trziste, manje od toga, relano, nije ulaganje. Niko nece investitora sa 10K ili 30K EUR, ne ako za to treba da mu da 30% ili 60% DOBRE ideje.

Dobra ideja podrazumeva razradu, vec postojeci proof of concept, ili nesto slicno, kao i plan. Ne samo "e ja mislim da bi ovo bilo super", vec i istrazivanje.

@OP: Prepoznaj se gde si sa ciframa, posto se plasim da si u "4-5 cifara" kategoriji po tome kako pises.
[ Branko Santo @ 28.04.2014. 11:44 ] @
@nkrgovic
Apsolutno se ne slazem. Ajde da podjemo od toga da se pravi nesto online, to znaci da su potrebni znanje i covek/sati kao i serverski resursi koji nisu nikad bili jeftiniji.

Uzecu za primer coolminiornot.com koji je poceo kao obicna skripta za ocenjivanje slika. Radom se pretvorio u "komunu" i poceo da generise pare reklamama i procentima od prodaje modela na svom sajtu. Polako su kupovali druge sajtove kako bi imali sve vise i vise linkova i gradili pozicije i mrezu sajtova koje poseduju.
Sa dolaskom Kickstartera i rastom trzista drustvenih igara koje su u svojevrsnoj renesansi uspeli su da naprave veliki promet i veliku zaradu bez potrebe za inicijalnim velikim ulaganjima po igri.
Nece se desiti za godinu dana ali postepena mala ulaganja u odredjenu nisu su mnogo verovatnija ili partnerstvo sa nekim vec uspostavljenim sajtom u bransi.

Ne bih pocinjao ni "domaci" sajt sa sestocifrenim brojkama, pa to je 100k eura ko ulaze odjednom tolike pare da mi je znati? Ako imas primera domaceg trzista koji su ulozili 100k+ u startu voleo bih da cujem (a da nisu ogranci internacionalnih firmi kojima je to samo c/p posao).
[ pctel @ 28.04.2014. 19:27 ] @
Citat:
nkrgovic:
Svet je prepun ideja, nedostaje da neko sa novcem prepozna prave ideje i ulozi u njih :). Svaka budala ima 3 ideje, problem je naci dobru.

Ono gore sto sam naveo nije moj licni stav, vec opsteprihvacena ekonomska teorija. Statisticki, negde do 3% dobrih ideja mogu postati dobri biznisi, jer da bi biznis bio dobar, mora da se yasniva na resursima koji su vredni, retki, teski za kopiranje i nezamenjljivi. Ako zamisljas da ce tvoj biznis uspeti samo zato sto imas dovoljno novca, grdno se varas, ako se to sto zamisljas pokaze kao profitabilno pojavice se neko sa 50x vise novca i oduvati te. Tacnije, pojavice se 20 njih, ako ima dovoljno posla za trojicu i svi ce jedva da prezivljavaju. Slicno je sa bitcoinom. Ono sto nedostaje to su ideje koje mogu prerasti u uspesan biznis kome drugi iz nekog razloga ne mogu postati adekvatna konkurencija. Sustina dobrog biznismena nije novac, vec pojava stotina ideja u glavi, sposobnost da izabere one koje zaista imaju potencijala za dobru zaradu i sposobnost da osete momenat - kada treba poceti, a kada je vreme da se odustane i zapocne nesto potpuno novo. Mozda u Srbiji deluje drugacije, ali na svetskom nivou ima vise tzv. venture kapitala nego profitabilnih biznisa u koji se isti moze uloziti.
[ Nymeria @ 28.04.2014. 21:39 ] @
Citat:
pctel: da bi biznis bio dobar, mora da se yasniva na resursima koji su vredni, retki, teski za kopiranje i nezamenjljivi.


What's up aplikacija nije vredan resurs, nije retka (ima takvih aplikacija dosta), nije narocito teska da se napravi a nije ni nezamenljiva. Covek zaradio na tome godisnji bruto nacionalni dohodak Srbije.
[ mr. ako @ 29.04.2014. 05:31 ] @
...i What's Up nije usamljen primer, takvih je brdo. Recimo Airb'n'b je ideja koju je lako kopirati i koju je ko zna koliko ljudi vec smislilo... ali je problem sprovesti je u realizaciju, a kasnije od nje napraviti dobar i skalabilan biznis. Pa i u vreme kada je Facebook pocinjao postojalo je jos socijalnih mreza...



E sad, sto se tice ulaganja, $100k je nekad prilicno velika cifra za neki startup tek u zacetku. Obicno se founder(i) udaraju u doope kada u Angel round dobiju $25-50k (za ~6-10%), a startupi u inkubatorima dobijaju cak po $10-20k (pak tu je cesto drugacija struktura finansiranja). No, to zavisi i od lokacije, USA nije isto sto i UK. Takodje, dosta se razlikuju valuacije pre-seed i seed rundi danas i ranije.
Sada se sve cesce te cifre pomeraju na gore i recimo Series A runda vise nije $2-5 miliona, vec cesto tek pocinje od $8-15mil.

Prica gde neko daje 60% KOMPANIJE (ne ideje, jer ona ne vredi nista), za $10-30k pre-money investicije, ne pije vodu, jer to u post-money valuaciji daje smesnu cifru kompaniji, koja cak ni tom investitoru ne odgovara.

[ pctel @ 07.05.2014. 12:19 ] @
Citat:
Nymeria:What's up aplikacija nije vredan resurs, nije retka (ima takvih aplikacija dosta), nije narocito teska da se napravi a nije ni nezamenljiva. Covek zaradio na tome godisnji bruto nacionalni dohodak Srbije.

Da, izgleda da ovaj proizvod sam po sebi nije imao nikakve izglede da postane to sto je postao. Pitanje je sta kod takvih proizvoda dovodi do uspeha. Da li cista verovatnoca tipa ako deset miliona decaka vezba da igra fudbal, onda ce desetorica najboljih zaraditi milione od tog sporta a ostalima nista?
Ili tu ima jos neceg - naime, proizvod sam po sebi nije ono sto se prodaje, prodaje se ceo komplet, koji se u ekonomskoj teoriji oznacava sa 4P, 5P, 7P ili marketing miks? Njega cine: product, price, place, promotion i nek bude people. Ako imamo milion identicnih proizvoda, ostali P odlucuju o tome koji od njih ce postici uspeh.

Posebno pitanje je da li je iko bio spreman da investira u takav proizvod u fazi njegovog nastajanja. Mislim da nije, ni u What's up, ni u Facebook. Lakse ces da prodas nesto za 10 miliona ako to ima 99% sasnse da zaradi 20 miliona za neko vreme, nego sto ces da prodas nesto za 10 hiljada ako to ima 0.1% sanse da zaradi 20 miliona za to isto vreme.
[ Shadowed @ 07.05.2014. 12:24 ] @
What's up je prodat za tolike pare zbog baze korisnika i njihovih podataka. Oni su FB-u vazniji od eventualne zarade od same aplikacije.