[ heroina84 @ 04.01.2014. 11:34 ] @
Na Acerovom sajtu nema drajvera za XP za ovaj model laptopa. Pokušavala sam na raznim mestima da nađem drajvere, ali se to nekako nikad nije uklapalo sa komponentama koje ja imam(bar sa onim što mi je poznato, procesor i grafika). Na jednom mestu sam bila uspela da nađem ono što sam mislila da će mi odgovarati(http://www.driverscape.com/man.../laptops-desktops/e1-521/49709). Pošto nisam znala šta mi tačno treba, pustila sam da xp preko device managera sam nađe odgovarajuće drajvere i ispalo je da ne odgovara nijedan osim onih za mrežnu karticu. A nakon instalacije istog, prilikom pokušaja da se konektujem na net, pojavljivao se plavi ekran.
Moje pitanje je da li XP može da radi normalno na ovom računaru, da li je moguće naći drajvere i ako jeste gde da ih nađem?
[ bachi @ 04.01.2014. 11:35 ] @
Ne. Batali XP, pregazilo ga vreme i koristi Windows 7.
[ heroina84 @ 04.01.2014. 11:49 ] @
Vrlo rado bih i dalje koristila sedmicu, ali sa ovakvim računarom je to mučenje.
Samo uTorrent i Firefox mi rade i evo kakva je situacija:

Mislim da bi XP bio poprilično rasterećenje za ovaj krš. :)
[ bachi @ 04.01.2014. 12:31 ] @
Možda, ali džabe kada će biti nestabilan.

Skini AIDA64, pa ga instaliraj i pokreni, izlistaće ti sve (devices) šta sve ima od uređaja i juri drajvere direktno na sajtovima proizvođača istih... Ako si dokona.

Inače nema ničeg neobičnog što ti FF vuče toliko RAMa, jer su svi browseri sada alavi nenormalno. Probaj Pale Moon browser i to x64 verziju, on je kao malo manje alav, a slično izgleda kao FF.

Ovo za CPU je mnogo, ali možda si pustila youtube, možda ti je neki av radio update, a možda si fasovala neki virus.

Sve u svemu, za komp koji ima 4GB RAMa i noviji hardver, stvarno ne preporučujem XP.

Grafička: http://support.amd.com/en-us/download/auto-detect-tool (ovo iz XPa pokreneš i onda on automatski nađe drajver i instalira)
Chipset: http://www2.ati.com/drivers/13-4_xp32-64_sb.exe
Muzička (verovatno je Realtek): http://www.filehippo.com/downl...ltek_high_definition_audio_xp/
Dalje se snađi.

P.S. Podrazumeva se da XP ide sa SP3.
[ heroina84 @ 04.01.2014. 12:51 ] @
Na FF bio otvoren samo hotmail i ova stranica ovde. U pozadini nema šta da radi, AV nemam, nikakve programe koji se automatski apdejtuju itd. Virus neki teško da imam, ovo je vrlo sveža instalacija sedmice(5-6 dana), a znam da nisam imala gde da pokupim nešto. Procesor je jednostavno loš.
Inače, nemam 4GB rama, već samo 2GB.
Kad recimo pokrenem neku browser based igricu ff i flash player mi vuku do preko 1.5GB rama, a cpu ide na 60% i više. Računam da xp koliko god nestabilan bio, biće manje iritantan od ovoga što mi se sada dešava.
Dokona nisam, ali pokušaću ovo što si mi preporučio.
Hvala. :)
[ Jovan 1988 @ 04.01.2014. 14:06 ] @
Ne znam kako će ti ovo zvučati,ali ,da li si razmišljala o Win8?
Na sestrinom računaru,koji ima neki slab amd procesor 1 jezgro i 900mb rama,kaže da win8 bolje radi nego win7.
Ne znam šta bih ti mogao preporučiti,možda pa pogasiš ono što ti je suvišno aero npr,pogledaj šta ti je od programa upaljeno da radi u pozadini...
Xp ne bih stavljao nikako... bolje neki linux.
[ bachi @ 04.01.2014. 15:18 ] @
Je l' Windows x86 ili x64?
[ jolemisa @ 04.01.2014. 20:08 ] @
Nemoj biti sigurna da nemas virusa,na ovom sajtu ih nisi sigurno pokupila,ali u pretrazi you tuba je vrlo moguce.Ako neces da instaliras AV,onda skini "Malwerbyts i SuperAntispajver" i preskeniraj komp.Za Win 7 je potrebno minimum 1GB memorije,a 2GB su sasvim solidna i za you tub i za gledanje filmova.Moguce je da tebi ni taj OS nije dobar iako kazes radi sve,ali usporeno.Ne znam koja ti je konfiguracija kompa,mozda bi ti vise Rama i jos vise ugusilo rad kompa.ali ipak poslusaj me i preskeniraj sistem i ako bude nesto od zaraza na ta dva programa,deinstaliraj ih i instaliraj "Microsoft Security Esentijals"AV,jer je on dobar i ne opterecuje OS.posle preskeniraj i sa njim i javi ako hoces kakvo je stanje kompa.
[ Jovan 1988 @ 05.01.2014. 01:27 ] @
dobro me podsetio bachi,preporučljivo je da staviš x86 sistem jer imaš 2 gige rama
[ zoran_dojkic @ 05.01.2014. 13:55 ] @
Windows 8.1 64 bit
Iako ima samo 2 GB rama ipak treba da se instalira 64 bitna verzija jer za 32 bitnu osmicu nema drajvera.
[ bachi @ 05.01.2014. 14:44 ] @
Ma neka stavi Windows 7 x86 Home Premium (mož' i Home Basic) i ima da leti komp.

Pa meni na nekom 10' Intel Atomu sa 2GB rama Windows 7 x86 bolje radi nego XP.
[ zoran_dojkic @ 05.01.2014. 14:51 ] @
Meni osmica radi brže od sedmice, zato sam predložio Windows 8.
[ heroina84 @ 05.01.2014. 16:40 ] @
Vidim da ima mnogo ponuđenih rešenja, a ja se još uvek premišljam šta da radim. Osmicu još nisam isprobala, sedmicu koristila samo ovu Ultimate verziju(32 bit), ne znam šta dobijam, a šta gubim ako pređem recimo na 7 Starter ili na 8... Linux sam isto uzimala kao jednu od mogućnosti, ali samo da uz njega imam i neki Win zbog igrica. :)
Na sedmici su mi radile igrice koje sam igrala na xp-u, većina starih verzija programa koji su mi potrebni mi isto normalno rade na sedmici... A da li će raditi i na osmici?
[ mr. ako @ 05.01.2014. 18:24 ] @
Nemoj se premisljati, nemas mnogo nepoznatih. :) Dobila si korektne savete - probaj W7, ako ne budes zadovoljna, probaj W8, ako ni to ne sljaka valjano, trazi neki mali Linux. Nemas mnogo dodatnih opcija.
[ Jovan 1988 @ 05.01.2014. 19:03 ] @
Igre koje ti rade na Win7,radiće i na Win8.
Ne znam zašto je toliko bitno da bude 8.1,može i normalna Win8...opet preporučujem x86 jer ima 2giga rama.
Može da se stavi x64 to će raditi,ali pitanje je kako.
[ SlobaBgd @ 05.01.2014. 20:51 ] @
Radiće isto kao i na 32bitnom Windowsu. Možda za nijansu sporije.
Ali neiskoristiti 64bitni procesor zbog "manjka" RAM-a je, po mom mišljenju, greška.
[ zoran_dojkic @ 05.01.2014. 21:39 ] @
Citat:
Jovan 1988:
Ne znam zašto je toliko bitno da bude 8.1

Pogledaj sliku http://static.elitesecurity.or...92140/Screenshot%20%283%29.png
[ mr. ako @ 05.01.2014. 21:41 ] @
Citat:
Jovan 1988:opet preporučujem x86 jer ima 2giga rama.
Može da se stavi x64 to će raditi,ali pitanje je kako.

Rece covek zasto, ima i slika.

Citat:
zoran_dojkic:
Windows 8.1 64 bit
Iako ima samo 2 GB rama ipak treba da se instalira 64 bitna verzija jer za 32 bitnu osmicu nema drajvera.


EDIT: pretece me zoran
[ Jovan 1988 @ 06.01.2014. 09:09 ] @
Znam da je zbog drivera video sam i prvi put,ali nisam lepo napisao u poruci.
[ heroina84 @ 12.01.2014. 11:40 ] @
Pozdrav svima,
evo instalirala sam 8.1(64 bit), pre toga kompletno ispraznila hard, formatirala ga, otklonila sam mogućnost da računar radi sporo zbog virusa. Za sad ne vidim neku veliku razliku u odnosu na 7, a javiću za dan-dva da li se oseća neka promena u smislu brzine rada i slično. :)
[ heroina84 @ 26.01.2014. 17:10 ] @
Zaista veliki problem sa osmicom, a verujem da će biti još sličnih...


Razilka u odnosu na sedmicu skoro nikakva, kada su u pitanju problemi koje sam imala.
Vizuelno značajna razlika, na osmici se teško snalazim, čitava večnost mi treba da nađem ono što mi je potrebno...


Dakle, ja bih da se vratimo na početno pitanje: može li na ovom laptopu da radi XP?
[ casper.link @ 26.01.2014. 23:24 ] @
Jesi li probala da ukljucis taj skener bez da trazis drajvere jer osmica ima finu podrsku za dosta uredjaja. Ja sam kroz windows update dobio cak i prateci software uz neke uredjaje.
A, inace, sto se tice XPa. Microsoft ukida podrsku 8.4.2014. i nije bas pametno ostati na XP bez fine zastite, a ti si napisala da ne koristis AV. A u svakom slucaju na Acer-ovom sajtu ne postoje drajveri za XP za taj laptop sto znaci da bi samo imala vise problema.